Władywostok - co zwiedzić ? Gdzie zanocować ? Gdzie zjeść ?

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Władywostok - co zwiedzić ? Gdzie zanocować ? Gdzie zjeść ?

Post autor: Doczu »

Tak się składa, że będziemy musieli we Władywostoku spędzić 26 h i zastanawiam się co zwiedzić aby się nie zanudzić w oczekiwaniu na odlot ? A co za tym idzie, gdzie zanocować, oraz gdzie coś smacznie i niedrogo zjeść ?
Będzie nas czwórka. Będziemy mieć namioty i rozważam właśnie czy może gdzieś pod namiotami nie przenocować ? Dobry to pomysł ? Miasto mocno zmilitaryzowane, ale może gdzieś są jakieś plaże czy miejsca gdzie można by rozbić sobie namiot ?
Myślałem też nad tym czy nie kopnąć się jakim promem do Japonii tak tylko po to aby postawić nogę na wyspie, ale obawiam się, że czasu mamy trochę za mało na taki trip, a i wiza rosyjska jest jednokrotnego przekraczania granicy, więc raczej się nie da zrealizować tego zamysłu.
No ale i we Władywostoku pewnie też jest co robic, tylko nie wiem co :)
Wypatrzyłem na Panoramio latarnię morską, okręt podwodny-muzeum no i to w zasadzie wszystko co rzuciło mi się w oczy. Możecie doradzić coś jeszcze ?
Warto coś szczególnego kupić sobie we Władywostoku ? A może warto spróbować jakiejś oryginalnej potrawy ?
Generalnie wszystkie hinty będą mile widziane.
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Re: Władywostok - co zwiedzić ? Gdzie zanocować ? Gdzie zjeś

Post autor: buba »

Nie wiem czy to lezy w twoich zainteresowaniach ale ja bedac we Wladywostoku bym sie wybrala pozwiedzac opuszczone bunkry i forty. Przypuszczalnie tydzien daloby sie zagospodarowac
http://www.urban3p.com/object3681/
http://urban3p.ru/category/military/?region_id=1174
http://www.urban3p.com/category/militar ... on_id=1174
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

O widzisz Buba - faktycznie zapomniałem o tych dziełach. A tematyka jak najbardziej wpisuje się w moje zainteresowania :)
Trzeba będzie coś w tym kierunku pomyśleć. Chociaż Baterię Woroszyłowa bym chciał zobaczyć.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Doczu pisze:Myślałem też nad tym czy nie kopnąć się jakim promem do Japonii tak tylko po to aby postawić nogę na wyspie, ale obawiam się, że czasu mamy trochę za mało na taki trip, a i wiza rosyjska jest jednokrotnego przekraczania granicy, więc raczej się nie da zrealizować tego zamysłu.
W ciągu jednej doby to chyba i tak niemożliwe do zrealizowania. Chyba, że faktycznie tylko postawić nogę na japońskim terytorium i zaraz z powrotem :)
Awatar użytkownika
Bilet Ś-krzyski
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Bilet Ś-krzyski »

Jest prom do Japonii. Dokładniej z Władywostoku do Sakaiminato na południu wyspy Honsiu, obsługuje DBS Ferry. Z ich strony wynika, że nie ma bezpośredniego połączenia w linii prostej ale w międzyczasie prom odwiedza port Donghae w Korei Pd. Wcześniej na wyszukiwarce była bezpośrednia relacja, w każdą środę.
Jak dobrze pamiętam, czas rejsu powyżej 24 godzin.
Odnośnie samego Władywostoku - funikular, czyli kolej linowo-terenowa. Poza tym - dwa mosty wiszące, na pewno ładnie komponują się w krajobrazie.
Nie byłem, nie widziałem ale może kiedyś...
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

pietia pisze:W ciągu jednej doby to chyba i tak niemożliwe do zrealizowania. Chyba, że faktycznie tylko postawić nogę na japońskim terytorium i zaraz z powrotem
No tak, taki był plan.
Ale pomysł tak nie do zrealizowania, raz przez wizę, a dwa przez czas.
Bilet Ś-krzyski pisze:Odnośnie samego Władywostoku - funikular, czyli kolej linowo-terenowa. Poza tym - dwa mosty wiszące, na pewno ładnie komponują się w krajobrazie.
Oooo widzisz ta kolejka to bdb pomysł. A o mostach tez sobie przypomniałem - wychodzi na to że będzie co robić :)
Dzięki za sugestie.
Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: survey06 »

