Wizy, bilety, noclegi - krok po kroku - kompendium wiedzy

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Aqusia
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Aqusia »

Ja na uczelnię nie jadę, ale jest to wyjazd z organizacji AIESEC na zasadzie wolontariatu. Będę opiekunem na obozie językowym. W moich zadaniach będzie głównie opieka nad dziećmi i zaznajamianie ich z kulturą UK i językiem angielskim.
Zastanawiam się czy takie coś (gdyby było dobrze uzasadnione i rozpisane) mogłoby zostać uznane przy zwalnianiu z opłat wizowych?
Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

przepisy regulują kto może być zwolniony z opłaty wizowej, nalezy tylko przedstawić odpowiednie dokumenty

3. W odniesieniu do niżej wymienionych kategorii osób odstępuje się od pobierania opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego:
a) bliscy krewni - współmałżonkowie, dzieci (w tym przysposobione), rodzice (w tym opiekunowie), dziadkowie i wnukowie obywateli Unii Europejskiej lub Federacji Rosyjskiej legalnie zamieszkujących na terytorium Federacji Rosyjskiej lub państw członkowskich;
b) członkowie oficjalnych delegacji, którzy na zaproszenie skierowane do państw członkowskich, Unii Europejskiej lub Federacji Rosyjskiej uczestniczą w spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach lub programach wymiany, a także w wydarzeniach organizowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej lub jednego z państw członkowskich przez organizacje międzyrządowe;
c) członkowie rządów i parlamentów krajowych oraz regionalnych, a także trybunałów konstytucyjnych i sądów najwyższych, o ile nie są oni zwolnieni z obowiązku wizowego na mocy niniejszej umowy;
d) uczniowie, studenci, doktoranci oraz towarzyszący im nauczyciele, którzy odbywają podróż w celu podjęcia nauki lub odbycia szkoleń;
e) osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie;
f) osoby, które przedstawiły dowody potwierdzające konieczność wyjazdu z przyczyn humanitarnych, w tym w celu przejścia pilnego zabiegu medycznego, oraz osoby im towarzyszące, lub w celu udziału w pogrzebie bliskiego krewnego albo w celu odwiedzenia ciężko chorego bliskiego krewnego;
g) uczestnicy międzynarodowych młodzieżowych imprez sportowych oraz osoby im towarzyszące;
h) osoby biorące udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych, w tym programach uniwersyteckich i innych programach wymiany;
i) uczestnicy oficjalnych programów wymiany organizowanych przez miasta partnerskie.
Aqusia
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Aqusia »

Wiem, czytałam to już kilka razy. Ale nadal nie wiem czy swój wyjazd mogę podpiąć pod np. pkt. h)
Mnie się wydaje, że dałoby się to zrobić z odpowiednio napisanym invitation letter, natomiast może mi się tylko wydawać..
W każdym razie nie będę się nastawiała, żeby się nie rozczarować. Najwyżej się mile zaskoczę :)
luk21
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: luk21 »

Podpowiedzcie mi proszę dwie rzeczy, bo nie wiem czy pośrednik, który wyrabiał za mnie wizę przekazał mi poprawne informacje:

1. Czy przy wjeździe muszę okazać zaproszenie, na podstawie którego została wydana wiza turystyczna? Na mojej wizie jest wyszczególniona nazwa firmy zapraszającej oraz jej kod - pewnie numer pozwolenia do wydawania zaproszeń. Fizycznego zaproszenia nie dostałem - ponoć jest potrzebne tylko do wyrobienia wizy, która jest jedynym dokumentem potrzebnym do wjazdu (oprócz paszportu, w którym się znajduje...).

2. Kwitek imigracyjny przed wjazdem - jak on wygląda? Jakie informacje należy w nim umieścić? Tzn. najważniejsze pytanie dotyczy adresu - czy mam wpisać adres hostelu, w którym mam rezerwację (krótki pobyt, więc bez potrzeby rejestracji), czy też może adres tej firmy moskiewskiej, od której mam zaproszenie?

