Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz
Posty: 43
Rejestracja: czw 02 sie, 2007 19:18

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: bimbek »

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”. PKP IC nie widzi podstaw do informowania podróżnych


Witold Urbanowicz ⚫ 19.02.2017


W dalszym ciągu obywatele Polski jadący pociągiem Polonez do Moskwy mogą napotkać na problemy po przejechaniu granicy białorusko-rosyjskiej w postaci oskarżeń o nielegalny wjazd do Rosji. PKP Intercity i MIB nie widzą podstaw do informowania podróżnych o możliwych utrudnieniach. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie poinformowało nas o występowaniu problemów podczas przekraczania tej granicy – przekazuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Rosja zmieniła niedawno interpretację przepisów dotyczących przekraczania granic – przejścia między Białorusią a Rosją traktowane są jako wewnętrzne, tymczasem obywatele innych państw mogą, zgodnie z rosyjskimi przepisami, wjeżdżać do Rosji jedynie przez przejścia o charakterze międzynarodowym. Rosja nie uznaje kontroli przeprowadzanych przez stronę białoruską za wystarczające. Dotyczy to także pasażerów podróżujących koleją – spokojnego wjazdu do Rosji nie gwarantują więc białoruska wiza tranzytowa i wiza rosyjska.

Czym grozi podróż Polonezem opisuje w interpelacji do MIB poseł Grzegorz Furgo z Nowoczesnej. „Na pierwszej lub drugiej stacji po przekroczeniu przez skład granicy białorusko-rosyjskiej, tj. w Smoleńsku lub Wiaźmie do pociągu wsiadają funkcjonariusze rosyjskich służb ochrony granicy (dalszą jazdę kontynuować mogą tylko obywatele), którzy wypraszają z nich obywateli RP oskarżając o bezprawne przekroczenie granicy” – informuje poseł. Nie jest jednak tak, że takie postępowanie rosyjskich służb granicznych jest regułą.

Poseł przedstawia dokładnie dwa przypadki, kiedy obywatele RP napotkali na nieprzyjemności po przekroczeniu granicy rosyjskiej, „We wrześniu 2016 r. obywatel polski zatrudniony na Uniwersytecie w Smoleńsku podróżował pociągiem PKP Intercity relacji Warszawa – Moskwa do stacji Smoleńsk, gdzie pociąg opuścił. Po kilku dniach został zatrzymany w swoim smoleńskim mieszkaniu przez milicję i doprowadzony na przesłuchanie, podczas którego zarzucono mu nielegalne przekroczenie granicy w ruchu kolejowym. Dzięki interwencji Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku obywatel polski nie został deportowany, jednak musiał zapłacić mandat w wysokości ok. 300 PLN” – pisze Furgo. Kolejny podobny przypadek odnotowano w listopadzie. „Dwóch pracowników Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu w Białymstoku (podróżujących razem) zostało zatrzymanych przez służby rosyjskie pod tym samym zarzutem i z tego samego powodu (uniknięcia kontroli granicznej przeprowadzanej przez służby rosyjskie), następnie zaś cofniętych na Białoruś z zaleceniem wyboru opcji podróży samolotem” – opisuje Furgo.

O problemach wie też Ministerstwo Infrastrktury i Budownictwa. – Sprawa utrudnień w przejazdach do Rosji pociągiem „Polonez” dotowanym przez MIB jest znana Ministerstwu. Z uwagi na złożoność i stopień trudności, a także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym, MIB zwrócił się o pomoc w rozwiązaniu problemu do Ministra Spraw Zagranicznych. Aktualnie trwają rozmowy w tej sprawie – przekonuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MIB.

Resort, wobec aktualnej polityki Rosji, nie widzi potrzeby zmian w kursowaniu Poloneza. – Licząc na skuteczność podejmowanych we współpracy z MSZ działań, MIB nie rozważa obecnie zmiany trasy tego pociągu, czy też innych działań wobec strony rosyjskiej – zapewnia Szymon Huptyś. Bilety na pociąg nadal będą sprzedawane. – W związku z tym, że kursowanie tego bezpośredniego pociągu zostało uzgodnione pomiędzy przewoźnikiem polskim a rosyjskim w ramach międzynarodowej konferencji rozkładowej pociągów, usługa przewozu jest powszechnie dostępna, a strona rosyjska nie wprowadziła dla obywateli polskich żadnych szczególnych uwarunkowań, czy też ograniczeń w dostępie do tego pociągu. W związku z tym PKP Intercity SA nie ma podstaw do wstrzymania sprzedaży biletów polskim podróżnym – podkreśla rzecznik MIB.

