banknoty w Rosji

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
macx

banknoty w Rosji

Post autor: macx » wt 25 paź, 2005 21:14

Czesc wybieram sie do Rosji mam banknot 5000 rubli (z 2000 roku) ale wydany przez Republiki Białorusi ponoć są one takzew Rosji honorowane.Czy ktos moze posiada jakies sprawdzone info na ten temat.bede bardzo wdzieczny za szybka odpowiedz.Pozdrowionka
P..
Moze jest gdzies stronka z wzorami tych banknotow :D

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontakt:

Post autor: mlody78 » wt 25 paź, 2005 21:34

tu jest strona Państwowego Banku Rosji...i niby info o banknotach...po angielsku i rosyjsku...
http://www.cbr.ru/eng/bank-notes_coins/ ... s/main.asp
http://www.cbr.ru/bank-notes_coins/bank-notes/main.asp

tu są od razu z obrazkami i opisem po angielsku.. http://www.goznak.ru/main.php?page=307

historia rosyjskiego pieniądza... http://coins2001.narod.ru/bon.htm
będę wdzięczny za korzystanie na forum z funkcji Szukaj ...przed zadaniem pytania...

Awatar użytkownika
Ojuwkijsjikw
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Ojuwkijsjikw » wt 25 paź, 2005 21:56

Dużo się za tyle nie kupi, ale warto zabrać :D

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » wt 25 paź, 2005 21:56

ty to jak przywalisz mlody linkami, to ciezko sie czasem podniesc :D:D:D

czlowiek pyta o bialoruski banknot i jego zastosowanie w rosji, a ty tu zaraz z grubej rury w cienki usmiech ;)

to ja moze postaram sie odpowiedziec: banknot taki na terytorium wiekszosci federacji rosyjskiej (o ile wiem, bo nie sprawdzalem w sumie; po prostu pomysl mi sie dosc niedorzeczny wydawal) mozesz sobie zdaje sie wsadzic do... portfela na pamiatke np :D a czasem podobnie jest - o zgrozo - i na samej bialorusi (mam na mysli np. pociag relacji moskwa-brzesc, w ktorym preferowany byl rubel rosyjski).

ruble rosyjskie i bialoruskie rozjechaly sie na tyle,. ze niewielu ludzi poza bialorusia chce chyba w ogole kupwac bialoruskie rubelki. a twoj banknot z arycpowaznym nominalem jest wart wg kursu z poczatkow wrzesnia, jesli dobrze pamietam, jakies 2$. czyli w sam raz tyle ile niedorga pamiatka dla lubianej cioci :D

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontakt:

Post autor: mlody78 » wt 25 paź, 2005 22:08

wiesz lusac, ja tam w Rosji nigdy nie byłem...
w Związku Radzieckim tak, jakieś 20 lat temu.. :lol:
więc info na temat pieniądza mogę mieć troszkę nieaktualne...wtedy jeszcze były rubelki z panem Włodkiem Iliczem L..)))..i obowiązywały w całym tym pięknym kraju...
dlatego koledze odpowiedziałem na drugą część pytania...
Moze jest gdzies stronka z wzorami tych banknotow
ale i tak lipa..bo nawet na oficjalnej stronie NB Rosji nie ma obrazka banknotu 5000, chociaż taki istnieje... :mrgreen:

a w ogóle to chodziło przecież o pieniądz z kraju szeryfa Łukaszenki...
czy o taki białoruski banknocik chodziło???
http://bno.khoz.ru/i/5000-1.jpg
http://bno.khoz.ru/i/5000-2.jpg

strona białoruskiego towarzystwa numizmatycznego http://bno.khoz.ru/
nawet jest dział po polsku )))

macx
info na stronie Białoruskiego NB http://www.nbrb.by/Natiobank/Banknotes/ENG/index.html
będę wdzięczny za korzystanie na forum z funkcji Szukaj ...przed zadaniem pytania...

