Jak tanio kupic ruble?

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
leftpocket
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Jak tanio kupic ruble?

Post autor: leftpocket » czw 17 kwie, 2014 18:05

Cześć

Tak jak w temacie, czy orientujecie się jak można tanio kupić ruble? Kurs w internecie różni się kolosalnie od kursu w kantorach. Na chwilę obecną staram się za co mogę, płacić przez internet (przez paypalla). No ale jakieś ruble muszę kupić na wyjazd w formie fizycznej, czy macie jakieś sposoby na kupno rosyjskiej waluty po kursie internetowym? Kurs w kantorze to normalnie zdzierstwo.
Międzymiastowa, proszę czekać!

Szczurek07
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Re: Jak tanio kupic ruble?

Post autor: Szczurek07 » sob 19 kwie, 2014 10:41

Dobre pytanie, podbijam!

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 19 kwie, 2014 11:02

Dawniej kupowałem ruble w kantorze w Krakowie w CH koło Aquaparku, dokąd przyjeżdżały wycieczki z Rosji i Ukrainy. Kurs był zawsze lepszy niż na mieście.
Od lat jednak nie kupuję bo wolę wymienić na miejscu, ew. zdjąć z karty.
W online kantorze aliora można mieć bezpłatne konto rublowe i wymieniac po dobrym kursie ale w przeciwieństwie do eur,usd i gbp nie wydają niestety karty do konta rublowego.

leftpocket
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: leftpocket » pn 21 kwie, 2014 09:48

A możesz mi powiedzieć co to za centrum handlowe? Niedługo będę w Krakowie i może... jeśli kurs byłby naprawdę atrakcyjny, zdecydowałbym się na kupno.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 21 kwie, 2014 10:31

Chodzi o CH Krokus, czyli dawnego Geant'a.
Nie wiem jednak czy nadal można tam kupić atrakcyjnie wschodnie waluty bo od kilku lat nie korzystałem z ich usług.
Przyczyną zawyżonych kursów rubla w polskich kantorach może być też gwałtowna dewaluacja rubla, która dokonała się na początku tego roku - o ile dobrze pamiętam od czasu 1998 r. nie było tak gwałtownego tąpnięcia rubla wobec złotówki. Podejrzewam, że kantory w przypadku rzadkich walut ustalają cenę sprzedaży jako cena faktycznego kupna + marża. Wątpię by w przypadku rubla jego kurs w kantorze zmieniał się wraz z notowaniami NBP.
A dlaczego nie chcesz kupić euro lub dolarów i wymienić na miejscu? To chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie dla gotówki.

leftpocket
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: leftpocket » pn 21 kwie, 2014 12:48

Dzięki za informację.
A co sądzisz o pomyśle żeby kupić niewielką ilość rubli (tak na wszelki wypadek) a resztę wybrać z bankomatu w Rosji?
Będąc w Petersburgu zabrakło mi kasy i wypłaciłem swoją polską kartą. Po powrocie spodziewałem się kosmicznej prowizji ale nie było tak źle. Od tamtego czasu zmieniłem bank i w Rosji się pewnie też pozmieniało.... Orientujecie się czy w przypadku wypłaty z bankomatu w Rosji płaci się prowizję tylko w Polskim banku czy prowizję Rosyjskiego, Polskiego i coś jeszcze po drodze?
Idea kupna EUR i USD do mnie nie przemawia.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 21 kwie, 2014 13:53

Koszt wybrania rubli z bankomatu w w Rosji zależy w 99% przypadków tylko i wyłącznie od twojego banku i systemu rozliczeń twojej karty (np Visa, czy Meastro).
W zdecydowanej większości wypadków ruble na złotówki są wymieniane po niekorzystnym kursie + dodatkowo często jest to przeliczenie przez Euro (Visa).

Musisz sprawdzić taryfę opłat i prowizji swojego banku i to ci da wyobrażenie o kosztach. Są banki, które nie pobierają prowizji za operację wyjęcia kasy z bankomatu za granicą ale i tak najczęściej doliczają np. 2% za przewalutowanie
Dodatkowo musisz założyć rozliczenie transakcji kartowych/bankomatowych po kiepskim kursie.

Nie spotkałem się nigdy by rosyjski bankomat/bank doliczył swoją prowizję do transakcji, choć często informacja o prowizji wynoszącej 0 rubli jest wyświetlana (podejrzewam, ze to komunikat dla posiadaczy rosyjskich kart).

Kupno dolarów lub euro na wyjazd to nie idea, a najbardziej opłacalne, praktyczne i powszechne rozwiązanie :) Zwłaszcza, że w Rosji wymienisz waluty dosłownie wszędzie, a jeśli ci zostanie to bez problemu pozbędziesz się ich w Polsce (z rublami nie jest już tak prosto)

Jak będziesz wjeżdżał do Rosji? Pociągiem/autobusem/autem czy samolotem? Jeśli samolotem to na każdym lotnisku natkniesz się na bankomaty i mała ilość rubli na początek jest ci zbędna.

