Sankt Petersburg - piękne europejskie miasto

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: survey06 » pn 29 sie, 2016 17:21

W mojej karierze polskiego expate’a odwiedziłem bardzo dużo pięknych, zachwycających miast i stolic europejskich. Nie będę ich wymieniał bo świetnie są znane wszystkim globtroterom i turystom. Ale proszę mi wierzyć; Sankt Petersburg to najpiękniejsze europejskie miasto. To Wenecja Północy. To miasto przyciąga i wciąga. Dla mnie każdy niedzielny wypad do St. Petersburga, spacery po mieście, imprezy sportowe lub kulturalne, uliczne performance i happeningi, koncerty publiczne itp. to relaks i odpoczynek po tygodniu (lub tygodniach bo jak deszcz pada a pada często to nie jadę do Pitera) pracy na Projekcie. To naładowanie akumulatorów na kolejne dni na budowie gdzie znowu trzeba realizować harmonogram i pokonywać problemy i trudności z podwykonawcami, z inwestorem jak również czasami użerać się ze skrupulatną administracją rosyjską.

Nie można jednoznacznie określić czym St. Petersburg szczególnie zachwyca bo każdy ma przecież inne kryteria ocen. Mnie od razu rzuciło się w oczy świetne i z wielkim rozmachem przestrzennie rozplanowanie miasta dokonane na przełomie XVII i XVIII wieku. Nie znalazłem w Internecie kto konkretnie na rozkaz Piotra Wielkiego opracował dla Petersburga takie studium zagospodarowania przestrzennego, zaprojektował układ kanałów, ulic i placów ale ten ktoś (albo … „ktosie”) miał/mieli wizję i wyobraźnię przestrzenną; potrafili oczami swej duszy architekta sięgnąć daleko, bardzo daleko w przyszłość mając na uwadze zapewnienie po wsze czasy pełnej funkcjonalności i reprezentatywności tej północnej metropolii, stolicy Carskiej Rosji.

Szerokie ulice i prospekty, ogromne place, ukwiecone skwery i uporządkowane ogrody. Liczne, bardzo liczne cerkwie, kościoły, zbory i meczety odbudowane i odnowione na 300 rocznicę założenia miasta. (Kamień węgielny ustanawiający powstanie miasta wmurowano 27 maja 1703 roku.) To również całkowicie uregulowana rzeka Newa i kilka mniejszych rzeczek w mieście, to liczne kanały, przepusty a przede wszystkim mosty. W obszarze wielkiego St. Petersburga jest ich 396 spinających kilkanaście wysp w jeden miejski konglomerat. Każdy most ma swoją własną nazwę i historię. A wszystkie świetnie zadbane i na bieżąco konserwowane. Można powiedzieć, że szczególną dbałość administracja miasta wykazuje względem licznych kanałów będącymi jedną z podstawowych atrakcji miasta. Kanały są uregulowane i zapewniają na znakomitej większości swych szlaków bezpieczną żeglugę pasażerską i towarową. W granicach wielkiego St. Petersburga wszystkie nadbrzeża są obmurowane i wyłożone granitem lub marmurem. Ich uzupełnienie stanowią kute poręcze, balustrady, schodki i pomosty datowane jeszcze na początek XVIII wieku będące jednocześnie świadectwem wysokiego kunsztu kowalstwa tamtej epoki. Kowalstwa użytkowego i artystycznego jednocześnie. Uzupełnienie nadbrzeży kanałów i rzeki Newy stanowią liczne stylizowane słupy latarni ulicznych wcześniej gazowych a później przerobione na elektryczne.

Okres panowania Piotra Wielkiego i Katarzyny II to w Rosji epoka rozwoju nauki i kultury. To również okres szybkiego i ekspansywnego rozwoju miasta. Na ten cel imperatorzy nie żałowali funduszy. Największą ilość pałaców, budowli sakralnych oraz gmachów użyteczności publicznej wybudowano w XVIII wieku. Warto zaznaczyć, że fasady kamienic, gmachów czy pałaców musiały być skierowane do ulic i kanałów co spowodowało ogólną zwartość miejskiej zabudowy. Budowle, poza cerkwiami, nie mogły przekraczać wysokości trzech pięter. Nie podejmuję się nawet w największym skrócie i powierzchownie pisać czy chociażby tylko wspominać o epoce i stylach architektonicznych dominujących w petersburskich pałacach, cerkwiach, kościołach, gmachach użyteczności publicznej czy w budownictwie fortecznym i czysto wojskowym. Nie mam w tym zakresie podstawowej wiedzy. Muszę Szanownych Czytelników i Forumowiczów odesłać do specjalistycznych opracowań, których jest dość sporo w bardzo wielu językach.