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » wt 25 paź, 2005 23:06

to czas najwyzszy sie wybrac :)
ile ty wtedy miales lat???

rubelki z wolodia to ja pewnie gdzies jeszcze w domu mam. i pewnie dosc gleboko. tez jeszcze z czasow, gdy metro w moskwie kosztowalo 5 kopiejek... ech... to byli czasy... ;)

i zas przywalil linkami, niech mnie... ;)

edek

Post autor: edek » wt 24 sty, 2006 18:43

Skoro jest już wątek o pieniądzach nie będe zakładał nowego.
Może moje pytania wyda się głupie ale jest poczynnione na podstawie obserwacji w kantorach.
Czy rubel jest wymienialny w Polsce?
Bo w żadnym kantorze nie znalazłem rubli.
A jeśli tak to czy orjętujecie się czy lepiej wyminić w Polsce czy wziąśc do Rosji dolary?

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi » wt 24 sty, 2006 20:19

Kupiłam ruble w Poznaniu, ale z małymi problemami i chyba po kiepskim kursie - po 14 gr. Resztę biorę w dolarach. Pani w kantorze uświadomiła mi, że należy zwrócić uwagę, by brać ze sobą do Rosji te "nowe" dolary, bo przy sprzedawaniu starych może być dodatkowa prowizja. Nie wiedzieć czemu...

Awatar użytkownika
Kristofor&Nemiroffka
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Kristofor&Nemiroffka » wt 24 sty, 2006 23:47

W Rosji (generalnie caly Wschód) obowiązuje zasada, iż im nowszy banknot, tym szybciej go przyjmą. Poza tym raczej nie masz szans na wymianę banknotu sprzed 1996 r. - szczególną uwagę należy zwrócić na 1 $ gdyż reszta banknotów (powyżej 5, bo są jeszcze "dwójki" ale to rarytas) ma duże portrety.
Nie wiem jak teraz, bo znów zmienili zabezpieczenia, ale w 2003 r. taką bezpieczną datą graniczną był właśnie 1996 r. (z innych krajów nielubiących starych banknotów należy wskazać Ukrainę, Mongolię, Syrię, nawet Rumunię).
Ruble widziałem (również białoruskie) w jednym z gdańskich kantorów, ale nie będę robił reklamy na forum ogólnym:)
Pozdrawiam!

blazey
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: blazey » śr 25 sty, 2006 10:24

w ub roku mialem duuuuuuuuuuuuuzy problem ze sprzedaniem banknotu z 96r, w koncu udalo mi sie znalezc laskawy kantor, ktory zgodzil sie kupic, ale 10% ponizej kursu

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi » śr 25 sty, 2006 10:49

Sprawdziłam, najstarsze mam z 1999 roku, więc nie będzie problemów. Zaczynam się powoli wyprowadzać i pakować :D :D :D

blazey
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: blazey » śr 25 sty, 2006 11:00

wyprowadzac? wybierasz sie na dluzej? :)

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » śr 25 sty, 2006 11:12

Ruble rosyjskie mozna kupic np. w Warszawie w kantorach pod rondem Dmowskiego (przy Rotundzie) po dobrym kursie, niewykluczam ze sa takze na dworcach ale po gorszym kursie.
Kupowac tu dolary po to by je sprzedac w Rosji chyba za bardzo sie nie oplaci. Tu kupisz po kursie lekko zawyzonym (tak jak przy kupowaniu), a tam sprzedasz po kursie zanizonym (jak to w kantorach) - wiec dwukrotnie tracisz. A dolary jako takie w Rosji Ci do niczego potrzebne nie sa - te czasy juz dawno minely.
Tak w ogole to radze wziac karte platnicza - bankomatow w miastach jest mnostwo i pobierzesz pieniadze po uczciwym centralnym kursie, bez widzimiesie kantorow.

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi » śr 25 sty, 2006 12:32

Jadę na 3 miesiące, a wyprowadzam się na ten czas z akademika. Biorę ze sobą kartę, bo ciężko brać w skarpetę dolary czy ruble na taki okres czasu, boję się tylko, że mnie prowizja zje...

