wizy i vouchery do Rosji

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Ja jestem z Wrocławia, wizę załatwiam przez pośrednika, który złożył dokumenty w Warszawie z jakichś tam swoich ukrytych powodów. Najwyraźniej da się.
piotrek75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: piotrek75 »

Hej. Czytam i czytam informacje na stronie ambasady rosyjskiej i zastanawia mnie jedno: czy jest obowiązek składania wniosków wizowych przez ichnie centrum wizowe? Czy można ominąć te 25EU/wizę? Jeśli tak to czy jest to opłacalne (tzn. czy to centrum wizowe pomaga w czymkolwiek)??
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

W nawiązaniu do mojego posta dwie "linijki" wyżej: wizę dostałem przez Wydział Konsularny Ambasady w Warszawie, choć paszport mam wydany przez Wojewodę Dolnośląskiego.
misiura
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: misiura »

piotrek75 pisze:Hej. Czytam i czytam informacje na stronie ambasady rosyjskiej i zastanawia mnie jedno: czy jest obowiązek składania wniosków wizowych przez ichnie centrum wizowe? Czy można ominąć te 25EU/wizę? Jeśli tak to czy jest to opłacalne (tzn. czy to centrum wizowe pomaga w czymkolwiek)??
Ja jakiś tydzień sam wyrabiałem wizę. NIE MA OBOWIĄZKU WYRABIANIA WIZY PRZEZ CENTRUM. Gdy samodzielnie ją robisz, możesz zaoszczędzić około 200zł. Nie wiem czy w czymś pomagają, ale samo wypełnienie wniosku wizowego nie jest trudne. Trzeba pamiętać o aktualnym zdjęciu twarzy (inne niż w paszporcie).
Tak naprawdę teraz wszystko możesz załatwić przez internet, wydrukować i zanieść do okienka. Pamiętać trzeba też o tym, by wcześniej zapisać się na wizytę do konsulatu przez stronę ambasady.
piotrek75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

misiura pisze:Pamiętać trzeba też o tym, by wcześniej zapisać się na wizytę do konsulatu przez stronę ambasady.
Dużo wcześniej trzeba bukować wizytę?
misiura
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: misiura »

To zależy od wolnych terminów w konsulacie. Zdaje się, że jakieś kilka dni, może tydzień. Umawiasz się na konkretną godzinę z minutami, ale jak przyjdziesz 30 min wcześniej/później to nikt raczej nie zrobi z tego powodu problemu. To jest bardzo wygodne, ponieważ ja wszystko (wraz ze zrobieniem przelewu na wizę) załatwiłem w 10 min, bo nie ma kolejek.
Awatar użytkownika
Goroh
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Goroh »

na travelbicie gosc napisal:
a to jeszcze może tak od siebie poinformuję tych, którym marzy się wiza turystyczna na 30 dni do Rosji, że w te wakacje (przynajmniej na ten moment) jest to niemożliwe - jedynie na 14 - mimo, że oficjalne info na stronach ambasad i konsulatów mówi inaczej. takie info uzyskałem w 3 różnych pośredniakach, więc potwierdzone. musiałem niestety aplikować o droższą biznesową :-/ paranoja normalnie.
prawda to, ze tak 'ida na reke'?
pzdr
Obrazek
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Aż mi się czasem śmiać chce z tych pseudo-pośredników. Też mi tak mój mówił, ale uparłem się i teraz mogę zrobić skan swojej otrzymanej przed dziesięcioma dniami. 30-dniowa, turystyczna, zaczyna się 22.07. i kończy 20.08.
Awatar użytkownika
Goroh
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Goroh »

doprecyzowanie z travelbita:
winny jestem jeszcze jedno sprostowanie, o którym dowiedziałem się dopiero przed chwilą. otóż tajemnica nie tkwi w tym, że (przynajmniej w Poznaniu) W OGÓLE nie wydają wiz turystycznych na 30 dni, ale że do wyrobienia takich wiz nie tylko życzą sobie potwierdzenia noclegów na cały pobyt w Rosji, ale również dowodu zapłaty za te noclegi. tak więc pies pogrzebany gdzieś indziej...
pzdr
Obrazek
Bananex
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Bananex »

