Plan pierwszej wycieczki do Rosji - porady, wskazówki, pytania

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: barciur »

Witam serdecznie.

Po pierwszej, nieśmiałej wyprawie za Bug w ubiegłym roku w wakacje (Lwów i Odessa) przyszedł czas, żeby pojechać dalej. Jestem miłośnikiem kolei i od dawna myślałem o tym, żeby przejechać się transsybirem na całej długości. Marzenie pozostaje, ale jednak chyba chciałbym je spełnić z kimś, więc pozostawie je na przyszłość.

Póki co wymyśliłem plan innej wycieczki, żeby choć trochę liznąć tego dalszego wschodu. W związku z tym chcę go tutaj przedstawić i zadać parę pytań z tym związanych.

Plan wyjazdu to mniej więcej w terminie 7 lipca - 15 lipca. Któraś z tych dat, chociaż bardziej się skłaniam ku 15. lipca.

Dzień 1: Lublin -> Terespol (9:07), Terespol -> Brześć przemytnikiem, Brześć -> Mińsk. Nocleg w Mińsku, hostel w centrum.
Dzień 2: Zwiedzanie Mińska, wyjazd ok. 18 do Sankt Petersburga.
Dzień 3 i 4 Sankt Petersburg. Wieczorem wyjazd Krasnaja Striela do Moskwy.
Dzień 5 i 6: Moskwa. Nocleg w hostelu.
Noc z 6/7 wyjazd do Jekaterynburga, pobyt w dni 8-10. Nocleg couchsurfing lub hostel (zależnie od planów).
Dzień 11 przyjazd do Moskwy o 9 rano. Wyjazd do Kijowa o 20.
Dzień 12/13 Pobyt w Kijowie. Wyjazd do Lublina Kiev-Express poźnym popołudniem lub do Lwowa wieczorem, by tam pojechać już do Lublina.

Taki ogólnie jest plan mniej więcej. Więc na wstępie zapytam, czy ktoś tutaj widzi rażące rzeczy które koniecznie powinienem zmienić? ;)
Kolejna sprawa - ten plan zakłada, że mam tak naprawdę 3 dni zwiedzania Moskwy. 2 po przyjeździe z Pitjera i jeden z Jekaterynburga. Wystarczy na pierwszy wyjazd, czy lepiej może dorzucić jeszcze dzień? To samo z Kijowem - warto zrobić dwa dni, czy może taki jeden cały dzień by był OK? Jak się zapatrujecie na to?

Jeśli chodzi o cle podróży - jestem miłośnikiem kolei więc chciałbym jak najwięcej przemierzyć pociągiem, dlatego tak ten też plan wygląda. Jeśli chodzi o aspekty turystyczne to nie łudze sie, że pojadę do Sankt Petersburga w okresie białych nocy i zobaczę miasto bez turystów i będzie mi łatwo zobaczyć "prawdziwy klimat" czy coś takiego. ;) Ale w miarę możliwości chciałbym, oprócz tych turystycznych i najwazniejszych punktów wycieczki, zobaczyć rzeczy, które nie są takie oczywiste dla turystów żeby zobaczyć/zrobić/zwiedzić w tych (Mińsk, St. Petersburg, Moskwa, Jekaterynburg, Kijów) miastach a które według Waszych doświadczeń naprawdę warto. Ew. coś kupić ;) Jakiekolwiek sugestie bardzo mile widziane sugestie na ten temat mile widziane.

Wreszcie, pytanie o sprawy formalne i pieniężne. Jeśli dobrze rozumiem, mogę sobie zrobić voucher turystyczny gdzie chcę i potem meldunek w jakimkolwiek hotelu (np. hotel w którym planuję spać w St. Petersburgu oferuje darmowy meldunek). Wtedy nie mam żadnego problemu?

No i z tą wizą - mam meldunek w Polsce, chociaż mieszkam za granicą obecnie (w USA). Wizę chcę robić do polskiego paszportu w Polsce. Powinienem wpisać adres zamieszkania polski czy amerykański? Nie ma ryzyka, że jakbym wpisał amerykański, to każą mi robić wizę do paszportu USA?

Co do pieniędzy, to jakby ktoś miał mniej więcej informacje co do cen jakich teraz lub w lecie sie można spodziewać i tak przybliżoną sumę wydatku dziennego na jedzenie i tego typu rzeczy (bez noclegu i pociagów), byłbym bardzo wdzięczny.

