Rejestracja - pytania i krok po kroku

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 17 cze, 2012 20:29

Rejestrację musisz mieć, jeśli przebywasz w jakimś miejscu co najmniej 7 dni roboczych. Jeśli będziesz miał meldunek z Pitra, i jeszcze, powiedzmy, z Soczi, to raczej powinno wystarczyć.

Mikan
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Mikan » czw 05 lip, 2012 22:44

pietia pisze:Rejestrację musisz mieć, jeśli przebywasz w jakimś miejscu co najmniej 7 dni roboczych. Jeśli będziesz miał meldunek z Pitra, i jeszcze, powiedzmy, z Soczi, to raczej powinno wystarczyć.
Czyli mam rozumieć, że jadąc pociągiem przez Rosję, zatrzymując się w miastach na gora 4 dni, nie muszę robić rejestracji wogole? Dodam, ze wracać będę przez Ukrainę pociągiem Moskwa-Kijów.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 06 lip, 2012 07:57

No teoretycznie nie, choć jeśli cały pobyt trwać będzie kilka tygodni, to ja na waszym miejscu postarałbym się jednak o registrację w jednym chociaż miejscu (najlepiej tam, gdzie spędzicie najwięcej dni/nocy), tak dla świętego spokoju. No i koniecznie zachowujcie wszystkie bilety, jako dowód, że głównie się przemieszczaliście

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » śr 22 sie, 2012 12:58

A ja mam pytanie.

Jako że jeszcze słabo znam język, to chciałbym dowiedzieć się, jak rozumieć treść artykułu spod adresu:

http://www.fms.gov.ru/documents/migrate/

Chodzi mi zwłaszcza o fragment:

"При поселении иностранного гражданина в гостиницу, Принимающей стороной является администрация гостиницы, которая в течение одних суток уведомляет территориальный орган Федеральной миграционной службы о прибытии иностранного гражданина, а также выполняет все необходимые действия, связанные с учетом иностранных граждан и несет ответственность за соблюдением установленных правил пребывания".

Jak rozumieć to w kontekście mojej konwersacji z hostelem w Petersburgu, z którego otrzymałem wiadomość, że w przypadku przebywania do 7 dni roboczych w hostelu meldunku nie potrzebuję. Jest zmuszony hostel do zawiadomienia Służby Migracyjnej czy nie? I czy to zawiadomienie jest równoznaczne z meldunkiem? Czy jest może tak, że powiadomić odpowiedni Urząd muszą, ale ja nie muszę posiadać pieczątki z danego miejsca?

Będę w Rosji po dwa, maks. trzy dni w jednym miejscu i meldunki z Murmańska i Petersburga bardzo by mi się przydały, żeby uwiarygodnić moją trasę przejazdu. Teoretycznie wiem, że w takiej sytuacji nie potrzebuję ani jednego potwierdzenia, ale po co dawać pretekst do wiadomo czego...

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 22 sie, 2012 16:10

Hotele i hostele prowadzą rejestr wszystkich gości (bo muszą), w tym celu np. robią kserokopie paszportów i wiz. Być może dane te są później do wglądu odpowiednich służb migracyjnych. Nie jest to jednak równoznaczne ze stawianiem peczątki migracyjnej, zresztą chyba nie wszystkie hotele, a tym bardziej hostele, mają uprawnienia do okazywania usług w zakresie registracji

bubu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bubu » sob 08 wrz, 2012 19:19

Witam!
Parę postów wyżej i jakiś czas temu pytałem o rejestrację, teraz po powrocie napisze jak to wyglądało w moim przypadku.

W Rosji byłem 10 dni. Przekraczałem granicę Estonia/Rosja- Rosja/Gruzja. Kartę meldunkową dostałem od kierowcy autobusu, wypełniłem tak jak uważałem.

Na granicy celniczka nawet na nią nie spojrzała, nie sprawdziła czy dobrze czy źle jest wypełniona. Przybiła tylko pieczątkę i oderwała jedną część.

W Rosji ciągle się przemieszczałem, najdłużej w jednym miejscu przebywałem 2 doby.

Przy opuszczaniu kraju miałem podobną sytuacje, celnik zajrzał w paszport przystawił 2 pieczątki a kartę meldunkową odłożył na kupkę nawet nie sprawdzając czy są jakieś meldunki.
Na wszelki wypadek miałem przy sobie wszystkie bilety kolejowe.