Sankt Petersburg to miasto niewątpliwie o najbardziej europejskim charakterze ze wszystkich miast rosyjskich. Miasto ludzi życzliwych i serdecznych. Jeśli - przykładowo - przyrównać ze współczesnym Paryżem (to przecież europejska Mekka turystów z całego świata) to tutaj człowiek czuje się bardziej pewnie i – co bardzo ważne - bezpieczniej. Nikt tutaj turyście nie wciska na ulicy na siłę jakichkolwiek wisiorków czy wyrobów lokalnego arcydzieła i nikt tutaj z lokalnych rozmówców nie zachwaszcza rosyjskiego języka. Nie obowiązuje żadna nowomowa czy prymitywny żargon co obecnie nagminnie spotyka każdego obcokrajowca niezależnie w centrum czy na przedmieściach stolicy nad Sekwaną gdy znając język francuski jest zmuszony porozmawiać (właściwie porozumieć się) z – nikomu nie ubliżając – współczesnym paryżaninem mającym korzenie poza europejskie lub bałkańskie.

Jest okres wakacji i niezależnie od dnia tygodnia przez miasto przewijają się setki zorganizowanych grup i wycieczek w tym bardzo dużo wycieczek zagranicznych. Nie wydaje się, że stonka turystyczna nawiedza miasto z powodu słynnych białych nocy trwających od 25 maja do 16 lipca, a których apogeum przypada na okres od 11 czerwca do 2 lipca. Sezon turystyczny w St. Petersburgu praktycznie trwa cały rok. To efekt stałych rekomendacji liczących się w świecie biur podróży i przewodników turystycznych. Najwięcej turystów przybywa z Chin, Japonii czy Korei Południowej. Ale widać również grupy amerykańskich emerytów, nie trudno spotkać zorganizowane wycieczki wesołych i krzykliwych Włochów czy wiecznie zadziwionych i jakby zagubionych Francuzów. Spotkałem również sympatyczną 20 0sobową grupę turystów z Indii. Turyści hinduscy to jednak wciąż rzadkość w Europie. Bywa i tak, że trudno jest się przedrzeć przez liczne przemieszczające się wycieczki w okolicach Issakowskiego Soboru, po Placu Pałacowym przy Ermitażu, w okolicy „Cerkwi na krwi” a już szczególnie spacerując po Newskim Prospekcie w bliskiej okolicy Kazanskiego Soboru i Gościnnego Dworu.

Dlatego, unikając niedzielnego wycieczkowego natłoku warto uciec z głównych szlaków turystycznych St. Petersburga i pobuszować sobie w ciszy i w spokoju po mniej uczęszczanych ale równie pięknych i impresyjnych zakątkach tego pięknego miasta. Tak właśnie czynię. Ale o tych wędrówkach to już innym razem. Pozdrowienia.
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: tomeeek07 » czw 01 wrz, 2016 18:44

Bardzo ciekawy opis. Od dawna ciągnie mnie do Petersburga, lecz trzymają formalności związane z wizą... Myślę, że nawet jeśli musiałbym wybierać czy pojechać do Petersburga, czy Moskwy to chyba lepiej udać się do tego pierwszego.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 01 wrz, 2016 20:01

Jeśli wybierać: Moskwa czy Petersburg, to oczywiście w pierwszej kolejności powinno sie odwiedzić Piter. Ewentualnie, jeśli ma się w zanadrzu np. tydzień lub 10 dni, można na 2 z nich wyskoczyć i do Moskwy, tak dla porównania

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pt 02 wrz, 2016 07:40

Też wybrałbym Pitera.
Moskwa to po prostu WIELKIE miasto, wiadomo ma swoje atrakcje, ale Piter lepszy imho.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » sob 03 wrz, 2016 04:10

a ja jestem zdania, ze powinno sie odwiedzic oba te miasta. Mnie i jedno, i drugie sie podobalo, naprawde nie wiem, ktore jest ladniejsze

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Krzysiek85 » sob 17 wrz, 2016 11:59

