Kaliningrad - centra handlowe, ciekawe sklepy, szroty

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
neccom
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Kaliningrad - centra handlowe, ciekawe sklepy, szroty

Post autor: neccom »

Witam.
Chciałbym prosić osoby, które były w Kaliningradzie o podanie adresów centrum handlowego lub ciekawych sklepów. W co tam można się tanio okupić:)? Po błąkaniu się po mieście trafiłem tylko do coś w stylu "praktiker". Języka nie znam wcale a po angielsku nie idzie się dogadać.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: radziun »

Sklepów w Kaliningradzie jest bardzo dużo, centrów handlowych też. Kup lub wydrukuj z Internetu mapę, pochodź (pojeźdź) i pooglądaj.

Jeżeli chcesz przeżyć prawdziwą przygodę (nie znasz rosyjskiego...) to odwiedź targowisko znajdujące się obok ulicy Gorkiego przy placu centralnym.

W Rosji jest drogo - jedyne co naprawdę opłaca się kupić to paliwo, papierosy i alkohol. Wszędzie jest mnóstwo rzeczy z importu z Polski, Niemiec i Europy - to interesuje Rosjan.

Trudno dostać ciekawe towary typowo rosyjskie. O ile lubisz eksperymenty - zainteresuj się jedzeniem - przekąskami, puszkami, sosami, majonezami, nabiałem (mlekiem w tubkach, serkami), słodyczami (szczególnie wieloma rodzajami chałwy), wędzoną i podsuszaną słoniną w plastrach itp... Unikaj kupowania podejrzanie taniego jedzenia - będzie niskiej jakości i pełne chemii tak jak i u nas, szczególnie, że w Rosji nie trzeba podawać na opakowaniu składu i "e-ulepszaczy".

Ciekawym eksperymentem jest kupowanie jedzenia i kwasu u babuszek. Bardzo dobre jedzenie (taki ekstremalny rosyjski "McDrive" :)) oferuje jadłodajnia przy trasie Kaliningrad - Sowietsk gdzieś w okolicach miejscowości Divnoje. Jeżeli jesteś zmotoryzowany to warto tam się zatrzymać. Warto również zobaczyć biedę w Sowietsku (obrzeżą Kaliningradu przy tym to nic...) i targowisko miejskie obok przejścia granicznego z Litwą.

Większe centra handlowe w Kaliningradzie:
1. Kaliningrad Plaza - przy Prospekcie Lenina,
2. Viktorija Ostrov - przy Bulwarze Słonecznym,
3. Epicentrum - przy ul. Baranowa,
4. Akropol - przy ulicy Gorkiego,
5. Centrum Europa - przy Placu Zwycięstwa,
6. Pasaż Kaliningradzki - przy ulicy Garażowej,
7. Mega Market - przy ulicy Ozierowa,
8. Siti - obok Moskiewskiego Prospektu,
9. Siódmy kontynent - obok ulicy Batalionowej,
10. Centrum Grand obok Sowieckiego Prospektu.

W żadnym z nich jednak nic mnie nie urzekło - są od siebie bardzo różne - różnią się towarami, sklepami i cenami. Nie wiem co Cię konkretnie interesuje, więc musisz sam ocenić.

neccom
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: neccom »

Dzięki za odpowiedź. Na pewno skorzystam jak pojadę drugi raz.
Zdążyłem już wrócić z Kaliningradu i rzeczywiście jest drogo i ogólnie bez rewelacji. Jeszcze nie świadomie pojechałem 9 maja w ich święto. Ludzi mnóstwo...
Polski browar po 5zł. Udało mi się spróbować kwasu chlebowego prosto z "cysterny" i był pyszny.
Jeśli chodzi o słodycze to byłem w dwóch marketach i nawet chałwy nie udało mi się kupić.
Wybór wódek jest spory wy. Piłem Diplomat i był super.
W wakacje zamierzam zwiedzić obwód wzdłuż i wszerz, a także jeśli nic mnie nie wystraszy to Moskwa i S-Petersburg.

Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Chałwę i mnóstwo innych specjałów np. różnych ciastek (sucharków) kupisz na targowisku. Podstawą do dogadania się z Rosjanami jest język. W zasadzie znając choćby kilkadziesiąt podstawowych słów i posługując się mową ciała (bez krępacji) dogadasz się w każdym wschodnim kraju: na Litwie, Łotwie, w Estonii i wszystkich krajach Federacji.

