wizy i vouchery do Rosji

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Koniecznie daj znać, jak to wygląda w praktyce. Zwłaszcza ciekaw jestem, czy taka wiza jest ograniczona terytorialnie tylko do Odwodu Kaliningradzkiego, i czy jest to w niej zaznaczone. Gdyby to była wiza "ogólnorosyjska", to teoretycznie można by z Kaliningradu udać się samolotem np. do Moskwy na 2 dni, mieszcząc się w ten sposób w 72-godzinnym terminie.
Ciekawi mnie też, dlaczego tylko na 2 przejściach drogowych można taką wizę uzyskać, i nie ma wśród nich żadnego przejścia na granicy z Litwą

Kacper10
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Kacper10 »

Ok - dzięki, a jak powinno wyglądać zaproszenie ze strony moich znajomych? Wie ktoś jak powinna wyglądać cała ta procedura zapraszania? I ostatnie pytanie : czy jest możliwość pokonania granicy z Obwodem Kaliningradzkim inaczej niż samochodem np. rowerem, bo właśnie taki miałem plan aby pojechać tam rowerem. Jest to wogóle możliwe, czy tylko samochód/autokar ?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

zaproszeni od znajomych robi sie w tamtejszym "urzedzie wojewodzkim" może zając i 2 tygodni i 3 miesiace. nie wiem jak oni szybko tam pracują.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kacper10 pisze:czy jest możliwość pokonania granicy z Obwodem Kaliningradzkim inaczej niż samochodem np. rowerem, bo właśnie taki miałem plan aby pojechać tam rowerem. Jest to wogóle możliwe, czy tylko samochód/autokar ?
Z tego co wiem, to wszystkie przejścia drogowe na tym odcinku są tylko dla zmotoryzowanych, więc rowerem nie za bardzo. Ale słyszałem też, ze niektórym się udawało. Można próbować złapać okazję na przejazd przez samą granicę,, byłeby było miejsce na zabranie roweru
Albo po prostu do samego Kaliningrodu jedź autobusem, rower w luku bagażowym raczej da się przewieźć. A dalej, po samym obwodzie podróżuj już rowerem

agak789
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: agak789 »

Czy ktoś się orientuje jak to teraz jest z wyrabianiem wiz przez pośrednika (dodam, że zamierzam ją wyrabiać w Poznaniu)?
Obdzwoniłam już kilka firm i wszędzie dodatkowo liczą opłatę podawczą 25 euro (centrum wizowe). Jest jakaś firma, która może złożyć za mnie dokumenty w konsulacie bez uiszczania tej opłaty? Czy lepiej będzie jechać samodzielnie do Poznania to załatwić?

Teoretycznie z Wrocławia do Poznania i z powrotem płacę 60 zł za bilety studenckie, czyli jadąc 2 razy - złożenie i odbiór - to jest 120 zł (i tak mniej niż opłata za pośrednika +25 euro).

Proszę o poradę:)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Z tego co się zaorientowałem, ta tzw. opłata podawcza jest raczej obligatoryjna, dotyczy każdego składanego wniosku, czy to indywidualnie, czy przez pośrednika. Dlatego firmy pośredniczące doliczają tę opłatę, co oczywiście podnosi cenę całej usługi

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Wiza na 72 h

Post autor: Dracid »

Opłata za obsługę w Centrum Wizowym jest obligatoryjna i nie da się jej uniknąć.

Co do wizy na 72 h, to wyglądało to tak:
1) Przyjechałem na przejście w Gronowie. Strażnik Graniczny zdziwił się, gdy powiedziałem, że wizę mam dostać na granicy, ale wypuścił z Polski bez problemu.
2) Po stronie rosyjskiej pokazałem ksero wizy, które dostałem z biura podróży w Kaliningradzie. Pogranicznik kazał zjechać na bok i czekać na panią z biura do 9 (była 8:45).
3) Przyszła pani z biura, wzięła paszport i zdjęcie, po czym po 3 minutach przyniosła paszport z wizą.
4) Teraz już standard: karta migracyjna (już drukowana, nie wypisywana własnoręcznie), czasowy wwóz samochodu i pojechałem do Kaliningradu, z którego teraz piszę.

Na wizie nie jest zaznaczone, że jest ważna tylko na Obwód, natomiast instytucją zapraszającą jest biuro podróży z Kaliningradu właśnie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Czyli ta pani z biura urzęduje dopiero od 9? W takim razie przy podróży autobusem (rejsowym) tej opcji raczej nie da się zastosować, jeśli przekracza on granicę przed 9, bo przecież autobus nie będzie czekać
I rozumiem, że w wizie wpisany jest termin ważności 3 doby?