Czy ktoś ma pojęcie jaki jest numer konta ambasady rosyjskiej. Chcę przelac im opłatę za wizę, przeszperałem ich całą srone i nic nie znalazłem :(

Jeśli ktoś takowe posiada bardzo poproszę
Bananex
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Bananex »

Czy ktoś ma pojęcie jaki jest numer konta ambasady rosyjskiej. Chcę przelac im opłatę za wizę, przeszperałem ich całą srone i nic nie znalazłem :(

Jeśli ktoś takowe posiada bardzo poproszę
piotrek75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

misiura pisze:Tak naprawdę teraz wszystko możesz załatwić przez internet, wydrukować i zanieść do okienka. Pamiętać trzeba też o tym, by wcześniej zapisać się na wizytę do konsulatu przez stronę ambasady.
Na stronie konsulatu jest napisane, że w centrum wizowym można składać dokumenty przez osobę upoważnioną (niekoniecznie osobiście) ale już w konsulacie to osobiście.
Jak to wygląda w praktyce?
Czy aby złożyć dokumenty wizowe w konsulacie muszę (musimy) jechać do Poznania w pełnym składzie osobowym?
e-Wizy
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: e-Wizy »

Zacznijmy od tego czym jest sam voucher:

"Voucher i potwierdzenie obsługi turysty zagranicznego jest to dokument wystawiany (na jednym blankiecie) przez firmę posiadającą ważny numer rejestrowy Ministerstwa Turystyki Federacji Rosyjskiej. Wypełniając wniosek wizowy należy podać numer vouchera oraz numer rejestrowy firmy która go wystawiła. Wydrukowany skan vouchera należy przedłożyć przy składaniu wniosku wizowego w konsulacie, biurze pośrednictwa wizowego czy w rosyjskim centrum wizowym"

Centrum Wizowe IFS, jest to biuro podawcze wydziału konsularnego. Pobiera opłatę w wysokości 25 € od jednego kompletu dokumentów. Jest to około 105 PLN i opłaty wnosi się w złotówkach.
Aby aplikować dokumenty w imieniu osoby trzeciej potrzebne jest zwykłe podpisane upoważnienie.
Nie ma obowiązku aplikowania przez IFS, trzeba wczesniej umówić się na wizytę w konsulacie.

Aby wnieść opłatę za wizę nie wpłaca się pieniędzy na konto Wydziału Konsularnego Ambasady Rosji w Warszawie. Trzeba najpierw złożyć dokumenty i w momencie ich przyjęcia wnosi się opłatę w firmie Wspólnota 2000 (na przeciwko wejścia do konsulatu). Prowizja to około 11 PLN.

Jeżeli paszport jest wydany przez innego wojewodę to należy przedstawić dokument potwierdzający zameldowanie na terenie innego województwa np. dowód osobisty lub kserokopie meldunku.

Zdjęcie nie może być starsze niż 3 miesiące. Tzn może, aby nie było takie jak w paszporcie.

Vouchery 30 dniowe z potwierdzeniem rezerwacji hotelowej lub bez znajdziecie na visabrokers(dot)pl.

Pytania?:)
aeww
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: aeww »

Witam,
wiem, że składając dokumenty do otrzymania wizy niezbędne jest ubezpieczenie. Czy jeśli kupując online bilety lotnicze zaznaczyłam opcję 'wykup ubezpieczenie turystyczne' (mondial assistance), to potrzebuję jeszcze jakiegoś?
e-Wizy
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: e-Wizy »

aeww pisze:Witam,
wiem, że składając dokumenty do otrzymania wizy niezbędne jest ubezpieczenie. Czy jeśli kupując online bilety lotnicze zaznaczyłam opcję 'wykup ubezpieczenie turystyczne' (mondial assistance), to potrzebuję jeszcze jakiegoś?
Jeżeli ubezpieczenie jest na min. 30000€, obejmuje cały okres pobytu na terytorium FR i jest to opcja świat to nie.
msvklr
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: msvklr »

