Wyjazd turystyczny do RU i UA kilka pytań

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: mateusz1234 »

Witam

W wakacje 2016 myślałem o zrobieniu sobie wycieczki. Trasa miałaby wygląd mniej więcej taki: z PL do Petersburga przez Litwę, Łotwę (omijanie wizy BY), w Piterze około 5 dni. Potem do Moskwy również na około 5 dni. Z Moskwy najkrótszą drogą na Kijów, tam około 3-4 dni. Z Kijowa do Odessy i tam plażowanie przez jakieś 2 tygodnie. Potem powrót do PL ewentualnie po drodze jedno-dwu dniowe odwiedziny u znajomych we Lwowie. Teraz krótko i zwięźle pytania:
- jak wygląda sprawa uzyskania wizy do RU? Chodzi mi głównie o ubezpieczenie i obowiązek przyjęcia przez firme turtystyczną.
- jak to jest z obowiązkiem meldunku na terenie RU? Jak to załawić żeby było dobrze?
- gdzie najlepiej rezerwować bilety i jakiś dach nad głową w tych miejscach? Jakieś strony internetowe, czy coś?
- jak wygląda sprawa przekroczenia granicy z RU do UA? Chodzi mi głównie o to całe zamieszanie na wschodzie UA.
- Czy na UA też mam obowiązek meldunku? Jeżeli tak to jak to zrobić?
- I chyba najważniejsze: Czy ktoś się orientuje ile by to mniej więcej kosztowało (bilety, wiza, mieszkanie jedzenie)? Oczywiście bilety to do Pitra chyba autobus bo jakoś pociągu znaleźć nie mogłem nigdzie, reszta plackarta. Mieszkanie poziom survival tzn. aby z dachu nie ciekło, było gdzie sie przespać i umyć i tobołki zostawić.
- jakieś rady praktyczne od Was

Z góry dzięki za odpowiedzi. :D :D :D

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon »

mateusz1234 pisze:Witam

W wakacje 2016 myślałem o zrobieniu sobie wycieczki. Trasa miałaby wygląd mniej więcej taki: z PL do Petersburga przez Litwę, Łotwę (omijanie wizy BY), w Piterze około 5 dni. Potem do Moskwy również na około 5 dni. Z Moskwy najkrótszą drogą na Kijów, tam około 3-4 dni. Z Kijowa do Odessy i tam plażowanie przez jakieś 2 tygodnie. Potem powrót do PL ewentualnie po drodze jedno-dwu dniowe odwiedziny u znajomych we Lwowie. Teraz krótko i zwięźle pytania:
- jak wygląda sprawa uzyskania wizy do RU? Chodzi mi głównie o ubezpieczenie i obowiązek przyjęcia przez firme turtystyczną.
- jak to jest z obowiązkiem meldunku na terenie RU? Jak to załawić żeby było dobrze?
- gdzie najlepiej rezerwować bilety i jakiś dach nad głową w tych miejscach? Jakieś strony internetowe, czy coś?
- jak wygląda sprawa przekroczenia granicy z RU do UA? Chodzi mi głównie o to całe zamieszanie na wschodzie UA.
- Czy na UA też mam obowiązek meldunku? Jeżeli tak to jak to zrobić?
- I chyba najważniejsze: Czy ktoś się orientuje ile by to mniej więcej kosztowało (bilety, wiza, mieszkanie jedzenie)? Oczywiście bilety to do Pitra chyba autobus bo jakoś pociągu znaleźć nie mogłem nigdzie, reszta plackarta. Mieszkanie poziom survival tzn. aby z dachu nie ciekło, było gdzie sie przespać i umyć i tobołki zostawić.
- jakieś rady praktyczne od Was

