wizy i vouchery do Rosji

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Szulik
Administrator

Post autor: Szulik »

Przyznaję się do błędu :oops:

Swego czasu wiążąca dla nas była uchwała rządu Moskwy, bodajże z 1997r., która regulowała obowiązek rejestracji obcokrajowców w ciągu 3 dni. Jednak ustawa ta dotyczyła tych obcokrajowców, którzy nie podlegają obowiązkowi wizowemu.

Faktycznie wychodzi na to, że obywatel Polski ma 7 roboczych dnia na rejestrację.
alfagta
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: alfagta »

Witam wszystkich!
Proces aplikacji wizowej RUS to koszmar. Zero logiki, na jednej stronie to, a na innej co innego, biura wizowe, opłaty podawcze, lewe vouchery, etc. DRAMAT!
Czy ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedzieć na te kilka pytań? Z góry dzięki!
Jak wygląda sprawa wizy w Konsulacie w Krakowie?
1. Czy można normalnie złożyć papiery w Konsulacie, a nie w IFS celem uniknięcia opłaty 25 euro? Dzwoniłem do Konsulatu dzisiaj, to mi powiedzieli że Oni się już wizami nie zajmują i polecają IFS.
2. Jest strona internetowa z rejestracją terminu w Konsulacie. Czy to w ogóle działa? Pytam, bo u ruskich różnie bywa. Do tego zastanawiają wszystkie terminy dostępne.
3. Czy każdy internetowy pośrednik pobiera 25 euro opłaty podawczej?
4. Czy można składać papiery w imieniu znajomego?
Pozdrawiam!
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

alfagta pisze:3. Czy każdy internetowy pośrednik pobiera 25 euro opłaty podawczej?
Ta opłata została wprowadzona przez konsulaty, więc raczej uniknąć się jej nie da
Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin »

Z tego co ja się dowiadywałem, tylko co prawda w Warszawie, a nie w Krakowie, to jeśli składa się dokumenty osobiście, a nie za pośrednictwem tego centrum internetowego, to tych 25 EUR się nie płaci. Powiedziano mi też, że mogę złożyć wniosek dla innej osoby. Rejestracja terminu wizyty w konsulacie/ambasadzie przynajmniej jeśli chodzi o Warszawę działa bez problemu. A IFS jest chyba jeden na całą Polskę, więc korzystając z niego zawsze te 25 EUR trzeba zapłacić.
alfagta
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: alfagta »

Byłem dzisiaj w konsulacie w Krakowie. Przeżyłem wszystko na własnej skórze. Konsulat przyjmuje w pon., śr. i piątki od 8 do 12. Trzeba się koniecznie umówić na wizytę poprzez stronę http://krakow.kdmid.ru/queue/Default.aspx. Cel wizyty jest nieważny. Można zaznaczyć dowolną opcję, nawet sprawy emerytalne. Jak się człowiek ładnie uśmiechnie, to można napisać na miejscu upoważnienie i odebrać dokumentu w imieniu całej grupy.
m0ke
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: m0ke »

Pytanie techniczne. Jadę z Azerbejdżanu do Kirgistanu via Rosja/Kazachstan. W Rosji i Kazachstanie zamierzam być mniej niż 10 dni. Czy da się to zrobić na wizach tranzytowych ? Czy trzeba na turystycznych ?
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Jechałem z Turkmenistanu przez Kazachstan do Rosji. W Ambasadzie, w Polsce, polecili mi jednak turystyczną do Kazachstanu (nie jechałem jednym środkiem transportu i nie mogłem przedstawić biletów, bo jak tu kupić bilet na autobus Atyrau-Uralsk w Polsce... ?).
Molu
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Re: wizy i vouchery do Rosji

Post autor: Molu »

Czy ktoś może powiedzieć jak długo jest ważna rosyjska wiza.
Sprawa ma się tak, że spędzę w Indiach blisko 2 miesiące a następnie samolotem do Rosji i powrót do Polski.
W Rosji chciałem spędzić około 2 tygodni. Czy jeśli wyrobię wizę przed wyjazdem będzie ona nadal ważna ?
Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin »

Wizę wyrabiasz na określony termin, tzn. podajesz datę od której wiza ma być ważna. Standardowa wiza turystyczna jest wystawiana na maksymalnie 30 dni.
michal9542
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: michal9542 »