Goroh pisze:doprecyzowanie z travelbita:
winny jestem jeszcze jedno sprostowanie, o którym dowiedziałem się dopiero przed chwilą. otóż tajemnica nie tkwi w tym, że (przynajmniej w Poznaniu) W OGÓLE nie wydają wiz turystycznych na 30 dni, ale że do wyrobienia takich wiz nie tylko życzą sobie potwierdzenia noclegów na cały pobyt w Rosji, ale również dowodu zapłaty za te noclegi. tak więc pies pogrzebany gdzieś indziej...
pzdr
Wypowiem się, bo wczoraj wróciłem z miesięcznej podróży po Rosji, odbytej właśnie na 30 dniowej wizie turystycznej. Sama procedura faktycznie zakrawa o groteskę. Wizę załatwiałem przez pośrednika i polecił mi on, abym na czas całego pobytu w Rosji zarezerwował hotele (odliczyłem czas w kolei) i tak też zrobiłem. Rezerwacji dokonałem przez stronę booking.com. Tam jest o tyle dobrze, że nic nie płacisz za anulowanie rezerwacji, więc mimo podania nr swojej karty to nie ściągną ci nic z konta aż do dnia przyjazdu. Po dokonaniu takich rezerwacji (na 19 dni, 12 w Irkucku i 7 w Ułan-Ude) dokumenty zostały złozone. Po kilku dniach zadzwoniła do mnie Pani z konsulatu i prosiła o jakieś potwierdzenie, że rezerwacje zostały opłacone. Wyjaśniłem jej jak działa rezerwacja na booking.com i nie mam fizycznej możliwości przedstawienia dowodu zapłaty i że może jedynie zadzwonić do hotelów aby zobaczyć, że rezerwacja faktycznie jest zrobiona. Po dostaniu wizy anulowałem owe rezerwacje za darmo i wsio było haraszo :)
małakatka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: małakatka »

hej, nie chcialabym się rozpisywać bo to skomplikowane ale może ktoś na prive mogłby mi udzilieć odpowiedzi lub podpowiedzi w temacie ilości przekraczania granicy na wizie biznesowej oraz czasu pobytu w Rosji. Byłabym ogromnie wdzięczna, gdyby ktoś chciałabym poczytać mojego problemowego tasiemca :)
Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: survey06 »

Z wlasnego doswiadczenia oraz przypadkow kolezanek i kolegow z mojego Projektu wyglada na to, ze wiza biznesowa (деловая, code 003) upowaznia do maksymalnie dwukrotnego przekroczenia granicy Federacji Rosyjskiej. Natomiast waznosc wizy biznesowej zalezy od zlozonej aplikacji i jest wystawiana na okres nie krotszy jak 30 (trzydziesci) dni i maksymalnie do 90 (dziewiecdziesiat) dni. Moja akurat byla wazna 82 dni. Wszystkie rubryki w kazdej rosyjskiej wizie, niezaleznie od rodzaju, sa opisane w rosyjskim i angielskim. W pierwszej linii wydanej i wklejonej w paszporcie wizy jest scisle okreslone: (a) data wydania wizy (дата выдачи / date of issue, (b) naznaczona data wjazdu do FR (вьезд с/ entry from - przed ta data wydrukowana w wizie nie mozna wjechac do FR), (c) naznaczona data wyjazdu z FR (пребывние по / stay until – po tej wydrukowanej dacie nie wolno przebywac na terytorium FR), (d) okreslony okres pobytu w FR (на срок дней / duration of stay – days – wydrukowana dopuszczalna ilosc dni przebywania w FR)
survey06

Дальный Восток России - Russian Far East (2010-2013)
St. Petersburg & Ленингралская Область (2016-
małakatka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: małakatka »

no tak, ja mam wizę wielokrotną biznesową, moje pytanie jest natury praktycznej, bo teoretycznie to wiem, że nie mogę byc więcej niż 90 dni w 180 ale czy praktycznie, na granicy licza ile dni się przebywało? jeżeli wiele razy się przekraczało granice i ma się dużo tych pieczątek?:)
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Każdy fakt przekroczenia granicy jest też chyba odnotowywany w systemie komputerowym. A i zpieczątek, wbrew pozorom, nie tak znów trudno to policzyć
julia2014
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: julia2014 »

