Mundial w Rosji /prawo jazdy, płatności, revolut/

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Wilku_92
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Wilku_92 » pt 09 mar, 2018 14:02

Witam serdecznie doświadczonych podróżników na kierunek rosyjski.

Udało nam się wylosować bilety na rosyjski mundial i planujemy jechać busem. Obejdzie się bez wizy, gdyż będziemy korzystać z FAN ID.

1) Wyczytałem w poprzednich postach, że jeszcze nie wiadomo czy Białoruś otworzy graniczę, czy nie. Mam jednak pytanie, czy granica będzie otwarta tylko dla osób mających wizę czy FAN ID wystarczy?
2) Wyrobienie prawa jazdy międzynarodowego jest niezbędne? Koszt to 35,5 PLN?
2) Środek płatności. Odwieczna zagwozdka, jaką brać walutę i czy w ogóle ją brać? Jak najlepiej płacić w Rosji? Wymieniać na ruble, dolary czy euro? Może lepiej płacić kartą i wypłacać z bankomatu? Mam karty debetowe w Banku Millenium (VISA) oraz w Pekao SA (MC), ale myslę też o płatności kartą Revolut, na "papierze to najlepsza opcja. Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami?'

Z góry dziękuję za pomoc!

Tambala
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Tambala » pt 09 mar, 2018 20:37

1. Nie wiadomo
2. Formalnie MPJ nie jest wymagane, ale warto je mieć, żeby nie dyskutować. Chociaż zdarzyło mi się raz, że pokazałem MPJ i policjant kazał mi pokazać "to prawdziwe".
3. Wszystkie metody płatności działają. Karty przyjmowane są prawie wszędzie, szczególnie w dużych miastach. Bankomatów jest dużo. Jak wymieniać, to najlepiej dolary i euro - kursy są inne w każdym banku / kantorze. Rubli kupować w Polsce nie ma sensu, bo kursy są kiepskie. Karta Revolut działa jak każda inna karta.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » sob 10 mar, 2018 07:41

2. Ja MPJ wyrabiałem.
3. Płaciłem wszędzie Master Card PEKAO, nawet w Jakucku, Magadanie...
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

DobryDuch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: DobryDuch » ndz 11 mar, 2018 20:35

Z tematem wiąże mnie tyle, że będę pierwszy raz włóczył się po RF 4-21 lipca. Mówicie, że nie ma sensu kupować rubla w Polsce... aż do tego stopnia, że lepiej jest tam płacić kartą/korzystać z bankomatów? Chyba nie jest korzystniej, bo kursy banków/przewalutowanie przecież są znacznie gorsze od kantorowych... Wziąłem kartę MC w Aliorze z opcją darmowych wypłat z bankomatów za granicą, ale i tak środki na tej karcie będę przechowywał po to, żeby nie nosić ze sobą całej potrzebnej na wyjazd gotówki.

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek » ndz 11 mar, 2018 21:46

ostatnio rubel nieco się umocnił choć kantory w PL raczej ceny trzymają stabilne.Jest mały popyt.Poniżej linki do kantorów z kursami jak i kurs dolara w Moskwie.
http://www.centkantor.pl/kursy-walut
http://kantoreuropa.pl/
http://www.transazja.pl/pl22/kurs_walut ... l_rosyjski

Wilku_92
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Wilku_92 » wt 13 mar, 2018 11:19

DobryDuch pisze:
ndz 11 mar, 2018 20:35
Z tematem wiąże mnie tyle, że będę pierwszy raz włóczył się po RF 4-21 lipca. Mówicie, że nie ma sensu kupować rubla w Polsce... aż do tego stopnia, że lepiej jest tam płacić kartą/korzystać z bankomatów? Chyba nie jest korzystniej, bo kursy banków/przewalutowanie przecież są znacznie gorsze od kantorowych... Wziąłem kartę MC w Aliorze z opcją darmowych wypłat z bankomatów za granicą, ale i tak środki na tej karcie będę przechowywał po to, żeby nie nosić ze sobą całej potrzebnej na wyjazd gotówki.
Dlatego pytałem o Revoluta. Czysto technicznie, możesz wypłacić 200 EUR bez prowizji z aktualnym kursem RUB -> PLN + 1,5% nadrzutu ze względu na niestabilność waluty.

Wilku_92
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Wilku_92 » wt 13 mar, 2018 11:21

MorgothV8 pisze:
sob 10 mar, 2018 07:41
2. Ja MPJ wyrabiałem.
Zrobię w takim razie test, zapłacę taką samą kwotę w RUB z Revoluta i z Pekao, ciekawe jaka będzie różnica.

vorobiejka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: vorobiejka » pn 18 cze, 2018 09:24

Wilku_92 pisze:
wt 13 mar, 2018 11:21
MorgothV8 pisze:
sob 10 mar, 2018 07:41
2. Ja MPJ wyrabiałem.
Zrobię w takim razie test, zapłacę taką samą kwotę w RUB z Revoluta i z Pekao, ciekawe jaka będzie różnica.
Czy podzielisz się swoimi odczuciami jak sprawuje się Revolut w Rosji? Czy faktycznie warto?
Chciałabym płacicić i wypłacać z bankomatu, co w Europie Zachodniej się sprawdzało.

ODPOWIEDZ