Pasażerowie, kupujący bilet na pociąg, nie są informowani o możliwych problemach po przekroczeniu granicy. Nie ma też takiej informacji na stronie PKP Intercity. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie poinformowało nas o występowaniu problemów podczas przekraczania tej granicy, stąd nie mamy podstaw, aby przekazywać pasażerom informacje o utrudnieniach w przejeździe – informuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity. Jednocześnie zapewnia, że żaden z pasażerów nie złożył skargi odnośnie do przekraczania granicy.
źródło:
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 80388.html
bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz
Posty: 43
Rejestracja: czw 02 sie, 2007 19:18

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: bimbek »

Jest ciąg dalszy:


MSZ apeluje do Rosji o pragmatyczne podejście ws. przejazdu pociągów


Witold Urbanowicz ⚫ 22.02.2017


Obywatele Polski, podróżujący do Moskwy, mimo ważnych wiz mogą być oskarżeni o nielegalny wjazd do Rosji. – Strona rosyjska informuje o czasowym charakterze takich kroków, do momentu uzgodnienia ze stroną białoruską zasad przekraczania granicy przez obywateli państw trzecich. Szanujemy rosyjskie regulacje dotyczące przekraczania granicy państwowej, jednak zachęcamy do przyjęcia pragmatycznego podejścia – przekazuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rosja zmieniła niedawno interpretację przepisów dotyczących przekraczania granic – przejścia między Białorusią a Rosją traktowane są jako wewnętrzne, tymczasem obywatele innych państw mogą, zgodnie z przepisami, wjeżdżać do Rosji jedynie przez przejścia o charakterze międzynarodowym. Osoby udające się drogą lądową do Rosji mogą napotkać nieprzyjemności po wjeździe do Rosji. – Informacje o problemach z przekraczaniem białorusko-rosyjskiej granicy otrzymujemy na bieżąco z naszych placówek. Początkowo dotyczyły one jedynie drogowych przejść granicznych. Przypadki ograniczeń w tranzycie kolejowym odnotowujemy od połowy 2016 r. – informuje biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które jednocześnie zapewnia, że w ostatnim półroczu poinformowano o jednym przypadku dotyczącym trzech osób, które zostały oskarżone o nielegalne przekroczenie granicy pociągiem. Więcej przypadków opisuje z kolei w interpelacji Grzegorz Furgo – okazuje się, że arsenał sankcji wobec obywateli Polski jest różnorodny.

MSZ zapewnia, że temat tranzytu przez Białoruś był wielokrotnie sygnalizowany podczas dwustronnych rozmów ze stroną polską i rosyjską – m.in. w czasie spotkań wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji czy posiedzenia Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej. Podnoszony był też na szczeblu europejskim. – Strona rosyjska informuje o czasowym charakterze takich kroków, do momentu uzgodnienia ze stroną białoruską zasad przekraczania granicy przez obywateli państw trzecich. Szanujemy rosyjskie regulacje dotyczące przekraczania granicy państwowej, jednak zachęcamy do przyjęcia pragmatycznego podejścia, zgodnie z którym ruch osobowy obywateli państw trzecich na rosyjsko-białoruskiej granicy odbywałby się bez przeszkód. Polskie służby dyplomatyczne i konsularne będą nadal podejmowały stosowne interwencje – zapewnia MSZ.

Resort jednocześnie nie odpowiada, czy w obliczu tych problemów zasadne jest utrzymanie kursowania dotowanych przez stronę polską połączeń. – O zasadności uruchomienia połączenia kolejowego decyduje przewoźnik, kierując się wieloma czynnikami m.in. rachunkiem ekonomicznym. Ewentualne zawieszenie połączenia kolejowego leży w wyłącznej gestii przewoźnika – przekonuje MSZ, informując zarazem, że w jego gestii nie leży też decydowanie o wydaniu zgody na przejazd rosyjskich pociągów tranzytem przez Polskę.