Obwód jest specyficzny. W Rosji (poza Obwodem) byłem tylko raz (w okolicach Pskowa) i powiem, że sklepy i ludzie są zupełnie inni, szczególnie na prowincji. Rosjanie bardzo lubią swój kraj i ludzi, którzy go odwiedzają - jeżeli więc będziesz kierował się rozwagą (tak jak w Polsce) to i tam nic złego Cię nie spotka, nawet ze strony milicji (miałem już dwie kontrole drogowe na trasie i obyło się bez łapówki).

Jeżeli masz auto, które po zatankowaniu jest w stanie przejechać minimum 600 km to podróż do Rosji przez Obwód nie będzie wcale taki grogi - będziesz tankował tylko tanie paliwo (nie licząc dojazdu z Polski). Kwestia tylko tego jaką masz wizę - musiałaby być minimum trzykrotna i na całą Rosję.

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bimbek »

neccom pisze:Chciałbym prosić osoby, które były w Kaliningradzie o podanie adresów centrum handlowego lub ciekawych sklepów
Polecam sklep "Арсенал" przy ul. Советский Проспект, ok. 200-300 metrów po prawej stronie za Dworcem Północnym. Dla miłośników militariów, po prostu SZOK.
Ostatnio zmieniony śr 29 cze, 2011 17:24 przez bimbek, łącznie zmieniany 1 raz.

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

radziun pisze:Rosjanie bardzo lubią swój kraj i ludzi, którzy go odwiedzają - jeżeli więc będziesz kierował się rozwagą (tak jak w Polsce) to i tam nic złego Cię nie spotka, nawet ze strony milicji
Radziun. I jest to prawda godna upowszechnienia.

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek »

Już nawet nie ma "Milicji" jest "Policja".
Ostatnio stojąc na przejściu Bezledy - Bagriatonowsk od ludzi jeżdżących zarobkowo Wysłuchałem takich historii o tej milicji, że aż nie chce się wierzyć i powtarzać. Generalnie po przejechaniu Rosji i Białorusi od Kaliningradu do Ulan Ude, nie potwierdzam większości ale jak pisał przedmówca zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

BTW Chciałbym ostrzec przed kolejkami na tym przejściu, jadąc do Rosji ledwo zdążyliśmy na samolot, wracając trafiliśmy na 24 h kolejkę polskich aut. Żeby nie bezinteresowna pomoc Pani i Pana z Bartoszyc (za którą jeszcze raz dziękuję) to stalibyśmy pewnie do dziś (kończyła nam się wiza mieliśmy tylko kilka godzin na przekroczenie granicy).
NASZA MOŁDAWIA
http://www.mynameisola.com/pl/tag/moldova/

www.mynameisola.com
https://www.facebook.com/mynameisolacom

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

radziun pisze: Większe centra handlowe w Kaliningradzie:
1. Kaliningrad Plaza - przy Prospekcie Lenina,
2. Viktorija Ostrov - przy Bulwarze Słonecznym,
3. Epicentrum - przy ul. Baranowa,
4. Akropol - przy ulicy Gorkiego,
5. Centrum Europa - przy Placu Zwycięstwa,
6. Pasaż Kaliningradzki - przy ulicy Garażowej,
7. Mega Market - przy ulicy Ozierowa,
8. Siti - obok Moskiewskiego Prospektu,
9. Siódmy kontynent - obok ulicy Batalionowej,
10. Centrum Grand obok Sowieckiego Prospektu.

W żadnym z nich jednak nic mnie nie urzekło - są od siebie bardzo różne - różnią się towarami, sklepami i cenami. Nie wiem co Cię konkretnie interesuje, więc musisz sam ocenić.
Ja byłem w takim trzypiętrowym z gwiazdami na suficie niedaleko wylotu na przejście w Bezledach. Ceny dość wysokie, które według Ciebie jest najtańsze ?

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

Drogo w Królewcu ? Jak już byliście w tym roku to podzielcie się cenami :)
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Droga porównując do cen z tamtego roku. A tak ogólnie to trochę drożej niż w Polsce. Nawet dobra wódka jest droższa niż polska wyborowa (najtańsze w markecie po 13 zł. )

Jutro jadę znowu na kilka dni. Sprawdzę dokładniej.
NASZA MOŁDAWIA

www.mynameisola.com

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

roberT/TANAIS pisze:Drogo w Królewcu ? Jak już byliście w tym roku to podzielcie się cenami
Mówisz. Masz.