Zajrzyj pod ponizszy link. Moze bedzie pomocny. Pozdrowienia.

viewtopic.php?f=12&t=9891#p84082
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

ooo dzięki survey06. Cenne info.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

No to wychodzi na to że atrakcji nie braknie, a i zjeść się da jakiegoś "chinola". Teraz tylko jeszcze zdałoby się gdzieś zanocować. Najlepiej budżetowo. Preferowany namiot. Może tam przy tych bateriach nabrzeżnych by się dało ?
Czy na dworcu kolejowym są "komnaty otdycha" ?
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

Doczu pisze:Czy na dworcu kolejowym są "komnaty otdycha" ?
z tego co pisze w necie to tak:
http://vladivostok.dzvr.ru/

Bardzo tez jestem ciekawa czym sie roznia te dwie pozycje:
-Спальные места в комнатах отдыха
- Комната длительного отдыха
ze w tej drugiej nie mozna spac tylko np. siedziec?

A tak Doczu z innej beczki- mam nadzieje ze bedzie relacja! albo zdjecia przynajmniej..
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

buba pisze:A tak Doczu z innej beczki- mam nadzieje ze bedzie relacja! albo zdjecia przynajmniej..
Oczywiście że będzie :)
Pewnie trochę to potrwa zanim ją napiszę, ale będzie na pewno :) Mam zamiar sporo notować w trakcie podróży, by potem było mi łatwiej. To dla mnie podróż życia więc zajmie pewnie poczesne miejsce u mnie na stronie :)
Na pewno zdjęcia będą sporo wcześniej.
Żeby tylko czasu starczyło na zwiedzenie tych wszystkich atrakcji.
Swoją drogą, to nie spodziewałem się, że we Władywostoku jest aż tyle do zwiedzenia. Gdyby wcześniej wiedział, to spędzilibyśmy tam dzień dłużej.
Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Arkasz »

Byłem we Władywostoku w 2009r w Sierpniu.Przyjechałem Transibem w środę o północy. Nie za bardzo mam miłe wspomnienia związane z tym miastem. Po przyjeździe miałem problem ze znalezieniem kwatery. Najpierw spróbowałem w jednym Hotelu(nazwę zapomniałem,zawiozła mnie tam prowadnica wagona Masza) po pytaniu jaki jest u mnie paszport,a że u mnie jest polski pas to nie zakwaterowali mnie i wysłali mnie do innego bardziej niby dla mnie godnego hotelu. Wróciłem do dworca ЖД na piechotę i dowiedziałem się o Małej Wieninie około dworca-не поселили-мест нет! Znowuż wróciłem na dworzec ЖД. Pierwszy raz w mieście z dzieckiem lat 10. Więc co robić?! Taksówkarza o radę trzeba było zapytać! Podeszłem do jednego takiego przyjaźnie wyglądającego o imieniu Zorin! Zorin oczywiście złapał za sotowyj i zadzwonił w jedno miejsce- mówi jest! Jedziemy! Przyjechaliśmy do studenckiego obszczeżytia! Pani recepcjonistka która miała Nas zakwaterować po usłyszeniu,że u mnie jest polski pass. informuje nas,że jej nie wolno innostrancew kwaterować.(a już się rozpakowywałem prawie) Zorin po krótkim namyśle i wykonaniu kolejnego telefonu to udajemy się do Hotelu Corona na ul.Верхнепортовая utwierdzając mnie,że tam to i kitajców przyjmują bez problemu. Przyjeżdżamy do tej "Corony"! Oczywiście razporiadok hotelu nawet był napisany po kitajsku-chińsku też. Po zapytaniu się jaki jest u mnie pass sytuacja się powtarza i pani recepcjonistka odmawia mi zakwaterowania z odmową,że innostrancew ne posieliajem. I wtedy się już wk....łem! Wdałem się z recepcjonistką w pyskówkę wywodząc, że tyle tysięcy kilometrów jechałem z dzieckiem a Wy tacy owacy nie chcecie mnie posjelitsa! Że Boga w sercu nie nie mają i,że jak wiernu w polszu to swojemu ojcu który to rzekomo rodiłsia w Rassiji to Mu Jego Rosją plunę w twarz (tu kit pomógł) Oczywiście wykrzyczałem to wszystko po rosyjsku a Zorin mój pierwszy łącznik z tym miastem tylko przytakiwał i potwierdzał,że ja to po rosyjsku to mówię doskonale. W drodze wyjątku Pani recepcjonistka zostawiła mnie do rana tzn do przed południa aby Zorin mi coś załatwił. Zorin odebrał mnie przed 12-stą z tego hotelu i załatwił mi kwatere w takiej "gostinkie" na ul. Dobrowolskiego! Ale tam był hard core i syf! Nie zapomnę Wladika do końca życia! Ale głowa wszystkim do góry! 13-stego znów wyjeżdżam do Rosji! Tym razem do Irkutska. Już jestem przygotowany na wszysko! Pozdrawiam
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

