Co ciekaweg na trasie do Murmańska jak i na samym półwyspie Kolskim

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
pietruch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: pietruch » sob 24 lis, 2018 02:46

Cześć,

Myślę nad wypadem zimowym autem na półwysep Kolski, do Murmańska i stamtąd na Nordkap. Czy polecacie jakieś ciekawe, klimatyczne miejsca do odwiedzenie po drodze jak i na miejscu? Nie koniecznie te najpopularniejsze? lubię klimaty odludne, ciekawe przyrodniczo i krajobrazowo, a także małe miejscowości na prowincji czy klimaty postsowieckie.

Auto z napędem stałym 4x4 plus ewentualnie reduktor, więc w różne miejsca da się wjechać, choć oczywiście bez przesady (Subaru Forester).

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » sob 24 lis, 2018 08:05

O, w 2019 robię trasę na Alasce, ale o czymś właśnie takim myślę, kto wie czy w 2020 nei pojadę sobie w podobną trasę Auddiówką A8 D2 w quattro (starym kondonem z 1994)...
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

pietruch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: pietruch » ndz 25 lis, 2018 01:39

Może konkretne pytanie, czy można zobaczyć okolice wywiertu SG-3?

MartinGR
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: MartinGR » wt 01 sty, 2019 11:52

Cześć
Niestety nie pomogę w kwestii ciekawych miejsc
Ale mam pytanie, kiedy się tam wybierasz?
Mam analogiczny pomysł
Chce jechsc autem (również 4x4)Chciałbym się również przejść tam (gdzieś po drodze, może karelia) na 2 3 dni z noclegami w namiocie (mogą byc narty)
Wstępnie planuje dopiero początek marca
Pozdrawiam

DobryDuch
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: DobryDuch » czw 17 sty, 2019 21:41

Wywiert SG-3 to ten projekt próby przewiercenia Ziemi na wylot? :) Kiedyś szukałem info i znalazłem, że wstęp jest zabroniony. Ale gdzie tak czytałem - nie pamiętam. Odpuściłem sobie.
Z takich miejsc cywilizowanych na Kolskim, polecam zajechać do Kirowska. Zrobił na mnie wrażenie widok z bliska ciekawych w kształtach gór Chibin (już ich widok z satelity jest fenomenem na skalę półwyspu). W odróżnieniu od Murmańska, w Kirowsku żyją - mówiąc górnolotnie - potomkowie Saamów, a mówiąc bardzo lakonicznie: potomkowie Eskimosów ;p Spotykałem ich po prostu w sklepie, na ulicy. Chyba na każdym kto tam pierwszy raz przyjedzie, robi wrażenie jak to miasteczko usytuowane w takim pięknym położeniu, jest zdegenerowane przemysłową brzydotą. No bo z Chibin wydobywa się różne drogocenne minerały. Miasteczko obok ma nazwę właśnie jednego z minerałów - Apatyty. W ogóle na trasie E105 do Norwegii, jest wiele takich zon tak spreparowanych przez przemysł, że nic tam nie rośnie. Ale ja to widziałem w lipcu. Nie wiem czy zimą śnieg tego nie przykrywa. Ktoś mi trafnie scharakteryzował Kolski: niewiele w ogóle jest miejsc dostępnych, bo większość zajmują jednostki wojskowe, poligony, przemysł, strefy przygraniczne z ograniczonym dostępem i w końcu sama bagienna tundra.
Nie interesuję się wyprawami samochodowymi, ale jak przez rok interesowałem się Kolskim, to zimą nie rzadko czytało się newsy o zamkniętych drogach, ludziach uwięzionych w samochodach przy zamieciach śnieżnych i sporym mrozie, i na pewno bym się samochodem zimą tam nie wybrał. Na przykład trasa Murmańsk - Teriberka. Ponad 100km, po drodze żadnej cywilizacji. Droga często zimą nieprzejezdna. Na przykład z wiatrem 31m/s.
Rosjanie jeżdżą 4x4 na Rybałczy. Ale latem. Na pewno ciekawie jest tam się wybrać. Zimą to chyba w ogóle niemożliwe. Także czy zimą da się w ogóle dojechać w jakieś ciekawe miejsca, które z reguły leżą w oddali od głównych dróg? Ja bym sobie zadał takie pytanie.

Awatar użytkownika
murzasihle
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: murzasihle » ndz 10 lut, 2019 17:37

Zimą nie byłem, ale na lato polecam w Obwodzie Murmańskim:
1) Lowozerskie Tundry,
2) Chybiny,
3) Półwysep Rybacki.

Ogólnie teren łatwo dostępny i skomunikowany. Same Chybiny i łowozerskie tundry to góry więc autem po nich nie pojeździsz, za to Półwysep Rybacki jest dobry na jazdę 4x4. ale zimą nikt tam nie jeździ.
«Степь широкая, да дорога узкая - так, мы встретимся»
https://www.facebook.com/grzegorz.janas.39

ODPOWIEDZ