Awatar użytkownika
mlody78
Kanclerz
Kanclerz
Kontakt:

Post autor: mlody78 » śr 25 sty, 2006 13:24

płacąc za granicą w sklepach katrą VISA ELECTRON nie pobierana jest żadna prowizja...jedynie ta z bankomatów może byc problemem...
ale przed wyjazdem dowiedz się w swoim banku bo może mają jakąś umowę z bankami rosyjskimi i korzystanie z ich bankomatów może być mniej kosztowne..

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » śr 25 sty, 2006 13:29

To zalezy w jakim banku masz konto. W niektorych prowizja jest naliczana procentowo proporcjonalnie do wyplaty - srednio 3-4 proc. Jest to zdecydowanie bardziej oplacalne wyjscie niz wymiana kantorowa (no chyba ze trafisz na jakis super kantor), nie mowiac o wymianie kantorowej zlotowki-dolary/euro-waluta lokalna. W niektorych prowizja jest stala (np. 10 zl od kazdej wyplaty) - wtedy po prostu musisz pobierac jednorazowo wieksze kwoty zeby nie stracic.
No i jeszcze w niektorych bankach nie jest pobierana prowizja za transakcje bezgotowkowe za granica (czyli jak placisz karta), ale niestety w Rosji jeszcze POS-y dla kart nie sa tak powszechne.
Po prostu musisz dokladnie sprawdzic tabele oplat i prowizji w swoim banku, ewentualnie szybko zalozyc konto w innym, "lepszym" :)

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi » śr 25 sty, 2006 13:45

Mam kartę VISA ELEKTRON właśnie. Mój bank pobiera zdaje się 5 procent transakcji przy wypłacie w bankomacie. Tylko tak sobie myślę, czy rosyjski bank oprócz tego nie pobiera jakiś pieniędzy. Zostały mi 4 robocze dni w kraju, konta już chyba zakładać nie będę :wink: . Ktoś mi z tymi dolarami mówił wręcz odwrotnie, że właśnie w dolarach najlepiej brać... A z ciakawostek: spotkałam dziewczynę, która była w Irkucku 3 miesiące i twierdziła, że bankomatów tam nie uraczysz :lol:

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » śr 25 sty, 2006 14:06

5 proc. prowizji to sa wlasnie te pieniadze ktore sa dzielone pomiedzy Twoim bankiem, miedzynarodowym systemem platniczym Visa i bankiem ktory faktycznie wyplaca gotowke.
A Ty masz ze swojej strony komfort ze pieniadze zostaly wymienione po uczciwym kursie.

Awatar użytkownika
Kristofor&Nemiroffka
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Kristofor&Nemiroffka » śr 25 sty, 2006 16:56

Pamiętajcie, że płacąz za granicą kartą płatniczą, pieniądze z waszego rachunku są najpierw przewalutowane z PLN na walutę organizacji (EURO lub USD) a dopiero ta kwota jest przeliczana na RUR. Powyższe wskazuje, że płacicie jak pzry wymianie kantorowej, bo oczywiście przewalutowanie nie odbywa się po kursie średnim.
Nalejpsze wyjście to podobno mieć rachunek w walucie rozrachunkowej, ale o tym tylko w gazetach czytałem:)

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » śr 25 sty, 2006 17:29

"oczywiście przewalutowanie nie odbywa się po kursie średnim"
Oczywiscie odbywa sie po aktualnym kursie banku narodowego, ktory oczywiscie waha sie wzgledem euro/dolara, ale to i tak nie kurs kantorowy (ktory tez sie waha, ale do niego sie dolicza marza kantoru).
Te przewalutowania latwo sprawdzic pozniej na wyciagu z rachunku - i porownac z kursem kantorowym.