heheh Arkasz no to faktycznie nie zazdroszczę sytuacji.
Jam na szczęście duży chłopak a i kompania także dużych ludzi, więc prześpimy się choćby "...w piachu pod kombinatem" :) albo w komnatach otdycha :)
Choć wolelibyśmy pod namiotem. Generalnie po wizycie we Władywostoku to czeka nas w miarę przyjemny lot do Moskwy i tam jeszcze jeden nocleg, więc jak jedną nockę zarwiemy gdzieś w portowym barze, to korona nikomu z głowy nie spadnie a wspominać co będzie.
Powodzenia w podróży życzę.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Ja też Władka praktycznie nie zwiedziłem, bo pierwszego dnia przyjechaliśmy z Chin późno wieczorem, przy czym nocleg mieliśmy w hostelu na końcu miasta. Następnego dnia rano był już z kolei odlot do Moskwy
Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Arkasz »

Ja wo Władiku wtedy przepękałem 8 dni. Okroiłem relacje jak mogłem by się nie rozpisywać za nadto.Właściwie mam mieszane uczucia jak do tej pory jak sięgam pamięcią. Ale chyba nie zapomnę zdziwienia w oczach mojego wówczas 10 letniego synka kiedy właziliśmy do budynku tam gdzie nas Zorin przywiózł,jak wchodząs w bramę musieliśmy się przedzierać poprzez opary oddanego moczu prawie wszędzie(tam to było już na hard cora) i wejście po osmolonych dymem schodach na 9 piętro bo wind nietu bo zaj.... na złom. Co do odżywiania się to chodziłem do Baltiki i do Stołowaja w pobliżu kwatery.
W Baltice całkiem sympatycznie i nie drogo,no nie powiem złego słowa o wyżerce a i także zgadałem się szybko z właścicielami tego restorana a jak pochwaliłem się,że jestem z Wrocławia to aż gościowi łezka popłynęła po policzku ponieważ służył w Legnicy(Kawe miałem za free za to) W ogóle ludzie sympatyczni i ok aleee .... Ja to człowiek który lubi towarzystwo zechciałem bardziej się zbratywać z tubylcami spod tej Baltiki i owszem kilka znajomości zawiązałem ale raz to było w 4 dniu mojego pobytu tam, przemiła kelnerka(która lubiła sobie uciąć ze mną bajere) mnie uprzedziła abym przestał przychodzić bo jacyś kolesie mną zaczęli się dziwnie mną interesować i ,że tutaj zrobiło się nie za bardzo dla mnie bezpiecznie. Właściwie to nie zauważyłem jakiegoś tam sopiernika który by mnie obserwował lub był by w mojej wadze(Doczus ja raczej do maleńkich też się nie zaliczam) ale będąc wtedy 10 letnim dzieckiem to nie chciałem się przekonywać jak się sprawy mają. Po tym ostrzeżeniu to nawet synowi powiedziałem aby nie mówił głośno po polsku kiedy ruskie w pobliżu. Dmuchałem na zimne. Dziwnie się tam wtedy zacząłem czuć! Nawet jak chodziłem tam aby się posilić lawaszem to siadałem tak aby mnie nikt od tyłu nie mógł zajść.(Przestałem wieczorami tam chodzić) Właściwie było spoko i jak o tym sobie przypominam to uśmiecham się sam do siebie! Przecież dałem rade i wszystko skończyło się dobrze.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

A orientuje sie ktoś, czym się dostać na wyspę Russkij konkretnie do Baterii Woroszyłowa. Jeździ tam jakaś komunikacja publiczna czy tylko taxi ? W sumie to najodleglejszy element planu zwiedzania i nie bardzo mam pomysł jak się tam dostać, a warto.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Na tej wyspie jest chyba kampus Uniwersytetu Dalekowschodniego, więc jakiś transport publiczny powinien tam dochodzić
Awatar użytkownika
marcinkalita
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: marcinkalita »

Doczu pisze:A orientuje sie ktoś, czym się dostać na wyspę Russkij konkretnie do Baterii Woroszyłowa. Jeździ tam jakaś komunikacja publiczna czy tylko taxi ? W sumie to najodleglejszy element planu zwiedzania i nie bardzo mam pomysł jak się tam dostać, a warto.
Na Russkij kursuje przynajmniej jedna linia autobusowa. Rok temu tak bylo i dojeżdżała ona do kampusu.
Jak jeszcze nie było mostów to do woroszyłowki z przystani na Russkim wozili "taksiarze".
Nie wiem czy teraz ktoś oferuje tam jeszcze takie usługi.