Witam! To mój pierwszy post na forum, a zarazem pierwsze pytania. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)

A więc…zamierzam wybrać się w podróż koleją transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku i chciałbym wystąpić o 30-dniową wizę bez pośrednictwa jakiegokolwiek biura, w związku czym mam takie pytania:

1. Wiem, że muszę zarezerwować hostele na okres pobytu w Rosji i tak zamierzam zrobić, ale wiele z nich oferuje "visa support" (przez co rozumiem voucher) za dodatkową opłatą… Czy owy voucher wystarczy jeśli uzyskam z pierwszego hostelu, w którym się zatrzymam, a dalej wystarczą jedynie potwierdzenia rezerwacji?

2. Ubezpieczenie powinno być wykupione u rosyjskiego ubezpieczyciela (wiem, że niektóre kraje wymagają, aby było zakupione u nich) czy wystarczy takie z wykupione u nas?

Z góry dziękuję :D
polishmalchik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: polishmalchik »

jest możliwość otrzymania vouchera do wizy turystycznej 30 dniowej jednokrotnej bez rezerwowania hoteli przez jakąś firmę? Otóż, nie mam zamiaru przez ten pobyt noclegować w hotelu, a wiza prywatna odpada.
"Uwaga! W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji." czy ten wymóg będzie mnie dotyczył?? Wystarczy, że stawię się raz byle bylo to na terytorium Rosji?
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

polishmalchik pisze:jest możliwość otrzymania vouchera do wizy turystycznej 30 dniowej jednokrotnej bez rezerwowania hoteli przez jakąś firmę? Otóż, nie mam zamiaru przez ten pobyt noclegować w hotelu, a wiza prywatna odpada.
Można np. kupić w PL u pośredników jakich wielu jest.
"Uwaga! W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji." czy ten wymóg będzie mnie dotyczył?? Wystarczy, że stawię się raz byle bylo to na terytorium Rosji?
Jeśli przebywasz w jednym miejscu dłużej niż 7 dni masz obowiązek się rejestrowac.
Jeśli np. zamierzasz podróżować transsibem, to warto zachować bilety.
polishmalchik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwsza odpowiedź mnie w 100% satysfakcjonuje i dziękuję bardzo :)
Co do drugiej: jeśli nie będę przebywał tak długo w jednym miejscu, ani nie będę się przemieszczał pociagami na tak duże odległości(max 50-100km) a reszta stopem to brać te bilety, które będę miał a potem na granicy ew. kombinować?
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

polishmalchik pisze:Co do drugiej: jeśli nie będę przebywał tak długo w jednym miejscu, ani nie będę się przemieszczał pociagami na tak duże odległości(max 50-100km) a reszta stopem to brać te bilety, które będę miał a potem na granicy ew. kombinować?
oczywiście że brać.
Wszystko co pomoże Ci ewentualnie udokumentować, to że nie przebywałeś w jednym miejscu dłużej niż 7 dni, pozwoli uniknąć lub zminimalizować ewentualne problemy.
polishmalchik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Dziękuję bardzo za pomoc! (dałbym +1 za pomoc, ale w nie swoim temacie nie można :( )
Pozdrawiam!
Szulik
Administrator

Post autor: Szulik »

Doczu pisze:Wszystko co pomoże Ci ewentualnie udokumentować, to że nie przebywałeś w jednym miejscu dłużej niż 7 dni, pozwoli uniknąć lub zminimalizować ewentualne problemy.
Od zasady "7 dni" są wyjątki - najbardziej znany to Moskwa, tam masz teoretycznie 3 dni na rejestrację pobytu.