Pasażerowie, kupujący bilet na pociąg, nie są informowani o możliwych problemach po przekroczeniu granicy. Nie ma też takiej informacji na stronie PKP Intercity. Jak pisaliśmy, spółka wyjaśniała, że nie została poinformowana przez MSZ o problemach przy przekraczaniu granicy i stąd nie widzi podstawy do przekazywania pasażerom dodatkowych informacji.

Te zarzuty odpiera jednak MSZ. – O potencjalnych problemach powinien informować przewoźnik. Informacja o trudnościach w przekraczaniu granicy białorusko-rosyjskiej dla podróżujących drogą lądową (za taką należy uznać również podróż koleją) jest umieszczona zarówno na portalu „Polak za granicą”, jak i na stronie internetowej Ambasady RP w Moskwie – podaje biuro prasowe resortu.źródło:
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 80416.html
pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3086
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: pietia »

A mnie zastanawia kwestia wjazdu do Rosji załogi "Poloneza". Co drugi dzień "Poldek" jedzie na polskich wagonach, więc ich załoga, jeśli trzymać się ściśle rosyjskiej interpretacji przepisów, też wjeżdża do Rosji nielegalnie
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 515
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 13:06
Lokalizacja: Polska

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Dracid »

Może być tak, jak z kierowcami ciężarówek, którzy jeżdżą normalnie z Mińska do Moskwy. Poszkodowani są zwykli pasażerowie tylko, czy to w autobusach, czy w pociągach.
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Posty: 1171
Rejestracja: śr 04 mar, 2009 08:13
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: MorgothV8 »

Czyli jak zwykle.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia
barciur
Radca Stanu
Radca Stanu
Posty: 305
Rejestracja: pn 16 mar, 2015 21:45

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: barciur »

pietia pisze:A mnie zastanawia kwestia wjazdu do Rosji załogi "Poloneza". Co drugi dzień "Poldek" jedzie na polskich wagonach, więc ich załoga, jeśli trzymać się ściśle rosyjskiej interpretacji przepisów, też wjeżdża do Rosji nielegalnie
To się zmieniło w grudniu. Od grudnia Poldek jeździ zawsze tylko i wyłącznie na taborze RŻD.
pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3086
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: pietia »

Ciekawe w takim razie, czy zmiana ta spowodowana jest właśnie owymi utrudnieniami, czy też była planowana wcześniej (w grudniu i tak zawsze wchodzi zmiana rozkładu)
barciur
Radca Stanu
Radca Stanu
Posty: 305
Rejestracja: pn 16 mar, 2015 21:45

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: barciur »

Zmiana była planowana wcześniej, już bodaj w listopadzie była ogłoszona. Nie wiem, czy chodziło o jakość usług (w PKP jeździły stare sypialne na naprawdę niskim poziomie) czy o to, że PKP nie chciało wysyłać swoich wagonów do Moskwy.

Natomiast z tego co mi wiadomo, PKP naciska, żeby ograniczyć kursowanie Poloneza do kilku dni w tygodniu. :( Nie wiem, czy to naciski polityczne, czy o co chodzi i czy dojdzie do tego, ale nie zdziwię się, jeśli od grudnia nie będzie codziennego Poloneza.
bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz
Posty: 43
Rejestracja: czw 02 sie, 2007 19:18

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: bimbek »

Poloneza ciąg dalszy:

„Polonezem” do Moskwy i Mińska rzadziej

Kasper Fiszer ⚫ 09.05.2017

„Polonezem” do Moskwy i Mińska rzadziej
Pociąg międzynarodowy w Terespolu.fot. Kasper Fiszer.
Międzynarodowy pociąg hotelowy „Polonez” z Warszawy do Moskwy nie będzie już kursować codziennie. Od czerwca obsługa tego połączenia prowadzona będzie tylko trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. O zmianę wnioskowały rosyjskie koleje RŻD.
Jak poinformowały na swoich stronach internetowych PKP PLK, Warszawa utraci codzienne połączenie kolejowe ze stolicami Bialorusi i Rosji. Rzadziej niż dotychczas ma bowiem kursować najważniejszy pociąg umożliwiający bezprzesiadkowy dojazd do Moskwy – zestawiony wyłącznie z wagonów sypialnych międzynarodowy pociąg pospieszny nr 10 „Polonez”. Plany te potwierdził już oficjalnie polski przewoźnik.