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Wiza na 72 h

Tak, autobus trzeba wybrać taki, który po 9 jest na granicy. Wiza jest ważna przez trzy kolejne dni od dnia wjazdu (z dniem wjazdu - przez 4 łącznie). W moim przypadku od 23 do 26 maja.

piotrek75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: piotrek75 »

Czy ktoś doradzi jak najtaniej otrzymać wizę tranzytową dwukrotną?
Jestem z Wrocławia i raczej Poznański konsulat będzie obligatoryjny.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kiedy mieszkałem w Kazachstanie, kilka raz załatwiałem sobie dwukrotnie rosysjkie tranzytówki, i kosztowały one tyle samo, co jednokrotne, czyli 35 EUR (wtedy jeszcze nie było opłaty podawczej, zresztą załatwiałem to w konsulacie FR w Ałma Acie). Oczywiście do takiej wizy musisz mieć bilety na przejazd w obie strony, od nich będzie zależał termin ważności obu wjazdów

piotrek75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

pietia pisze:Oczywiście do takiej wizy musisz mieć bilety na przejazd w obie strony, od nich będzie zależał termin ważności obu wjazdów
Jadę samochodem...

Poszukuję najtańszego rozwiązania, które pozwoli mi nie ruszać się z Wrocławia w sprawie wiz.

QUESTA
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: QUESTA »

Mam pytanie może ktoś jest bardzo zorientowany w tym temacie:
Dla kogo wiza kulturalna do Rosji?
Czy jeszcze istnieje?
Czy jest jakiś dokument który określa dokładnie kto może się o nią ubiegać?

Korzystałam z takiej bezpłatnej wizy kulturalnej jeżdżąc z psami na wystawę.
W tym roku byłam bardzo zaskoczona, że pomimo zaproszenia nie dostanę wizy kulturalnej. Musiałam zapłacić ~150zł za wizę biznesową.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

raczej nie w ambasadzie Ci zaproponowali wizę biznesową...
może pośrednik czegoś nie dopowiada.

ja_groszek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: ja_groszek »

Robię wizę turystyczną przez pośrednika. Pani w biurze turystycznym stwierdziła, że lepiej jest wpisać 28 dni zamiast maksymalnych 30stu, bo mogą odrzucić wniosek w konsulacie i stracimy pieniądze. Czy ktoś spotkał się z taką radą, albo z odrzuceniem wniosku?

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Nie spotkałem się z odrzuceniem. Ja już tyle rzeczy słyszałem od pośredników... Przykład: idę do jednego, pytam o turystyczną wizę białoruską. Odpowiedź: nie ma takich, nie dają i już. Możemy pośredniczyć tylko w przypadku, gdy ma Pan znajomego na Białorusi i on udostępni swoje dane oraz ksero paszportu. Idę do drugiego, to samo. W końcu wysłałem paszport trzeciemu i wizę dostałem w... 2 godziny. Nie wiem, skąd oni biorą te swoje "porady". Będę się też starał o rosyjską i wszędzie słyszę, że trzeba mieć rezerwację hotelu na cały pobyt (może być hostel). Szkoda tylko, że w konsulacie mówią zupełnie co innego. Na Twoim miejscu nie bałbym się i nie sugerował uwagami pośredników.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Dracid pisze:W końcu wysłałem paszport trzeciemu i wizę dostałem w... 2 godziny.
A możesz zdaradzić, który to pośrednik? I ile wyniósł koszt takiej turystycznej białoruskiej?
Dracid pisze:Będę się też starał o rosyjską i wszędzie słyszę, że trzeba mieć rezerwację hotelu na cały pobyt (może być hostel).
Teoretycznie to voucher turystyczny (podstawa do wydania wizy) jest potwierdzeniem przyjęcia turysty przez rosyjską organizację, rezerwacji noclegów itp. W praktyce to tylko podkładka do wydania wizy

ja_groszek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: ja_groszek »

A czy ktokolwiek z Was korzystał z pośrednictwa biura Intour z Warszawy? Już nie pamiętam skąd wzięłam namiary na nich, ale im dłużej utrzymuję z nimi kontakty, tym odnoszę większe wrażenie, że załatwiają wizę po raz pierwszy..

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

Mam pytanko związane z rejestracją w FR.
Jeśli dobrze rozumiem, do 7 dni pobytu nie musze się rejestrować. A jak sprawa wygląda gdy przemieszczam się.
Planuję w przyszłym roku podróż transsibem nad Bajkał i tam kilka dni trekkingu, a następnie powrót transsibem do Moskwy. Jak w takim przypadku "ugryźć" registrancję ?
Czy okres podróży transsibem wlicza się w czas pobytu ? No na logikę, to tak, ale jak to wygląda w praktyce, przy założeniu że nad Bajkałem spędziłbym np. tylko 6 dni.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Zachowaj bilety kolejowe z przejazdu Transsibem, jako dowód na to, że głównie się przemieszczałeś i nigdzie nie zatrzymywałeś na dłużej niż 7 dni