To tylko opis mojego przypadku, nie chcę aby traktowano to jako podstawę, że rejestracja jest zbędna. Może był to tylko mój szczęśliwy przypadek.

To co się dowiedziałem:
Co do rejestracji na poczcie, pani w okienku nie specjalnie wiedziała o co chodzi.
W hostelach w Moskwie ( nie wszystkie to oferowały), rejestracja kosztowała od 500-750 rubli a czas realizacji 1dzień(odbiór następnego dnia).

Danielgd
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Danielgd » ndz 09 wrz, 2012 04:08

bylem w rosji 14, zarejestrowalem sie na poczcie w moskwie,u znajomych, a na granicy nikt nawet sie mnie nie zapytal o karteczke, a celniczka wyjela jak z paszportu i oddala mi jak zbednego smiecia. o co Tu chodzi ?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 09 wrz, 2012 08:49

bubu pisze:Co do rejestracji na poczcie, pani w okienku nie specjalnie wiedziała o co chodzi.
Sam przez pocztę i tak byś się nie zarejestrował, musiałbyś przyjść ze "stroną przyjmującą", czyli osobą, u której mieszkasz, i ta osoba musiałaby wypełnić odpowiednie druczki
W sumie obaj (Bubu i Danielgd) byliście w Rosji niezbyt długo, więc w sumie nie dziwę się, że registracja nikogo przy wyjeździe nie interesowała. U mnie też ostatnio nie zwracali na to uwagi. Zato potrafili pytać o registrację jadących w tym samym wagonie gastarbeiterów z Ukrainy czy Mołdawii, wracających do kraju po upływie 2-3 miesięcy. Niewykluczone też, ze zainteresowałby się waszą registracją moskiewski policjant, sprawdzający wasze dokumenty (aczkolwiek i te kontrole ostatnio jakby rzadziej się zdarzają, za Łużkowa były one nagminne)

Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: survey06 » pn 10 wrz, 2012 04:29

Mnie sie przytrafila zupelnie inna historia na lotnisku Szeremietievo. Przy kolejnym przylocie z kraju i oddaniu paszportu do kontroli z wypelniona Immigration Card, pogranicznik (a wlasciwie pograniczniczka) zapytala skad mam … stara polowke karty? (Znalazla ja przegladajac paszport gdyz mam w zwyczaju trzymac w paszporcie wszystkie swistki graniczne, boardingi itp.) Odpowiedzialem zgodnie z prawda, ze jej kolega czy kolezanka nie odebrali kartki przy ostatnim wylocie. Dziewczyna tylko sprawdzila zgodnosc stempli kontroli paszportowej na polowce kartki oraz tych wylotowych w paszporcie i ... z usmiechem zyczyla przyjemnego pobytu.

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » pt 19 paź, 2012 13:01

Ja miałem z kolei wizę dwukrotną turystyczną rosyjską i jednokrotną turystyczną białoruską. Najpierw wjechałem do Rosji, potem na Białoruś, z Białorusi do Kaliningradu przez Litwę. Przy wyjeździe z Białorusi w stronę Kaliningradu oddałem trzy rejestracje z Rosji i kartkę migracyjną, na której był stempel z Mińska. Kartkę celnicy zabrali, trzy rejestracje rosyjskie dostałem z powrotem (nie oddawałem osobiście, paszporty były zbierane w autobusie). W Kaliningradzie (dostałem nową kartkę migracyjną na granicy, rzecz jasna) otrzymałem rejestrację od osoby prywatnej i przy wyjeździe na przejściu w Grzechotkach celniczka zabrała i podbiła migracjonkę, ale wzięła tylko jedną z czterech (doszła ta nowa w Kaliningradzie) rejestracji, i to w dodatku tę z Petersburga.