Będę zobowiązany za odpowiedzi od wjeżdżających do Rosji w ostatnim czasie na wizie turystycznej.
Łukasz Piotrowski
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Łukasz Piotrowski »

1. Przy wjeździe nikt o zaproszenie (czy raczej voucher, jak w przypadku wizy turystycznej) nie pytał. Raz nawet zaproszenia nie widziałem na oczy, bo trafiło od razu z Rosji do konsulatu (co prawda wtedy nie była to wiza turystyczna) i tam się tym odpowiednio zajęli :)
2. Co do kwitka - spytaj pośrednika, co masz tam wpisać. Jeżeli mnie pamięć nie myli, ja w zeszłym roku wpisywałem nazwę rosyjskiej firmy turystycznej, która wystawiała voucher :)
imbiria
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: imbiria »

Jak znaleźć hotel, który jest zarejestrowany w rosyjskim MSZ?
Kilka lat temu załatwiałam wizę i voucher przez biuro, dali mi najdroższy hotel w najdalszym kącie Moskwy /dwa dni/, a tym razem chciałabym wybrać sama, ale nie wiem jak znaleźć hotel z uprawnieniami do wystawiania voucherów /Krasnodar, Czelabińsk /?
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

imbiria pisze:/Krasnodar, Czelabińsk /?
nie wiem czy wymagasz aby był to hotel w wymienionych maistach, lecz moja rada zwróć się tutaj:
KLIK - gorodskaya slużba bronirovania
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

imbiria pisze:Jak znaleźć hotel, który jest zarejestrowany w rosyjskim MSZ?
Kilka lat temu załatwiałam wizę i voucher przez biuro, dali mi najdroższy hotel w najdalszym kącie Moskwy /dwa dni/, a tym razem chciałabym wybrać sama, ale nie wiem jak znaleźć hotel z uprawnieniami do wystawiania voucherów /Krasnodar, Czelabińsk /?
a nie lepiej pośrednikowi zlecić wystawienie samego vouchera, a nocleg spróbować znaleźć samemu (np. jakiś hostel)? Uprawnieia do wystawiania zaproszeń i voucherów mają na ogół tylko te droższe hotele
rbaumann
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rbaumann »

Witam.

Mam pytanie. Czy po dokonaniu rezerwacji na pociąg przez internet istnieje jakiś czas w którym należy odebrać bilet na dworcu w Rosji? Pytam bo podobno na Ukrainie trzeba było odebrać bilet ciągu 2 dni.

Pozdrawiam
Robert
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

rbaumann pisze: Czy po dokonaniu rezerwacji na pociąg przez internet istnieje jakiś czas w którym należy odebrać bilet na dworcu w Rosji? Pytam bo podobno na Ukrainie trzeba było odebrać bilet ciągu 2 dni.
dziękuje za pozdrowienia, również witam.

Rezerwacja -czyli kupienie biletu zgadza się?
Jeśli kolega pisze "na dworcu w Rosji" czyli rozumiem, że bilet kupiono w portalu RZD.ru . Tam można w większości przypadku wsiadać do pociągu na podstawie biletu elektronicznego (wydrukowanego potwierdzenia, które dostajemy na email).
Nie słyszałem też o ograniczonym terminie na odbiór.

Forumowicze, jeśli ktoś ma dokładniejsze informacje poprawcie mnie proszę.
Łukasz Piotrowski
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Łukasz Piotrowski »

Jeżeli te bilety są kupione, opłacone w całości, to można je odbierać aż do odjazdu pociągu (no, do kilku godzin przed odjazdem o ile dobrze pamiętam). Natomiast jeżeli zapłacone jest tylko za rezerwację a bilety należy opłacić w kasie - wtedy faktycznie na odebranie jest kilka dni. W razie, gdy ktoś się rozmyśli - bilety wracają do sprzedaży. A kiedy są już w pełni opłacone to nikogo nie obchodzi, czy się je odbierze czy nie.
rbaumann
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rbaumann »

Dziekuję za info. Bilet będzie dopiero kupiony.
Pozdrawiam
Robert
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Chciałbym spytać, co znaczy poniższa uwaga wzięta ze strony jednego z hosteli:

Цена за двухместное размещение без подселения.

Pojawia się to dość często, a tłumacz google'a nie do końca - jak dla mnie - wyjaśnia temat. Czym jest to "без подселения"? Dziękuję za pomoc.
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik »

Dracid pisze:Chciałbym spytać, co znaczy poniższa uwaga wzięta ze strony jednego z hosteli:

Цена за двухместное размещение без подселения.

