Wycieczka do Petersburga - co wiedzieć?

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Alunais
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Alunais » śr 04 kwie, 2018 15:30

Witam

Wybieram się bardzo niedługo na prywatną wycieczkę do Petersburga. Jest to też moja pierwsza wizyta w Rosji.

Czy jakaś dobra dusza może napisać co należy wiedzieć w związku z tym, co się spodziewać? Nie chodzi mi co zwiedzać, tylko o techniczną część podróży, czyli np.:

1. Co można robić a co nie wolno (np. jak będę robił sobie fotki i kręcił filmy aparatem i komórką to mnie jakieś służby nie napadną?). ?
2. Czy trzeba mieć przy sobie jakąś gotówkę, a jeśli tak to czy euro wystarczy czy jednak rosyjska ?
3. Czy można płacić kartami debetowymi w sklepach itp?
4. Czy przed lądowaniem (lece samolotem) trzeba wypełniać jakies papierki?
5. Co należy mieć ze sobą? (paszport z wizą mam).
6. Na co uważać? Lece sam...
7. Jak wygląda sprawa po wylądowaniu?
8. Coś jeszcze ważnego? :)

Pozdrawiam
A

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » śr 04 kwie, 2018 16:39

1. tak samo jak w większości krajów na świecie - jeśli nie będziesz filmował jakichś tajnych obiektów to nic ci nie grozi.
2. zdecydowanie warto mieć gotówkę w Rosji, powszechnie przyjmowane są tylko ruble, Euro/USD łatwo wymienić
3. można, w większości
4. chyba już nie, dawniej obowiazkowo trzeba było wypełniać kartę migracyjną ale teraz na większości lotnisk wypełnia się automatem przez pogranicznika
5. aparat do uwieczniania miłych chwil oraz otwarty umysł
6. na to co wszędzie: kieszonkowcy w tłumnych miejscach (atrakcje, metro), dresy na osiedlach etc
7. tak jak wszędzie: idziesz do kontroli paszportowej i odbierasz bagaż

Alunais
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Alunais » śr 04 kwie, 2018 18:31

Dziękuję za odpowiedź :)

Jak wygląda sprawa internetu, czy miasto pokryte jest szczelną siecią darmowego Wifi czy trzeba kombinować? Czy są jakieś specjalne pakiety internetu na Rosję? (mam Play).

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 04 kwie, 2018 21:08

Play to roaming, więc nie sądzę, żeby korzystanie z internetu za jego pośrednictwem było korzystne. Lepiej już kupić simkę któregoś z miejscowych operatorów, do tego potrzebny będzie paszport. Darmowy Wifi powinien być w hotelu, większości knajp, także w niektórych atrakcjach turystycznych

tomeeek07
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: tomeeek07 » czw 05 kwie, 2018 12:43

Szulik pisze:
śr 04 kwie, 2018 16:39
4. chyba już nie, dawniej obowiazkowo trzeba było wypełniać kartę migracyjną ale teraz na większości lotnisk wypełnia się automatem przez pogranicznika
Czy podczas podróży autobusem również nie trzeba już wypełniać karty migracyjnej? Czy to ułatwienie obowiązuje tylko podczas podróży samolotem?

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 05 kwie, 2018 17:44

nie wiem jak jest z przejściami drogowymi. Na głównych lotniskach wprowadzano automatyczny system wypełniania karty migracyjnej systematycznie. Kiedyś było to chyba tylko na Domodiedowo, potem na Szeremietiewie, w Petersburgu o ile dobrze pamiętam też się to pojawiło po przebudowie lotniska.

Alunais
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Alunais » czw 05 kwie, 2018 17:50

Szulik pisze:
czw 05 kwie, 2018 17:44
nie wiem jak jest z przejściami drogowymi. Na głównych lotniskach wprowadzano automatyczny system wypełniania karty migracyjnej systematycznie. Kiedyś było to chyba tylko na Domodiedowo, potem na Szeremietiewie, w Petersburgu o ile dobrze pamiętam też się to pojawiło po przebudowie lotniska.
Na czym polega ten automatyczny system wypełniania karty migracyjnej ?

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 05 kwie, 2018 18:18

na tym, że zamiast ręcznie wypełniać rubryki na karcie migracyjnej (rozdawanej w samolocie lub na lotnisku) podajesz paszport pogranicznikowi, on go skanuje jak zwykle i drukuje mu się wypełniona karta migracyjna, on zabiera swoją część, drugą ty dostajesz.

msvklr
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: msvklr » sob 07 kwie, 2018 18:34

Szulik pisze:
czw 05 kwie, 2018 18:18
na tym, że zamiast ręcznie wypełniać rubryki na karcie migracyjnej (rozdawanej w samolocie lub na lotnisku) podajesz paszport pogranicznikowi, on go skanuje jak zwykle i drukuje mu się wypełniona karta migracyjna, on zabiera swoją część, drugą ty dostajesz.
Potwierdzam, lecąc w zeszłym roku na Szeremietiewo tak właśnie było.
http://okrokdalej.pl

ODPOWIEDZ