No i jakiekolwiek komentarze ktoś może mieć - bardzo chętnie przeczytam. Dziękuję z góry za pomoc!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

barciur pisze:
Dzień 1: Lublin -> Terespol (9:07), Terespol -> Brześć przemytnikiem, Brześć -> Mińsk. Nocleg w Mińsku, hostel w centrum.
Dzień 2: Zwiedzanie Mińska, wyjazd ok. 18 do Sankt Petersburga.
Dzień 3 i 4 Sankt Petersburg. Wieczorem wyjazd Krasnaja Striela do Moskwy.
Dzień 5 i 6: Moskwa. Nocleg w hostelu.
Noc z 6/7 wyjazd do Jekaterynburga, pobyt w dni 8-10. Nocleg couchsurfing lub hostel (zależnie od planów).
Dzień 11 przyjazd do Moskwy o 9 rano. Wyjazd do Kijowa o 20.
Dzień 12/13 Pobyt w Kijowie. Wyjazd do Lublina Kiev-Express poźnym popołudniem lub do Lwowa wieczorem, by tam pojechać już do Lublina.
3 dni na Moskwę raczej wystarczą, za to 2 dni na Piter to trochę przymało. Może lepiej zostać tam jeszcze dzień dłużej, a na Moskwę zostaw 1 dzień w drodze do Jekaterynburga i 1 w drodze powrotnej. 3 dni w Pitrze powinny już wystarczyć choćby na Ermitaż i Russkij Muzej, przejażdżkę po kanałach i wyskoczenie przynajmniej do jednej z rezydencji podmiejskich (latem chyba najlepszy będzie Peterhof, wiadomo - fontanny)
Z Jekaterynburga, rozumiem, chcesz robić jakieś wypady na Ural? W przeciwnym razie, jeśli interesuje Cię tylko miasto, to 3 dni raczej będzie za dużo. Zbyt wiele zabytków tam nie ma, a te co są spokojnie można zaliczyć w 1 dzień (największa atrakcja to chyba sobór, zbudowany na miejscu zabójstwa carskiej rodziny).W takim wypadku lepiej skrócić pobyt w Jek. i zaliczyć jakieś miasto pomiędzy nim a Moskwą (może Perm, może Kazań).
Na Mińsk 1 dzień spokojnie wystarczy, w przypadku Kijowa pół dnia (Kiev Express odchodzi już po południu), ale rozumiem, że to miasto masz już zaliczone i traktujesz bardziej jako punkt traznytowy

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

pietia pisze:? W przeciwnym razie, jeśli interesuje Cię tylko miasto, to 3 dni raczej będzie za dużo
Dzięki. Rzeczywiście, to ten wariant, aczkolwiek byłyby w sumie dwa dni, bo wyjazd do Moskwy jest w trzeci dzień ale z rana, więc nie byłyby dwa dni. Jekaterynburg w sumie wybrałem jako jedno z ciekawych miast żeby wybrać się w stronę Syberii - pierwotnie planowałem Nowosybirsk, ale tam zdaje się jest jeszcze mniej do zobaczenia ;) a podróż wydłuża się o cały dzień w jedną stronę, więc wykalkulowałem, że może jednak lepiej tylko do Jekaterynburga. Ale może jako że chcę zaliczyć trochę TransSybira to jednak lepiej po prostu wybrać się na ten dzień/półtora dnia do Nowosybirska zamiast do Jekaterynburga?
pietia pisze: w przypadku Kijowa pół dnia (Kiev Express odchodzi już po południu), ale rozumiem, że to miasto masz już zaliczone i traktujesz bardziej jako punkt traznytowy
W Kijowie nie byłem, chciałbym właśnie w tranzycie zwiedzić Kijów. Rozważałem warianty: cały dzień na Kijów i wieczorem do Lwowa, nocleg w Kijowie i Kiev-Express co daje 1,5 dnia w Kijowie albo nocleg w Kijowie i do Lwowa na drugi dzień wieczór, więc miałbym pełne dwa dni w Kijowie. Jaki wariant myślisz że byłby w tej sytuacji najbardizej optymalny?