Pytanie: czy te odrywane rejestracje mają być zwracane na granicy? Czy to już jako pamiątka mi zostanie? Zaznaczam, że migracjonki zdałem, zostały podbite i zabrane, tylko te świstki mi zostały. Z Murmańska, Pietrozawodska i Kaliningradu.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 19 paź, 2012 18:44

Dracid pisze: Pytanie: czy te odrywane rejestracje mają być zwracane na granicy? Czy to już jako pamiątka mi zostanie? Zaznaczam, że migracjonki zdałem, zostały podbite i zabrane, tylko te świstki mi zostały. Z Murmańska, Pietrozawodska i Kaliningradu.
Karty migracyjne zawsze zabierają przy wyjeździe, wcześniej stemplując tam pieczątkę wyjazdową. Natomiast co do świstków migracyjnych, to w ciągu ostatniego roku zebrałem już chyba 4 registracje z Briańska, te stare wciąż się u mnie walają, nikt ich nie odbierał. Inna sprawa, że zwykle legitymowałem się wizą wielokrotną, która wciąż jeszcze była ważna, podobnie jak registracja, więc nawet chyba nie mieli prawa mi jej wcześniej zabierać

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » śr 24 paź, 2012 09:46

Dracid pisze: Pytanie: czy te odrywane rejestracje mają być zwracane na granicy? Czy to już jako pamiątka mi zostanie? Zaznaczam, że migracjonki zdałem, zostały podbite i zabrane, tylko te świstki mi zostały. Z Murmańska, Pietrozawodska i Kaliningradu.
Rosja: Potwierdzenie rejestracji robione na poczcie, tam samo w przeddzień wyjazdu powinny być wysłane pocztą w to samo miejsce co zgłoszenie rejestracji, z wpisaną datą wyjazdu - sobie zostawiasz tylko ksero w przypadku kontroli na granicy.
W systemie rejestracji będą widniały "uviedlomneniya pribitiya" lecz nie będzie zgłoszeń o wyjeździe.

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » śr 24 paź, 2012 09:58

Na stronie www.fms.gov.ru jest coś takiego (przed chwilą to znalazłem):

"При убытии иностранного гражданина из места пребывания или выезда его из Российской Федерации, отрывная часть Уведомления остается у иностранного гражданина. Снятие иностранного гражданина с учета по месту пребывания осуществляется территориальным органом ФМС после поступления информации о постановке иностранного гражданина на учет по новому месту пребывания или выезде из Российской Федерации".

No i właśnie ja mam tę "odrywnają czasć".

Jak się do tego ustosunkować?

Tu jest cały fragment na temat zasad migracyjnych:

http://www.fms.gov.ru/documents/migrate/

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » śr 24 paź, 2012 10:13

w instrukcji rejestracji przez pocztę rossii, jest napisane, ze musimy sami zgłosić swój wyjazd.

jak interpretować to co napisałeś.
Ja widzę to tak, że wyjeżdżając na granicy jest infa , że wyjechałeś i oni do FMS dają sygnał, ale to z kolei koliduje z intrukcją z poczty - Rosja :mrgreen:

nie przejmuj się za mocno, bo nie zrobimy w ten sposó porzadku w ich biurokracji.
robić rejestracje i podróżować :)

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » śr 24 paź, 2012 11:08

BARTixR pisze:nie przejmuj się za mocno, bo nie zrobimy w ten sposó porzadku w ich biurokracji.
robić rejestracje i podróżować :)
I tak zrobię.

Swoją drogą, pani na poczcie mówiła jeszcze coś innego: że należy świstek oddać na granicy. No ale co zrobić, jak go nie chcą... ? :)

Stasiu47
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Stasiu47 » czw 21 mar, 2013 22:22

Tambala pisze:Od 25 marca obowiązują nowe przepisy dotyczące "registracji" w Rosji. Termin na dokonanie tego aktu urzędowego został wydłużony do 7 dni roboczych (dotychczas były to 3 dni). Ponadto zniesione zostały kary wobec obcokrajowców za brak rejestracji - teraz ukarana może być tylko "strona przyjmująca". W praktyce oznacza to, że policjantom brakuje już jakiejkolwiek podstawy do wymuszania łapówek na miejscu, bo bawić się z papierami dotyczącymi jakiejś tam instytucji nikomu z nich nie będzie się chciało.

