jak wynając auto od prywatnej osoby

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Awatar użytkownika
murzasihle
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: murzasihle » ndz 20 lis, 2016 15:54

Szukałem na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: - jak wynając auto od prywatnej osoby w Rosji ? (dajmy na to do znajomego).
Chodzi o to, aby nie popasć w kłopoty. Pewnie, gdy pożycza się auto od firmy to jest jakaś umaowa, itp.
A co gdy chę pożyczyć od prywatnej osoby i pojeździć sobie kilka dni tym autem samotnie?
A przy okazji gdzie mogę dokonać tłumaczenia polskiego prawa jazdy? - bo słyszałem, że nasze prawko nie jest respektowane.
I jeszcze zakładając, że uda mi się legalnie wynająć auto od Iksińskiego - to jakie papiery powinien mi on dać (ichniejsze ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny, ważny przegląd)?
«Степь широкая, да дорога узкая - так, мы встретимся»
https://www.facebook.com/grzegorz.janas.39

toba3
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: toba3 » ndz 20 lis, 2016 18:03

Witam.Nie wiem skąd masz informacje że polskiego prawa jazdy nie honorują.Byłem w lecie br.przejazdem przez Rosję i miałem kilka kontroli i zatrzymań za przekroczenie prędkości oraz najechania na ciągłą linię,i polskie MIĘDZYNARODOWE prawo jazdy zupełnie wystarczało.Trzeba je wyrobić w wydziale komunikacji za ok.30 PLN.Jeśli Pani w W.K.będzie uprzejma lub dostanie jakiś suwenir w postaci czekoladek,wyrobi Ci te prawko w kilka godzin.Jeśli w normalnym trybie,to prawko do odbioru w dniu następnym.Potrzebne będzie zdjęcie!Tłumaczenie polskiego prawa jazdy, w wypadku kontroli nic Ci nie da.W/g przepisów masz obowiązek mieć Międzynarodowe prawo jazdy,jakkolwiek zależy na jakiego policjanta trafisz.Może się czepiać,że masz tylko zwykłe,nasze,narodowe.Zaznaczam że taki był stan na wakacje i może się coś zmieniło,ale nie słyszałem.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
murzasihle
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: murzasihle » pn 21 lis, 2016 22:16

toba3 pisze: skąd masz informacje że polskiego prawa jazdy nie honorują
Nie mam - tylko właśnie się dopytuje.
O ile Cię zrozumiałem, to zwykłe prawo jazdy nie wystarczy i muszę wyrobić sobie wersję więdzynarodową.
A na pozostałe pytania dot. wynajęcia auta w Rosji znasz odpowiedź?

toba3
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: toba3 » wt 22 lis, 2016 19:21

Polskie (plastikowe)prawo jazdy jest Ci na terytorium FR niepotrzebne.Tak jak pisałem potrzebne będzie Ci międzynarodowe prawo jazdy w formie książeczki,które wyrobisz bez najmniejszych problemów w jeden dzień, w Wydziale Komunikacji.Mało tego,nigdy nie pokazuj w Rosji że masz polskie prawo jazdy.Miałem kilka przypadków w karierze (jestem kierowcą) że chcieli narodowe (plastikowe) prawko,bo wiedza że wyrobienie go długo trwa,wmawiają że np.najechałeś na linię ciągłą,przekroczyłeś prędkość lub zignorowałeś znak stop i zabiorą prawko.Dlatego nigdy nie dawałem naszego plastiku lecz książeczkę.Musze jednak przyznać,że jadąc w tym roku ok 4 tys.km przez Rosję,byłem zatrzymywany za przekroczenie prędkości oraz najechanie na linię ciągłą co było faktem,ale zawsze po rozmowie z policjantem,byłem puszczany bez mandatu i łapówki.Jakas zmiana sie tam stała.Na inne pytania nie znam odpowiedzi.Pozdrawiam.