ralf66

Post autor: ralf66 » czw 09 mar, 2006 18:44

przewalutowanie robi tylko VISA :D mając Mastercard przeliczają po kursie dniu zejścia pieniędzy do innego banku ,co może potrwać nawet 2 tyg. 8)

Gość

Post autor: Gość » pt 31 mar, 2006 08:44

czy mozna w Rosj kupować za dolary?jak najszybciej załatwic wizy na teren rosji

Wojtas

Post autor: Wojtas » pt 31 mar, 2006 09:22

1) Tak, samochody albo mieszkania ;-) oficjlanie cały obrot jest w rublach, w sklepie nikt od Ciebie dolarów nie weźmie (no chyba że w drodze wyjątku jak bardzo poprosisz). Choć nie wiem czy w hotelach nie przyjmują nieraz opłaty w dolarach, ale mogą mieć wtedy tzw. "kurs wewnętrzny" co nie jest korzystne.
2) Przez biuro podróży w Warszawie, Gdańsku, Krakowie lub Poznaniu - zależy gdzie mieszkasz.

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » pt 31 mar, 2006 12:43

szukaj, szukaj, szukaj, szukaj... nawet na tym forum. zamiast pytac bez sensu.

Awatar użytkownika
gevo4ka
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: gevo4ka » pt 09 cze, 2006 17:46

Napiszę, bo może komuś przyda się ta informacja. Mam konto w PEKAO SA i pytałam w banku, ile wynosi prowizja przy wypłacie z bankomatu poza granicami Polski. Powiedziano mi, że jeśli bankomat będzie miał znak Maestro to prowizja wyniesie 4%.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » sob 10 cze, 2006 08:53

a w mbanku dycha... sporo... :| i dodatkowo:

** W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji

wiec jednak lepiej brac zielone... ;)

benito5
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

ł›rodki pł‚atnicze w Rosji (Petersburgu)

Post autor: benito5 » ndz 20 maja, 2007 19:51

Witam, czytając te odpowiedzi i porady pojawiły mi się 2-wa pytania tzn.ile rubelków można ze sobą zabrać (czy są ograniczenia co do ilości) oraz czy wszystkie ruble wydrukowane w latach przed pierestrojką są środkiem płatniczym w rosji (petersburgu)
Z góry dziękuję :) :) :!:

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi » ndz 20 maja, 2007 22:11

benito5 pisze:czy wszystkie ruble wydrukowane w latach przed pierestrojką są środkiem płatniczym w rosji (petersburgu)
No tuż to niedawno było denominacja pieniądza po tej szalonej inflacji. I uważam, że dalej w tych pieniądzach jest za dużo zer...

benito5
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: benito5 » pn 21 maja, 2007 16:57

U Niemców tez nie płaciło sie MARKAMI z czasów Hitlera, nawet kiedy było DDR
Pytanie uważam wiec za... wesołe

Witam ponownie :)
kol. ARTURINGA -może moje pytanie wydaje się śmieszne-wg.Ciebie-ale
myślę że wielu internautom dużo daje info,zresztą dodałbym pytanko--
od jakiego roku emisji rubelki są na dz. dzisiejszy WAŻNYM środkiem płatniczym
w Rosji :idea: (miałeś kiedyś dolce ze starej emisji ????-
do tej pory są akceptowane- przykład 2-gi moja znajoma z Francji
nakupiła złotówek :? po dosyć atrakcyjnej cenie - okazało się że kupiła zł.
już wycofane z obrotu :( a miala ich dosyć sporo :? ) uważam moje pytanko
że jest bardzo właściwe,a nie :D
pozdro :lol: :D :D :D

jasnezenie
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: jasnezenie » sob 26 cze, 2010 18:30

czy ma ktos informacje ile za 10 dolarów dostane rubli w rosyjskim kantorze?
Znam 94-letniego starca, który całe życie pił, dziś jeszcze pije i jest zdrów jak ryba. Brat jego natomiast nie brał nigdy kropli do ust i umarł, mając 2 lata. (Julian Tuwim)

ODPOWIEDZ