– Od czerwca pociąg „Polonez” będzie kursował trzy razy w tygodniu – mówi Marta Ziemska, p.o. rzecznik prasowy PKP Intercity. Według plakatowych rozkładów jazdy PKP PLK codzienny charakter połączenia ma zostać utrzymany do najbliższej ogólnopolskiej korekty rozkładu, a więc do 10 czerwca. Później odjazdy z Warszawy na wschód będą odbywać się we wtorki, czwartki i soboty, w te same dni rano skład (z numerem 9) przyjeżdżać będzie do Polski z Moskwy.

Cięć w ofercie chcieli Rosjanie

PKP Intercity tłumaczy, że decyzja o zmianach w organizacji połączenia leżała po stronie zagranicznych partnerów spółki. – Wniosek o ograniczenie terminów kursowania tego pociągu zgłosiły Koleje Rosyjskie [Rossijskije Żeleznyje Dorogi, RŻD]. Został on przyjęty po przekazaniu zgody od przewoźnika białoruskiego [Koleje Białoruskie; Biełaruskaja Czyhunka, BCz] – relacjonuje Marta Ziemska.

Będzie to kolejne w ostatnich latach ograniczenie oferty połączeń dalekobieżnych realizowanych przez przejście graniczne w Terespolu. Do niedawna obok „Poloneza” kursował tamtędy jeszcze jeden codzienny pociąg z Warszawy: nocny kurs 115/116 do i z Mińska. Przed dwoma laty PKP Intercity najpierw radykalnie ograniczyło terminy jego kursowania do dwóch szczytowych dni tygodnia, a potem wykreśliło połączenie z rozkładu jazdy. Dogodny dojazd na Białoruś miał odtąd zapewniać flagowy pociąg moskiewski, któremu zmieniono godziny kursowania tak, by wyjeżdżał z Warszawy wieczorem i docierał do Mińska nad ranem.

Coraz trudniej dojechać pociągiem do Mińska

Dodatkową niedogodnością dla podróżujących tylko do Mińska może być ponowna zmiana pory odjazdu „Poloneza”. Według wstępnych danych opublikowanych na stronach internetowych zarządcy infrastruktury odjedzie on z Warszawy Centralnej już o 15:50 (dziś o 20:10), co oznacza przyjazd do białoruskiej stolicy jeszcze w porze nocnej. Można spodziewać się natomiast utrzymania kursowania grupy wagonów z miejscami do siedzenia wyłączanych w Terespolu, bo cztery razy w tygodniu o tej samej porze uruchamiany ma być TLK „Polonez” w relacji krajowej.

Jak informowaliśmy w lutym, problemy związane z kursowaniem międzynarodowego pociągu do Moskwy nie ograniczają się do jego rozkładu jazdy. Związane są także z prawnymi aspektami przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej przez obywateli polskich.

źródło:
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 81600.html
pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3086
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: pietia »

Oby nie było jak z pociągiem do Mińska, który najpierw ograniczono do bodaj dwóch dni w tygodniu, a potem całkiem wycięto. Z drugiej strony - przy tych cenach, a teraz jeszcze korowodach z granicą BY/RUS, wcale by mnie to nie zdziwiło
eyescrime
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 72
Rejestracja: pt 22 wrz, 2017 14:28
Lokalizacja: Kielce / Francja (na emigracji)
Kontakt:

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: eyescrime »

Witam ! Tutaj znalazłem artykuł gdzie mówią o wprowadzeniu tymczasowych posterunków na granicy RB i FR, ale o dziwo, bez zatrzymywania pociągów... Czy to oznacza że można będzie znowu jechać do Moskwy owym pociągiem będąc obywatelem polskim ?
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedz.
http://belsat.eu/pl/news/msw-rosji-beda ... ialorusia/
Счастье за горами ! / Podróżnik : 64 państw zwiedzonych na stan dzisiejszy / Ulubione strony : Europa Wschodnia oraz Ameryka Południowa
pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3086
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: pietia »