Elwood
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Elwood » pt 25 lis, 2016 19:09

Polskie prawo jazdy jest jak najbardziej potrzebne. bo ten międzynarodowy karton jest tylko z nim ważny.
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

toba3
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: toba3 » pt 25 lis, 2016 20:40

Niestety,nie mogę się z Tobą zgodzić.Miałem kilkadziesiąt kontroli (tak służbowo-jestem kierowcą ciężarówki,jak i gdy byłem prywatnie) i nigdy nie żądano plastiku,natomiast policjant-gdy nie miałem kartonu,pokazał mi kodeks i poinformował że mam obowiązek taki mieć.Mogą żądać plastiku,gdy chcą zastraszyć klienta i wymusić łapówkę,ale nie ma obowiązku takowe posiadać.Pisałem o tym wyżej.Nawet wzór tego prawka był zamieszczony w tej ich śmiesznej książce :wink:
.W ostatnie wakacje też było kilka kontroli,jak i przejazdy przez punkty kontroli na niby-granicach,Kałmucji,Inguszetii,Osetii czy Czeczenii,i nigdy nie żądano plastiku.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pn 12 gru, 2016 15:34

Elwood pisze:Polskie prawo jazdy jest jak najbardziej potrzebne. bo ten międzynarodowy karton jest tylko z nim ważny.
Elwood ma rację.
Jedynie przez niewiedze pracowników drogówki, mozę ci się udać że nie poprosi o plastik polski.

Elwood
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Elwood » śr 28 gru, 2016 19:23

toba3:
https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-grani ... rawo-jazdy
rozwiń "Zobacz wzór według Konwencji Wiedeńskiej" (lub genewskiej). Rozwieje to Twoje wątpliwości na moją korzyść. Ewentualnie zajrzyj do zalaminowanego kartonu... ;)
To, że nikt od Ciebie nie żądał plastiku nic nie znaczy do momentu, kiedy go nie będziesz miał a go od Ciebie zażądają.
Mi karton w Kirgistanie dwukrotnie posłużył jako zastaw za brak kasy na wyłudzany mandat. Zastawu nigdy nie odebrałem... :mrgreen:
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pt 30 gru, 2016 17:45

murzasihle pisze: A co gdy chę pożyczyć od prywatnej osoby i pojeździć sobie kilka dni tym autem samotnie?
tak, siadasz i jedziesz.
jedynie co, to właściciel musi cię wpisać w umowę ubezp. OSAGO (rosyjskie OC)
upoważnienie do kierowania pojazdem znieśli już dawno.

Awatar użytkownika
murzasihle
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: murzasihle » sob 31 gru, 2016 14:35

BARTixR pisze:jedynie co, to właściciel musi cię wpisać w umowę ubezp. OSAGO (rosyjskie OC)
Na czym to polega? Trzeba to zrobić w firmie ubezpieczeniowej? A innego wyjścia nie ma?, bo abym pożyczył auto na 3 dni od gościa z wioski to musiałbym jechać kilkadziesią kilometrów do miasta wpisać to ubezpiecznie. Na to nikt nie pójdzie. Może masz pomysł?

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » ndz 01 sty, 2017 18:23

murzasihle pisze:A przy okazji gdzie mogę dokonać tłumaczenia polskiego prawa jazdy? - bo słyszałem, że nasze prawko nie jest respektowane.
O dobrze widziec! Bo bysmy pojechali tylko z polskim i bysmy sie zdziwili....
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 28 lut, 2017 14:17

murzasihle pisze:
BARTixR pisze:. Może masz pomysł?
pojeździj bez ubezpieczenia, jaki problem.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 28 lut, 2017 14:22

buba pisze:
murzasihle pisze:bo słyszałem, że nasze prawko nie jest respektowane.
O dobrze widzieć! Bo bysmy pojechali tylko z polskim i bysmy sie zdziwili....
jest od 12 lat mam tylko polskie nacjonalne, bez tłumaczeń, nawet międzynarodowej ala książeczki nie mam.
Z tyłu rysunki samochodów są, daty wydania i wszytko gra.

Choć, te ala międzynarodowe lepiej zrobić, wówczas wszelkie pytania i tłumaczenia itd odpadają, gasić ich , że to konwencja międzynarodowa)
im więcej papierków w j. rosyjskim, tym lepiej.

ODPOWIEDZ