[Bajkał] Ostatni tydzień czerwca/pierwszy lipca 2018

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pn 08 sty, 2018 22:58

Witam, planuje kolejny wyjazd do Rosji, tym razem z żoną, więc plan totalnie inny.
Dolot na miejsce (Irkuck) samolotem z Warszawy z przesiadką w Moskwie i tak samo powrót.

Czy ktoś mógłby mi przybliżyc jak w tym czasie (ostatni tydzień czerwca/pierwszy lipca) wygląda transport z Irkucka nad Bajkał?
Zapewne bardzo ciasno?
Czy może się mylę, i mogę kupowac bilety tylko do Irkucka, a potem zawsze uda się pociąg nad jezioro złapać?

Czy polecalibyście się zatrzymać w samym Irkucku i nad Bajkał sobie dojeżdżać - zaleta - jestem w mieście i wszystko pod ręką
Czy może wręcz przeciwnie, zatrzymac się nad samym Bajkałem (tylko gdzie?) i do Irkucka sobie podjechać parę razy? Jak z tymi spontanicznymi dojazdami Bajkał <-> Irkuck?

Może ktos polecić jakiś fajny hotel, najlepiej nad samiutkim brzegiem jeziora i fajnie jakby jakieś małe miasteczko było - to byłoby idealne... wiem, że będzie to drogie, ale akurat cena NIE jest tutaj priorytetem?

Jak jest z wypożyczeniem auta w Irkucku? Bo może po prostu wypożyczyć samochód na powiedzmy tydzień na lotnisku i mieć wszelkie transportowe opcje z głowy?

Prosiłbym o porady.... ja moge pomóc w kwestiach hardkorowych wypraw zimowych, natomiast taki typowy wypoczynek z żoną aby było jak najffajniej jakoś trudno mi ogarnąć, albo nawet zdecydować jak to zoragnizować? Fajnie jakby ktos polecił coś idealnego do lekkiego i przyjemnego do spędzenia czasu z żoną we dwoje (dzieci zostają w Polsce).

Pozdrawiam.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

msvklr
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: msvklr » wt 09 sty, 2018 15:42

Marszrutek zwykłych i prywatnych nad Bajkał (Olchon, Listwianka) chodzi sporo, to raczej nie problem. Hotele nad samym jeziorem to właściwie tylko Listwianka, tamtejszy kurort. Na Olchonie, w miejscowości Chużyr jako takich hoteli nie ma, ale może byś znalazł jakiś ładny pensjonat w dobrym standardzie.

Dojazd z Irkucka to około godzina a to tylko do Listwianki, gdzie dużo ciekawych rzeczy nie ma, więc według mnie opcja pozostania w Irkucku raczej marna.

Samochód, jeśli masz międzynarodowe prawo jazdy powinieneś wypożyczyć bez większego problemu. Wtedy otwierają Ci się Olchon i dziksze miejsca wzdłuż Bajkału.

Jeśli jednak byście nie brali auta, to zastanówcie się mocno nad Olchonem. Miejsce przepiękne, jest sporo opcji wycieczek dziennych, jest gdzie się pokąpać, poopalać, pospacerować jeśli Żona lubi. W sezonie działają knajpy. Prócz tego w tym rejonie (Irkucka) jest jeszcze uzdrowisko Arszan (ok 3 godziny jazdy), pośród wysokich gór, około 2500 metrów, oraz kolej Krugobajkalska.

Z Irkucka na Olchon można się też dostać statkiem, rozpiskę znajdziesz raczej bez problemu. W napadzie ambicji można tym samym statkiem wybrać się na drugi brzeg, do Ust Barguzina, i tam jakaś wycieczka na Święty Nos albo po dolinie barguzińskiej.
http://okrokdalej.pl

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » wt 09 sty, 2018 16:24

Ups, międzynarodowego prawka nie mam, ale czasu sporo - dzięki za przypomnienie.
W Listwiance jak rozumiem nie polecasz hotelu - bo ja właśnbie głównie o tym myslałem...?
Albo na Olchonie? Jak dojazd na Olchon bez wypożyczonego auta?
Wiesz może jakie są ceny za wypożyczenie auta i jak to działa w Rosji?