A czy to nie będzie raczej związane z Mundialem? Z artykułu wynika, że posterunki będą tymczasowe, a staną w maju 2018 r.
Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Posty: 170
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 16:07

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Anna Kowalska »

Dzień dobry, w lipcu wybieram się pociągiem do Moskwy, czy ktoś wie, czy nadal istnieje niebezpieczeństwo nielegalnego przekroczenia granicy rosyjskiej (mam dwie wizy - tranzytową białoruską i pobytową rosyjską)? Jak jeździ pociąg? Nadal we wtorki, czwartki, soboty? Do chwili zmiany rozkładu (9 czerwca) nikt w PKP nie potrafi udzielić sensownej odpowiedzi, nawet takiej - jaka jest cena biletu i czy wagony są rosyjskie czy polskie. jeżeli ktoś coś wie, proszę uprzejmie podzielić się informacją. Z góry dziękuję.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 515
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 13:06
Lokalizacja: Polska

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Dracid »

Ja bym nie ryzykował. Masz sporą szansę na bycie wysadzoną z pociągu w Smoleńsku. Fakt posiadania wiz do tej pory nie wystarczał.

Mogę się - oczywiście - mylić, dlatego prosiłbym (i pewnie nie tylko ja) o jakiś wpis po podróży.

Edit: napisałem do jednego przewoźnika autobusowego, który kursuje na trasie Mińsk-Moskwa i potwierdził on, że do ich autobusów wpuszczają tylko obywateli BY i RUS.
tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Posty: 210
Rejestracja: wt 09 sie, 2011 18:58

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: tomeeek07 »

Anna Kowalska pisze:
pn 03 cze, 2019 08:26
Dzień dobry, proszę uprzejmie podzielić się informacją. Z góry dziękuję.
Wg RŻD bilet w wagonie kupe kosztuje 9 637 ₽
Jednak tak jak wspomniał kolega wyżej, przejazd przez granicę teoretycznie jest nielegalny i jest o tym info nawet na stronie Konsulatu FR (w tym przypadku Kraków)
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (46.5 KiB) Przejrzano 6048 razy
Tambala
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor
Posty: 112
Rejestracja: czw 05 lip, 2007 12:46
Lokalizacja: Moskwa / Warszawa

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Tambala »

Z drugiej strony jest w necie mnóstwo opisów niedawnych podróży pociągiem przez Białoruś do Rosji, na przykład tutaj: lub tutaj:

Podróżują obywatele państw trzecich, w różnych krajach Europy są biura podróży, które takie wyjazdy organizują.
eyescrime
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 72
Rejestracja: pt 22 wrz, 2017 14:28
Lokalizacja: Kielce / Francja (na emigracji)
Kontakt:

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: eyescrime »

Tambala pisze:
wt 04 cze, 2019 17:15
Z drugiej strony jest w necie mnóstwo opisów niedawnych podróży pociągiem przez Białoruś do Rosji, na przykład tutaj: lub tutaj:

Podróżują obywatele państw trzecich, w różnych krajach Europy są biura podróży, które takie wyjazdy organizują.
W opisie pod tym fimikiem jest link : https://rail.cc/en/blog/night-train-paris-moscow.

Tam piszą następująco :
Important notice: Since autumn 2016 there have been reports about problems at the border between Belarus and Russia. It seems that the border between the two states now is open only for citizens of these countries only, as there is no international border check point at this border. Citizens from other countries have to use an international border check point to enter Russia, such as one of the Moscow airports or at the borders between Finland, Estonia and Latvia to Russia. Information from the Russian Ministry of Transport from March 2017 suggests that the train route through Belarus is exempt from the new regulations. Passengers can use the trains from Europe through Belarus to Russia without problems, as long as they have the required visas for both countries. As of April 2018, the situation is still unchanged - while there is no official solution yet it seems that international passengers can still use these trains without problems.
Czyli z tego co piszą wynika iż wg. rosyjskiego Ministerstwa Transportów, pasażerowie będący obywatelami tzw. "trzecich państw" podróżujący pociągiem i wjeżdżający przez Białoruś do Rosji nie powinni mieć problemów jeśli mają wizę tranzytową do Rosji oraz wizę do Rosji.
Счастье за горами ! / Podróżnik : 64 państw zwiedzonych na stan dzisiejszy / Ulubione strony : Europa Wschodnia oraz Ameryka Południowa
Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Posty: 170
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 16:07