Rozważ taką opcję: jeśli twój bank nie ma bandyckich prowizji to weź na początek niewielką kwotę waluty (ruble jeśli zdobędziesz lub euro) - tak na wszelki wypadek. Resztę wybierz w bankomacie.

bbjk
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: bbjk » śr 30 kwie, 2014 07:50

Pojechałam do Rosji bez rubla przy duszy, jedynie z euro, które tam wymienisz wszędzie, na każdym kroku są banki i kantory i wcale nei tzeba żadnych formalności, czy paszportu - podchodzi do okienka i wymieniasz, jak u nas, ile chce, nikt o nic nie pyta. Byłam w Petersburgu, więc tam być może jest inaczej, niż w głebi Rosji, czy na prowincji, to miasto całkiem w zachodnim stylu, jeśli chodzi o wszelkie płatności i turystów. Wszędzie poza biletami komunikacji miejskiej można płacić kartą, nawet groszowe sumy i po powrocie stwierdziłam, ze to najbardziej korzystna opcja. W wielu sklepach z pamiątkami, hotelowych kioskach mozna płacić euro, ale najbardziej opłaci się płacić Visą.

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » pn 02 cze, 2014 22:31

Szulik nawiązując do konta w kantorze aliora, jak realizujesz wypłaty tych rubli ? Na jakiś rachunek walutowy je przelewasz ?
A w kwestii zabierania waluty, to co lepiej zabierać na wymianę - euro czy dolary ?

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 02 cze, 2014 22:45

Alior niestety nie daje możliwości wyrobienia karty do subkonta rublowego więc bez innego konta rublowego z kartą nie jest to atrakcyjna opcja gdyż nie ma jak wyjąć wymienionych pieniędzy (pozostają tylko przelewy). Kiedyś Citi miał konta rublowe z kartą - trzeba by sprawdzić czy nadal mają i jak wychodziłby ew. przelew z aliora.

A propos waluty na wyjazd: Jeśli chodzi o Rosję, zwłaszcza jej europejską część to Euro i Dolary mają taki sam status. Z naszego punktu widzenia Euro bardziej praktyczne bo jak zostanie to łatwo wydać choćby na Słowacji. Ku sporemu zdziwieniu po dłuższej przerwie w używaniu dolarów zdziwiłem się w zeszłym roku, że w Krakowie dość ciężko kupić dolary. W cennikach kantorów są zawsze ale jak chciałem kupować to mówiono, ze trzeba rezerwować wcześniej.
Jeśli jedziesz na Syberię lub np. do Azji Centralnej to dolary zaczynają być bardziej popularne, choć Euro też wszędzie wymienisz. Wzrost popularności dolara na Wschodzie wynika z częstych kontaktów z Chinami i innymi krajami, które są bardziej przywiązane do "zielonych".

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » pn 02 cze, 2014 23:01

No własnie wybieram się w podróż transsibem, najprawdopodobniej aż do Władywostoku więc pewnikiem zdecyduję się na dolary. Zwłaszcza że kartę w kantorze aliora mam dolarową.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 03 cze, 2014 07:56

W niektórych bankomatach w Rosji można wyjmować bezpośrednio dolary lub Euro. Nie wiem jednak jak wygląda rozliczenie tych transakcji przez bank.

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » wt 03 cze, 2014 13:24

Szulik a powiedz mi czy przelewałeś może kasę z konta w kantorze Aliora, do jakiegoś Banku w Rosji ? Są jakieś prowizje ? Jeśli tak to jakie ?

leftpocket
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: leftpocket » śr 02 lip, 2014 10:38

Po ostatniej wizycie stwierdzam, iż bardziej opłaca się wypłacić pieniądze (ruble) w bankomacie w Rosji. Po prowizjach, kursie bankowym, opłatach manipulacyjno-administracyjnych w których nawet panie z banku się pogubiły, wyszło taniej (znacząco taniej) niż kupno w kantorze, w którym kursy są złodziejskie, oczywiście jeśli chodzi o ruble.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » śr 02 lip, 2014 12:36

To samo miałem kilka lat temu - i właśnie to polecam.
O dziwo jest taniej, wygodniej ... żadnych wad.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » śr 02 lip, 2014 14:23

a bajecznie by juz było gdyby, któryś z kantorów internetowych wprowadził karty w rublach :)

obcx
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: obcx » wt 15 lip, 2014 17:58

wszyscy piszecie że warto używać bankomatu w rosji... tylko powiedzcie jaki bank polecacie?
bo jutro będe szedł pytać o oferte pekao sa ponieważ oni są w grupie unikredyt a z tego co widze to chyba юникредит jest w rasiji :-)
a takto chce jeszcze zapytać o aliorbank :-)

kogo polecacie?