Bardzo ciekawy opis, w stu procentach się z nim identyfikuję :) Bywałem w różnych miastach Rosji zarówno przed jak i za Uralem i nie wyobrażam sobie, żebym miał mieszkać w innym mieście, niż Piter. A od niedawna mam to szczęście.
Porównywania Moskwy i Petersburga nie jest może najlepszym pomysłem (chociaż robił to m.in. sam Gogol), bo to zupełnie różne miasta. Jak wspomniał Survey - Petersburg dopiero co świętował trechsetną rocznicę "urodzin", Moskwa z kolei nawarstwiała się przez z górą tysiąc lat. Petersburg będąc przez ponad 200 lat stolicą imperium Romanowych, musiał błyszczeć - i jako taka błyskotka pełniąca funkcję reprezentacyjną był budowany.
Co najbardziej w Petersburgu mnie urzeka, to że można o nim pisać, czytać i nigdy nie wyczerpie się tematów ;) Mnie jako etnologa interesuje zwłaszcza tożsamość mieszkańców, co jest dla nich ważne, z czym się identyfikują. Ich skołonność do mistycyzmu, miejskie legendy i folklor ulicy.
Petersburg po prostu trzeba zobaczyć. Ale dobrze najpierw solidnie się przygotować merytorycznie :)
Zapraszam na www.popetersburgu.pl

alga
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: alga » pt 06 sty, 2017 21:44

Witajcie,

jako, że mamy Nowy Rok i trzeba spełniać swe postanowienia i marzenia - zdecydowałam, że w tym roku odwiedzę pierwszy raz Piter. Dopiero zaczynam zagłębiać się w temat wiz i przede wszystkim dojazdu. Czy możecie mi podpowiedzieć, czy kuruje z Warszawy/z Polski jeszcze pociąg, który jedzie bezpośrednio do Petersburga? Nie mogę znaleźć szczegółowych informacji, wiem, że kiedyś taki pociąg był, jednak teraz brak konkretów. Jeśli taka relacja nadal funkcjonuje to proszę o szczegóły jak wygląda podróż, wagony, odprawa celna, kontrole itp.
Drugą opcją jako biorę pod uwagę to dojazd do Estonii samochodem, po drodze zwiedzam Wilno z noclegiem, na drugi dzień docieram do Estonii. Tutaj pojawia mi się wątpliwość, jak wyglądają przejścia graniczne, kontrolne, jaki jest stan dróg, czy potrzebna mi jakaś wiza/karta pobytu, a przede wszystkim, z jakiego miasta z Estonii najlepiej wsiąść w autobus, który zawiezie mnie do Pitera? Talin,czy może Narwa? W tym mieście muszę też zostawić samochód - w bezpiecznym miejscu. W Petersburgu planuję być 5-6 dni, czy jest to wystarczający czas, żeby poznać najważniejsze zabytki i miejsca w mieście?
Kolejne pytania - jakie są ceny żywności w sklepach i w barach/restaurachach,porównując z Polską? Rozumiem, że w scisłym centrum obiad będzie dużo droższy niż poza centrum?
Słyszałam od znajomego znajomego, który był w 2016 r. w Piterze, że lepiej na mieście nie mówić po polsku, nie mówić skąd pochodzę i że jak ktoś usłyszy o Polsce to od razu będzie kontrola dokumentów ze strony policji/żołnierzy...? Nie chce mi się wierzyć w takie rzeczy, ale wolę się upewnić.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia.

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Krzysiek85 » pn 09 sty, 2017 21:21

- Jeśli chodzi o dojazd - najlepiej pojechać autokarem z Warszawy. Ecolines ma autokary odjeżdżające codzienne o 6.00 rano z dworca Zachodniego, sam zawsze z nich korzystam. Jadą przez kraje nadbałtyckie, przesiadka w Rydze. Pociągi jakies jeżdżą przez Białoruś, ale to potrzeba dodatkowej wizy tranzytowej przez ten kraj, jest też znacznie drożej. Samoloty bardzo drogie.
- 5-6 dni wystarczy (na pierwszy raz) ;)
- Ceny większości produktów w sklepach zbliżone są do polskich, ceny w muzeach wyższe dla obcokrajowców. Tak czy inaczej - teraz rubel kosztuje bardzo tanio i nie zrujnujesz się raczej :) W centrum przy samym Newskim i w bocznych uliczkach jest dużo jadłodajni i mniejszych barów - nie jest tam drogo. Obiad kosztuje tam ok 20 zł.
- Petersburg to turystyczne miasto, gdzie usłyszysz na ulicy każdy język. Polski również nikogo nie dziwi ani nie oburza - czemu mielibyśmy być jacyś wyjątkowi? ;) Kontrola dokumentów czy bagażu może się zdarzyć w westybulu metra. Kontrola bagażu - wrzucają go na rentgen, albo każą przejść przez bramkę - jedno i drugie trwa kilka sekund. Mundurowi widzą po twarzach kto jest skąd, białych nie nękają. Tadżyków, Uzbeków itd. już tak.

