Czy można przywieźć z Rosji szable?

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
kolekcjoner
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: kolekcjoner » ndz 25 sty, 2015 02:08

Witam wszystkich. Tak jak w temacie, czy można bez przeszkód przywieźć z Rosji do Polski szable, zakupione w Rosji? Dodam że chodzi tutaj o REPLIKI szabli, nie zaś o zabytki. Ale repliki naprawdę bardzo dobre, więc wygladające na prawdziwe zabytki. Mam na mysli przewiezienie ich najlepiej w autokarze albo pociagiem. Bardzo zalezy mi na odpowiedzi na to pytanie, bo planuję kupić ich ponad 10 i nie chciałbym zostać na granicy z kilogramami pamiatek, kupionych za ciężkie pieniądze, których nie mogę ani wywieźć z kraju ani też oddać do sklepu :) Z góry dziekuję za wszelkie odpowiedzi!

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » ndz 25 sty, 2015 13:44

Przede wszystkim postaraj się o to by posiadać dowód zakupu i jakiś certyfikat potwierdzający, że nie jest to antyk.
Inną sprawą jest pytanie czy szable nie łapią się jako broń i czy ich przewóz przez granicę jest legalny. Zacząłbym od sprawdzenia polskich przepisów, kraju tranzytowego (Ukraina, Białoruś, Litwa?) no i rosyjskie przepisy.

Zakładam, ze 10-ciu szabel nie ukryjesz w autobusie/pociągu i cichcem nie wwieziesz do kraju.

kolekcjoner
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: kolekcjoner » ndz 25 sty, 2015 14:31

Kiedy właśnie nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji. Wszędzie piszą tylko o alkoholu i papierosach ;) Szabelki już upatrzyłem w jednym sklepie, wiec spytam czy wystawiają jakiś certyfikat. Nie zamierzam liczyć na to, że wwiozę je cichcem. Szable są drogie i chce mieć pewność, że nikt mi ich na granicy nie zabierze. Albo przynajmniej chcę wiedzieć co zrobić, żeby nikt na granicy mi ich nie odebrał ;) Planuję spakować je na sztorc (odpowiednio oczywiście zapakowane) w dużym plecaku ze stelażem, i plecak myk do bagażnika autokaru. Tylko chcę jechać spokojny o moje pamiątki :) Proszę o wszelkie sugestie, informacje - jestem bowiem zielony :)

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » ndz 25 sty, 2015 18:03

kolekcjoner pisze:Witam wszystkich. Tak jak w temacie, czy można bez przeszkód przywieźć z Rosji do Polski szable, zakupione w Rosji? Dodam że chodzi tutaj o REPLIKI szabli, nie zaś o zabytki. Ale repliki naprawdę bardzo dobre, więc wygladające na prawdziwe zabytki. Mam na mysli przewiezienie ich najlepiej w autokarze albo pociagiem. Bardzo zalezy mi na odpowiedzi na to pytanie, bo planuję kupić ich ponad 10 i nie chciałbym zostać na granicy z kilogramami pamiatek, kupionych za ciężkie pieniądze, których nie mogę ani wywieźć z kraju ani też oddać do sklepu :) Z góry dziekuję za wszelkie odpowiedzi!
Każdy podróżny bez uiszczania cła, podatku akcyzowego i VAT może wwieźć do Polski określone ilości towarów. Warto pamiętać, że wszystkie towary importowane do kraju muszą być przywożone w celach niehandlowych do osobistego użytku podróżnego, jego rodziny lub na prezenty.
Jeżeli podróżujemy samolotem lub statkiem, nie zapłacimy dodatkowych należności celno-przywozowych za towary, gdy ich wartość nie przekroczy 430 euro. Gdy wybierzemy inny środek transportu, możemy mieć w bagażu rzeczy, których wartość nie przekracza 300 euro.to tak ogolnie, oczywiscie alkohol papierosy itp. rzadza sie dodatkowymi regulacjami.
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

kolekcjoner
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: kolekcjoner » ndz 25 sty, 2015 22:19

Dziękuje. A czy to znaczy, że żeby wwieźć do Polski te 10 szabli, to muszę je zgłosić żeby zapłacić za nie cło, i wtedy już śmiało można je przewieźć? A może mogą mi je jeszcze zabrać na granicy? Jak to w ogóle jest? Przepraszam że zadaje takie pytania, ale rzadko jeżdżę za granicę, i nigdy nie byłem w Rosji. Tzn dawno temu byłem , ale teraz to miasto w którym byłem nie należy do Rosji ale do Ukrainy ;)

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » pn 26 sty, 2015 20:21

Tutaj mozna zadzwonic i o wszystko precyzyjnie wypytac. Ponoc nawet udzielaja wyjasnien po rosyjsku. :wink:
http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/konta ... ECA46D5B91
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » czw 26 lut, 2015 11:53

Wszystkie przedmioty do 1945 są traktowane jako zabytkowe. Szabla może być traktowana jako broń biała. Jeżeli współczesna replika to należy posiadać wszystkie możliwe papierki zakupu. Zresztą nawet jeśli coś z FR wyjedzie nie znaczy że przejedzie przez kolejne państwo na drodze.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

ODPOWIEDZ