Jeśli temat zwiedzania woroszylowki jest nadal aktualny, to mogę spróbować się dowiedzieć od ludzi jak się tam najlepiej dostać?
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

marcinkalita pisze:Jeśli temat zwiedzania woroszylowki jest nadal aktualny, to mogę spróbować się dowiedzieć od ludzi jak się tam najlepiej dostać?
Oczywiście że temat aktualny, więc jakbyś mógł, to wywiedz się co nie co.
Startujemy 2.09
Kuraga
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kuraga »

Cześć Doczu, mam nadzieje ze jeszcze zdążyłam z odpowiedzią ;) Przypuszczam, że wszystko macie już obcykane ale postaram się może coś podpowiedzieć.
Mieszkam we Władywostoku więc z wieloma kwestiami jestem na bieżąco.
Z lotniska do miasta najlepiej dojechać Aeroekspressem, przejazd trwa około 40 minut, koszt biletu 200 rubli. Kolejka odjeżdża mniej więcej co godzinę. https://aeroexpress.ru/en/regions/vladivostok.html
Jeśli chodzi o nocleg, jest parę hosteli we Władku, z tych bardziej popularnych mogę polecić trochę droższy Hostel 'Vladivostok' http://hostelvladivostok.com/ oraz tańszy Hostel 'Optimum' http://hostel-optimum.ru/ który jest praktycznie naprzeciwko dworca. Oba znajdują się w ścisłym centrum, niedaleko od zabytków, fortu no i plaży miejskiej :) Raczej nie polecam spania pod namiotem, ze względu na bezpieczeństwo.
Jeśli chodzi o jedzenie polecam sieć bistro Republic, jeden znajduje się zaraz naprzeciwko dworca obok pomnika Lenina. Cena posiłku : zupa, drugie, + deser i napój to około 250-300 rubli na osobę. Oczywiście zależy od apetytu. Często będąc na mieście stołujemy się z mężem w Republic, potrawy są dość różnorodne, jedzenie jest smaczne. Polecam mors z rokitnika, fajne też mają piwo z własnego browaru ;)
Zaraz obok Republica naprzeciwko dworca, znajduje się mini market spożywczy. W centrum na ул. Семеновской jest również market Фреш25 z bardziej europejskim asortymentem otwarty 24h na dobę.
Jeśli chcecie spróbować czegoś bardziej wykwintnego w stylu miejscowych owoców morza i azjatycko-rosyjskiej kuchni, to polecam z całego serca restaurację Zuma http://www.zumavl.ru/. Jest to chyba najpopularniejsza z władywostockich restauracji, bardzo zresztą popularna wśród obcokrajowców. Średni rachunek na osobę od 1500 rubli. Drogie to to cholerstwo, ale moim zdaniem warto ;)
Do fortu, muzeum Arseniewa, na plażę, do łódki podwodnej spokojnie można dojść pieszo. Jeśli chcecie pojechać gdzieś dalej możecie korzystać z komunikacji miejskiej - przejazd kosztuje 18 rubli, płatne przy wyjściu. Albo taxi, kosztuje około 150-200 rubli w granicach miasta, do wyspy Русский odpowiednio więcej 300-400. Na Русский kursuje kilka autobusów i busików, np. 15 który jezdzi z centrum ( przystanek ТЦ Изумруд 2). Jeżeli macie niewiele czasu to na Русский polecam pojechać głownie ze względu na promenadę Kampusu ДВФУ (przystanek Мини-ТЭЦ), niedawno otworzyli ją dla zwiedzających.
Wspomniałeś o latarni morskiej, dojechać do niej można autobusami 59, 60, 61, 62 które jadą z różnych części miasta i zatrzymują się niedaleko dworca, latarnia to ich ostatni przystanek (МАЯК). Z przystanku do samej latarni trzeba jeszcze iść około 2-3 kilometrów poboczem ;)
Tak z rzeczy które warto zobaczyć oprócz wymienionych tj. podwodna łódka, fort, muzeum Arseniewa (historii i przyrody Примория), polecam miejską plażę z widokiem na zalew Amurski, zobaczyć cerkiew w parku miejskim (Покровский парк), wrota znajdujące się na urokliwym Адмиральском сквере zbudowane na cześć odwiedzin miasta przez cara Mikołaja II., skorzystać z kolejki szynowej (Фуникулер, przejazd z tego co pamiętam kosztuje 8 rubli) i wjechać na punkt widokowy na panoramę Władywostoku :)
To tak na szybko, przepraszam za chaotyczność wypowiedzi. Z wielką chęcią bardziej bym pomogła, oprowadziła, ale niestety jestem teraz na 2 tygodnie w Polsce.