Mam kilka wątpliwości odnośnie wyrobienia wizy. Byłbym wdzięczny za ich rozwianie :D
1. Czy jako mieszkaniec Śląska mam obowiązek składanie wniosku w konsulacie w Krakowie, czy mogę to spokojnie załatwić w Warszawie?
2. Jeżeli jest obowiązek załatwiania wizy w Krakowie, to gdzie mam zarejestrować wizytę w konsulacie (w przypadku ambasady w Warszawie jest dostępny cel wizyty: wiza, natomiast takiej opcji w Krakowie nie ma. Mam rozumieć że jeżeli zaznaczę tak jak pisał ktoś powyżej dowolny cel np. sprawy emerytalne to zostanę obsłużony?). Oczywiście chciałbym uniknąć płacenia 25 EUR haraczu IFS :)

Z góry dzięki za pomoc :wink:
Szczurek07
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Szczurek07 »

Witam
Mam zamiar wybrać się w wakacje do znajomych Rosji. Mam pytanie czym zająć się wcześniej - biletem lotniczym czy wizą? Wiadomo, że im wcześniej zarezerwuję lot, tym będzie on tańszy, jednak boję się, że w przypadku odmowy wydania wizy zostanę z biletem bez możliwości wjazdu na teren FR. Nie mam również pojęcia na jak długo przed planowanym wyjazdem należy zacząć załatwiać wizę?

Druga sprawa dotyczy obowiązku meldunku po przyjeździe w miejsce docelowe. Gdzie taki meldunek należy wykonać i jak to przebiega? Co należy okazać?
Dzięki za pomoc, pozdrawiam!
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Spokojnie załatwijaj bilet, jeśli wyhaczyłeś jakiś tańszy, wyrobienie wizy zajmuje ok. tygodnia, więc wystarczy, że weźmiesz się za to kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Możesz tez zlecić tę procedurę jakiemuś pośrednikowi, wyjdzie trochę drożej, ale nie będzisz musiał martwić się o voucher, ubezoieczenie itp. Odmowy raczej sie nie obawiaj; Rosja to nie USA, jeśli wszystkie dokumenty będą w porządku, to wizę dostaniesz, no chyba że jesteś na jakiejś czarnej liście FR :)
Meldunek (registracja) konieczny jest, jeśli w jakimś miejscu w Rosji przebywasz dłużej niż 7 dni. W takim przypadku najlepiej zatrzymać się w takim hotelu (hostelu), który załatwi wszystkie formalności za Ciebie (nie wszytskie obiekty noclegowe mogą dokonywac formalności registracyjnych). Jeśli nigdzie nie planujesz być dłużej niż 7 dni, to teoretycznie meldować się nie musisz; warto jednak zachować w takim wypadku wszytskie bilety kolejowe czy lotnicze, będą one w razie czego (kontrola przy wyjeździe z Rosji)dowodem, że rzeczywiście nie byłeś cały czas w jednym miejscu
Szczurek07
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Szczurek07 »

Dzięki wielkie za informacje! Z tego co wiem nie jestem na żadnej czarnej liście :mrgreen:
A jeszcze taka sprawa, we wniosku wizowym wymagane jest podanie numeru referencyjnego oraz numeru rezerwacji. Czy oznacza to, że jeżeli chcę skorzystać z pośrednictwa biura (chcę, żeby oni wystawili mi potrzebny voucher, i zajęli się reszta formalności), wniosek ten wypełniam u nich, na miejscu, czy jak?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Jeśli zlecisz biuru załatwienie wszystkich formalności, to nawet wniosek mogą wypełnic za Ciebie,a w każdym razie pomóc w jego wypełnieniu. Ja wielokrotnie wypełniałem wnioski w biurze (czy to na wizę rosyjską, czy białoruską), nawet jeśli później dokumenty składałem sam
Molu
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Molu »

Z innej beczki. Wyrabiał ktoś z Was wizę do Rosji będąc w Indiach ?
Teoretycznie jest to możliwe, ale czy ktoś doświadczył ?

Dzięki za informacje.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

Jeśli przebywasz legalnie w jakimś kraju to możesz złożyć ankietę w dowolnej ambasadzie. Ograniczeń nie ma, teoretycznie. Jedynei czasemm oze to długo potrwać, a domniewam, że czas masz ograniczony.
W praktyce zadzwoń do dalej ambasady i poporstu zapytaj, czy możesz.
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Pod warunkiem, że przez "legalność pobytu" rozumiemy posiadanie karty pobytu danego kraju. W przypadku m.in. Azerbejdżanu złożenie wniosku w wielu innych niż Polska europejskich krajach dla obywatela Polski możliwe jest tylko przy byciu rezydentem danego państwa.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