Z góry dzięki za odpowiedzi. :D :D :D
1. viewtopic.php?f=12&t=77
2. konieczny powyzej 7 dni w jednym miejscu
3. na Ukrainie moim zdaniem nie ma sensu rezerwowac spania, bo latwo znalezc bez rezerwacji [duzo tanich moteli o wysokim standardzie. Albo mozna spac w namiocie na dziko [i nie trzeba byc do tego Rambo ;) ], ale zalezy, czy to lubisz, ja np. bardzo lubie i w lecie zazwyczaj tak spie, ew. na campie (ale na Ukrainie nie wiem, czy sa jakies campy)]
4. znajomi jechali RU - UA bodajze w Sudzy [2015] i granica jak granica
5. mnie nikt zadnego meldunku nie sprawdzal [bylem 30.12 - 2.01], wiec mysle, ze nie ma. A jak jest, to to martwy przepis.
6. spanie na UA jest w motelach po 200-300 UAH [od ok. 30 do ok. 50 pln), albo na dziko w namiocie za free ;) wiza do Rosji to 35 euro, bilety: nie orientuje sie za dobrze, ale poszukaj na stronie kolei rosyjskich, jedzenie: zalezy, jak lubisz. Ja bym zakladal budzet jedzeniowy na poziomie ok. 40 - 50pln/dzien
7.:
7.1 na powrot do Polski NIE wybieraj przejscia granicznego Malyj Bereznyj/Ubla [UA/SK] - celnicy po stronie UA sa bardziej przeczuleni.
7.2 Moskwa jest b. droga! Sprobuj skorzystac z couchsurfingu albo znajdz jakis tani hotel na peryferiach, bo w centrum pojdziesz z torbami.
7.3 IMO w Pitrze nie ma sie co zatrzymywac na wiecej niz 3 dni (zeby zobaczyc to co najwazniejsze. Chociaz i tak najladniejsze sa niekomercyjne dzielnice np. Kalininskyi Raion), zrob sobie wycieczke np. nad Jez. Ladoga [nad ktorym niestety nie bylem :( ] albo nad morze. Zreszta Pitier tez jest drogi zwlaszcza w wakacje [bo to najwyzszy sezon]
7.4 w Moskwie polecam nocna przejazdzke metrem i podziwianie [w nocy] miasta, bo jest super :)

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Dzięki wielkie :D

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: barciur »

Na hostelworld poszukaj hosteli w Moskwie. Dzięki temu, że cena rubla stoczyła się baardzo drastycznie, to teraz te ceny są jednak trochę mniejsze. Można znaleźć bez problemu nocleg za 50-60 zł za łóżko w hostelu. :) W lepszych hostelach np Godzillas to będzie ok 80 zł.

Sam wybieram się i do Pitiera i do Moskwy w wakacje i z tego co widzę to tam będzie gorzej niż w Moskwie - białe noce zawyżają cholernie ceny.

michalpap
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: michalpap »

Polecam Red Kremlin Hostel w samym centrum Moskwy- 250 m od Kremla a cena od 500 rubli za noc.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

my w 2014 w Polustrovo Hotel [Petersburg] 2-5.07.2014 placilismy 60E/noc ze sniadaniem, wycieczka zorganizowana :( [ale juz nie jezdze z wycieczka, bo raczej nie lubie - zorganizowane wyjazdy to teraz u mnie tylko wycieczki szkolne. Od sierpnia 2014 z wycieczka za granica bylem tylko ze szkoly, w UK]
Aha, w Moskwie sprawdzilem cene hotelu "BETA" [Izmailovo], 2200 rubli/118 pln. Standard wysoki, hotel biznesowy, spalem w nim w 2013, fajne miejsce; czasem mozna zrobic sobie bardziej wypasiony wyjazd ;) (a no i dobre jedzenie maja, 2x dziennie). Ale zalezy, czy lubisz te klimaty ;)

(i nie, nie jestem z tych, co jezdza wypasnie. Bardzo lubie spanie na dziko pod namiotem, ogniska, jezdzenie poza szlakiem i te sprawy, tylko wtedy byly jeszcze czasy [jak to brzmi ;) ], kiedy jezdzilem glownie z wycieczkami. A teraz jestem niezalezny w podrozach i bardzo to sobie cenie, pod dachem spie tylko w zimie ;) )

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Dzięki wielkie wszystkim! Co do hoteli fajne propozycje, jednak chyba decyduje sie znaleźć jakiegoś obywatela co kimnie nocke za przyslowiową flachę :D Bo z kimą w namiocie w srodku Moskwy czy Pitra to troche kiepsko :D Tutaj Simon fajny serwis polecił na poczatku, napewno skorzystam :D Swoją drogą jeszcze dwa pytanka tak przy okazji. Jako ze do kosulatu mam daleko to jeżeli dajmy na to wyjeżdżam 1 lipca to kiedy najwczesniej moge starac się o wizę do RU tak zeby mi waznosc nie minela? I czy jest jakas stronka kolei ukrainskich coś w stylu rzd.ru? Zeby mozna było rozklad obczaić i bilet ew zarezerwować? :D