Od kiedy jeżdżę do Rosji samolotem (a zdarza mi się to często) to nie zdarzyło mi się nigdy by przy wyjeździe na lotnisku ktokolwiek zwracał uwagę na rejestrację. Większa szansa na kontrole jest na przejściach granicznych kolejowych.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

A skąd wynika rejestracja w Moskwie w ciągu trzech dni? Jakiś dokument?
Szulik
Administrator

Post autor: Szulik »

Na szybko znalezione:
Следующая категория приезжающих — граждане СНГ (Белоруссия, Украина, Азербайджан, Таджикистан, Армения, Казахстан, Киргизия, Молдавия, Туркмения, Узбекистан). Для них период нахождения в Москве без регистрации составляет 7 дней. Подробнее — Регистрация граждан СНГ в Москве
Самая «обделенная» категория приезжих это граждане других государств — на регистрацию по месту пребывания им отводится всего 3 дня.
za: http://registraciya-v-moskve.ru/

jak znajdę więcej czasu to poszukam odpowiedniej ustawy.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Stare dane na tej stronie. Oto tekst ustawy:
Статья 20. Обязательность учета иностранных граждан по месту пребывания
1. Иностранный гражданин в случае нахождения в месте пребывания обязан встать на учет по месту пребывания в порядке и на условиях, которые установлены в соответствии с настоящим Федеральным законом или международным договором Российской Федерации.

2. Постановке на учет по месту пребывания подлежат:
1) постоянно проживающий в Российской Федерации иностранный гражданин - по истечении семи рабочих дней со дня прибытия в место пребывания, за исключением случаев, когда указанный иностранный гражданин:
а) не имеет места жительства;
б) находится в гостинице или в иной организации, оказывающей гостиничные услуги, в санатории, доме отдыха, пансионате, кемпинге, на туристской базе, в детском оздоровительном лагере, медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях, или учреждении социального обслуживания;
в) осуществляет трудовую деятельность в условиях работы вахтовым методом;
г) находится в специальном учреждении для социальной реабилитации лиц без определенного места жительства;
д) находится в учреждении, исполняющем уголовное или административное наказание;
2) временно проживающий или временно пребывающий в Российской Федерации иностранный гражданин - по истечении семи рабочих дней со дня прибытия в место пребывания, за исключением случаев, когда указанный иностранный гражданин:
а) находится в гостинице или в иной организации, оказывающей гостиничные услуги, в санатории, доме отдыха, пансионате, кемпинге, на туристской базе, в детском оздоровительном лагере, медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях, или учреждении социального обслуживания;
б) находится в специальном учреждении для социальной реабилитации лиц без определенного места жительства;
в) находится в учреждении, исполняющем уголовное или административное наказание.

3. Уведомление о прибытии иностранного гражданина в место пребывания должно быть представлено в орган миграционного учета принимающей стороной или в случаях, предусмотренных частями 3, 3.1 и 4 статьи 22 настоящего Федерального закона, непосредственно данным иностранным гражданином:
1) не позднее семи рабочих дней со дня его прибытия в место пребывания - в случае, если данный иностранный гражданин постоянно проживает в Российской Федерации;
2) не позднее семи рабочих дней со дня его прибытия в место пребывания - в случае, если данный иностранный гражданин временно проживает или временно пребывает в Российской Федерации;
3) в течение одного рабочего дня, следующего за днем его прибытия в место пребывания, - в случаях, предусмотренных подпунктами "а" - "д" пункта 1 и подпунктами "а" - "в" пункта 2 части 2 настоящей статьи.
3.1. В случаях, предусмотренных подпунктами "а" - "д" пункта 1 и подпунктами "а" - "в" пункта 2 части 2 настоящей статьи, принимающая сторона или в случаях, предусмотренных частями 3, 3.1 и 4 статьи 22 настоящего Федерального закона, иностранный гражданин обязаны уведомить орган миграционного учета о прибытии в место пребывания иностранного гражданина, прибывшего в место пребывания в нерабочий день (в том числе в один из дней в течение нескольких нерабочих дней), в течение одних суток, являющихся рабочим днем и следующих непосредственно за нерабочим днем (за несколькими нерабочими днями).

4. Иностранные граждане - моряки, являющиеся членами экипажей невоенных судов иностранных государств, в случае схода на берег и временного пребывания в течение более двадцати четырех часов на территории порта Российской Федерации, открытого для захода невоенных судов иностранных государств, или портового города Российской Федерации ставятся на учет по месту пребывания органом миграционного учета на основании паспорта моряка (удостоверения личности моряка) при наличии в указанном документе отметки органа пограничного контроля о въезде указанных иностранных граждан в Российскую Федерацию.
ODPOWIEDZ