MUNDIAL 2018 - Pytania odnośnie wycieczki

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
T1906S
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: T1906S » pn 22 sty, 2018 19:00

Witam. Jako, że odwiedzę ten kraj po raz pierwszy w swoim życiu to chciałbym zadać kilka pytań. Udam się tam z kumplem.
Mecz na który się udam to Anglia - Belgia 28 czerwca w Kaliningradzie. Swoją podróż rozpocznę z Zakopanego.
FAN-ID, dzięki któremu na teren Rosji udam się bez konieczności posiadania wizy jest w drodze do mnie (póki co wiszą w WER Warszawa).

Jako, że moja podróż rozpoczyna się w Zakopanem, bo stąd pochodzę to najlepiej (tak wywnioskowałem z innego tematu) udać się najpierw do Warszawy lub Gdańska i z tych destynacji udać się bezpośrednim kursem do Kaliningradu?
Ubezpieczenie. Wiadomo podstawa. Warto wykupować jakieś droższe biorąc pod uwagę, że to Rosja - czy to raczej znaczenia nie ma?
Waluta - z opowieści i Internetu można zrozumieć, że Rosjanie lubią dolary, warto je brać ze sobą czy w zupełności wystarczą ruble?
Z relacji wyjazdów do Rosji również wiem, że Rosjanie niechętnie mówią po angielsku. W końcu organizują mundial, mam nadzieję że personel w krajach hostujących MŚ będzie odpowiednio dobrany. Sentencje proste, pytania i odpowiedzi warto pewnie znać.
Policja? Można to tak nazwać? Słyszałem, że lubią straszyć róznymi rzeczami, nawet zupełnie za nic - lubią gotówkę, a jak nie to wystarczy wspomnieć o konsulu i na tym się kończy. Szykować się na to?

Ja, jak i mój kumpel jesteśmy młodzi, bo zaledwie po 19 lat. Podkreślam, że to co słyszałem czy oglądałem to tylko wiedza z opowieści, więc jak można to proszę o potwierdzenie. Czy warto jeszcze brać coś pod uwagę?

Pozdrawiam!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 22 sty, 2018 20:11

T1906S pisze:
pn 22 sty, 2018 19:00
Jako, że moja podróż rozpoczyna się w Zakopanem, bo stąd pochodzę to najlepiej (tak wywnioskowałem z innego tematu) udać się najpierw do Warszawy lub Gdańska i z tych destynacji udać się bezpośrednim kursem do Kaliningradu?
Najlepiej dojechać do Gdańska, skąd kilka razy dziennie kursują bezpośrednie autobusy do Kaliningrodu. Z warszawy są o 8.00 i 13.00, ale nie kursują codziennie
T1906S pisze:
Waluta - z opowieści i Internetu można zrozumieć, że Rosjanie lubią dolary, warto je brać ze sobą czy w zupełności wystarczą ruble?
Jeśli masz ruble, to oczywiście je weź, oficjalnie w Rosji można płacić tylko rublami. Z waluty na wymianę mogą być zarówno dolary, jak i euro. W wielu miejscach można też bez problemu płacić kartą, bankomatów też jest pod dostatkiem.
T1906S pisze:
Z relacji wyjazdów do Rosji również wiem, że Rosjanie niechętnie mówią po angielsku. W końcu organizują mundial, mam nadzieję że personel w krajach hostujących MŚ będzie odpowiednio dobrany. Sentencje proste, pytania i odpowiedzi warto pewnie znać.
Tu sporo zależy od miejsca. W różnego rodzaju strefach kibica, w hostelach czy na samych stadionach zapewne będzie wielu wolontariuszy, mówiących różnymi językami. Natomiast w sklepach, bazarach czy niektórych knajpach, zwłaszcza dalej od centrum, może być z tym różnie, więc na pewno podstawowe zwroty po rosyjsku warto poznać, nie jest to dla Polaków jakoś przesadnie trudne. I nie chodzi o to, że Rosjanie po angielsku mówią "niechętnie" (jak np. Francuzi). Po prostu wielu Rosjan, zwłaszcza średnio-starszego pokolenia, tego języka nie zna. Ci zaś, którzy choć trochę znają, raczej nie będą się z tym kryć
T1906S pisze:
Policja? Można to tak nazwać? Słyszałem, że lubią straszyć róznymi rzeczami, nawet zupełnie za nic - lubią gotówkę, a jak nie to wystarczy wspomnieć o konsulu i na tym się kończy. Szykować się na to?
To już dawno i nieprawda. Jeśli tylko będziecie przestrzegać przepisów, to policja (tak się to nazywa) nie będzie się do was przyczepiać. Tym bardziej, że z racji Mistrzostw raczej będą się starali być nadzwyczaj uprzejmi w stosunku do przyjezdnych

T1906S
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: T1906S » pn 22 sty, 2018 22:30

Super! Dzięki!