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » wt 15 lip, 2014 19:17

Jednym z niewielu banków, które nie pobierają opłat za wypłaty z bankomatów zagranicznych jest np. dawny AliorSync, czyli obecnie T-Mobile Usługi Bankowe. Akurat Pekao z tego co się orientowałem pobiera prowizję od wypłat z bankomatów zagranicznych. Nie pamiętam tylko czy jest to opłata procentowa czy kwotowa.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » czw 17 lip, 2014 10:05

Jeśli masz konto w Pekao SA i wypłacasz pieniądze w bankomatach grupy Unicredit lub tych banków z którymi mają umowy w danym kraju, to nie ma żadnych prowizji. Informacje na temat wszystkich krajów gdzie są ich placówki znajdziesz tutaj http://www.pekao.com.pl/placowki_bankom ... erId=36885. A tutaj masz spis ich wszystkich bankomatów w Rosji http://www.unicreditbank.ru/rus/russia/ ... p#map&atms.

bezkierunku
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Jak tanio kupic ruble?

Post autor: bezkierunku » ndz 25 sty, 2015 00:48

Witajcie!
Wybieram się do Rosji na 5 miesięcy, jakie rozwiązanie polecacie? Tzn. zabranie ze sobą gotówki praktycznie odpada... Czy działają tam jeszcze karty Visy i Mastercarda? Słyszałem, że na Krymie już nie i zastanawiam się na ile realne jest zagrożenie, że może to nastąpić również w Rosji? Druga kwestia jest taka czy rosyjskie bankomaty nie pobierają żadnej opłaty za wypłacenie pieniędzy np. tak jak w Tajlandii, gdzie wiadomo polski bank swoje, Visa swoje, a każda wypłata z bankomatu, niezależnie od kwoty kosztowała jeszcze dodatkowo 150 THB?

Pozdrawiam

Szulik
Administrator

Jak tanio kupic ruble?

Post autor: Szulik » ndz 25 sty, 2015 13:40

Karty działają i wątpię by miały przestać.
Wyjmowałem w Rosji pieniądze z bankomatu wielokrotnie i nigdy nie trafiłem na taki, który pobrałby ode mnie prowizję (nie mówię o prowizji pobieranej przez mój bank). Często przed transakcją bankomat wyświetla informację, że za żądaną transakcję prowizja wyniesie 0 rub/usd/eur.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Jak tanio kupic ruble?

Post autor: pietia » pn 26 sty, 2015 21:15

Amerykańskie sankcje, w rezultacie których Visa i Mastercard wycofały się z Krymu, dotyczą tylko tego półwyspu, więc nie powinno być problemu z wypłatą gotówki w samej Rosji. No chyba żeby w międzyczasie rozciągnięto te sankcję na całą FR (5 miesięcy to w końcu dość długi okres), ale raczej chyba do tego nie dojdzie, co najwyżej pod ewentualne dalsze sankcje podpadać będą kolejne rosyjskie banki

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Jak tanio kupic ruble?

Post autor: BARTixR » śr 11 lut, 2015 17:33

najlepiej karta i płacić kartą (bez prowizji) lub wypąłcac w bankomacie..
a najlepiej 2 karty, w razie jakby jedna zjadł bankomat, zgubiona, ukradli ? itp (nie znam takich przypadków ale lepiej się zabezpiecz) i przez internet przerzucić sobie kasę z jednej karty na drugą.

pedro
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Jak tanio kupic ruble?

Post autor: pedro » ndz 15 lut, 2015 11:18

Witam,

W podróż wybieram się w sierpniu i zmagam się z tym samym problemem/dylematem odnośnie waluty. Podzielę się swoimi spostrzeżeniami:
- blokada kart Visa/Mastercard ze względu na sankcje jest praktycznie niemożliwa (jeżeli pojawią się powody do jej wprowadzenia to lepiej na wschód nie jechać ;) )
- sprawdziłem banki w PL - żaden nie oferuje karty do konta RUB. Dodatkowo zakup np. na Cinkciarz.pl po dobrym kursie obwarowany jest koniecznością wypłacenia z konta RUB z prowizją. Koszty zrównują się z kosztami kantoru tradycyjnego.
- w Rosji obecnie jest spora inflacja (ok. 15%) co ma dość istotny wpływ na zakup rubli dzisiaj jeśli ktoś planuje wyjazd np za pół roku.
- zakup $ obecnie i wymiana ich za pół roku na RUB w Rosji jest ryzykowna. Obecnie $ notuje maksima wobec PLN i maksima wobec RUB. Polecałbym poczekać z zakupem $.
- lepszą opcją od $ jest EUR które jest stosunkowe słabe wobec PLN i mocne wobec RUB. Jeśli EUR się wzmocni wobec PLN to zapewne zrobi to parowo (mamy dzięki temu swego rodzaju lewar). Bierzemy wtedy EUR do Rosji sprzedajemy na miejscu i cieszymy się RUB :)

ODPOWIEDZ