Dane z 24 czerwca 2011 roku

1. Herbata AHMAD z cukrem – 1 szklanka 10,00 rub wagon RŻD relacji Gdynia-Kaliningrad
2. Jesiotr żywy - 1 kg: 665,00 rub. CH Wiktoria
3. Piwo 3 niedźwiedzie - 1 but. 0,5 l: 27,90 rub. CH Wiktoria
4. Piwo Bałtika 3 - 1 but. 0,5 l: 28,90 rub. CH Wiktoria
5. Wódka miodowa z papryką - 0,5 l: 286,90 rub. CH Wiktoria
6. Cukier - 1 kg: 36,50 rub. CH Wiktoria
7. Żarówka PHILIPS 60 W - 1 szt.: 24,50 rub. CH Wiktoria
8. Krewetka mrożona - 1 kg: 199,90 rub. CH Wiktoria
9. Pomarańcze - 1 kg: 36,90 rub. CH Wiktoria
10. Kawior czerwony z łososia - puszka 140 g: 59,90 rub. CH Wiktoria
11. Cebula luzem - 1 kg: 32,90 rub. CH Wiktoria
12. Pomidory luzem - 1 kg: 69,40 rub. CH Wiktoria
13. Ziemniaki młode - 1 kg: 32,90 rub. CH Majak
14. Chleb Halicki ciemny - 1 bochenek: 18,48 rub. CH Majak
15. Kiełbasa krakowska - 1 pęto 300 g: 96,00 rub. CH Majak
16. Tuszonka wieprzowa - puszka 325 g: 74,99 rub. CH Majak
17. Skumbria w tomacie – puszka 250 g: 34,99 rub. CH Majak
18. Kwas chlebowy litewski – 1 but. 1,5 l: 32,99 rub. CH Majak
19. Kwas chlebowy – 0,5 l: 20,00 rub. Z beczki na Prospekcie Lenina
20. Nikon D90 body – 1 szt.: 31500,00 rub. CH Majak
21. Nikon D700 body – 1 szt.: 84900,00 rub. CH Majak
22. Laptop ASUS N73SV - 1 szt.: 45997,00 rub. CH Majak
23. Telewizor LG LED 47 cali – 1 szt.: 79999,00 rub. CH Majak
24. Monitor Samsung 21,5 cala – 1 szt.: 11999,00 rub. CH Majak
25. Klawiatury komputerowe: od 199,00 do 2399,00 rub. CH Majak
26. toaleta: 10,00 rub. Dworzec Południowy
27. toaleta: 0,00 rub. Dworzec KenigAwto
28. bilet kolejowy z Kaliningradu do Swietlogorska: 60,00 rub
29. komunikacja miejska - tramwaj, autobus: 10,00 rub

Na Rynek, w związku z obowiązkami służbowymi, już nie zdążyłem. Może Kibek jak wróci, to coś więcej doda.

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Ja mogę podać kilka cen "turystycznych". Generalnie wyjazd nad morze w obwodzie to zajęcie dla pasjonatów. dla fanów naszej Łeby polecam Swetlogorsk wygląda to jak nasza Łeba. Niestety tam brak jest plaży.

Dla fanów spokoju i namiotu polecam Mierzeję nikogo tam nie było, pojedyncze osoby na kilometrach plaży, wszystkie ośrodki są od strony zalewu, od strony morza tylko campingi itp.

Zelenogradsk I Primorsk to miejscowości zapominanie przez świat.

W marketach

Piwo Baltica 3 i 7 29 RUB (promocja w wielu sklepach) inne piwa droższe
Wódka Stoliczna 270 RUB 0.5 l.
Wódka najtańsza 130 RUB

Wjazd na Mierzeję Kurońska sam + 5 osób 37 PLN
Pole namiotowe 50 metrów od morza bez wygód, cisza, spój 50 PLN / namiot doba (mają też domki holenderskie)
Domek drewniany z dykty wynajęcie od strony zatoki ok 50 PLN / osoba
Ryby wędzone z samochodu dość tanie kilka PLN za rybę w zależności od gatunku.

Zeleonogradsk - Rozczarował mnie. Jedyny plus to plaża i morze ale te lepsze jest na Mierzei. Standard 2 os Turbaza 100 metrów od morza 150 zł/ 2 os.