Oficjalna informacja na ten temat znajduje się tu:

http://www.ufms.spb.ru/news/idn-976.html
Kto to jest "strona przyjmująca". Gdy załatwiam sobie wizę przez jakieś nasze biuro podróży to wstawiają, nie wiem czy nie lipną, firmę (ostatnio ZAO Interserwis) bez adresu. Mimo to się zarejestrowałem, ale teraz zastanawiam się czy warto. Jak jest na granicy przy wyjeździe, ma ktoś świeże doświadczenie.
Stasiu47

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pt 22 mar, 2013 20:28

Stasiu47 pisze:
Kto to jest "strona przyjmująca".
ten kto cię rejestruje - robi meldunek.
może być to zarówno osoba fizyczna jak i firma.

joannaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Re: Rejestracja - pytania i krok po kroku

Post autor: joannaaa » pn 04 sie, 2014 11:22

hej, mam problem w związku z rejestracją: za tydzień wybieram się do Petersburga w terminie 13-19.VIII (czyli 5 dni roboczych). Czy w takim razie muszę się rejestrować? Jeśli tak, to czy mogę to zrobić sama na poczcie? Nocleg załatwiałam przez airbnb, a wątpie czy mojemu hostowi będzie się chciało gdzieś ze mną chodzić po urzędach w tym celu, szczególnie, że prawdopodobnie nawet nie będzie go w mieście w tym czasie (klucze zostawia mi jego przyjaciel).

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pn 04 sie, 2014 14:58

liczą się daty na pieczątkach, wiec policz. Godzina 00.00 zmienia datownik na kolejny dzien.

Sama na poczcie możesz pocztówkę wysłać. Aby się zarejestrowac potrzebny jest ktoś zameldowany pod danym adresem. Wyobraź sobie co by było, gdy każdy mógł się zameldować pod wymyślonym adresem ?

joannaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: joannaaa » pn 04 sie, 2014 15:18

no tak myślałam, ale czy w takim razie muszę się rejestrować? Skoro mój pobyt nie przekracza 7 dni? Nie widzę innego wyjścia skoro osoby, u której się zatrzymuje, nie będzie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 05 sie, 2014 21:17

Jeśli Twój pobyt ma objąć tylko 5 dni roboczych, to możesz się nie rejestrować

aaagggaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: aaagggaaa » pt 26 maja, 2017 13:41

Czesc,
Czy ktos mi moze szybko pomoc. Jestesmy w 4 osoby w Rosji. Wyladowalismy we Wladywostoku 8 dni temu. Nie dopilnowalismy nigdzie rejestracji, poniewaz spalismy pod namiotami oraz poruszalismy sie pociagami. Teraz znajdujemy sie w Irkucku i mamy problemy z zarejestrowaniem sie. Wybralismy opcje hostel bez rejestracji. Jutro z rana ruszamy na wyspe Olchon gdzie znow nie bedziemy miec mozliwosci rejestracji. Z checia olalibysmy ten problem, tylko czy ktos z wlasnego doswiadecznia moze nam powiedziec jakie sa tego realne konsekwencje? A i jeszcze jedno. Na granicy po wlocie do Moskwy dostalismy karte migracja tylko jakby jedna mala kateczke. A na forum pisza o dwoch karteczkach co sie jedna odrywa. O co tu chodzi? Dziekuje za info

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 26 maja, 2017 19:53

A zachowaliście bilety z tych pociągów (rozumiem, że spędzaliście w nich także niektóre noce)? Jeśli udowodnicie, że w żadnym miejscu nie zatrzymywaliście się na dłużej niż 7 dni, to myślę, że problemów być nie powinno

aaagggaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: aaagggaaa » sob 27 maja, 2017 00:28

Posiadamy bilety jak i rachunki z hosteli. Dziekuje!

aaagggaaa
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: aaagggaaa » sob 27 maja, 2017 00:33

A co z ta karta migracyjna? Jak ja wypelnic?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 27 maja, 2017 19:50

Karteczka, otrzymywana na granicy, gdzie wpisuje się swoje dane oraz cel podróży. Ponoć w ostatnim czasie dostaje się ją już wypełnioną

dżeferson
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: dżeferson » pn 12 cze, 2017 18:31

Ta karteczke nadal sie wypelnia. Po 13 dniach w FR zajechalem do Gruzji. Nigdzie sie rejestrowalem. Na granicy nikt nawet o to nie pytal. Standardowo - skad jedziesz, dokad, po co. Po mojemu ta cala rejestracja w miejscu pobytu to pic na wode tak samo jak te lewe rezerwacje hoteli w celu uzyskania wizy. Ppza tym nie jestem pewien czy w ogole ona dotyczy wizy turystycznej. To takie moje spostrzezenia na szybko :wink:

ODPOWIEDZ