Rejestracja - pytania i krok po kroku

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
agar30
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Rejestracja - pytania i krok po kroku

Post autor: agar30 » śr 30 mar, 2011 15:19

Witam. Z góry przepraszam, bo temat był na forum, chciałbym jednak usystematyzować wiadomości na temat obowiązku meldunkowego:-) Jak dotąd jeździłem tylko po Ukrainie, teraz czas na Rosję.
Wybieram się do Moskwy samolotem, voucher i wizę załatwię sobie przez firmę. Będę leciał samolotem.I teraz pytania:

1. W jednym przewodniku czytałem, że na karteczce imigracyjnej otrzymanej od pogranicznika w żadnym wypadku nie nalezy wpisywać nazwy hotelu z "lewego" (tzn.załatwionego przez firmę) voucheru.Jak rozumiem, jest to prawda, czyli nalezy to miejsce zostawić puste - co na to pogranicznicy na lotnisku?

2. Przyjeżdżam na miejsce. Będę mieszkał w hostelu (5 dób), i ni cholery nie wiem, czy oni sami mnie zameldują, czy nie. Oczywiście zapytam.

3. Załóżmy, że nie meldują. I co teraz?Owszem, czytałem,że muszę iść na pocztę (lub na milicję).Co powinienem zabrac?Paszport swój, to oczywiste.I co jeszcze?Jakieś zaświadczenie z tego hostelu?

4. Powiedzmy, że mam kwity wszystkie,wypełniam druk na poczcie i co dalej?Pani z okienka wbija mi coś w kartkę imigracyjną?

5. Zdaję sobie sprawę, że czasem sprawdzają na granicy meldunek, czasem nie.Taka "rosyjska ruletka":-) Ale ostatnio jak jechałem na Krym (12ty wjazd na Ukrainę), to pogranicznik w Szeginie sprawdził sobie, czy we Lwowie na Gródeckiej rzeczywiście jest pod tym numerem hotel Arena - po raz pierwszy mi się zdarzyło coś takiego:-)))))

Będę wdzięczny za wyjaśnienie tajemnicy meldunku w Rosji:-)

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi » śr 30 mar, 2011 18:24

agar30 pisze:1. W jednym przewodniku czytałem, że na karteczce imigracyjnej otrzymanej od pogranicznika w żadnym wypadku nie nalezy wpisywać nazwy hotelu z "lewego" (tzn.załatwionego przez firmę) voucheru.Jak rozumiem, jest to prawda, czyli nalezy to miejsce zostawić puste - co na to pogranicznicy na lotnisku?
Ja tam pisałem przeróżne rzeczy, często zupełnie inne niż na prawdziwym meldunku. Napisz tak jak masz na wizie.

A w jaki dzień tygodnia jedziesz? Bo na meldunek masz 3 dni robocze, więc jeśli pobyt zahacza o weekend to nie musisz się meldować.

agar30
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: agar30 » czw 31 mar, 2011 07:33

Wyjżdżam we wtorek, wracam w niedzielę.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » czw 31 mar, 2011 10:43

Jedi pisze:
agar30 pisze:jeśli pobyt zahacza o weekend to nie musisz się meldować.
tak, ale to w przypadku OVIRu i Policji.

Na poczcie patrzą na stempel wjazdowy i mogą nie chcieć zrobić rejestracji, poczta pracuje codziennie i liczą każdy dzień.

trochę info o rejestracji na poczcie:

rejestracja na poczcie

Jednak polecam ten wariant, bo jest prosty, szybko i tani (10 minut / ok. 200 rub)
Ostatnio zmieniony pt 01 kwie, 2011 10:23 przez BARTixR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi » czw 31 mar, 2011 16:13

agar30 pisze:Wyjżdżam we wtorek, wracam w niedzielę.
No to 4 dni robocze, więc rejestracja będzie wymagana.
agar30 pisze: 2. Przyjeżdżam na miejsce. Będę mieszkał w hostelu (5 dób), i ni cholery nie wiem, czy oni sami mnie zameldują, czy nie. Oczywiście zapytam.
Nie każdy hostel ma licencję na rejestrację, więc zadzwoń zawczasu albo napisz maila i się zapytaj.

