Rejestracja w Moskwie

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Dexteris
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Rejestracja w Moskwie

Post autor: Dexteris »

Pierwszy post, więc witam się ze wszystkimi na forum. :)
Mam pytanie co do konieczności rejestracji w Moskwie. Sprawa wygląda tak, że najpierw jadę do Petersburga na zaproszenie uniwersytetu (SPGU) - tam będę mieszkać w akademiku około tygodnia. Rejestrację załatwiali zawsze znajomi i była ona na cały okres trwania wizy (chociaż zwykle wyjeżdzałem wcześniej), więc zakładam, że teraz też problemów z piterską rejestracją na okres wizy (2 tygodnie) nie będzie. Potem wybieram się na drugi tydzień do Moskwy, gdzie będę mieszkać u znajomych w prywatnej kwaterze. Wiem, że zgodnie z prawem mogę przebywać w Moskwie przez 72h bez rejestracji miejscowej. Dlatego też teraz jak byłem w kwietniu grzecznie zostałem w stolicy tylko przez 3 dni i potem do domu. Miałem szczęście (a może to reguła), że nigdzie nie byłem kontrolowany co do rejestracji. Na granicy nawet o nią nie spytali - przywiozłem papierek do domu.
Jak więc myślicie, można zostać w Moskwie z piterską rejestracją na dłużej niż te 3 doby? Czy jednak lepiej pofatygować się i iść na pocztę się zarejestrować? (Opcja realna, ale nie chciałbym sprawiać właścicielce mieszkania dodatkowego kłopotu - starsza babuszka). Mam jeszcze opcję żeby wyjechać 3. dnia wieczorem gdzieś z Moskwy na 1 dzień (np. do Kazania) następny dzień tam spędzić i wrócić do stolicy znów nocnym i w ten sposób legalne 72h teoretycznie by mi się 'odnowiło'. Wiem, że teoretycznie mogę mieć fuksa tak jak ostatnim razem i nie być kontrolowanym, ale dodatkowa dawka adrenaliny jest mi niepotrzebna. Dlatego wolę zapytać bardziej zorientowanych w temacie, jak myślicie сработает?
Dzięki z góry za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
kjt
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kjt »

Hm... przez miesiąc w Moskwie nikt ani razu nie chciał widzieć moich dokumentów (w sensie milicja, inni czasem legitymują Cię z samego paszportu, np. jak płacisz kartą kredytową). Nawet, gdy idąc ze znajomym Czeczenem na stacji metra zatrzymały nas lotniskowce chcąc zobaczyć jego dokumenty, to gdy wyciągnąłem również swój paszport, powiedzieli mi.. "nie nada" :P. Wygląda to tak - przewodniki lekko demonizują rolę milicji w Moskwie, jeżeli masz tylko w miarę słowiańską powierzchowność, to szanse na rutynową kontrolę są niewielkie.
Co nie zmienia faktu, że przez cały ten miesiąc rejestrację miałem wbitą, więc tak sobie teoretyzuję. Rób swoje, ryzyko jest Twoje.
Oprócz rejestracji na poczcie, możesz jeszcze podejść do jakiegoś hostelu, z tego co wiem nader chętnie wbijają rejestracje wszystkim turystom, którzy o to poproszą. Ale niektórzy na tą okazję zabierają Ci paszport na jakieś 24h. A jakkolwiek z braku rejestracji (mając jakąkolwiek inną) może się jeszcze wytłumaczysz, tak z braku paszportu średnio.

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

jakbyś nie miał żadnej registracji to przy wyjeździe poproszono by Cię o udokumentowanie, że w żadnym miejscu nie przebywałeś więcej niż 72h (okazanie biletów). mi się nawet podczas półrocznego pobytu nie zdarzyła kontrola, ani żadnemu z moich znajomych, ale to przecież nie znaczy, że ich nie ma ;) pozwoliłam sobie też na dłuższy, niż dopuszczalny, wyjazd do pitera i nie miałam z tego powodu problemów.

ale jak pisze kolega - Twój wybór ;)

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi »

A znacie jakieś namiary w Moskwie gdzie za drobną opłatą dostałbym rejestrację na pare dni?

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

można sie zgłosić do jakiegos hostelu i wykupić jeden nocleg ew za dodatkowa oplata zrobia registracje
albo jezeli korzystasz z uslug posrednika zapytaj czy on nie ma kontaktu, gdzie szybko to zrobia

wilek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: wilek »

mam znajomą, która chciała dojechać do mnie w wakacje do Biszkeku
przedtem jednak chciała spędzić 4-5 dni w Moskwie u znajomych
registracji nie zrobiła i jak już jechała w pociągu nagle na jednej ze stacji jeszcze w Rosji wpadli tajniacy i legitymowali wszystkich
dla niej skończyło się to na 50 euro i mówiła, szczęśliwie bo słabo z nimi się negocjowało...

