Rosjapl na gazeta.pl

Idealne miejsce do wszelkich rozmów na tematy nie związane z Rosją, Ukrainą i pozostałymi krajami ZSRR. Jest to tzw. "Off-topic".
Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Rosjapl na gazeta.pl

Post autor: Kibek »

List dość kuriozalny

Na imię mi Piotr, mam 30 lat, ukończyłem WPiA w Łodzi, można więc mnie uznać za stereotypowego "młodego, wykształconego, z dużego miasta". Jednak swoistym curiozum jest fakt, iż popieram PiS. Ale spokojnie, nie zamierzam nikogo w redakcji "Gazety" ani obrażać, ani o nic oskarżać.

Chciałbym wyleczyć się z tej zakorzenionej głęboko w mojej świadomości rusofobii, nie tylko dla mojej Lubej, ale i dla siebie samego, zrozumieć tą osławioną "duszę rosyjską" i wiem, że istnieje literatura, która mi na to pozwoli, jednak moje środowisko nie zapewni mi takich źródeł. Tam można mówić o Rosji tylko źle, wy jednak macie szersze spektrum, dlatego zwracam się do was z tą nietypową prośbą. Z góry dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Od redakcji: Polecamy
http://iwi.org.pl/
czasopismo "Nowa Europa Wschodnia"
http://www.rosjapl.info / (strona dawno nie aktualizowana, ale zawiera dużo ciekawych informacji)

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,13352419,Jes ... z2K7FtHmjw

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik »

To nie list jest kuriozalny, ale poziom dziennikarstwa w okolicach ulicy czerskiej.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 »

Vitalik pisze:To nie list jest kuriozalny, ale poziom dziennikarstwa w okolicach ulicy czerskiej.
Co masz na mysli? Na czym polega zarzut co do poziomu dziennikarstwa? Bo ja akurat tych linkow nie znalem.

A tak, na serio: wielokrotnie opowiadajac moim znajomym o krajach b. ZSRR, dziwilo mnie jak w PL jest mala wiedza n.t. ich dnia wspolczesnego.Jak wiele stereotypow gosci w w polskiej swiadomosci! Bo niby skad mamy wiedziec? Sorry, ale nawet z naszego portalu, taki delikwent nie za wiele sie dowie.Przestarzale artykuly i pytania do bolu praktyczne(zeby nie powiedziec proste). Vot i vsio!
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

PiS-owiec który lubi Rosję?
Czy to aby nie zgodne z ich programem? ;-)

Alexander_K
Radca Stanu
Radca Stanu

Re: Rosjapl na gazeta.pl

Post autor: Alexander_K »

Kibek pisze:List dość kuriozalny

Na imię mi Piotr, mam 30 lat, ukończyłem WPiA w Łodzi, można więc mnie uznać za stereotypowego "młodego, wykształconego, z dużego miasta". Jednak swoistym curiozum jest fakt, iż popieram PiS. Ale spokojnie, nie zamierzam nikogo w redakcji "Gazety" ani obrażać, ani o nic oskarżać.

Chciałbym wyleczyć się z tej zakorzenionej głęboko w mojej świadomości rusofobii, nie tylko dla mojej Lubej, ale i dla siebie samego, zrozumieć tą osławioną "duszę rosyjską" i wiem, że istnieje literatura, która mi na to pozwoli, jednak moje środowisko nie zapewni mi takich źródeł. Tam można mówić o Rosji tylko źle, wy jednak macie szersze spektrum, dlatego zwracam się do was z tą nietypową prośbą. Z góry dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Od redakcji: Polecamy
http://iwi.org.pl/
czasopismo "Nowa Europa Wschodnia"
http://www.rosjapl.info / (strona dawno nie aktualizowana, ale zawiera dużo ciekawych informacji)

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,13352419,Jes ... z2K7FtHmjw
Prasa jak zwykle kłamie! Jestem prawie pewien, że ten "Piotr" istnieje tylko w wyobraźni dziennikarza, który nasmarował ten artykuł!