BARTixR pisze: tak, ale to w przypadku OVIRu i Policji.

NA poczcie patrze na stempel wjazdowy i mogą nie chcieć zrobić, poczta pracuje codziennie i liczą każdy dzień.
BARTixR, cytowanie służy wydzieleniu części tekstu, który komentujesz bądź odpowiadasz na pytanie. Zacytowałeś całą moją wypowiedź, wiec nie rozumiem do czego się odnosiła ta odpowiedz. W dodatku nie stosujesz zasad poprawnej polszczyzny i gramatyki. Napisz jeszcze raz, abyśmy mogli Ciebie zrozumieć 8)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pt 01 kwie, 2011 10:25

BARTixR pisze: tak, ale to w przypadku OVIRu i Policji.

NA poczcie patrze na stempel wjazdowy i mogą nie chcieć zrobić, poczta pracuje codziennie i liczą każdy dzień.

BARTixR, cytowanie służy wydzieleniu części tekstu, który komentujesz bądź odpowiadasz na pytanie. Zacytowałeś całą moją wypowiedź, wiec nie rozumiem do czego się odnosiła ta odpowiedz. W dodatku nie stosujesz zasad poprawnej polszczyzny i gramatyki. Napisz jeszcze raz, abyśmy mogli Ciebie zrozumieć 8)

nie zawsze mam komputer z polskimi literkami pod ręką oraz sprawdzaniem ortografii, przykro mi.
Poza tym odpowiadam szybko i mogę gubić literki.
Przepraszam.
Kto zechce dopyta, kto ma czym myśleć domyśli się.

Tambala
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Tambala » wt 12 kwie, 2011 19:20

Od 25 marca obowiązują nowe przepisy dotyczące "registracji" w Rosji. Termin na dokonanie tego aktu urzędowego został wydłużony do 7 dni roboczych (dotychczas były to 3 dni). Ponadto zniesione zostały kary wobec obcokrajowców za brak rejestracji - teraz ukarana może być tylko "strona przyjmująca". W praktyce oznacza to, że policjantom brakuje już jakiejkolwiek podstawy do wymuszania łapówek na miejscu, bo bawić się z papierami dotyczącymi jakiejś tam instytucji nikomu z nich nie będzie się chciało.

Oficjalna informacja na ten temat znajduje się tu:

http://www.ufms.spb.ru/news/idn-976.html

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 12 kwie, 2011 19:51

a tutaj dla zainteresowanych strona gosuslug:

http://www.gosuslugi.ru/ru/

i

registracja na gosuslugi.ru

Maijec
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny
Kontakt:

Post autor: Maijec » pt 17 cze, 2011 01:06

Czytam i czytam i nie jestem pewien czy dobrze wszystko zrozumiałem. Sam wybieram się do Pitera za parę dni i nadal mam wątpliwości jak po przyjeździe powinienem zarejestrować się by być w zgodzie z litera prawa.

Oto więcej szczegółów:

1. Wjazd na terytorium RF: 27/06 (nocleg w Kaliningradzie) i następnie lot do Pitera.

2. Powrót (opuszczenie terytorium RF): 04/07

No i teraz pytania :

1. Czy w świetle informacji powyżej w ogóle muszę sie rejestrować. Licząc w dniach roboczych mój pobyt będzie trwał dokładnie 7 dni. Jesli nie muszę to jaka mam „podkładkę” na granicy lub dla milicjanta na ulicy gdyby ktoś pytał mnie o brak rejestracji . Wydruk strony internetowej? ;-)
2. Jeśli jednak istnieje konieczność rejestracji to co dalej ? Jadę na voucherze a nocować będę w mieszkaniu użyczonym przez znajomych zakonników. W otrzymanym mailu moi gospodarze napisali mi ze muszę zarejestrować się w którymś z tamtejszych biur podroży (nic nie wspomnieli nic o rejestracji za pośrednictwem poczty). Pytanie czym sie rożni jedna opcja od drugiej ?
3 Przy opcji rejestracji przez pocztę jakie dokumenty muszę mieć ze sobą? Paszport? Dokumenty moich gospodarzy? W przypadku tego ostatniego myślę że może być z tym problem.