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

Tak to prawda... kontrole bywają różne...
z Milicją... jeszcze sie może udać?
Wszelkiej maści Tajniacy (Milicja, FSB)... juz numer nie przejdzie!
A na granicy bywa ze sie trafi na Upierdliwego Pogranicznika....

Registracja:
Polecam METRO w Moskwie... dla uważnego... 10-20 ofert registracji jak nie więcej ;-)

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

na granicy to, przynajmniej ja, trafialam na bardzo milych pogranicznikow, czego niestety nie moge powiedziec o polskich sluzbach :? kto to widzial, zeby tak swojemu problemy wymyslac? :?

wracajac do tematu, rzeczywiscie okolice metra to dobry pomysl, mialam ulotke nawet, ale tutaj info dotyczy jedynie obywateli RF i SNG - 3 msc 300rub, niezle ;)

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

Nie wiem jak wiele mądrych rad udzielą Ci forumowicze ale moja jedna uwaga. Jak tylko przyjedziesz na miejsce - załatwiaj meldunek ( registrowkę ). Jednego zatrzymają a drugiego nie. Po co mieć kłopoty lepszy święty spokój. Zrób xero wszystkich posiadanych dokumentów.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Dexteris
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

kjt pisze:Nawet, gdy idąc ze znajomym Czeczenem na stacji metra zatrzymały nas lotniskowce chcąc zobaczyć jego dokumenty, to gdy wyciągnąłem również swój paszport, powiedzieli mi.. "nie nada" :P. Wygląda to tak - przewodniki lekko demonizują rolę milicji w Moskwie, jeżeli masz tylko w miarę słowiańską powierzchowność, to szanse na rutynową kontrolę są niewielkie.
'Moja moskiewska' babuszka ujęło to mniej więcej w ten sposób -> у тебя славянское лицо, проверять не будут... проверяют только чёрных :D
ARTURINGA pisze:Registracja:
Polecam METRO w Moskwie... dla uważnego... 10-20 ofert registracji jak nie więcej
No jest tego pełno, zarówno w Moskwie jak i w Piterze. Tam przed Moskiewskim Плошадь Восстания praktycznie cała jest oblepiona ogłoszeniami odnośnie rejestracji i do tego jeszcze ulotki rozdają.

Wracając do mojego pytania to po prostu chciałem się dowiedzieć, czy ktoś miał podobny pomysł NIE rejestrować się w Moskwie, mając rejestrację z innego miasta czy to tylko moje słowiańskie skłonności do kombinowania i obchodzenia przepisów. Na wszelki wypadek bilety Petersburg-Moskwa i ew. Moskwa-Kazań zostawię, gdyby się pogranicznicy czepiali.
A właśnie jak wygląda kontrola na granicy z Ukrainą w pociągu (wracam do Polski przez Kijów)? Do tej pory wyjeżdzałem z Rosji przez Łotwę i choć sporo się tam czasu traci, to poza tłumaczeniem po co mi tyle książek, nie było żadnych problemów.

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi »

Gdzie w metrze? Widziałem jakieś poprzyklejane kartki w wagonach w metrze, ale tam to głównie dla obywateli RF i WNP. W internecie szukałem to co znalazłem to już się okazało nieaktualne (numer głuchy, pewnie milicja zamknęła). A w akademiku musiałem mieć registarcje żeby mnie przyjęli. Ostatecznie musiałem wujka fatygować, żeby poprosił swojego kolege ze studiów żeby mnie zameldował.
Wy gdzie załatwiacie sobie registracje jak tam jesteście?

Awatar użytkownika
kjt
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Dexteris pisze: Wracając do mojego pytania to po prostu chciałem się dowiedzieć, czy ktoś miał podobny pomysł NIE rejestrować się w Moskwie, mając rejestrację z innego miasta czy to tylko moje słowiańskie skłonności do kombinowania i obchodzenia przepisów. Na wszelki wypadek bilety Petersburg-Moskwa i ew. Moskwa-Kazań zostawię, gdyby się pogranicznicy czepiali.
Znaczy się Twój problem dotyczy tylko potencjalnej możliwości natknięcia się na kontrolę uliczną w samej Moskwie - dla pogranicznika jest ważne, żeby jakakolwiek rejestracja pokrywała Twoją wizę (a piszesz, że w Petersburgu zameldują Cię na cały okres jej ważności). W zeszłym roku rejestrację miałem z Moskwy, a wyjeżdżałem do Estonii autobusem z Petersburga - zero problemu. Dwa lata temu wyjeżdżałem pociągiem z Moskwy przez Białoruś - a rejestrację miałem z jakiegoś Cziemala, gdzie moja noga nawet nie postała - również nawet nie jęknęli.
Ewentualnie możesz jeszcze skrócić swój pobyt w Moskwie do 5 dni tak, żeby w skład wchodziła sobota i niedziela, które - jak wiadomo - dniami roboczymi nie są (ale ale ale - cały czas nie wiem, czy obowiązek meldunkowy w samej Moskwie nie jest zaostrzony do 48h - sprawdź to, bo takie informacje podawali w przewodniku Pascala z roku 2001).