:mrgreen:
Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było...

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

ARTURINGA pisze:PiS-owiec który lubi Rosję?
Cóż, swego czasu nawet Wielki Prezes-Zbawiciel, moralny zwycięzca ostatnich 6 wyborów, wystosował pełne ciepłych słów przesłanie do Rosjan :D
A tak na serio, to jak już tu pisano, wiedza Polaków na temat tego, jaka naprawdę jest Rosja, jest więcej niż szczątkowa. W mediach, i to nie tylko tych "PIS-owskich", królują głównie stereotypy, wzajemnycy kontaktów jest zdecydowanie za mało. Dotyczy to w zasadzie wszystkich krajów na wschód od Polski, nawet Litwy, Łotwy czy Estonii. Jeśli więc ktoś chce dowiedzieć się, jak jest naprawdę, i wyleczyć się z nie zawsze uzasadnionych stereotypów i uprzedzeń, to należy to tylko pochwalić, i mieć nadzieję, że za nim pójdą inni

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Danielgd »

PiS-owiec który lubi Rosję?
z calym szacunkiem, ale przeraza mnie takie rozumowanie. to tak jakby kierowac sie tym, ze kazda osoba popierajaca palikota jest homo seksualna, albo w ogole transseksualna, w zyciu dokonala dziesiatek skrobanek i nalogowa pali trawe. Mowimy o stereotypach polakow dotyczacych wschodu, a sami dajemy sie omamiac stereotypom tworzonym przez media i opinie publiczna !

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek »

Ja tylko chciałem pokazać, ze portal i forum mają uznanie w prasie, a tutaj rozpętaliście wojnę ideologiczną.
NASZA MOŁDAWIA
http://www.mynameisola.com/pl/tag/moldova/

www.mynameisola.com
https://www.facebook.com/mynameisolacom

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 »

Kibek pisze:Ja tylko chciałem pokazać, ze portal i forum mają uznanie w prasie, a tutaj rozpętaliście wojnę ideologiczną.
Pewnie zauwazyles, ze to uznanie jest, ale..........z pewnym wytykiem!
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

Wszyscy wiemy ze PiS jakoś dziwnie Rosji nie lubi... jej lider szczególnie ;)
Program ideologiczny PiS też raczej nie bierze jakoś pod uwagę wspólnej przyjaźni Polsko-Rosyjskiej pod uwagę...

Wiec
PiS -owiec lubiący Rosję jest, "wybrykiem natury" ;-)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Teoretycznie jednak jestem w stanie wyobrazić sobie szergowego wyborcę PIS-u ( już w mniejszym stopniu działacza tej partii), który nie podziela rusofobicznych terorii jej prezesa, a zwolennikiem tej partii jest z zupełnie innych powodów. Choć sam oczywiśie nie jestem zwolennikiem PiS, a już zwłaszcza Kaczyńskiego, nie jestem i nie byłem (pewnie też nigdy nie będę) a odstrasza mnie od niej m.in. ta demonstracyjna niechęć do wszytskiego co rosyjskie, a jednocześnie akceptowanie bez żadnych zastrzeżeń (przynajmniej do niedawna) polityki USA

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Ale tutaj chyba mylicie trochę rusofobię jako bojaźń Rosji i rusofobię jako bojaźń ludzi z Rosji.

Na tą pierwszą rusofobię powinien cierpieć każdy Polak i oczywiście każdy Rosjanin, bo wśród władców tego kraju notorycznie pojawiają się jednostki i grupy okrutne, paranoiczne, mordujące na skalę ludobójstwa, wprowadzające terror.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Bez przesady. Oczywiście, też mam różne zastrzeżenia, może nawet pewne obawy, w stosunku do władz Rosji, zarówno obecnie, jak i w przeszłości (podobnie zresztą jak i do władz wielu innych państw),ale to nie znaczy, że muszę z definicji demonizować ten kraj jako taki. A już tym bardziej nie odczuwam stracu przed zwykłymi Rosjanami, w związku z czym nie obawiam się np. otwarcia granic czy przemarszu kibiców rosyjskich przez polskie miasta (a w niektórych środowiskach i takie fobie daje się zauważyć)

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

pietia pisze:ale to nie znaczy, że muszę z definicji demonizować ten kraj jako taki. A już tym bardziej nie odczuwam stracu przed zwykłymi Rosjanam
A dlaczego "A już tym bardziej"? Przecież właśnie mówię, że to dwie, zupełnie odmienne kwestie.