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Anna Kowalska »

No cóż, ryzykuję. Kupiłam bilet tam i z powrotem - 970 zł w sypialnym czteroosobowym kupe. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, mam wizę tranzytową białoruską, wjazdową rosyjską, znam doskonale język rosyjski - powinno się udać :). Po powrocie dam znać.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 515
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 13:06
Lokalizacja: Polska

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Dracid »

Jakaś nadzieja mimo wszystko jest, bo kursują pociągi z Mołdawii do Petersburga przez Białoruś na przykład. I znalazłem info, że jeśli podróżny ma bilet właśnie z Mołdawii, to go przepuszczą (a jeśli ktoś wsiadłby do takiego pociągu na Białorusi, to byłby wysadzony). Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że z pociągu Kiszyniów-Petersburg korzystają masowo obywatele rosyjscy (bo po co mieliby jechać do/z Mołdawii z liczbie wystarczającej do utrzymania połączenia?).

Czekamy na relację, lipiec niedługo, więc będziemy mieli info z pierwszej ręki.
eyescrime
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 72
Rejestracja: pt 22 wrz, 2017 14:28
Lokalizacja: Kielce / Francja (na emigracji)
Kontakt:

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: eyescrime »

Wczoraj napisałem do Polrail'a w tej sprawie i napisali mi że jeśli chodzi o pociąg relacji Warszawa - Moskwa Biełoruskaja nie ma żadnych problemów. Podali mi także ciekawy link na ten temat : https://www.seat61.com/Russia.htm#Belarus%20visa
Счастье за горами ! / Podróżnik : 64 państw zwiedzonych na stan dzisiejszy / Ulubione strony : Europa Wschodnia oraz Ameryka Południowa
monika12112
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Posty: 1
Rejestracja: czw 11 lip, 2019 22:34

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: monika12112 »

Anna Kowalska pisze:
wt 11 cze, 2019 08:59
No cóż, ryzykuję. Kupiłam bilet tam i z powrotem - 970 zł w sypialnym czteroosobowym kupe. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, mam wizę tranzytową białoruską, wjazdową rosyjską, znam doskonale język rosyjski - powinno się udać :). Po powrocie dam znać.
Również w niedługo się wybieram tym pociągiem i mam kupiony bilet, ale te niejasne informacje trochę stresują. Kiedy dokładnie pani jedzie lub może już pobyt trwa? Będę wdzięczna za odpowiedź! :wink:
pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3086
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: pietia »

Od paru Polaków mieszkających w Moskwie słyszałem, że nie ma problemów z przejazdem przez Białoruś, o ile z Polski do Moskwy jedzie się bezpośrednim pociągiem typu Polonez czy Vltava. Być może podobnie jest w przypadku przejazdu z Mołdawii doRosji wspomnianym kilka postów wcześniej pociągiem Kiszyniów-Petersburg. Problemy występują natomiast, kiedy próbuje się jechać pociągiem np. z Brześcia do Moskwy
Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Posty: 170
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 16:07

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Anna Kowalska »

Wróciłam. Podróż bez niespodzianek. Kontrola tylko na granicy białoruskiej, rosyjskiej - nie ma. W Smoleńsku nikt nie wysadzał. Najważniejsza jest миграционная карточка - potrzebna zarówno przy rejestracji w Moskwie, jak i przy powrocie do domu. Wagon czysty, toalety czyste, ba, nawet była kabina prysznicowa, Prowodnica grzeczna, kawa, herbata - 2,50 zł, kipiatok - za darmo, suchoj pajok na śniadanie Tłoku nie ma, wygodnie, do Moskwy jechałyśmy w przedziale we dwójkę, z powrotem - sama. Jeżeli są jakieś pytania - odpowiem.
tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Posty: 210
Rejestracja: wt 09 sie, 2011 18:58

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: tomeeek07 »

@up

Jak z rosyjską pieczątką wjazdową? Wystarczyła białoruska i nikt w Rosji w hotelu, ani przy wyjeździe nie doczepił się do tego, że tej pieczątki brakowało?
Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Posty: 170
Rejestracja: śr 30 gru, 2009 16:07