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » wt 09 sty, 2018 17:07

Czy napewno międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane w Rosji?
http://www.autoscout24.pl/porady/prawo- ... V7EALw_wcB
Podczas krótkiej wizyty w Rosji kierowca również może legitymować się polskim dokumentem. Jednak planując dłuższy pobyt w tym kraju, warto wyposażyć się w międzynarodowe prawo jazdy

mianczik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mianczik » śr 10 sty, 2018 09:49

Osobiście to bym odpuścił wypożyczenie auta, chyba, że terenowego. Na Olchon - Chużyr jeżdżą marszrutki z centrum. Wieś nad samym jeziorem, z widokiem na Skałę Szamankę. Czasami może być problem z biletami, bo sporo turystów kursuje na tym kierunku. Syberia przeżywa najazd Chińczyków. Pojazd do brzegów jeziora dobrym asfaltem, na Olchonie brak dróg utwardzonych. Plusem wyspy jest pogoda (rzadziej pada - sama nazwa Olchon to o ile dobrze pamiętam znaczy "suche miejsce") i brak niedźwiedzi :p To drugie może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie żony. Można też dostać się tam statkiem/wodolotem z Irkucka. Na miejscu jest Turbaza (zrobią meldunek za 100RUB nawet jeżeli u nich nie śpisz) i sporo pensjonatów. Wycieczka terenowym Gazem z przewodnikiem, zupą uchą w terenie to ok. 900RUB od osoby. Cena zależy od wariantu trasy. Na miejscu duży market i kilka mniejszych sklepów. Mona wypożyczyć rowery i to o jakości rzadko spotykanej w PL np. GT, Merida, Fatbike itp. Sporo też fajnych miejsc biwakowych i tras trekingowych/spacerowych. Zdarzało nam się zostawiać na cały dzień namiot z dobytkiem. Wielu Rosjan biwakuje nad jeziorem.

Pomyśle też nad Koleją Krugobajkalską - pociąg przejeżdża wieloma tunelami i mostami nad samym jeziorem. Ust Barguzin to świetna sprawa, bo wschodnie wybrzeże jest najpiękniejsze i najdziksze. Problem tylko z dojazdem,gdyż z Irkucka to kawał drogi. Zostaje w obie strony statek lub powrót przez Ułan-Ude pociągiem do Irkucka.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » śr 10 sty, 2018 15:03

No właśnie a ja myślę o aucie - inne niż terenowe nie da rady - nie pomyslałem o tym??
Mam na myśli główne drogi tylko... właśnie Irkuck - Olchon, Listwianka, Slubianka itd.
Auto by mnie uniezależniło od wszystkiego i moznaby podjechac wszędzie, a bazę sobie zrobić gdziekolwiek, byle w hotelu nad samym jeziorem - no i żeby była to jakaś osada ze sklepami, restauracjami...
Prawo jazdy międzynarodowe na jutro składam wniosek (już wypełniłem i dowiedziałem się w urzedzie co trzeba), karta kredytowa (by wypożyczyć auto) też juz się wyrabia (w stanach nie wypożyczyli mi auta bez karty kredytowej, nawet jak chciałem im zapłacić kaucję 100% wartości auta!!)

mianczik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mianczik » czw 11 sty, 2018 12:10

Owszem, po głównych drogach pojeździsz, ale to co najlepsze jest poza nimi. Olchon będzie zależał od pogody, jak popada to jest ciężko. Niby jeżdżą tam jakieś łady i japońce, ale przodują terenówki.
Nie byłem w południowo-zachodniej części jeziora, ale ponoć jest najgorsza (zakłady przemysłowe, syf itp.). Dla mnie wyspa to bajka, super klimat, piękne krajobrazy. Na miejscu auta Wam nie trzeba.

Obrazek
Na zdjęciu droga na Olchonie.

http://imgie.pl/image/vQFJB

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » czw 11 sty, 2018 12:58

Hmmm. w sumie to nie ma być wyprawa a leniuchowanie, więc jak piszesz, że główne drogi dadzą radę to chyba zaryzykuję. naprawd my tam tylko będziemy potrzebowali auta do jazdy głównymi drogami międz osadami i z lotniska na lotnisko.
Olchon chciał bym jednak osiągnąć... i o bez terenówki a zwykłym sedanem.
Co sądzisz?