Swetlogrosk - bardzo wysokie zejście do morza, coś jak klif. Na dole praktycznie brak plaży. Kwatera prywatna z łazienką oddzielnym wejściem i tarasem 100 PLN / 2 os. (przy samym wejście na schody prowadzące do morza)
Nie polecam też informacji turystycznej chyba, ze chcecie kupić pamiątki mogą wam podać ceny jak hotel na końcu mojej relacji.

Piwo w centrum na deptaku 5 - 8 PLN, niektóre knajpach o wyższym standardzie z cenami po 15 PLN
Pizza ok. 30 cm. 22 - 30 PLN
Szaszłyk z baraniny 100 g 15 PLN
Szaszłyk z morskiej ryby 200 g 30 PLN
Latawiec 20 PLN
Piłka plażowa 3 PLN

W mlecznym barze
Blinczyki z Ikrą 6 PLN
Jajko z sałatką 5 PLN
Frytki 5 PLN
Ryba smażona 20 PLN
Kawa 2 PLN
Piwo 3 Niedźwiedzie 5 PLN

HOTEL GRAND HOTEL 5 gwiazdek nad samym morzem cena za jakiś superior pokój 3300 PLN / 2 os. za obniżony standard 800 PLN / 2 os.

Primorsku omijacie szerokim łukiem. Standard tragiczny a stosunek jakość/cena wręcz załamujący
NASZA MOŁDAWIA

www.mynameisola.com

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Centrum Handlowe Wiktoria (Викторя).

Charakterystyczny, okrągły, kilkupiętrowy srebrny budynek, leżący w bezpośrednim sąsiedztwie dworców: autobusowego oraz kolejowego (Южный). Wejście od ulicy Kijowskiej (Киевская ул.).
Usytuowanie bardzo dogodne dla wybierających się z jednodniową wizytą do Kaliningradu.
Cały parter budynku zajmuje sklep ogólnospożywczy sieci Wiktoria. Górne piętra, tak samo jak i u nas; sklepy i sklepiki oferujące wszystko to co potrzebne i niepotrzebne. Dodatkową atrakcją jest wjazd na górne piętra ruchomymi schodami. Tym co mają lęk wysokości, nie polecam. Bo wjechać, to się jeszcze wjedzie, ale z powrotem jest już mały kłopot. Przetrenowałem to i wiem. A jak już zjechałem na dół, to okazało się, że na lewo od schodów jest winda.
Sklep polecam ze względu na duży wybór herbat oraz oferowaną szeroką gamę słodyczy. Kto gustuje w rosyjskich cukierkach lub wyrobach czekoladowych, na pewno coś dla siebie znajdzie.
A przede wszystkim polecam ten sklep wszystkim miłośnikom rosyjskiej kuchni. Stoisko garmażeryjne oferuje całą paletę dań. Pozwolę sobie wymienić tylko kilka: wareniki, kilkanaście rodzajów dań z ziemniaków, pielmienie, szaszłyki, zupy, mięsa przyrządzane na różne sposoby itd. itd. Jest tego naprawdę dużo. Można jeść na miejscu, lub brać „na wynos”. Z tego co się zdążyłem zorientować, Wiktoria przy dworcu (bo w mieście jest jeszcze kilkanaście innych sklepów tej sieci), oferuje największy asortyment. Jedyną wadą tego stoiska jest zbyt mała ilość stolików. Tylko cztery. W związku z tym zdarzało mi się kilka razy czekać, aż się zwolni miejsce. Uwaga. Takich gorących napoi jak; kawa czy herbata, tutaj się nie kupi. Sympatyczne panie odsyłają do stojącego nieopodal automatu.

Godziny otwarcia: 7.00 – 2.00 (czas lokalny)
Toaleta płatna – 10 rubli.
Dojazd z centrum miasta wszystkimi autobusami jadącymi w kierunku ulic P. Morozowa (П. Морозова) oraz U. Gromowej (У. Громовой).


Powyższe opinie oraz komentarze, są tylko i wyłącznie wynikiem moich obserwacji i doświadczeń. W związku z tym nie mogą być w jakikolwiek sposób brane za prawdę objawioną.

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Rynek Centralny (Централный Рынок).