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

Hmmm... na Kijów IMO jeden dzien to mało, ale to też zalezy co kto lubi.
Do zobaczenia Mamajewa Swaboda, dom Janukowycza, Ławra Pieczersko-Kijowska (że o pozostałych świątyniach w centrum nie wspomnę), Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, po drodze Muzeum Głodu, Muzeum Czarnobylskie.
Nawet przy dobrym rozeznaniu i zaplanowaniu wycieczki raczej nie da się wyrobić w jeden dzień.
Na Moskwę, jak wspomniał pietia 3 dni powinny styknąć, choć oczywiście jakbyś np. chciał odwiedzić Muzeum Broni Pancernej w Kubince (warto) to dolicz cały dzień.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon »

A ja sie zapytam inaczej: bardziej podobaja Ci sie nowoczesne metropolie (aczkolwiek zabytki tez sa), czy miasta z NAPRAWDE wieloma zabytkami?

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Doczu pisze:jakbyś np. chciał odwiedzić Muzeum Broni Pancernej w Kubince
Dzięki! Zasadniczo powiem szczerze, że wyleciało mi to kompletnie z głowy - a ja jestem miłośnikiem IIWŚ więc zdecydowanie myślę, że muszę to odwiedzić.

Co do Kijowa to w sumie też nie jest tak, że wszystko muszę na raz odwiedzić - myślę, że do Kijowa będę mógł wrócić, fakt, że nie ma wiz sprawia, że zdecydowanie łatwiej ogarnąć sobie taką wycieczkę niż wojaż do Rosji. :)
Simon pisze:A ja sie zapytam inaczej: bardziej podobaja Ci sie nowoczesne metropolie (aczkolwiek zabytki tez sa), czy miasta z NAPRAWDE wieloma zabytkami?
bardziej podobają mi się miasta w stylu Lwowa. Mieszkam w Stanach i takie wielkie sztuczne metropolie jakoś do mnie tak bardzo nie przemawiają. Fajnie jest po nich pochodzić, ale z umiarem. Zdecydowanie bardziej preferuję miasto w stylu Lwowa, z dużą ilością starszych zabytków, starówka itp.

spartakus
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: spartakus »

barciur pisze: ja jestem miłośnikiem IIWŚ
W takim razie obowiązkowo powinieneś zobaczyć w Petersburgu Cmentarz Piskariowski i Memoriał Obrońców Leningradu. Byłem tam-wrażenie ogromne. Zapewne też należałoby odwiedzić Muzeum Artylerii,co mi się nie udało,ale liczę na to,że jeszcze będę miał okazję.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

barciur pisze: Jekaterynburg w sumie wybrałem jako jedno z ciekawych miast żeby wybrać się w stronę Syberii - pierwotnie planowałem Nowosybirsk, ale tam zdaje się jest jeszcze mniej do zobaczenia ;) a podróż wydłuża się o cały dzień w jedną stronę, więc wykalkulowałem, że może jednak lepiej tylko do Jekaterynburga. Ale może jako że chcę zaliczyć trochę TransSybira to jednak lepiej po prostu wybrać się na ten dzień/półtora dnia do Nowosybirska zamiast do Jekaterynburga?
SAm Nowosybirsk rzeczywiście nie jest ciekawszy od Jekaterynburga, z miast na Transsibie chyba najciekwaszy jest Irkuck, ale to już raczej będzie za daleko. Natomiast jeśli interesuje cię przejażdżka Transsibem jako takim, to może faktycznie lepiej machnąć się do tego Nowosybirska na 1 dzień. Przynajmniej liźniesz troche Syberii :)

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

barciur - to w takim razie wydaje mi sie, ze wiecej czasu poswiec Petersburgowi, skoro wielkie metropolie do Ciebie nie przemawiaja. Zreszta moim zdaniem lepiej byloby poswiecic na ten wyjazd 3, a nie 2 tygodnie [albo np. odcinek Novosybirsk - Moskva pokonac samolotem], bo Rosja jest olbrzymim krajem i:

a) odleglosci sa znaczne
b) co to za przyjemnosc zwiedzac biegiem
c) bedziesz mogl zobaczyc wiecej