Oczywiście, możesz nie demonizować Rosji jako kraju, ale historii, ani interesów politycznych tym nie zmienisz.

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Program ideologiczny PiS też raczej nie bierze jakoś pod uwagę wspólnej przyjaźni Polsko-Rosyjskiej pod uwagę...
I co z tego ? takie szufladkowanie do niczego nie prowadzi.

binio
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: binio »

ARTURINGA pisze:PiS-owiec który lubi Rosję?
Haha ale wiesz, że to dobre jest. PiS to lewica i ustrój gospodarczy wg założeń Marksa jest bardzo bliski ich programowi. Ale nie o tym. Mnie bardzo śmieszy takie podejście do ludzi. Z natury i przekonań mam poglądy tak bardzo prawicowe, że bardziej już chyba być nie mogą (chociaż wątpię czy ktoś nie zainteresowany tzw prawicą wie co to znaczy;)) i fajnie jest jak mnie lewaki nazywają nienawidzącym Rosji i Rosjan faszystą i szowinistą ;) Zwłaszcza w kontekście tego, że moja żona jest Rosjanką a ja Rosję jak terytorium i ludzi kocham prawie tak jak Polskę :)

A tak poważnie to dobrze ktoś zauważył, jeśli ktoś mówi "nie lubię rosji" wcale nie musi znaczyć, że nienawidzi jej mieszkańców itp. Rusofob w większości przypadków nie jest odpowiednim określeniem i pokazuje niski poziom znajomości języka polskiego u osoby tego używającej. Słownik języka polskiego jasno określa czym jest fobia. Wydaje mi się, że 99,9% tych ludzi nie ma żadnej fobii związanej z Rosją. Po prostu nie podoba im się wiele rzeczy, które tam się dzieją i tyle (osobiście uważam, że w większości przypadków niesłusznie ale to wina mediów, które tak ten kraj przedstawiają). Tak ja mówienie o homofobii :) No jeszcze tego by brakowało, żebym ja się pedałów bał :) Ze strategicznego punktu widzenia, Rosja jest naszym potencjalnym wrogiem nr 1. Jest to związane ze sprawami NATOwskimi itd. Uważam że słusznie. Historia pokazuje, że zawsze nam było nie po drodze i warto się zabezpieczać militarnie. Ale nic więcej.

Jakieś da tygodnie temu Putin w TV powiedział, że wierzy w słowa jakiegoś wróżbity, który przepowiedział połączenie się wszystkich narodów słowiańskich, jako ostatnich dobrych 'moralnie', wierzących w Boga i pielęgnujących tradycję.

Co do samego listu, to wg mnie pokazuje, że czytelnicy wybiorczej są traktowani przez redaktorów jak debile. Ten list jest mega śmieszny, na poziomie 3 klasy szkoły podstawowej hehe. Może chodziło o reklamę tych linków. Pomyślcie sobie, siedzi sobie taki wyborca po czy palikota, czyta i myśli 'a to w d*** je*** pisowcy, nienawidzą takich stron to ja je dokładnie przeczytam!' :mrgreen: Pewnie niedługo taki sam ukaże się w Rzeczpospolitej tylko zamiast PiSu będzie PO a zamiast Rosji - Ameryka :)

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

w 100% zgadzam sie z przedmowca ;D

fik
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: fik »

binio pisze:PiS to lewica i ustrój gospodarczy wg założeń Marksa jest bardzo bliski ich programowi.
Co?
i suffer the dreams of a world gone mad