Serio jakbym jechał sam, to bym inaczej zupełnie kombinował, np. do Magadanu pojechałem w zimie z Jakucka marszrutkami przez Ojmiakon - więc to deczko inny styl. Ma sie kobiecie podobać i być wygodnie.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pt 12 sty, 2018 18:01

A ktoś orientuje się jaka powinna być realna cena za dobę za wypożyczenia auta w Rosji?

mianczik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mianczik » sob 13 sty, 2018 17:16

Jak nie będzie padać to do samego Chużyra się dojedzie. Po deszczu bym się nie pchał, bo często droga spływa i muszą ją na nowo równać.
Widziałem Sparka na kayak.com od ok.25E.

msvklr
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: msvklr » czw 25 sty, 2018 13:58

W inne auto niż terenówka bym się nie pchał, bo inaczej mija się to z celem. No chyba, że faktycznie Irkuck - listwianka głównie. Z autopsji w Listwiance nie mogę polecić konkretnego hotelu ale nawet na bookingu jest ich dość sporo i w kwestii wygody/standardy bym zawierzył opiniom stamtąd.
http://okrokdalej.pl

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pn 05 lut, 2018 18:59

Upadło niestety.
Wygrało Tromso - Norwegia - też tydzień, 25.06.2018 - 02.07.2018. Na miejscu już mam wynajęty samochód.
Jak ktoś by chciał się dołączyć (samochód ma 5 miejsc, nas jest dwoje) to proszę o kontakt.
Ceny:
Lot WAW-OSLO-TROMSO, TROMSO-OSLO-WAW x 2 osoby --> $700.
Hotel (7 nocy): $1007.
Auto (7 dni): 450 EUR.

Tambala
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Tambala » śr 07 mar, 2018 21:18

MorgothV8 pisze:
wt 09 sty, 2018 16:24
Ups, międzynarodowego prawka nie mam, ale czasu sporo - dzięki za przypomnienie.
W żadnej wypożyczalni samochodów w Rosji nie wymagano ode mnie międzynarodowego prawa jazdy. Polskie było OK, jego wzór jest prawie identyczny z rosyjskim. Czasami policjant przy kontroli pytał o "tłumaczenie", ale mówiłem, że nie mam, bo nie jest wymagane i się odczepiali.

Auto w okolicach Irkucka bardzo się przydaje. Byliśmy w zimie, marszrutek jest wtedy bardzo mało. Koszt wynajmu na 8 dni w Avisie na lotnisku za Hyundai Solaris to około 16 tys. RUB (ze wszystkimi ubezpieczeniami). Droga z Irkucka do przeprawy na Olchon bardzo dobra, na samym Olchonie taka sobie, ale dało się przejechać. Woleliśmy jednak jechać wzdłuż Olchonu po lodzie, bo szybciej i wygodniej - wszyscy tak w zimie robią, nawet jest oficjalna przeprawa lodowa, ze znakami drogowymi.

Awatar użytkownika
murzasihle
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: murzasihle » ndz 08 kwie, 2018 22:31

MorgothV8 pisze:
wt 09 sty, 2018 17:07
Czy napewno międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane w Rosji?
Ja jakiś czas temu sobie wyrobiłem. Ważne na 5 lat i nie zastanawiam się, a koszt tylko 30 złoty.
«Степь широкая, да дорога узкая - так, мы встретимся»
https://www.facebook.com/grzegorz.janas.39

Awatar użytkownika
murzasihle
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: murzasihle » ndz 08 kwie, 2018 22:33

MorgothV8 pisze:
wt 09 sty, 2018 16:24
W Listwiance jak rozumiem nie polecasz hotelu - bo ja właśnbie głównie o tym myslałem...?
Słyszałem od Rosjan, aby omijać Listwiankę i wogóle całe zachodnie wybrzeże - to raj dla bogatych Rosjan. Mi polecano wschodnią cześć od Barguzina.
«Степь широкая, да дорога узкая - так, мы встретимся»
https://www.facebook.com/grzegorz.janas.39

ODPOWIEDZ