Pojawia się to dość często, a tłumacz google'a nie do końca - jak dla mnie - wyjaśnia temat. Czym jest to "без подселения"? Dziękuję za pomoc.
Oznacza to, że nie dorzucą Ci do pokoju dwuosobowego obcego człowieka.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Dziękuję bardzo. Pragnę uspokoić administratorów i użytkowników, że korzystam z pomocy tylko w ostateczności i jak na razie udaje mi się samemu rozwikłać większosć problemów. Nawet kupiłem bilet przez pass.rzd.ru dzisiaj, i to sam, hehe. Tylko słówek z rosyjskiego znam w sumie niewiele, bo uczę się sam, dlatego kwestie językowe wolę poruszać na forum.
Sizzurrrp
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Sizzurrrp »

Witam,

Czy wie ktoś może, ile obecnie kosztuje przejazd z Warszawy do Moskwy pociągiem IC "Polonez" w klasie turystycznej w jedną stronę?

Z góry serdecznie dziękuję. :)
Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zeus »

z okolo 300 350 zloty bedzie kosztowac
Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

raczej wiecej...
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Sizzurrrp pisze:Witam,

Czy wie ktoś może, ile obecnie kosztuje przejazd z Warszawy do Moskwy pociągiem IC "Polonez" w klasie turystycznej w jedną stronę?

Teraz posiadanie telefonu komórkowego nie jest luksusem i pokazem wyższości - prawie każdy go ma. Nie prościej zadzwonić ?

google mówi, że tutaj sa telefony :klik klik
misiura
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: misiura »

Witam, z tego co widzę to koszt wizy do Rosji podrożał o około 100zł :/ Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zeus »

dalej wiza kosztuje 35 euro, nie podrozal nic ;/
misiura
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: misiura »

przecież teraz wypełnia się wniosek przez ich stronę www i jest opłata +25euro
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Te dodatkowe 25 euro to może wtedy, jeśli załatwia się wizę przez to ich Centrum Wizowe?
kielecki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kielecki »

Sizzurrrp pisze:Witam,

Pytałem w maju. Kosztował 450 PLN. Teraz jadę w grudniu i kupiłem bezpośredni bilet Lotem za 560. 2 godziny a nie dobę
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

formularz pasażerskiej deklaracji do wydrukowania na A$ (dwustronnie) i wcześneijszego wypełnienia "na spokojnie":
pasażerska deklaracja

instrukcja zapełniania pasażerskiej deklaracji:
instrukcja zapałnienia pasażerskiej deklaracji (Białoruś / Rosja)
Awatar użytkownika
Pogribow
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Pogribow »

kielecki pisze:Pytałem w maju. Kosztował 450 PLN. Teraz jadę w grudniu i kupiłem bezpośredni bilet Lotem za 560. 2 godziny a nie dobę
450? To za rok ile? 580? :evil: dobrze że można samolotem albo z Brześcia etc.
Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik »

BARTixR pisze:formularz pasażerskiej deklaracji do wydrukowania na A$ (dwustronnie) i wcześneijszego wypełnienia "na spokojnie":
pasażerska deklaracja

instrukcja zapełniania pasażerskiej deklaracji:
instrukcja zapałnienia pasażerskiej deklaracji (Białoruś / Rosja)
Dzięki, przydatna rzecz!

Aczkolwiek w maju na przejściu Kuźnica/Bruzgi białoruski pogranicznik nie przyjął ode mnie takiej kartki, kazał wypełnić ten druk, który można pobrać bezpośrednio na przejściu granicznym. Mam nadzieję, że teraz już nie ma z tym problemu.
Kacper10
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Kacper10 »

Zeus pisze:z okolo 300 350 zloty bedzie kosztowac
Jest to cena w jedną czy w dwie strony ? Bo z odpowiedzi wynika, że w jedną, a jeśli patrzeć jakie były ceny wcześniej to wychodzi na to, że podrożał dwukrotnie ?!
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

550 złotych kupe 4 osobowe / 3 osobowe
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Czyli od maja bilet ten zdrożał o 100 PLN? (kilka postów wcześniej ktoś podawał cenę z maja 450 PLN). To już faktycznie lepiej samolotem, przyjamniej szybciej, a i na białoruskiej tranzytówce można zaoszczędzić
ODPOWIEDZ