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Hm, rzeczywiście, może macie rację. Może w ogóle lepiej nawet sobie odpuścić wyjazd na wschód dalszy i zostawić to na dedykowaną wycieczkę na inny czas, kiedy np. bym mógł pojechać i 2-3 tygodnie mieć na sam transsybir. Chociaż oczywiście nigdy nie wiadomo, kiedy następna okazja się może przytrafić - stąd ten pęd by jednak zobaczyć wszystko co się da. Ale możę sensowniej będzie to rozbić, bo jednak 3 tygodni w te wakacje na taki wyjazd mieć niestety nie będę.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

barciur pisze:Hm, rzeczywiście, może macie rację. Może w ogóle lepiej nawet sobie odpuścić wyjazd na wschód dalszy i zostawić to na dedykowaną wycieczkę na inny czas, kiedy np. bym mógł pojechać i 2-3 tygodnie mieć na sam transsybir. Chociaż oczywiście nigdy nie wiadomo, kiedy następna okazja się może przytrafić - stąd ten pęd by jednak zobaczyć wszystko co się da. Ale możę sensowniej będzie to rozbić, bo jednak 3 tygodni w te wakacje na taki wyjazd mieć niestety nie będę.
a nie myslales pokonac kilku odcinkow samolotem? loty krajowe w Rosji [poza Syberia] sa tanie.

Albo moglbys do Pitra samolotem i w ogole pominac Bialorus.

Jeszcze przychodzi mi do glowy takie rozwiazanie:

Polska -> Kaliningrad -> (samolot) -> Petersburg -> (platzkarta) -> Moskva -> (samolot) -> Yekaterinburg/Chelabinsk -> np. Petropavlovsk [wymaga wizy Kazachstanu!!!], Novosybirsk, region Altaju - co wolisz, wszystko platzkarta -> Yekaterinburg/Chelabinsk -> (samolot) -> Moskva -> (platzkarta/autobus) -> Kijow -> (platzkarta) -> Polska

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Simon pisze:a nie myslales pokonac kilku odcinkow samolotem? loty krajowe w Rosji [poza Syberia] sa tanie.
Myślałem nad tym, ale jednak sporą częścią tej podrózy dla mnie byłyby te przejazdy koleją, więc muszę się zastanowić, na ile ważne są dla mnie a na ile mógłbym poświęcić np. w jedną stronę przejazd koleją żeby oszczędzić czasu i zobaczyć więcej.

Petropavlovsk wydaje się bardzo ciekawym pomysłem, tym bardziej, że z paszportem USA wizy nie potrzebuję. Popatrzę w tym względzie na wszystko, dzięki za pomysł! Pytanie tylko, czy dostanę wizę dwukrotną jako pierwszą wizę do Rosji?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Ograniczenie wyjazdu tylko do częsci europejskiej może być niezłym rozwiązaniem. W takim układzie będziesz miał dużo więcej czasu zarówno na Piter, jak i Moskwę, a możesz też zahaczyć np. o Nowogród Wielki i Psków, to też bardzo ciekawe miasta. Z Pitra możesz też spróbować wyskoczyć nieco bardziej na północ (Pietrozawodzk, może nawet Archangielsk, a stamtąd bezpośrednim pociągiem do Moskwy, więc też będzie trochę kolejowo)
A Ural czy Syberię rzeczywiście lepiej zaliczyć przy innej okazji

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Dzięki za wszystkie informacje póki co. Włąśnie dlatego uwielbiam to forum, bo zawsze parę osób przyjdzie i zasugeruje coś, o czym wcześniej nie myślałem.

Jeszcze jeden pomysł na jaki wpadłem żeby jednak pogodzić Syberię to to, na co nakierował mnie trochę pietia a trochę Simon: pojechać w jedną stronę do Nowosybirska pociągiem, spędzić tam półtora dnia i polecieć do Moskwy.

Ta opcja z Kazachstanem jest arcyciekawa, ale mam jednak obawy, czy dostanę wizę dwukrotną pomimo braku wizy do Kazachstanu. Do paszportu USA nie chcę robić wizy rosyjskiej, bo wyjdzie to trzy razy drożej (mimo, że o wiele lepsze warunki). No a loty z Astany do Kijowa są drogie ($300) wiec też nie najlepsza opcja.