gucio1955
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: gucio1955 » wt 10 sty, 2017 08:47

Krzysiek - podłączę się pod temat bo planuję do dłuższego czasu wyjazd samochodem ale mam problemy z "tanim" hostelem z parkingiem więc może rozważę autobus.
Przesiadka w Rydze. Jak długo się czeka na autobus do Pitera i odwrotnie wracając do Warszawki. Czy jest tam poczekalnia, czy można wypić gdzieś kawę, ewentualnie jak jest dużo czasu to czy jest gdzieś przechowalnia bagażu ?
Jeszcze jedno pytanie bo wiem że na granicy trzeba wypełniać jakieś deklaracje. Czy te druki dają w autobusie czy na granicy przy odprawie celnej.
Proszę jak możesz to opisz jak przebiega przejazd przez granice. /wychodzimy z autobusu,bierzemy bagaż i idziemy do odprawy ....../

Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: survey06 » śr 11 sty, 2017 12:44

Dworzec Autobusowy (АВТОБУСНЫЙ ВОКЗАЛ Г. САНКТ-ПЕТЕРБУРГА) znajduje się około 300 metrów od stacji metra Obvodnyj Kanal (linia 5) obsługuje połączenia międzynarodowe. Po wyjściu z metra, należy skierować się w prawo, przejść na drugą stronę Ligowskogo Prospekta i dalej podążać wzdłuż kanalu około 2ch minut.

Na stronie dworca http://www.avokzal.ru/международные/ znajduje się schemat połączeń z Tallinem i Piarnu w Estonii oraz Rygą na Łotwie. Na pozostałych zakładkach Dworca Autobusowego można sobie poszukać dostępne międzynarodowe rejsy z Petera na Białoruś, Mołdawię, Litwę, Ukrainę, Finlandię i … Polskę. W rozkładzie jazdy jaki obowiązywał do 5 grudnia 2016 wyszczególniono codzienne połączenie na trasie St. Petersburg – Warszawa; rejs 8574. Natomiast aktualnie w zakładce "sprzedaż biletów on-line" przywołany jest codzienny kurs do Warszawy (odjazd godz. 20.00 przyjazd 19.30 cena 3800.00 RUB, autobus typu Neoplan-116-3) jednak na ten kurs nie jest prowadzona sprzedaż biletów przez Internet. Dlatego lepiej się upewnić bezpośrednio na dworcu (email: info@avokzal.ru tel. 8(812)380-52-48) lub tamże w międzynarodowych kasach odnośnie aktualnych kursów tej linii tego połączenia w obu kierunkach.

Jeśli chodzi o drogę między granicą z Estonią (Narva / Ivangorod) to do Krasnovo Sioła (ca 120km) jest niezła. Utrudnienia występują na ostatnich 30-35 km w związku z prowadzoną modernizacją i budową drugiej nitki. Od Krasnogo Sioła to już w zasadzie Peter i niestety, korki.

<< Jeszcze jedno pytanie bo wiem że na granicy trzeba wypełniać jakieś deklaracje. Czy te druki dają w autobusie czy na granicy przy odprawie celnej. >>

Z tego co się orientuję, to obecnie wypełnianie t.zw. Immigration cards (po rosyjsku i angielsku) jest obowiązkiem pograniczników. Podróżny okazuje tylko paszport z ważną wizą (który na punkcie granicznym jest skanowany) i wszystkie załączniki – o ile niezbędne – również dokumenty wozu, vouchery i na pewno obowiązkowe ubezpieczenie na cały okres pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej.
Pozdrowienia
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » śr 11 sty, 2017 13:58

Autobus z Pitera o 20 jedzie przez Białoruś. Obsługuje je Ecolines i ceny najlepiej sprawdzać na ich stronie.

Teraz są problemy z przejazdem przez lądową granicę Białorusi i Rosji i nie radzę z Białorusi do Rosji lądem właśnie. W drugą stronę szansa większa, choć też nie 100%, że się przejedzie.