Dzięki za wszelkie pomocne uwagi.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » sob 18 cze, 2011 15:28

na poczcie, wypełnia się 2 ankiety, jedna dla ciebie druga dla UFMS.
może to zrobić sam właściciel mieszkania / osoba na stałe zameldowana w tym mieszkaniu, majac Twój paszport i migracyjną kartkę. (pewnego rodzaju biznes się z tym rozwinął, wiadomo o co chodzi)

zgłasza że TY przebywać od dnia pod tym adresem, wysyła się to poleconym listem na adres właściwego urzędu (na poczcie znają adresy) i z głowy.
warto wcześnie kilka kser zrobić paszportu, migracyjnej kartki.

w dzień wyjazdu kiedyś, pewnie i teraz trzeba cześć, która tobie została jako potwierdzenie odesłać pod ten sam adres UFMS, z wpisana datą wyjazdu (czyli defakto wymeldowania) i teoretycznie nie przewidzieli niczego co by zostało ci na rękach, ja kiedyśrobiłęm ksero, potem poprostu sugerowałem tak odp. na granicy że registracja otpravlena v UFMS kak podtverzdenie ubitiya.
Tyle pytań pogrniaczników.

emiliazet
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: emiliazet » pn 22 sie, 2011 08:09

Drodzy Forumowicze!

Wybieram się na początku września pierwszy raz do Moskwy i Petersburga. W Moskwie będę najpierw mieszkać przez 5 dni w hostelu, potem przez 2 tygodnie w innym hotelu - czy muszę 2 razy się registrować, skoro zmieniam miejsce pobytu? I jeszcze jedno pytanie: jak długo zwykle czeka się na rejestrację za pośrednictwem hostelu/hotelu? 1 dzień np:? I czy zwykle obsługa potrzebuje paszport czy może tylko jego kopię? Pytam, bo to dla mnie czarna magia i zastanawiam się czy będę musiała siedzieć w pokoju i cierpliwie czekać godzinami/dniami na rejestrację, co by nie szlajać się bez paszportu i nie kusić losu :roll:

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » pn 22 sie, 2011 08:24

Po prostu nic się nie martw, załatwią to za Ciebie w hotelu/hostelu...
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

emiliazet
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: emiliazet » śr 24 sie, 2011 21:37

MorgothV8 dzięki za odp 8)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 25 sie, 2011 20:17

Aczkolwiek nie wszystkie hotele i zwłaszcza hostele mają uprawnienia do dokonywania bezpłatnej registracji. Niektóre z nich mogą pomóc w jej uzyskaniu, jednak za dodatkową opłatą

emiliazet
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: emiliazet » pt 26 sie, 2011 09:11

No właśnie! Niestety okazało się, że hostel, w którym mam mieszkać, nie wykonuje registracji...Czyli czeka mnie spotkanie z Paniami z poczty - trzeba to będzie wziąć jakoś "na klate"...a czy Pani z poczty może się dowalić, że sama na własną rękę się registruję? a z drugiej strony i tak pewnie muszę podać szczegółowe dane kogoś, kto mnie przyjmuje, a nie liczę, że ktoś z hostelu chętnie poda swoje dane... - czyli jednym zdaniem: to będzie masakra ta cała registracja :shock: grunt to nie dać się żywcem :twisted: :wink:

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 26 sie, 2011 15:17

Wprawdzie sam rejestracji via poczta nigdy nie dokonywałem, ale z tego co wiem, to trzeba wówczas podć dane osoby, która Cię gości, a najlepiej żeby była ona przy tym obecna. Wydaje się, ze w Twojej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług którejś z firm, wykonujących za opłatą registracje na dowolny okres(w Moskwie jest ich sporo, stosowne ogłoszenia można znaleźć choćby w metrze), bądź też przespacerowanie się po innych ho(s)telach i próba wysępienia fikcyjnej registracji u nich (wiem, że czasem się to udaje, acz nie zawsze, i też jednak za opłatą)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 30 sie, 2011 21:23

emiliazet pisze:a z drugiej strony i tak pewnie muszę podać szczegółowe dane kogoś,
muszą być ksera paszportu + paszport w oryginale oraz osoba przyjmująca - zameldowana na stałe pod tym adresem.
Samemu -sobie nie da się zrobić rejestracji.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » ndz 22 sty, 2012 00:21

W świetle obecnych przepisów, jaki jest sens rejestracji?