A z ubezpieczeniem? Wystarczy najtańsze?
Warto zwrócić jeszcze na coś uwagę? Sporo osób z tego forum Rosję ma w palcu, może ktoś sobie coś przypomni jeszcze :)

Dzięki wielkie!

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » wt 23 sty, 2018 09:00

Najtańsze, Rosja to bardziej cywilizowany kraj od Polski - przynajmniej ja takie odniosłem wrażenie dwukrotnie.
No może poza polityką.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

T1906S
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: T1906S » wt 23 sty, 2018 21:10

Okej, dzięki! Super!

Czyli o resztę nie trzeba się martwić? Zapytałem raczje o wszystko co potrzebne na kilkudniową wycieczkę? :)

KaweAx
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: KaweAx » śr 24 sty, 2018 19:53

Jak słyszę takie teksty, że trzeba sie bać jechac do Rosji to mnie coś trafia !! Propaganda PiSiorow !! Super kraj i duzo bardziej uprzejmi ludzie niż w Pl. Prędzej Ci pomogą niż Twoi rodacy !!

msvklr
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: msvklr » czw 25 sty, 2018 13:54

Zdaj relację i podziel się wrażeniami jak wrócisz :)
http://okrokdalej.pl

T1906S
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: T1906S » wt 30 sty, 2018 21:48

Nie ma sprawy, jedno FAN-ID już przyszło, drugie w drodze, a w kwietniu/maju mają dotrzeć bilety ;)

A wiecie może czy w Kaliningradzie są miejsca namiotowe strzeżone czy coś w ten deseń?

T1906S
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: T1906S » pt 30 mar, 2018 15:09

Witam ponownie. Mam pytanie - szukam ciągle jakiegoś środka transportu do Kaliningradu w czasie mundialu, ma ktoś jakieś fajne pomysły? Chciałbym zaznaczyć, że nasza podróż rozpocznie się z Zakopanego.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pt 30 mar, 2018 16:43

Ja bym walił autem. Potem masz najwięcej swobody.

T1906S
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: T1906S » pt 30 mar, 2018 20:45

Rozważaliśmy ten temat, ale zbyt duże ryzyko, biorąc pod uwagę sytuację kibiców i Polskich, jak i Rosyjskich.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pt 30 mar, 2018 21:14

?????

T1906S
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: T1906S » pn 02 kwie, 2018 23:26

Ma być odwet za Euro, rzekomo. A autobusy z Wawy jeżdżą, bo Pani na dworcu centralnym nie ma pojęcia zielonego.

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » wt 03 kwie, 2018 07:05

Nie pytaj na Centralnym, tylko na Zachodnim.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » śr 30 maja, 2018 12:03

Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji przejazd przez Białoruś będzie możliwy bez wizy.
Przejazd dla kibiców od 4 czerwca do 25 lipca.
http://www.belarus.by/ru/press-center/n ... 80276.html

stelmach33
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: stelmach33 » pt 08 cze, 2018 00:23

Kibic
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kibic » ndz 17 cze, 2018 16:01