Ale w końcu wyruszyliśmy z Telkibánya, ponieważ nic tak nie szkodzi utopii jak nadzieja na jej trwałość.

binio
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: binio »

Nie 'co?' tylko tak :)
Polecam poczytać trochę o prawicy, lewicy, konserwatyzmie, liberalizmie, libertynizmie, itd zamiast wierzyć ślepo mediom :)
Z gospodarczego punktu widzenia najbardziej prawicowe w parlamencie od 90-tego roku były LPR i SLD (pomijam Korwina-Mikke bo był bardzo krótko) - czy się to komuś podoba czy nie. Nazywanie PiS partią prawicową jest wielkim nieporozumieniem i świadczy o naprawdę małej wiedzy. To, że jakaś partia odwołuje się do Boga czy nie lubi gejów nie świadczy o jej prawicowości. Wg mnie ma to swój sens, stworzono w Polsce obraz czarno-biały. Partie lewackie podzielono na tzw lewicę, centrum i prawicę, żeby wykluczyć z życia publicznego prawdziwą prawicę i pewnie też skrajną lewicę. W ten sposób ciągle ci sami są przy korycie i nie ma ryzyka, że któregoś dnia przyjdzie taki Korwin-Mikke czy inny "prawicowy oszołom", wywali na zbity pysk 95% urzędników, ukarze wszystkich, którzy do tej pory działali na szkodę kraju czy zamiast więzień wprowadzi kary cielesne włącznie z karą śmierci.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

binio pisze:Nie 'co?' tylko tak :)
Polecam poczytać trochę o prawicy, lewicy, konserwatyzmie, liberalizmie, libertynizmie, itd zamiast wierzyć ślepo mediom :)
Z gospodarczego punktu widzenia najbardziej prawicowe w parlamencie od 90-tego roku były LPR i SLD (pomijam Korwina-Mikke bo był bardzo krótko) - czy się to komuś podoba czy nie. Nazywanie PiS partią prawicową jest wielkim nieporozumieniem i świadczy o naprawdę małej wiedzy. To, że jakaś partia odwołuje się do Boga czy nie lubi gejów nie świadczy o jej prawicowości. Wg mnie ma to swój sens, stworzono w Polsce obraz czarno-biały. Partie lewackie podzielono na tzw lewicę, centrum i prawicę, żeby wykluczyć z życia publicznego prawdziwą prawicę i pewnie też skrajną lewicę. W ten sposób ciągle ci sami są przy korycie i nie ma ryzyka, że któregoś dnia przyjdzie taki Korwin-Mikke czy inny "prawicowy oszołom", wywali na zbity pysk 95% urzędników, ukarze wszystkich, którzy do tej pory działali na szkodę kraju czy zamiast więzień wprowadzi kary cielesne włącznie z karą śmierci.
To nie jest dobre miejsce na dyskusje polityczne.

(Ale wg programów wyborczych z roku 2011 to PiS jest partią najbardziej wolnorynkową. Tylko według programu.)

fik
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: fik »

binio pisze:Partie lewackie podzielono na tzw lewicę, centrum i prawicę, żeby wykluczyć z życia publicznego prawdziwą prawicę i pewnie też skrajną lewicę. W ten sposób ciągle ci sami są przy korycie i nie ma ryzyka, że któregoś dnia przyjdzie taki Korwin-Mikke czy inny "prawicowy oszołom", wywali na zbity pysk 95% urzędników, ukarze wszystkich, którzy do tej pory działali na szkodę kraju czy zamiast więzień wprowadzi kary cielesne włącznie z karą śmierci.
SPIZEG! :lol:
i suffer the dreams of a world gone mad

Ale w końcu wyruszyliśmy z Telkibánya, ponieważ nic tak nie szkodzi utopii jak nadzieja na jej trwałość.

ODPOWIEDZ