Niekoniecznie karta pobytu.. często wystarczy wiza danego kraju + zameldowanie.
Trzeba dowiadywać się w konkretnym przypadku.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Dokładnie. Parę razy załatwiałem rosyjską wizę (co prawda tranzytową) w konsulacie w Ałmaty, bez żadnych problemów. W KZ przebywałem na podstawie rocznej wizy+registracji, ale w tym rosyjskim konsulacie nawet nie zawsze o to pytali
djds
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: djds »

Pytanko. Zamawiam voucher przez stronkę Wspólnota 2000, rezerwację hoteli robię na booking.com. Czy adres wpisany w voucherze musi pokrywac się z rezerwacją noclegu? Pytam, bo widziałem w necie vouchery z wpisanym adresem hotelu.
Poszukuję forumowiczów ze Śląska w celu stworzenia regionalnego oddziału forum
pietia
Kanclerz
Kanclerz

W ankiecie chyba lepiej wpisz ten hotel z vouchera, na miejscu nocować możesz gdzie chcesz
Awatar użytkownika
hOMER
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: hOMER »

załatwiał ktoś ostatnio wizy tranzytowe przez rosję?
potrzebuje tranzyt dwukrotny a słyszałem że ostatnimi czasy odmawiają.
podobno z kazachstanem podobnie... ktoś ma jakieś doświadczenia lub informacje ?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Dlaczego niby odmawiają? Może powodem jest brak wszystkich biletów na przejazd przez Rosję? Poza tym, z tego co wiem, dwukrotna tranzytówka może być wystawiona maksymalnie na przedział 30 dni, tzn. oba przejazdy muszą być w tym przedziale. Kiedyś wyrabiałem dwukrotną w Ałma Acie, z biletów wynikło, ze między pierwszym wjazdem a ostatnim wyjazdem są 32 dni, i na tyle mi dali, ale ponoć w drodze wyjątku
Awatar użytkownika
hOMER
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

no ja wracać będę po prawie 60 dniach więc też nie do końca wspaniała informacja :|
Ile trwa zatem w ałmaacie wyrobienie wizy? długo czekałeś? bo przypuszczam że czeka mnie podobna sytuacja której jednak chcialem uniknąć.
A jeżeli jadę autem i nie mam żadnych biletów to jak mam rozwiązać ten problem?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

No tak, 60 dni to chyba za długi przedział dla jednej wizy.
W Ałmacie wyrobienie wizy zajęło mi jakieś 4 dni. Mogłem dostać szybciej, gdybym zapłacił podwójnie, ale aż tak się nie spieszyłem. Obsługa była bardzo życzliwa, przed konsulatem zawsze kłębił się tłum obywateli FR z różnymi sprawami, ale do działu wizowego puszczali poza kolejką. Jeszcze wygodne było to, że opłatę za wizę wpłacało się w kasie konsulatu, można było w euro, dolarach, a ja płaciłem w tenge, przelicznik był całkiem normalny, nie to co w bankach :wink:
Doświadczenie mam z lat 2009-2010, mam nadzieję, ze nic się nie zmieniło, w każdym razie nie na gorsze
Szulik
Administrator

A na kiedy potrzebujecie te wizy?
Wiele wskazuje na to, że od czerwca 2014 zmienią się zasady wydawania wiz do Rosji. Wśród zmian jest wydłużenie max. okresu obowiązywania wizy turystycznej do 6 miesięcy. Nie pamiętam czy krotność tez się zmieni.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

O, to ciekawe. Masz może jakiegoś linka do tych zmian?
Szulik
Administrator

pietia pisze:O, to ciekawe. Masz może jakiegoś linka do tych zmian?
Proszę bardzo: ze strony rządowej FR: http://government.ru/activities/11316

Krotność tez ma się zmienić.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Dzięki! Co prawda ten proekt dopiero wpłynął do Dumy, ale skoro wniósł go rząd, to Duma raczej go przyklepie.
Może pójdą w kierunku multiwiz, na wzór wydawanych przez państwa Schengen. No i ciekawe, na ile zredukowana zostanie ilość dokumentów, potrzebnych do wyrobienia wizy. W sumie i teraz nie ma ich przesadnie dużo, może wyeliminują konieczność posoadania vouchera?
A gdyby jeszcze w przyszłości rozszerzono te zasady na inne kraje projektowanej Unii Eurazjatyckiej (Białoruś, Kazachstan) to w ogole byłoby super
Awatar użytkownika
hOMER
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

no zalatwiać będe w czerwcu wiec zobaczymy czy będa juz podpisane zmiany o ktorych piszesz.
przydaloby sie! :)
ODPOWIEDZ