Aha, koniecznie ściągnijcie aplikacje na smartfona 2GIS http://2gis.ru i odpowiednio mapę Władywostoku. Bardzo ułatwia przemieszczanie się po mieście.
Kuraga
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Doczu pisze:A orientuje sie ktoś, czym się dostać na wyspę Russkij konkretnie do Baterii Woroszyłowa. Jeździ tam jakaś komunikacja publiczna czy tylko taxi ? W sumie to najodleglejszy element planu zwiedzania i nie bardzo mam pomysł jak się tam dostać, a warto.
Do miejsca o które pytasz ( przystanek Ворошиловская батарея) jeżdżą autobus 29д oraz busik 29к, autobus odjeżdża z centrum przystanek ТЦ Изумруд-2 znajdujący się na Океанском проспекте. Niestety nie wiem jak często kursuje. Ворошиловская батарея pracuje codziennie od 9.00 do 17.00 oprócz poniedziałków i wtorków. Wstęp kosztuje 100 rubli.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Oooo Kuraga z nieba mi spadasz.
Dzięki wielkie za moc szczegółów. Zwłaszcza z informacją o dojeździe do baterii i o hostelach
Co do jedzenia, to wolelibyśmy (przynajmniej ja) skosztować kuchni azjatyckiej, ale raczej nie w restauracji (to będzie końcówka naszego wyjazdu, więc i budżet będzie pewnie mocno przetrzebiony) a raczej zaryzykujemy w zaproponowanym przez survey06 barze.
Latarnię chyba odpuścimy bo bateria Woroszyłowa bardziej nas pociąga, a jeszcze muzea itp. I tak wiem że braknie nam czasu na zwiedzenie wszystkiego.
A są jakieś charakterystyczne upominki, które warto z Władywostoku przywieźć ?
Kuraga
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Ostrzegam tylko, że Bateria znajduje się naprawdę dość daleko. Na przystankach w centrum są tablice z wypisaną częstotliwością kursów poszczególnych autobusów. Ale nie zawsze autobusy jeżdżą wg rozkładu. Jak już totalnie nie będziecie mieli jak wrócić, linki do taxi korporacji: http://taximaxim.ru/ , http://1городское.рф/
Azjatyckich knajp we Władywostoku jest ogrom i znajdują się na każdym kroku. Myślę ze nie trudno będzie wam coś znaleźć. Dominuje oczywiście kuchnia chińska.
Parę kroków od dworca, na ул. 1-ая Морская, znajduje się kafe Точка Суши, specjalizują się w sushi oczywiście, ale mają również szeroki wybór gorących dań, sałatek, nudli i zup. Fajna knajpa bardziej w kierunku japońskiej kuchni. Średni rachunek na osobę 500-1000 rubli.
Z takiego charakterystycznego miejscowego fast fudu polecam spróbować Pyanse (Пянсе) - bułka na parze z kapustą i mięsem. Sprzedawane są przez babuszki na ulicy w centrum, około 50 rubli sztuka. Mąż żartuje, że każdy we Władywostoku wychował się właśnie na Пянсе i napoju Милкис - koreański mleczny napój gazowany, dostępny w spożywczakach.
Jeśli chodzi o pamiątki, to we Władku są tradycyjnie jak we wszystkich nadmorskich miejscowościach, wszelkie wyroby z muszelek. Coś charakterystycznego to oprócz wszelkich suwenirów z Mostem i panoramą miasta, to oczywiście magnesy na lodówkę z wizerunkiem tygrysa amurskiego ;) Warto (oprócz magnesu z tygrysem :>) zakupić w ramach ciekawostki Czekoladę z wodorostami, produkowaną przez miejscową fabrykę słodyczy Приморский кондитер. W centrum na ул. Алеутской znajduje się i fabryka i sklep firmowy, ale większość ich wyrobów jest i tak dostępna w marketach.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Tak. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że do Baterii jest kawałek, ale to będzie pewnie moja jedyna szansa żeby ją obejrzeć, więc szkoda by było jej nie zobaczyć. Oczywiście w razie nieogarnięcia przejazdu komunikacją publiczną, bierzemy taksówę i tyle. Jest nas 4 więc i tak wyjdzie rozsądnie.