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

I jeszcze do poprzedniego posta zapomniałem dodać :D Zna ktoś jakiś konsulat RU oprócz Gdańska? Cokolwiek bo akurat do Gdańska musze cala Polske przejechać a 150zl drogą nie chodzi :D

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

mateusz1234 pisze: I czy jest jakas stronka kolei ukrainskich coś w stylu rzd.ru? Zeby mozna było rozklad obczaić i bilet ew zarezerwować? :D
http://booking.uz.gov.ua/en/

Nie sprawdzisz tam jednak biletów międzynarodowych. Połączenia międzynarodowe sprawdzaj na rzd.ru albo tutu.ru.
mateusz1234 pisze:Jako ze do kosulatu mam daleko to jeżeli dajmy na to wyjeżdżam 1 lipca to kiedy najwczesniej moge starac się o wizę do RU tak zeby mi waznosc nie minela?
Starasz się max. 3 miesiące przed wjazdem do Rosji. Musisz mieć ważny voucher na dane daty podróży.
mateusz1234 pisze:I jeszcze do poprzedniego posta zapomniałem dodać :D Zna ktoś jakiś konsulat RU oprócz Gdańska? Cokolwiek bo akurat do Gdańska musze cala Polske przejechać a 150zl drogą nie chodzi :D
Nie wie mgdzie mieszkasz, ale obowiązuje rejonizacja więc tak czy inaczej musisz składać wniosek w konsulacie w którego okręgu mieszkasz.

Tu więcej info: http://wizadorosji.eu/wiadomoscikonsularne.php

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Jeszcze ostatnie pytanie: korzystał ktoś z pośrednictwa wizowego? Ktoś coś może polecić? Albo przynajmniej objaśnić jak załatwić przyjęcie zagraniczniaka przez rosyjska firme turystyczna?

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

Ja załatwiałem przez http://visabrokers.pl . Wszystko w jednym miejscu i sprawnie. Ale widzę, że są też tańsze opcje jak http://www.wizy.pl/europa/rosja i chyba tym razem przetestuję właśnie tę drugą firmę.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

mateusz1234 pisze:Jeszcze ostatnie pytanie: korzystał ktoś z pośrednictwa wizowego? Ktoś coś może polecić? Albo przynajmniej objaśnić jak załatwić przyjęcie zagraniczniaka przez rosyjska firme turystyczna?
potwierdzenie przyjecia inostranca przez firme = voucher. Robisz rezerwacje w byle jakim hotelu w Rosji, przesylaja Ci voucher, skladasz to w ambasadzie, jak dostaniesz wize, anulujesz rezerwacje, wiec zadni posrednicy niepotrzebni :)

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Dzięki Doczu (sorki jak nick przeinaczyłem), jednak chyba skuszę sie na opcje Simona swoją drogą Simon Twoje odpowiedzi mi sie podobają najbardziej, prosto, łatwo i konkretnie a w dodatku tanio :D

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Jak masz blisko do konsulatu, to pewnie że załatwiaj samodzielnie.
Simona plan jest prosty ale musisz znaleźć hotel, gdzie nie ściągają Ci kasy z karty w momencie rezerwacji. A z tym już może być trudniej.

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Do konsulatu może i blisko nie jest bo okolo 270km ale w sumie dosyć często bywam w Wawie także dam radę samemu coś zdziałać i napewno wyjdzie taniej niż pośrednicy :D a hotel jakoś znajdziemy, w sumie i tak gdzieś spać trzeba a w srodku miasta namiotu rozbijać i ogniska palić nie bede :lol:

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Ale rozumiem że podlegasz pod ambę w Warszawie ? Bo jesli nie, to nic tam nie wskórasz.

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Tak tak :D Niestety na ścianie wschodniej żadnego konsulatu nie ma, więc Lubelskie musi zapierniczac az do Wawy ;D

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Doczu pisze:Jak masz blisko do konsulatu, to pewnie że załatwiaj samodzielnie.
Simona plan jest prosty ale musisz znaleźć hotel, gdzie nie ściągają Ci kasy z karty w momencie rezerwacji. A z tym już może być trudniej.
ale i tak ponoc oddaja hajs po anulacji. wiec nie jest tak zle chyba, wystarczy, zeby miejsce bylo tanie :) [inna sprawa, ze voucher jest i tak tylko po to, zeby dostac wize, nikt nie sprawdza tego, gdzie spales].