Najpewniej jechać przez Rygę. Ponownie można szukać połączeń na stronie Ecolines, jeszcze Luxexpress obsługuje tamte rejony.

Migracyjną kartę na niektórych przejściach faktycznie zapełnia komputer, ale nie na wszystkich. Plus taki, że faktycznie można to zrobić po angielsku, jeśli trzeba będzie samemu się o migracjonkę zatroszczyć. Tam jest pole "inviting party" czy coś takiego i najlepiej wtedy wpisać albo miasto, do którego się jedzie, albo firmę, która wystawiła zaproszenie (powinna znajdować się na wizie).

Ubezpieczenia nigdy nie pokazywałem, tak swoją drogą. Ani na Białorusi, ani w Rosji na granicy.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » śr 11 sty, 2017 16:52

survey06 pisze: Z tego co się orientuję, to obecnie wypełnianie t.zw. Immigration cards (po rosyjsku i angielsku) jest obowiązkiem pograniczników. Podróżny okazuje tylko paszport z ważną wizą (który na punkcie granicznym jest skanowany) i wszystkie załączniki – o ile niezbędne – również dokumenty wozu, vouchery i na pewno obowiązkowe ubezpieczenie na cały okres pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej.
Pozdrowienia
akurat kartki migracyjne wypisywalismy sami [16 sierpnia 2016 - granica Estonia/Rosja w Kuniczinej Gorze], deklaracje tamozennaja pomagala nam wypelnic babka na przejsciu (byla po cywilnemu, nie wiem, czy pograniczniczka, czy nie). A ubezpieczenia ani voucherow nie musielismy nigdy pokazywac /chociaz oczywiscie lepiej jest je miec przy sobie/

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Krzysiek85 » pt 13 sty, 2017 16:52

gucio1955 pisze:Krzysiek - podłączę się pod temat bo planuję do dłuższego czasu wyjazd samochodem ale mam problemy z "tanim" hostelem z parkingiem więc może rozważę autobus.
Przesiadka w Rydze: czekasz 4 godziny. Mają przechowalnię bagażu na parterze, bar na piętrze. Możesz zwiedzić trochę Rygę - stare miasto jest super i dojdziesz na piechotę w 10 minut.
Migracyjna kartę dostaniesz w autobusie. To maleńki świstek, wypełniasz go w dwóch egzemplarzach, jeden zostaje u pograniczników, drugi bierzesz ze sobą i musisz mieć go podczas opuszczania kraju przez granicę - ostrożnie, łatwo się gubi ;)

Autokary Ecolines zatrzymuja się przy dworcu Witebskim, tutaj masz kilka porad jak się ogarnąć w kilku pierwszych krokach w mieście - metro, transport itd:
http://www.popetersburgu.pl/dla-turysty/transport.html

Jak będziesz w Petersburgu odezwij się, jak będę miał czas chętnie Cie oprowadzę :)

gucio1955
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: gucio1955 » sob 14 sty, 2017 18:51

Krzysiek85 - dzięki za info. Dopiero planuję ten wyjazd i jeszcze żadnych konkretów nie mam.

stelmach33
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: stelmach33 » czw 26 sty, 2017 12:04

alga
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: alga » sob 28 sty, 2017 20:44

Dzięki wszystkim serdeczne za rady i pomoc, ja planuje być pod koniec czerwca, jeśli ktoś będzie z forum na miejscu, to chętnie się spotkam z "doświadczonym" rodakiem na oprowadzanie :) jeszcze bardzo proszę podpowiedzcie, w jakiej dzielnicy najlepiej szukać miejsc noclegowych? Planuje wynająć małe mieszkanie/kawalerkę, bo będziemy we 2 osoby, tylko w dobrej lokalizacji i tu pytanie - gdzie najlepiej nocować, będąc pierwszy raz w Piterze?

Dodatkowo jeszcze podpowiedzcie czy mój pomysł jest sensowny: planuje jednak pojechać samochodem do Rygi i go zostawić na strzeżonym parkingu (jakie są mniej więcej ceny za noc?) i albo wsiąść w pociąg do SP lub autobus, widzę, że oba jadą po ok. 13 godzin, ale pociągiem zdecydowanie wygodniej... wiecie czy te pociągi są raczej z tych "lepszych" czy takie rozklekotatne i drogą będzie męcząca?

ODPOWIEDZ