Byłem wczoraj w Kalinigradzie na meczu Chorwacja-Nigeria samochodem.
Zostawiam te informacje dla zainteresowanych.
Przed wyjazdem miałem: paszport, Fan-Id wersja laminowana, bilet na mecz, kupione ubezpieczenie wojażer w PZU, zieloną kartę, dowód rejestracyjny, pismo od firmy leasingowej w trzech językach w tym rosyjskim (nie potwierdzone notarialne) o możliwości podróżowania samochodem.
Pierwsze przekroczenie granicy - 3 godziny.
Na przejściu w Grzechotkach byliśmy koło 11. Było sporo ok. 100 aut, dużo z Chorwacji.
Polacy sprawdzali paszporty, pytali o Fan Id, na pożeganie dali deklarację celną rosyjska do wypełnienia po drodze. Mimo sprawnego zarządzania ruchem trwało to ok. godzinę.
Po rosyjskiej stronie najpierw taka wstępna kontrola, pytanie ilu nas jest w aucie. Dostaliśmy taką podłużną tekturkę w kolorze zielonym, inni dostawali w czerwonym - nie wiem od czego zależy kolor - ona jest bardzo ważna, nie zgubcie jej.
Potem na rosyjskim terminalu właściwa kontrola, trwa bardzo długo - w sumie 2 godziny. W dużej mierze spowodowana kontrolą Chorwatow i aut niemieckich - nie wiem, czemu, byli często odsyła i na bok kolejki i coś tam wyjaśniali. Zauważyliśmy, że mający papierowe fan id są odsyłani po coś do budynku, przez co ich kontrola trwa dłużej.
Czekając spotykamy sporo wolontariuszy, którzy rozdają plan centrum Kaliningradu, mapkę jak trafić na parking park and ride. To jest bardzo przydatne. Można zrobić zdjęcie z maskotka mundialu.
Wypełniamy druk deklaracji celnej po angielsku, trzeba to zrobić w 2 egzemplarzach. Nie mamy nic do oclenia, ale wpisujemy do niej dane samochodu. Wzór wypełnienia jest wywieszony na terminalu, nie ma druku po polsku.
Po wskazaniu miejsca przez funkcjonariusza, wszyscy mają wysiąść, idziemy wszyscy do kontroli paszportowej.
Dajemy do okienka paszport, fan id, dowód rejestracyjny oraz karteczkę--tekturke otrzymaną wcześniej. Pierwszy do kontroli idzie kierowca auta. Nie pytali nas o ZK, pismo od firmy leasingowej, ani ubezpieczenie KL, nie dostaliśmy też do wypełnienia kartki migracyjnej. Kartkę migracyjną drukuje bowiem funkcjonariusz po zeskanowaniu fan id i daje nam ją wypełnioną naszymi danymi razem ze zwracany paszportem. Zwraca też podbitą tekturke oraz fan id. W ramach kontroli celnej trzeba otworzyć drzwi auta, bagażnik i pokazać wszystko celnikowi, lusterkiem sprawdza spód auta. Zwraca jeden egzemplarz deklaracji z nalepką i pieczątką.
Potem jedziemy dalej, tam jeszcze jeden funkcjonariusz, któremu mówimy ile jedzie osób i oddajemy tekturkę!
Nie można zgubić deklaracji celnej oraz kartki migracyjnej.
Jedziemy dalej. Na trasie trzy patrole drogówki, jedziemy przepisowo 70 km/h, nie interesują się nami. W Kalinigradzie jedziemy na park and ride. Parking jest na wygwizdowie, więc nie jedź tam za wcześnie, bo stamtąd dopiero od godziny 16 jeżdżą specjalne pomarańczowe autobusy na stadion i do centrum - na plac przy dworcu Siewiernyj. Tam jest mnóstwo kibiców. Koło Domu Sowietów znajduje się Fan Zona, można oglądać mecze, jakieś konkursy itp. Wejście do zony ze szczegółową kontrola osobista. Z Fan id można jeździć też zwykłą komunikacją. Pomarańczowe autobusy mają numery od s1 do s5 w zależności od trasy.
Na stadion najlepiej jechać pomarańczowym autobusem, sam stadion znajduje się trochę pośrodku niczego.
W zasadzie w ogóle nie trzeba wymieniać pieniędzy na ruble - większość sklepów przyjmuje płatność kartą. W fan zonie i pod stadionem preferowana jest płatność kartą visa - normalną płatniczą, nie musi być kredytowa. Nie można płacić inną tzn maestro czy mastercard.
Pod stadionem dużo atrakcji, koncerty, zdjęcia z mimami itp. Wejście przez bramki bardzo szybkie i sprawne. Szczegółowa i solidna kontrola jak na lotnisku - prześwietlenie bagażu. Każdy smartfon trzeba uruchomić, pokazać, że to telefon, a nie nic innego.
Po meczu powrót na park and ride - błyskawicznie, autobusy podstawiają się jeden po drugim, ludzi do nich kierują wolontariusze. Kursują do północy. Stamtąd przejazd na przejście. Niestety procedura po rosyjskiej stronie wygląda analogicznie jak rano, łącznie z tekturką, kontrolą celną i paszportową. Mimo, że na przejściu jest mniej aut, bo Chorwaci jeszcze świętują w mieście - całe przekroczenie granicy trwa 2 godziny 20 minut. Pierwszy pogranicznik daje tekturkę, celnikowi oddajemy deklarację celną, pokazujemy auto, a w czasie kontroli paszportowej oddajemy kartkę migracyjną, na wyjeździe z przejścia ostatniemu pogranicznikowi oddajemy tekturkę. Rosyjscy funkcjonariusze opryskliwi, może zmęczeni.
Polscy pogranicznicy sprawdzają paszporty szybko i sprawnie, celnik zagląda do auta, ale tu już kolejki nie ma, pyta co wieziemy, jest sympatycznie.
Mecz się skończył o 23, a w Elblągu jesteśmy o 3 w nocy.
W samym Kalinigradzie organizacja super, tysiące wolontariuszy, niesamowita atmosfera, piłkarskie święto, byłem na wielu meczach, dużych imprezach i tu było bardzo, bardzo profesjonalnie.
Jedyny problem to długość oczekiwania na granicy. Jadąc trzeba więc dobrze wszystko sobie zaplanować, nie zostawiać wyjazdu na ostatnią chwilę. Chorwatów było dużo, Nigeryjczyków na przejściu żadnych (na stadionie sporo) , a przy meczach dwóch drużyn europejskich tłok może być dużo większy.

ODPOWIEDZ