@mateusz1234 - spasiba :)

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Jeszcze co do waluty :D Na Ukrainie to wiem ze wymieniać kase na granicy po stronie Ukraińców. A jak z tym jest w Federacji? Gdzie wymieniać? Dodam że prawdopodobnie zasoby gotówkowe bede miał w euro więc jeżeli bardziej opłaca sie w Rassiji to wwozić tam ojro i na ruble wymieniać czy też lepiej wymienić w Polsce na złotówki i wjeżdżać ze złotówkami?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

my wymienialismy PLN -> RUB w Polsce, ale to jeszcze byly czasy, jak RUB byl po 11 groszy [polecam DOBRZE poszukac kantoru, bo przy rublach 1 grosz jest b. duza roznica]. A jak wymieniasz w FR, to moim zdaniem lepiej wziac dolary, bo sa po prostu lepszym rozwiazaniem. (uwaga! Jakby przyszlo Ci do glowy odwiedzenie jeszcze Bialorusi, to bezwzglednie wymieniaj na miejscu!]

Zreszta w calym bylym sajuzie [oprocz Pribaltyki] wg mnie lepiej wziac dolary. Czasem w niektorych miejscach [stragany itp.] mozna nimi placic [nieoficjalnie]

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

W obecnej sytuacji gospodarczej Rosji, myśle, że celowanie w waluty typu USD, EUR i wymiana na miejscu może się okazać najkorzystniejsza.
Jakbyś nie zrobił, to zawsze miej jakieś drobniejsze banknoty w twardej walucie, w razie gdyby trzeba wręczyć korzyść majątkową w podbramkowej sytuacji.

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Właśnie myślę zeby wymieniać w FR bo już się przejechałem na kupowananiu hrywień u nas :evil: I właśnie chyba jednak będe jechał przez Białoruś, bo do Terespola mam w miarę blisko to się na stopa dojedzie a jak zobaczyłem cene 3500 rubli za pociąg z Brześcia do Moskwy to jednak chyba bardziej opłąci mi sie wiza białoruska niż jazda do Moskwy przez Litwę :D. Popatrze jeszcze coś ze Lwowa ale to troche wątpliwa sprawa bo zależna od sytuacji w Doniecku ;/ Mam nadzieję że do czerwca rubelek zdąży jeszcze ze 2 grosze polecieć :lol:

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

A kojarzycie jak wygląda kwestia ewentualnej wymiany rubli na hrywnie bo słyszałem że może być ciężko.
PS Tak jak Doczu mówi, bez paru dziesięciudolarówek to ja nigdy granicy nie przekraczam :lol:

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

mateusz1234 pisze: Popatrze jeszcze coś ze Lwowa ale to troche wątpliwa sprawa bo zależna od sytuacji w Doniecku ;/ Mam nadzieję że do czerwca rubelek zdąży jeszcze ze 2 grosze polecieć :lol:
Pociągi Moskwa-Lwów jeżdżą normalnie, niezależnie od sytuacji w Doniecku. Z tym, ze koszt to ~5500 RUB i nie da się kupić przez internet, a nie mam pojęcia, jak może być z dostępnościa.

Inna sprawa, że może po prostu pojechać ze Lwowa do Kijowa i z Kijowa już jest więcej połączeń do Moskwy, za podobną cenę, co z Brześcia.

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Dzięki za uświadomienie tej ceny, myślałem że cena podobna bedzie :v Co do dostepności przez internet to właśnie jest duży problem z tym, tak się składa że mam we Lwowie paru znajomych i nawet oni nic nie wiedzą żeby jakaś stronka była ;/ Z Kijowa mówisz? To już chyba lepiej wyjdzie z Brześcia walić bezpośrednim niż się tułać przez Kijów. A co do Kijowa- znacie mniej więcej cene na plackarte ze Lwowa do Kijowa? Pytam bo sie w marcu wybieram i nie wiem ile kasy szykować :D