Co do sushi... hmmm... chyba się nie skuszę, bo potem czeka nas 9h lot do Moskwy :)
Pyanse z chęcią spróbuję. Takie fast foody lokalne uwielbiam. A i ten Milkis wygląda na ciekawostkę, której chyba spróbuję. Jakiś konkretny smak warto wypróbować.
Kuraga pisze:Warto (oprócz magnesu z tygrysem :>) zakupić w ramach ciekawostki Czekoladę z wodorostami
ooooo właśnie o takie hinty mi chodzi :) Dzięki. To będzie bardzo fajna atrakcja w PL.
Awatar użytkownika
Bilet Ś-krzyski
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Jak to jest we Władywostoku - naprawdę ogromna większość aut ma kierownicę z prawej strony?
W takim razie autobusy to byłby ułamek pojazdów z kierownicą po lewej stronie :)
Trzeba podchodzić z dystansem do takich informacji z netu, więc najlepiej sprawdzić w terenie.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Bilet - nie bardzo rozumiem związek...
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Bilet Ś-krzyski pisze:Jak to jest we Władywostoku - naprawdę ogromna większość aut ma kierownicę z prawej strony?
W takim razie autobusy to byłby ułamek pojazdów z kierownicą po lewej stronie :)
Trzeba podchodzić z dystansem do takich informacji z netu, więc najlepiej sprawdzić w terenie.
A co w tym dziwnego? Dla mieszkanców rosyjskiego Dalekiego Wschodu Japonia to jak dla Polaków czy Białorusinów Nimecy, czyli źródło tanich, używanych samochodów. Zresztą japońskie używki można spotkać nie tylko tam, ale i wszędzie za Uralem, a i w Gruzji trochę tego widziałem.
Natomiast autobusów z kierownica po prawej stronie chyba nie można rejestrować, dlatego we Władku i innych wspomnianych miejscach dominują produkty koreańskie plus trochę nówek z Chin
Awatar użytkownika
Bilet Ś-krzyski
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Już wyjaśniam. Związek z wątkiem luźny, ale...
Władywostok jest z tego znany i to jest swoista ciekawostka dla turystów. Zwłaszcza dla tych z państw o ruchu prawostronnym, również dla większości Rosjan. Wiem, że decyduje o tym bliskość Japonii, co przekłada się na cenę samochodu. Bardziej ciekawiło mnie, czy naprawdę można spotkać tylko auta - "japończyki".
Mniejsza o to - jeśli kiedyś uda mi się pojechać Transsibem to sam zobaczę na miejscu. I napiszę o tym w relacji na Forum.
Kuraga
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Tak, faktycznie prawie wszystkie osobówki mają kierownicę z prawej strony. Natomiast lepsze taksówki, pojazdy szeroko pojmowane jako państwowe jak również autobusy mają kierownicę z prawidłowej strony, czyli lewej ;) I rzeczywiście sama byłam na początku zdziwiona, że tak to tam wygląda. Wielu miejscowych prezentuje takie podejście, że auto z kierownicą z prawej strony jest wygodniejsze w użytkowaniu, a w ogóle wszystkie inne niejapońskie auta są w jakiś sposób 'niegodne' ;) odnosi się to zresztą do większości sprzętów i produktów.
Szulik
Administrator

Post autor: Szulik »

Dawno temu będąc w Irkucku dyskutowaliśmy na temat wszechobecnych "Japończyków", ich legalności, sposobu ograniczenia itp. Tak się akurat złożyło, że przechodziliśmy w trakcie tej rozmowy obok magistratu Irkucka a na parkingu dla oficjeli stały wyłącznie auta z kierownica po prawej stronie :) Stwierdziliśmy wówczas, ze dalsza dyskusja nie ma żadnego sensu...

oczywiście na Wschodzie jest mnóstwo takich aut, lecz i w Europejskiej części Rosji nie trudno je znaleźć. Nie raz zdarzyło mi się jechać w Moskwie takim autem (choć było to dawno - nie wiem czy przypadek czy nie). Na Krymie też swego czasu nie brakowało japońców.
ODPOWIEDZ