Latem zamierzam wybrać się samochodem na trzy tygodnie do Rosji, w żadnym miejscu zatrzymywać się nie będę na dłużej, więc wnioskuję, że nie spotka mnie żadna przykra konsekwencja jeśli oleję owe formalności. Czy słusznie rozumuję?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 22 sty, 2012 07:19

W takiej sytuacji spróbowałbym załatwić sobie registrację w jednym chociaż miejscu. W przypadku podróży samochodem trudno będzie Ci udowodnić przy wyjeździe, że nigdzie nie przebywałeś dłużej niż kilka dni (w przypadku podróży pociągami zawsze można jako dowód przedstawić bilety, czasem to przekonuje). Jeśli zaś będziesz miał choć jedną pieczątkę, z registracją nawet na 1-2 dni, to już powinno wystarczyć

Rublin
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Rublin » czw 19 kwie, 2012 07:39

Jaki jest maksymalny czas przebywania w Rosji w którym nie trzeba dokonywać żadnych rejestracji, o których mowa w temacie?

misiura
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: misiura » czw 19 kwie, 2012 15:12

Kiedyś było 3 dni robocze, ale z tego co słyszałem to zwiększono do 7 roboczych.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » czw 19 kwie, 2012 18:27

misiura pisze:Kiedyś było 3 dni robocze, ale z tego co słyszałem to zwiększono do 7 roboczych.
Tak z ciekawości, skąd masz takie info? Bo gdy szukam w necie, to nie znajduje jeszcze aktualnych dokumentów, a około rok temu była zmiana.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » czw 19 kwie, 2012 18:29

misiura pisze:Kiedyś było 3 dni robocze, ale z tego co słyszałem to zwiększono do 7 roboczych.
Ja, gdy byłem w Rosji dłużej niż tydzień, to zawsze wracałem przez Białoruś, a więc nie sprawdzali mi rosjanie meldunku, i zawsze mi jakoś się udawało. Ale chciałbym jednak wiedzieć dokładnie, jak to jest.

Podstawową kwestią jest, czy można bez meldunku przebywać w FR x dni, czy można w jednym miejscu bez meldunku przebywać x dni? Różnica duża.

misiura
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: misiura » czw 19 kwie, 2012 18:34

A ja również wracałem raz bez meldunku przez Białorus i o 3 w nocy jak była kontrola, gdy tylko dowiedział się Białurski celnik , że meldunku nie mamy, kazał wysiadać z pociągu i iść z nim do biura. Pociąg oczywiście na nas by nie zaczekał. Na szczęście 10 $ załatwiło sprawę.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » czw 19 kwie, 2012 18:37

Białoruscy pogranicznicy często zadają pytanie o rejestracji i lepiej zróbcie, aby nie stwarzać sobie nerwowych sytuacji i cała droge powrotną denerwoac się co będzie. To przeciez ma bycprzyjemny wyjazd , odpoczynek zazwyczaj.

Ja mam wizę tranzytową białoruską, wiec pytają o potwierdzenie (propiska/ rejestracja), że byłem w Rosji a nie na Białorusi tak długo, na wizie tranzytowej (48h).