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

mateusz1234 pisze:Dzięki za uświadomienie tej ceny, myślałem że cena podobna bedzie :v Co do dostepności przez internet to właśnie jest duży problem z tym, tak się składa że mam we Lwowie paru znajomych i nawet oni nic nie wiedzą żeby jakaś stronka była ;/ Z Kijowa mówisz? To już chyba lepiej wyjdzie z Brześcia walić bezpośrednim niż się tułać przez Kijów. A co do Kijowa- znacie mniej więcej cene na plackarte ze Lwowa do Kijowa? Pytam bo sie w marcu wybieram i nie wiem ile kasy szykować :D
np. na 20 stycznia [na marzec nie maja jeszcze rozkladu] plackarta (normalna, nie intercity) to 124,71 UAH/21,23 PLN w jedna strone. Zreszta tu masz strone Ukrzaliznytsia [ukrainskich kolei, jest po angielsku]: http://www.uz.gov.ua/en/passengers/rese ... documents/

PS. 5500RUB (294 PLN) Kijow - Moskwa + 124,7 UAH (21,23 PLN) Lwow - Kijow wychodzi na jakies 315 PLN ze Lwowa. A z Brzescia masz 5500RUB (294 PLN) + 25EUR (110 PLN) wiza. To tez zalezy, czy masz lepszy dojazd do Lwowa, czy do Brzescia. [wybierz to miejsce, do ktorego masz lepszy dojazd].

Zawsze mozesz tez zaczac od Ukrainy [jak Odessa, to moze nawet uda Ci sie zahaczyc o Moldawie! :) ), a potem przez Kijow do Rosji. I wrocic samolotem do Kaliningradu [sa tanie, 60 PLN w 1 strone z Moskwy, 120 z Pitra, ale rezerwuje sie je do 2 mies przed wylotem, bo wczesniej sa kilka x drozsze]. A z Kaliningradu to juz blisko do Polski :) i obwod kaliningradzki da rade tez moze pozwiedzac. To, w ktora strone (czy RUS -> UA, czy UA -> RUS) to zrobisz, to zalezy juz tylko od Ciebie!
Ostatnio zmieniony sob 09 sty, 2016 13:37 przez Simon, łącznie zmieniany 1 raz.

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Właśnie z Brześćia widziałem po 3500 rubli, a co do stronki to ona coś mi nie działała, poza tym u mnie cieniutko z angolem :D W każdym razie coś spróbuje popatrzeć :) Dzieki! Dojazd w sumie mam podobnie tu i tu mogę się względnie łatwo dostać, tyle ze do Brześcia musze wczesniej latać po konsulatach ;/

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

I chyba rozbije te wakacje na dwie czesci bo chciałbym się załapać na białe noce w Pitrze, a na zakończenie roku szkolnego musze być w domu i zrobić objazd po kraju z papierami na studia :D Więc Odessa ew. w lipcu sierpniu ;) Mołdawia też możliwa jakaś eskapada, wszystko jest zależne od pieniędzy :lol:

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

mateusz1234 pisze:I chyba rozbije te wakacje na dwie czesci bo chciałbym się załapać na białe noce w Pitrze, a na zakończenie roku szkolnego musze być w domu i zrobić objazd po kraju z papierami na studia :D Więc Odessa ew. w lipcu sierpniu ;) Mołdawia też możliwa jakaś eskapada, wszystko jest zależne od pieniędzy :lol:
no to np .wyjazd w okolicy 10.07 [wtedy chyba zdazysz zlozyc papiery], do Kaliningradu, samolot do Pitra, w Pitrze i okolicach np. 12-17.07 [bo wtedy jeszcze sa biale noce, chociaz nie takie efektowne, jak np. 3.07], w Moskvie i okolicach np. 18-23.07, 24.07 na Ukraine, 26.07-8.08 Odessa i okolice, ok. 10.08 powrot do Polski.

(daty podalem tak b. orientacyjnie)

mateusz1234
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Ja myślałem zrobić to bardziej w taki sposób wyjazd do Moskwy około 10 czerwca wyjazd z Moskwy do Pitra 16 czerwiec, i wyjazd do Polski 22 --> w Pitrze jestem na maximum białych nocy i dzień przed zakońzeniem roku jestem w domu. Objeżdzam Polskę i około połowy lipca (troche odpoczynku też sie przyda) do Odessy, dużo drożej to nie wyjdzie a bedzie dużo mniej noszenia tobołków. No i jestem w Pitrze w maskymalnym zakresie białych nocy :)

ODPOWIEDZ