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

pietia pisze:Zachowaj bilety kolejowe z przejazdu Transsibem, jako dowód na to, że głównie się przemieszczałeś i nigdzie nie zatrzymywałeś na dłużej niż 7 dni
I tak miałem zamiar zachować jako pamiątkę :)
Thx za info.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

ja_groszek pisze:A czy ktokolwiek z Was korzystał z pośrednictwa biura Intour z .
a ty wpisz w szukaj na forum ich nazwe ,sporo ciekawego poczytasz:

search.php?mode=results

bibib
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bibib »

Witam,
Trochę się pogubiłem i mam pytanie dotyczące voucherów. Jeżeli kupię voucher turystyczny w jednym z biur, przedstawię go przy składaniu dokumentów do wizy, to następnie MUSZĘ skorzystać z usługi/ noclegu hotelu przez który był wystawiony? Dużo biur proponuje vouchery z Moskwy, czy Sankt Petersburga (znaczy hotele), a prawdę mówiąc, ja w Moskwie będę jedynie na lotnisku tylko, noclegi mam zapewnione u znajomych. Z pewnych przyczyn nie udało się uzyskać zaproszenia, więc pozostaje wiza turystyczna.
Będę Wam bardzo wdzięczny z pomoc.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

nie musisz, choć teoretycznie powinieneś, zazwyczaj vouchery nie zobowiązują.
i my to wiemy, i pracownicy ambasad.. wsio w poryadke.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Co najwyżej w karcie migracyjnej wpisz dane tego hotelu/organizacji turystycznej, która wystawiła voucher (będzie ona podana w wzie, jako instytucja zapraszająca)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

pietia, migracyjna to juz po przybyciu na punkt graniczny.
czlowiek pisal o skladaniu wniosku o wizę.

co do migracionki masz racje, powina sie pokrywac z wiza. Jedziemy tam dokad nas zapraszaja.
a meldunek mozemy miec pod innym adresem, bo mieszkamy akurat w innym miejscu. Zzmieszane, ale logika pewna jest.

kaukaz2011
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: kaukaz2011 »

Kochani
Ja mam problem taki, że potrzebuję wizę na 35 dni. Jadę do Mongolii przez Ukrainę i Rosję tam i z powrotem. Zatem potrzebuje wizy rosyjskiej dwukrotnej. Turystyczna jest na 30 dni max. A ja od pierwszego wjazdu do Rosji i ostatniego wyjazdu z Rosji będę ponad 30 dni. Zatem turystyczna odpada. Możliwa jest biznesowa dwukrotna na 90 dni. Ale jest droższa. Pomijając kasę, to jaki ze mnie biznesmen skoro pojadę samochodem terenowym mającym swoje lata zapakowanym sprzętem turystycznym z dwójką młodych ludzi i mając wklejoną wizę turystyczną mongolską? Czy aby nie będzie problemu na granicy? Czy nie będzie problemu z załatwieniem takiej wizy? Znalazłem pośrednika który mi to załatwi, ale mam pewne obawy. Dodam że chodzi o konsulat w Poznaniu. No a jak z rejestracją, skoro praktycznie będę się stale przemieszczał przez Rosję. Będę praktycznie na tranzycie, ale o wizie tranzytowej chyba należy zapomnieć, bo tez max 30 dni i jeszcze bilety kolejowe, samolotowe i co tam jeszcze. A cena podobna. Macie jakieś rady? Czytam relacji ludzi z takich wyjazdów i jakoś to załatwiają. Nie chcę rezygnować z pięciu dni w Rosji, bo to choćby czas żeby zobaczyć Bajkał i okolice. PAMAGICIE PAŻAŁSTA.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kiedyś dostałem wizę tranzytową dwukrotną, ważna 32 dni (na podstawie biletów kolejowych i lotniczych). A ile w sumie dni chcecie spędzić w samej Rosji? Chodzi o to, że tranzytowa i tak wydawana jest maksimum na 10 dni, jeśli chodzi o jeden przejazd. Co do registracji, to jak masz wizę traznytową, to w ogóle nie musisz się o to martwić, bo przcież tylko przejżdżasz tranzytem. W przypadku wizy turystycznej czy biznesowej musisz się zameldować, jeśli wjakimś miejscu przebywasz więcej niż 7 dni. Zatem jeśli planujecie się głównie przemieszczać, to też nie musicie się rejestrować, choć musicie zachować jakieś dowody tego przemieszczania się

piotrek75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Podpowiedzcie co wpisać we wniosku wizowym o wizę tranzytową w polu "Wpisać nazwę instytucji zapraszającej oraz miasta". Zawiesiłem sie na tym punkcie i wniosek nie chce iść dalej, a pomysłu mi brak.

alainen
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: alainen »

słuchajcie, mam pytanie. Mieszkam na Dolnym Śląsku ale na wakacje jade na Mazury. Czy do obwodu kaliningradzkiego wymagana jest wiza?

ODPOWIEDZ