Ale naprawdę najłatwiej pójść do jakiegoś hostelu i się dogadać :).

pietruch
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: pietruch »

a ja czegoś tu nie rozmumiem, skoro ma meldunek na cały pobyt w Petersburgu, to nawet w przypadku jakiegoś wylegitymowania w Moskwie w jaki sposób owe służby mają sprawdzic od jakiego czasu jest w mieście?

Awatar użytkownika
kjt
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Cóż, to domniemanie niewinności w Rosji działa trochę inaczej - to on ma udowodnić, że jest nie dłużej, niż można :).

Dexteris
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

kjt pisze:Znaczy się Twój problem dotyczy tylko potencjalnej możliwości natknięcia się na kontrolę uliczną w samej Moskwie - dla pogranicznika jest ważne, żeby jakakolwiek rejestracja pokrywała Twoją wizę (a piszesz, że w Petersburgu zameldują Cię na cały okres jej ważności). W zeszłym roku rejestrację miałem z Moskwy, a wyjeżdżałem do Estonii autobusem z Petersburga - zero problemu. Dwa lata temu wyjeżdżałem pociągiem z Moskwy przez Białoruś - a rejestrację miałem z jakiegoś Cziemala, gdzie moja noga nawet nie postała - również nawet nie jęknęli.
Ewentualnie możesz jeszcze skrócić swój pobyt w Moskwie do 5 dni tak, żeby w skład wchodziła sobota i niedziela, które - jak wiadomo - dniami roboczymi nie są (ale ale ale - cały czas nie wiem, czy obowiązek meldunkowy w samej Moskwie nie jest zaostrzony do 48h - sprawdź to, bo takie informacje podawali w przewodniku Pascala z roku 2001).

Ale naprawdę najłatwiej pójść do jakiegoś hostelu i się dogadać :).
Wg moich źródeł (nie Pascal) to 72h, ale dzięki za informację o dniach roboczych, bo o tym rzeczywiście nie wiedziałem. Pobytu w Moskwie nie mam zamiaru skracać, bo każdy dzień tam jest na miarę złota. ;) Może jednak się dogadam z właścicielką i zrobi się rejestracje как следует, tym bardziej że poczta z tego co pamiętam jest w tym samym budynku.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

Dokładnie przepis mowi tak:
"cudzoziemiec przebywający 3 dni w jednym miejscu ma obowiązek zarejestrować sie...."

ale na forum juz o tym było z 10 razy ;-)

Awatar użytkownika
CarlosRu
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: CarlosRu »

pietruch pisze:a ja czegoś tu nie rozmumiem, skoro ma meldunek na cały pobyt w Petersburgu, to nawet w przypadku jakiegoś wylegitymowania w Moskwie w jaki sposób owe służby mają sprawdzic od jakiego czasu jest w mieście?
Oczywiste jest, że jeśli jest taka możliwość, to lepiej się zarejestrować, ale właśnie tok myślenia większości osób, które nie rejestrowały się wydaje się potwierdzać, że raczej nie powinno być problemu, jeśli się nie rejestrować. Mogę mówić o sobie: od 3 lat mam tylko jedną moskiewską rejestrację, ale wiele razy jeździłem w inne miejsca, przy czym w większości docierałem tam i wracałem do Moskwy przez lokalne lotniska. Zawsze przechodziłem tam kontrolę paszportową, co jest normalne, i pomimo tego, że wyjazdy były na miesiąc, dwa, to nigdy nie było problemu (nigdy się nie rejestrowałem poza Moskwą). A jeśli się pytali, gdzie jest potwierdzenie rejestracji to zawsze dokładnie i spokojnie tlumaczyłem (trochę jak upośledzonemu;) z moskiewskim akcentem, że jak dobrze wiedzą od dłuższego czasu potwierdzenia rejestracji nie wbija się do paszportu i "odrywane" potwierdzenie jest w organizacji rejestrującej, więc nie mogę im go pokazać (tu pokazywałem tylko xero tego odrywanego odcinka). A jeśli nie działało, to tlumaczyłem, że wracam po 2 dniach pobytu... ciężko było to ukryć, tylko w przypadku powrotów z miesięcznego pobytu w subtropikach (Północny Kaukaz), ale też się nie czepiali - bardziej ich interesował sam "obcy" paszport. A co do słowiańskiego wyglądu, jak najbardziej prawda. Ile razy schodzę do metra z "ciemnymi" obok, jeśli tylko zatrzymują to zawsze ich ;)

ODPOWIEDZ