Ale burza mózgów świetna, tyle, że zostawia mnie teraz z dylematami i milionem planów. Ale o to chyba chodzi w podróżach, także bardzo dziękuję za dotychczasowe porady, wskazówki od wszystkich i jak ktoś ma coś do dodania lub jeszcze inne pomysły to bardzo proszę! :)

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

trzeba uwzglednic w planie podrozy [we wniosku] Kazachstan (przynajmniej tak pisze na swojej stronie ambasada), po RU stronie pokazujesz PL paszport, po KZ paszport USA. I juz :)

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

ooo ciekawy hint.
A swoją drogą Kijów może sobie odpuścisz. Zawszeć można go zwiedzić podczas krótszego tripu.

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Arkasz »

a może by tak do Permu?! Tam fajna jest okolica!

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

A co w Permie można ciekawego zobaczyć ?

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Doczu pisze:A co w Permie można ciekawego zobaczyć ?
No okolica tam zacna.

http://pl.depositphotos.com/14100221/st ... river.html

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

no wiesz... widoki są ok, ale dupy nie urywają, by jechać tam specjalnie i mitrężyć czas.

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Doczu pisze:no wiesz... widoki są ok, ale dupy nie urywają, by jechać tam specjalnie i mitrężyć czas.
Każdemu swoje. No to jechać na Elbrus! Z Elbrusu widoki już dupę urwą, a resztę z tej drogi można by sobie też podarować?! No jeżeli chodzi o widoki urywające! A jeszcze by pojechać na Плато Путерана. Skoro mowa o widokach. Perm to nie tylko skalne załomy rzeczne ale są tam też kompleksy grot czy innych jaskiń-Кунгур

ps.

Ja bym skoncentrował się na Rosji! Olał bym Mińsk bo czasu małowato u Kolegi będzie! Można jechać bezpośrednio Warszawa - Petersburg busem firmy "Ecolineas" ! Tu oszczędzimy kasę na wizę tranzytową przez Białoruś! I zaczynamy tour z Pitera.

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

No super, tylko czy barciur'owi to odpowiada ?
Możemy się tu przerzucać argumentami i pewnie każda z lokacji od Moskwy do Władywostoku ma swoje uroki, ale chyba staramy się barciurowi doradzić jakieś optimum, a niekoniecznie narzucać swoją wolę, czy upodobania.
Barciur - powiem jedno - Kubinka jest nie do przecenienia więc jej nie odpuszczaj. Reszta to tylko dodatki dla miłośnika historii II WŚ.

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Doczu pisze:No super, tylko czy barciur'owi to odpowiada ?
Możemy się tu przerzucać argumentami i pewnie każda z lokacji od Moskwy do Władywostoku ma swoje uroki, ale chyba staramy się barciurowi doradzić jakieś optimum, a niekoniecznie narzucać swoją wolę, czy upodobania.
Barciur - powiem jedno - Kubinka jest nie do przecenienia więc jej nie odpuszczaj. Reszta to tylko dodatki dla miłośnika historii II WŚ.
Każdy coś od siebie dołoży a Kolega Barciur sam wybierze?! No trochę czasu na korektę planu ma?! Ja bym tylko dał sobie siana z Mińskiem na Jego miejscu?! Wizy Rosyjska+Białoruska-tranzyt?! No chyba,że kasy i czasu ma się dużo. Od Permu przez Kungur do Ekaterinburgu to już kroczek!

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Generalnie @barciur, na Bialorusi, jakbys mogl, polecam zwiedzic Brzesc (twierdza + ladne ogolnie miasto, ma zabytki, ale czuc, ze eto Bielarus). Ja bym chyba zrobil w zasadzie tak, jak napisales ("Jeszcze jeden pomysł na jaki wpadłem żeby jednak pogodzić Syberię to to, na co nakierował mnie trochę pietia a trochę Simon: pojechać w jedną stronę do Nowosybirska pociągiem, spędzić tam półtora dnia i polecieć do Moskwy."), tyle ze uwzgledniajac KZ.

@Arkasz - po co te wykrzykniki? ;)

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Simon pisze: @Arkasz - po co te wykrzykniki?