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Anna Kowalska »

Nikt nie pytał o rosyjską pieczątkę w paszporcie. Ani w Moskwie, gdy się meldowałam(wystarczyła karteczka imigracyjna, którą dostałam od Białorusinów przy przekraczaniu granicy), ani przy kontroli powrotnej. Można jechać bez obaw.
Dawid2536
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Posty: 13
Rejestracja: pt 23 sie, 2019 00:39

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Dawid2536 »

Witam, widzę, że temat jest dość odświeżony tu na forum, a nigdzie indziej nie mogłem się doszukać dobrej informacji. Więc, planuję we wrześniu dość obszerną podróż po Rosji, lecz przez stres, strach i podzielone zdania w internecie zastanawiam się nad dwoma moimi pociągami, którymi będę jechać. Na samym początku dodam, że posiadam wszystkie niezbędne dokumenty; dwukrotna wiza Rosyjska + dwukrotna wiza tranzytowa przez Białoruś + ubezpieczenia zdrowotne. Pierwszy pociąg, którym będę jechać jest pociąg Kaliningrad - Sankt Petersburg jadący przez Litwę i Białoruś, a drugi to oczywiście opisywany tutaj Polonez z Moskwy do Warszawy. Bilety na te pociągi już mam zakupione i właśnie jak to jest?. Rozumiem, że w moim przypadku jadąc z Kaliningradu do Sankt Petersburga, w tym pierwszym pociągu dostanę karteczkę migracyjną, którą muszę wypełnić i trzymać aż do wyjazdu Polonezem do Warszawy i wtedy ta karteczka ma taką prawną moc, że nie będę mieć żadnych problemów?. Tak trochę słabo byłoby aby mnie wyciągali w Smoleńsku pod pretekstem nielegalnego przekraczania granicy.... A u mnie z Rosyjskim to tak na poziomie podstawowym aby się dogadać. Czy ktoś już jechał oprócz pani Anny Kowalskiej, której udało się normalnie przejechać, i czy też mógłby opisać swoją sytuację?. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie.
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Posty: 1171
Rejestracja: śr 04 mar, 2009 08:13
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: MorgothV8 »

Z Kaliningradu to jedna wiza RU (bo wyjeżdżasz do Pribałtiki) potem tranzyt BY (Litwa Białoruś Rosja) druga RU (wjeżdżasz z Białorusi w kierunku Pitera). Potem z RU do BY (wyjazd na tych paierach co dostałeś ostatnio w RU) i przez BY (druga tranzytowa). Wszystko masz OK, jedź śmiało!
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 515
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 13:06
Lokalizacja: Polska

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Dracid »

A co do karteczek, żebyś miał jasność: jedną dostaniesz przy wjeździe do Obwodu Kaliningradzkiego, zabiorą Ci ją przy wyjeździe na Litwę, dostaniesz potem drugą przy wjeździe na Białoruś i będziesz ją miał aż do wyjazdu "Polonezem" przez stację w Brześciu.
Dawid2536
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Posty: 13
Rejestracja: pt 23 sie, 2019 00:39

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Dawid2536 »

Powracam do sprawy. Właśnie jadę pociągiem z Kaliningradu do Sankt Petersburga. Na ostatniej stacji, granicznej w małej Rosji nie zostana mi zabrana karteczka migracyjna ale I wyjazd podbił. Pytałem się pogranicznika czy nie zabiera, powiedział że nie (strona Litewska też nie zabrała). Na karteczce piszę, że jestem u nich do 26.09.2019 czyli tak jak na wizie. Wychodzi na to, że dostaję jedną i trzymam ją aż do Brześcia.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 515
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 13:06
Lokalizacja: Polska

Polonez do Moskwy nadal „nielegalny”

Post autor: Dracid »

Jestem nieźle zaskoczony, więc na swoje usprawiedliwienie powiem, że zawsze jeździłem autem przez Obwód do Moskwy/Pitera (żeby bak zalać do pełna) no i tam zabierają.

A tak poza tym to dojechałeś bez przeszkód do Petersburga? Nie było jakiejś kontroli w pociągu na białorusko-rosyjskiej granicy?
ODPOWIEDZ