[Ałtaj 2018] Poszukiwany towarzysz podróży

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
glukoz
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: glukoz » wt 20 mar, 2018 00:24

Witam

Tak się złożyło, że udało mi się razem z kolegą wylosować bilety na mecze MŚ 2018 w Rosji. Pierwszy mecz odbywa się 19.06 w Moskwie, drugi 28.06 w Wołgogradzie, z tym że ten drugi już raczej sobie odpuszczę ze względu na czas. Chciałbym bowiem odwiedzić ciekawe miejsce na terenie kraju, najlepiej w syberyjskiej części (wiadomo: możliwość bezwizowego wjazdu do Rosji nie zdarza się często). Niestety mój znajomy stoi kiepsko z urlopem i raczej nie będziemy mogli jeździć razem dłużej niż tydzień. Z tego też względu poszukuję chętnego na wspólne odbycie tego typu podróży.

Aktualnie chodzi mi po głowie Ałtaj. Powód pierwszy: góry. Zmęczyć się łażeniem pod górkę jest czymś co lubię, szczególnie mając wokół siebie takie widoki jak na Ałtaju właśnie... Pomyślałem ponadto, że ciekawie byłoby sprawdzić reakcję swojego organizmu na trochę większe wysokości (3500-4000 m. npm). Niektórzy z Was zapewne powiedzą, że to niespecjalnie dużo. Wydaje mi się jednak, że dla kogoś, kogo największym osiągnięciem górskim jest wdrapanie się na 2500 może być to nie lada przygoda. Jako że nie jestem wytrawnym górołazem nie planuję żadnych szaleństw, zamierzam wybierać tylko umiarkowanie trudne trasy, nie wymagające używania raków, ani czekana. Żadnej spiny! Drugi powód: lokalny folklor. Rdzenni mieszkańcy regionu jak i Rosjanie staroobrzędowcy muszą tworzyć interesującą mieszankę kulturową. Chciałbym chociaż trochę wtopić się w lokalną społeczność. Ze starowierami miałem już wcześniej do czynienia w kraju Stawropolskim. Pomimo tego, że są to ludzie dosyć surowi w obyciu i raczej podejrzliwi w stosunku do przyjezdnych (tak na moje oko), to udało mi się wkupić w ich łaski i przenocować na terenie cerkiewki. Ciekawy jestem, czy na Ałtaju również się uda. Powód trzeci: kolej transsyberyjska. Na miejsce chcę dotrzeć pociągiem. Chciałbym poczuć klimat najdłuższej linii kolejowej świata i przekonać się, czy rzeczywiście warto (ta adrenalina gdy pije się alkohol w ukryciu przez prowadnicą ;).

Parę słów o mnie: 30 lat. Z zawodu programista. Miłośnik wschodu w wydaniu słowiańskim oraz bliskowschodnim. Posiadam już pewne doświadczenie w podróżowaniu po rosyjskojęzycznych krajach. Dwa lata temu odbyłem swoją pierwszą podróż do Rosji (przybliżona trasa: Moskwa, Kazań, Wołgograd, Czeczenia, Dagestan). Byłem ponadto w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Ukrainie. Od ponad trzech lat regularnie uczę się języka rosyjskiego, właśnie po to, aby móc lepiej poznawać odwiedzane społeczności.

Jeżeli odpowiada Tobie taki profil podróży i chciałbyś się dołączyć - napisz koniecznie.

kniazix
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: kniazix » wt 20 mar, 2018 11:41

ja wybieram się w sierpniu więc niestety się rozminiemy.
Ale czekam na relację :)

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » wt 20 mar, 2018 17:45

Kurde, ale szkoda, że nie 2019.
Też z zawodu programista, i jadę w góry na Kołymę w 2019: viewtopic.php?f=12&t=12552
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

glukoz
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: glukoz » pt 23 mar, 2018 00:43

kniazix, wybierasz się sam, czy może w większej, zorganizowanej grupie? Masz już ustaloną trasę może?

MorgothV8: spokojna głowa, wyjazd w 2018 nie wyklucza wyjazdu w 2019 ;)

kniazix
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: kniazix » pt 23 mar, 2018 07:40

póki co w zorganizowanej 1-osobowej ;) Trasa z grubsza ogarnieta. Pozostaje kwestia wizy i przygranicznego zezwolenia. Jakby co na priv.

msvklr
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: msvklr » czw 29 mar, 2018 13:40

Bylem na Altaju w sierpniu zeszlego roku i wg mnie w tydzien mozna calkiem niezle ogarnac tej rejon. Zastanow sie czy warto sie chlastac z pozwoleniem na pogranzone, bo jesli chcesz wyjsc w gory jest tez opcja isc na lodowiec Aktru - jest tam baza na 2000 mnp i stamtad ciagnie sie kilka fajnych szlakow.

Folklor lokalny w mojej ocenie ciezko poznac nie liczac wszechobecnej tandety na straganach. Jak do cerkwii to Rosjanie, Altajcy maja szamanskie wierzenia. Altajcy sa tez mniej przyjazni od Rosjan, trzeba dobrze trafic.

Generalnie Altaj jest niezla hybryda cywilizacji i dzikosci. Mozna tez spokojnie jezdzic stopem, to normalka w tym rejonie. Przyroda przepiekna, ludzie swietni, sporo podroznikow. Mi sie bardzo podobalo i polecam z czystym sumieniem.
http://okrokdalej.pl

Awatar użytkownika
murzasihle
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: murzasihle » czw 05 kwie, 2018 20:08

msvklr pisze:
czw 29 mar, 2018 13:40
Altajcy sa tez mniej przyjazni od Rosjan, trzeba dobrze trafic.
Trochę krzywdzące dla Ałtajczyków. Oprócz Rosjan, Ałtajczyków jest cała masa Kazachów (w rejonie Kosz-Agackim).
Co tam można zobaczyć masz w moim opisie trasy.

viewtopic.php?t=10719

W 2015 roku byłem 3 tygodnie i uważam, że mało co zobaczyłem (za duży kraj, za mało czasu...:):
«Степь широкая, да дорога узкая - так, мы встретимся»
https://www.facebook.com/grzegorz.janas.39

msvklr
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: msvklr » sob 07 kwie, 2018 18:29

murzasihle pisze:
czw 05 kwie, 2018 20:08
msvklr pisze:
czw 29 mar, 2018 13:40
Altajcy sa tez mniej przyjazni od Rosjan, trzeba dobrze trafic.
Trochę krzywdzące dla Ałtajczyków. Oprócz Rosjan, Ałtajczyków jest cała masa Kazachów (w rejonie Kosz-Agackim).
Co tam można zobaczyć masz w moim opisie trasy.

viewtopic.php?t=10719
Myślę, że w ogólnym rozrachunku tak właśnie jest, są bardziej nieufni wobec przyjezdnych. No ale wszystko zależy jak się trafi, też miałem z nimi dobre doświadczenia. Mniej przyjaźni, nie znaczy, że są wrogo nastawieni.
http://okrokdalej.pl

ODPOWIEDZ