Muzeum-mieszkanie Puszkina w Sankt-Petersburgu

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 71
Rejestracja: ndz 12 sie, 2012 08:51

Muzeum-mieszkanie Puszkina w Sankt-Petersburgu

Post autor: survey06 »

Każdy napotkany mieszkaniec Sankt Petersburga zapytany o drogę do muzeum Aleksandra Siergiejewicza Puszkina z miejsca wyrecytuje: “Naberezhnaya Rieki Moyki 12” a następnie szeroko gestykulując wskaże kierunek i opisze jak najdogodniej i najszybciej dotrzeć do miejsca. Przy okazji opowie jakąś ciekawostkę z życia wielkiego rosyjskiego pisarza i poety oraz dumnie zarecytuje fragment z jego wiersza. Petersburżanie kochają Puszkina.

Aleksander Puszkin jest wielkim reformatorem rosyjskiego języka, prekursorem XIX wiecznej rosyjskiej literatury stosującym swobodnie reguły gramatyki rosyjskiej opracowanej jeszcze na początku drugiej połowy XVIII wieku przez Łomonosowa. To Puszkin wprowadził w języku rosyjskim wielorakość stylów i gatunków literackich posługując się językiem prostym, lekkim, ogólnie przystępnym, żywym, zawierającym silne zwroty ekspresyjne bazującym na rosyjskim języku ludowym, który świetnie poznał dzięki niani Arinie Rodionownej Jakowlewowej, zwykłej pańszczyźnianej chłopce a która wzbudziła w nim zainteresowanie folklorem, poezją ludową i bajkami. Był mistrzem stosowania bogatych form artystycznych w swej poezji wprowadzając bogate porównania, przenośnie czy apostrofy lub też uosobienia do codziennego języka. Historycy rosyjskiej literatury mówią: „Dokonał bardzo odważnej chirurgicznej operacji na ciężkim, trudno przyswajalnym i słownikowo ubogim języku starocerkiewnym (zwanym również cerkiewno-słowiańskim) stając się jednocześnie jego grabarzem. Rosyjski język Puszkina to był wzorzec dla takich tytanów rosyjskiej literatury XIX wieku jak Gogol, Czechow, Dostojewski czy Turgieniew. To oni i wielu po nich rozsławili rosyjską literaturę w świecie.

Nie będę przywoływał epokowych tytułów z twórczości największego rosyjskiego romantyka; jego dzieła są zapisane w annałach literatury światowej i każdy kogo interesuje jego dorobek bez trudu znajdzie w sieci oryginalne teksty w języku rosyjskim lub ich tłumaczenia w ponad 120 jeżykach.

W licznych biografiach Aleksandra Puszkina, zarówno polskich jak i rosyjskich, powtarza się jego niechęć czy wręcz nienawiść do Polski i Polaków jaką otwarcie głosił i przekazał w swoich wierszach okresu Powstania Listopadowego. Myślę, że jego opinie nie mogły mieć wpływu na nasze wzajemne stosunki na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Ponadto, po tylu latach i historycznych epokowych zawirowaniach nie musimy powracać do tematu jego niechęci do nas.

Puszkin i Mickiewicz byli prawie rówieśnikami. Poznali się w Moskwie w 1826 roku. Wspólnie na organizowanych literackich przyjęciach w moskiewskich salonach recytowali swoje utwory, prowadzili dyskusje i dość szybko znaleźli wspólną płaszczyznę porozumienia. „Znali się z sobą niedługo, lecz wiele i od dni kilku już są przyjaciele” - napisał o tej znajomości Mickiewicz w ustępie do III części Dziadów, zatytułowanym Pomnik Piotra Wielkiego. Czy się lubili? Trudno powiedzieć. Ale na pewno wzajemnie się szanowali. Znana jest anegdota mówiąca o tym jak Puszkin spotkawszy na Arbacie Mickiewicza przywitał go takimi słowami: „Uchadzi dwojka! As idziot!” na co Mickiewicz mu odpowiedział „Korzennaya dwoika i asa ubiyiot”....


Przy wejściu na dziedziniec kamienicy, gdzie mieści się muzeum natychmiast cichnie rozbawienie i wesołość na młodzieńczych twarzach rosyjskich gimnazjalistów przybyłych gdzieś z bliższej czy dalszej rosyjskiej prowincji w celu zwiedzenia miejsca ostatnich lat życia poety. Uczniowie słuchają w skupieniu i z widoczną uwagą opowieści przewodnika, wielu robi szybkie notatki, pstrykają aparaty. Osoby zwiedzające indywidualnie są obowiązkowo wyposażane w audioguide „oprowadzający” po mieszkaniu Puszkina w jednym z 5 językach. Przewodnik ciepłym spokojnym głosem relacjonuje bezpośrednio do uszu historie poszczególnych pomieszczeń odnoszące się do życia rodziny Puszkinów, objaśnia style umeblowania, pochodzenie mebli, zasłon, informuje o eksponatach, dużo czasu poświęca prezentowanym oryginalnym brudnopisom znanych literackich arcydzieł, opisuje historie licznych obrazach i ich autorów, opisuje w szczegółach eksponaty i zebrane pamiątki po poecie i jego rodzinie jakie udało odzyskać władzom muzeum w okresie ponad stuletnich poszukiwań. W tle całość ubarwia podkład muzyczny odpowiedni do atmosfery poszczególnych pokoi i w przeszłości zachodzących tamże wydarzeń. W ostatnich dwóch salach, gdzie po postrzale w brzuch na pojedynku Puszkin był rehabilitowany i gdzie zmarł o 5ej po południu 10 lutego 1837 roku zwiedzającym towarzyszy Adagio Albinoniego.

Polski turysta w muzeum-mieszkaniu Aleksandra Siergiejewicza Puszkina nie znajdzie żadnych poloników. Ale przecież nie tego polscy miłośnicy rosyjskiej klasycznej literatury tutaj poszukują.

http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... ASP01.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... ASP02.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... ASP03.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... SP07a.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... SP07c.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... ASP08.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... SP13a.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... SP13c.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... SP13f.html
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4013 ... ASP15.html
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-

Krzysiek85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny
Posty: 28
Rejestracja: sob 17 wrz, 2016 10:03

Muzeum-mieszkanie Puszkina w Sankt-Petersburgu

Post autor: Krzysiek85 »

To świeża wycieczka? Jesteś teraz w Petersburgu?
Gdzieś kiedyś przeczytałem o Puszkinie: "Rymował, miał czarnych przodków i zginął w strzelaninie" :)
Zapraszam na www.popetersburgu.pl

Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 71
Rejestracja: ndz 12 sie, 2012 08:51

Muzeum-mieszkanie Puszkina w Sankt-Petersburgu

Post autor: survey06 »

Hej! Juz nie taka swieza ta wycieczka. Raptem sprzed dwoch tygodni. Jak juz sie tutaj gdzies uwywnetrznialem. Do Petersburga wpadam zawsze kiedy mam wolne, czyli w kazda niedziele i jesli jest tylko pogoda. 22go pazdziernika nie padalo ale wialo i mnie .... troche przewialo. Pozdrowienia.
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-

ODPOWIEDZ