Wyjeżdżając z Rosji na Łotwę też kilak razy spotkało mnie takie pytanie.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » czw 19 kwie, 2012 19:10

BARTixR pisze:Białoruscy pogranicznicy często zadają pytanie o rejestracji i lepiej zróbcie, aby nie stwarzać sobie nerwowych sytuacji i cała droge powrotną denerwoac się co będzie. To przeciez ma bycprzyjemny wyjazd , odpoczynek zazwyczaj.
Ale tak z przekory zapytam, czy Białoruscy pogranicznicy pytają o meldunek w Rosji? Jeśli tak, to z jakiej racji? (Zakładam, że przebywanie w Białorusi moje na ten moment jest w 100% zgodne z prawem meldunkowym RB)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » czw 19 kwie, 2012 19:42

Vitalik pisze:
BARTixR pisze:Białoruscy pogranicznicy często zadają pytanie o rejestracji i lepiej zróbcie, aby nie stwarzać sobie nerwowych sytuacji i cała droge powrotną denerwoac się co będzie. To przeciez ma bycprzyjemny wyjazd , odpoczynek zazwyczaj.
Ale tak z przekory zapytam, czy Białoruscy pogranicznicy pytają o meldunek w Rosji? Jeśli tak, to z jakiej racji? (Zakładam, że przebywanie w Białorusi moje na ten moment jest w 100% zgodne z prawem meldunkowym RB)
Z takiej racji, że Białoruś i Rosja tworzy unię celną i mają jedną kartę migracyjną i dokumenty graniczne wjazdu - wyjazdu.
Zapewne zauważyłeś, że wjeżdżając na Białorus przechodzisz kontrolę paszportowa i celna a dalej nie ma granicy dla ruchu pasażerskiego (Białoruś - Rosja).
Stąd ich prawo o potwierdzenie przebywania . I musisz udowodnić, gdzie byleś i ile dni.

Przekorny jesteś Vitalik.
Generalnie to dobrze , tacy ludzi sobie poradzą wszędzie i we współczesnym śmierdzącym wyścigu szczurów.

Często che się rzucić ten świat i wyjechać w tajgę, gdzie ludzkie odnoszenia są najważniejsze, prawdziwe i szczere ... :|

misiura
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: misiura » czw 19 kwie, 2012 22:36

BARTixR pisze: Często che się rzucić ten świat i wyjechać w tajgę, gdzie ludzkie odnoszenia są najważniejsze, prawdziwe i szczere ... :|
Tak, to prawda. Jak już tam się było, często przychodzą myśli, żeby odpocząć od tego "cywilizowanego" świata właśnie tam. Od jakiegoś czasu coraz częściej nachodzą mnie takie myśli. Na szczęście już niedługo uda mi się to zrealizować :)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » sob 21 kwie, 2012 09:06

misiura pisze:
BARTixR pisze: Często che się rzucić ten świat i wyjechać w tajgę, gdzie ludzkie odnoszenia są najważniejsze, prawdziwe i szczere ... :|
Tak, to prawda. Jak już tam się było, często przychodzą myśli, żeby odpocząć od tego "cywilizowanego" świata właśnie tam. Od jakiegoś czasu coraz częściej nachodzą mnie takie myśli. Na szczęście już niedługo uda mi się to zrealizować :)
Wspaniałych ludzi spotykałem z dala od zgiełku "cywilizacji". chciałbym aby mnie tacy otaczali..

Z drugiej strony trudno sobie odmówić na stałe wygody życia, w tej że cywilizacji, internetu, cyfrowego Tv, bliskosci marketów , serwisowych punktów, teatrów.... metro?? - na które tak narzekam itd.

bubu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bubu » ndz 17 cze, 2012 19:03

Witam!
Naczytałem się już trochę o tej rejestracji i dalej nie wiem jak mam załatwić swoją.
Mianowicie w sierpniu wybieram się z kolegą do Rosji, totalna partyzantka, spanie namiot lub jak się uda Couch Surfing.
Zaczynamy od St. Petersburga i jak się uda kończymy w Soczi.

Zakładając, że pierwszy nocleg przez CouchSurfing ograniemy jeszcze w PL, zamelduje nas ta przemiła osoba.
Jak to rozwiązać?

Rejestrować się na kilkudniowy pobyt w Petersburgu a miarę podróży zbierać bilety, prosić innych o meldunek i ładnie się uśmiechać na granicy?
Z tego jak rozumiem rejestrację na poczcie to nie ma takiej opcji " dzień dobry, jestem teraz tutaj, będę spał w namiocie, gdzieś".

Proszę o podpowiedzi, sugestie i własne doświadczenia.

ODPOWIEDZ