Hałasu to i tak nie czyni,wot takie akcentowanie może?!Sam nie wiem ))))

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Doczu pisze:Możemy się tu przerzucać argumentami i pewnie każda z lokacji od Moskwy do Władywostoku ma swoje uroki, ale chyba staramy się barciurowi doradzić jakieś optimum, a niekoniecznie narzucać swoją wolę, czy upodobania.
To prawda, chociaż fajnie też słyszeć o innych opcjach o których nawet nie pomyślałbym sam.
Doczu pisze:Barciur - powiem jedno - Kubinka jest nie do przecenienia więc jej nie odpuszczaj. Reszta to tylko dodatki dla miłośnika historii II WŚ.
Dzięki, myślę, że chyba zdecydowanie to będzie priorytetowe w Moskwie.
Arkasz pisze:Ja bym skoncentrował się na Rosji! Olał bym Mińsk bo czasu małowato u Kolegi będzie! Można jechać bezpośrednio Warszawa - Petersburg busem firmy "Ecolineas" ! Tu oszczędzimy kasę na wizę tranzytową przez Białoruś! I zaczynamy tour z Pitera.
Powiem szczerze, że jakbym miał olewać Mińsk to chyba już lepiej pociągiem z Brześcia. Taniej (180 zł + wiza tranzytowa bodajże 50 zł, a autobus 280 zł) no i dużo wygodniej. Ale jednak jako, że z tą wizą są tam różne przygody to jak już tam będę to fajnie by było chociaż ten jeden dzień w Mińsku zobaczyć.
Simon pisze:jak napisales ("Jeszcze jeden pomysł na jaki wpadłem żeby jednak pogodzić Syberię to to, na co nakierował mnie trochę pietia a trochę Simon: pojechać w jedną stronę do Nowosybirska pociągiem, spędzić tam półtora dnia i polecieć do Moskwy."), tyle ze uwzgledniajac KZ.
Tu się pojawia problem, bo pociągi do Kazachstanu to są fajnie ale z Jekaterynburga, więc musiałbym się z Nowosybirska cofać do Jekata. Chyba, że po prostu bym np. pojechał do Astany i cofnąl do Jekaterynburga. Chyba, że źle patrzę i z Nowosybirska też da się do Kazachstanu?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Arkasz pisze: Można jechać bezpośrednio Warszawa - Petersburg busem firmy "Ecolineas" ! Tu oszczędzimy kasę na wizę tranzytową przez Białoruś! I zaczynamy tour z Pitera.
Bezpośredni autobus z Warszawy do Pitra akurat jedzie przez Białoruś. Można jechać przez Rygę, ale z przesiadką (tu za to można wybierać między Ecolinesem a LUX Expressem)

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

barciur pisze: Tu się pojawia problem, bo pociągi do Kazachstanu to są fajnie ale z Jekaterynburga, więc musiałbym się z Nowosybirska cofać do Jekata. Chyba, że po prostu bym np. pojechał do Astany i cofnąl do Jekaterynburga. Chyba, że źle patrzę i z Nowosybirska też da się do Kazachstanu?
najbardziej 'kanoniczna' wersja transsybira wiedzie przez Petropavlovsk (ktory w rozkladzie figuruje jako 'Petropavl'). Da sie jechac Chelabinsk - Novosibirsk (via Petropavl w Kazachstanie), ja widze te pociagi [wszystkie 4 jada przez KZ] w rozkladzie RZD: https://pass.rzd.ru/timetable/public/en ... 02.02.2016

i wydaje mi sie, ze wysiasc w Petropavlovsku to chyba nie jest problem, bo te pociagi sie tam zatrzymuja

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Z Nowosybirska jest pociąg bezpośredni do Ałma Aty, kursuje tzw. Turksibem, czyli Koleją Turkiestańsko-Syberyjską, stanowiącą połączenie Azji środkowej z Transsibem

Arkasz
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

pietia pisze:
Arkasz pisze: Można jechać bezpośrednio Warszawa - Petersburg busem firmy "Ecolineas" ! Tu oszczędzimy kasę na wizę tranzytową przez Białoruś! I zaczynamy tour z Pitera.
Bezpośredni autobus z Warszawy do Pitra akurat jedzie przez Białoruś. Można jechać przez Rygę, ale z przesiadką (tu za to można wybierać między Ecolinesem a LUX Expressem)

Ja do Pitera jechałem w styczniu w 2015r . Potwierdzam przesiadka była w Rydze. Czekałem na przesiadkę ponad godzinę. Mimo wszystko jest możliwość oszczędzenia czasu i kasy. Te oczekiwanie w Rydze to się przydaje bo gnaty się prostują.

ODPOWIEDZ