Jak w każdym dużym mieście we wszystkich krajach świata, także w Kaliningradzie jest miejsce, gdzie można zrobić zakupy za małe pieniądze (jak na tutejsze warunki). Jest tu wszystko. Począwszy od warzyw, owoców, runa leśnego przez mięsa wołowe, wieprzowe, drobiowe i ryby do słodyczy, butów, pieczywa, talerzy, czebureków, czapek i produktów kuchni chińskiej. Etc., etc., etc. Czyli szwarc, mydło i powidło.
Sprzedawcy – cały przekrój ludzkich typów z terenów byłego ZSRR. Porozumiewają się między sobą całą gamą języków panujących na kontynencie euroazjatyckim. Od strony poznawczej – lekcja wręcz wyborna.

Jeśli można, to poniżej ceny tylko wybranych artykułów obowiązujących na Rynku 23.07.2011:
1/ orzechy włoskie: 1 kg = 200 rub
2/ cytryny: 1 szt. = 10 rub
3/ szynka b. kości: 1 kg = 129,90 rub
4/ cukier: 1 kg = 35 rub
5/ rzodkiewka: 1 pęczek = 20 rub
6/ skarpety: 1 para = 35 rub
7/ koszulka gimnastyczna Specnaz (ta w biało-niebieskie paski): 1 szt. = 200 rub
8/ gruszki: 1 kg = 40 rub
9/ arbuz: 1 kg = 25 rub
10/ wiśnie: 1 kg = 50 rub
11/ czereśnie: 1 kg = 150 rub
12/ kapusta: 1 kg = 15 rub
13/ bakłażany: 1 kg = 45 rub
14/ chałwa z orzechami: 1 kg = 90 rub
15/ żeberka wędzone: 1 kg = 129 rub
16/ czosnek kiszony: 1 kg = 200 rob
17/ kapusta kiszona (całe głowy): 1 kg = 200 rub
A do tego przyprawy z zachodu i ze wschodu kontynentu.
Kto był, ten wie. A kto nie był, niech jedzie.

Godziny otwarcia: od około 10.00 – do około 20.00 (czas lokalny)
Toaleta płatna – 8 rubli.
Kompleks parterowych budynków oraz dużego, pokrytego dachem terenu ze stoiskami handlowymi, znajduje się u zbiegu ulic Gorkiego i Czerniachowskiego.
Bezpośredni dojazd z przystanku w okolicach Dworca Południowego, w kierunku centrum (ul. Prospekt Lenina – Ленинский Проспект – po drugiej stronie skrzyżowania przy wyżej opisanym CH Wiktoria) autobusem numer 7. Zatrzymuje się na przystanku usytuowanym naprzeciw głównego wejścia przy ul. Gorkiego (ул. Горького).
Można także dojechać wszystkimi autobusami jadącymi w kierunku ulicy Czerniachowskiego (Черняховского). Zatrzymują się na przystanku tuż przy Rynku. Należy tylko przejść przez ulicę na drugą stronę. Proszę zwracać uwagę na tablice kierunkowe znajdujące się na bokach autobusów.

Korekta dotycząca cen biletów komunikacji miejskiej:
1/ autobus – 12 rub
2/ tramwaj – 10 rub


Powyższe opinie oraz komentarze, są tylko i wyłącznie wynikiem moich obserwacji i doświadczeń. W związku z tym nie mogą być w jakikolwiek sposób brane za prawdę objawioną.

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Na Dworcu Południowym w Kaliningradzie uruchomiono bezpłatne Wi-Fi.

http://kaliningrad.ru/news/item/15572-n ... tnyj-wi-fi

sklepakwazoo.pl
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sklepakwazoo.pl »

witam.

a jak w kaliningradzie jest z parkowaniem samochodu?

parkingi strzezone sa czy parkuje sie gdzie popadnie?

karakanek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: karakanek »

W centrum raczej płatne, ale różnie to bywa..
karakanek

sklepakwazoo.pl
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sklepakwazoo.pl »

a jak z bezpieczenstwem parkowania?

jest szansa ze auto zniknie lub bedzie bez szyb?

karakanek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: karakanek »

do tej pory nic mi się nie stało..a jeżdżę w miarę czesto..
karakanek

Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

sklepakwazoo.pl odrzuć stereotypy Rosjanina złodzieja nienawidzącego Polaków :!: Jeżeli nie potrafisz to nie jedź do Rosji (lub raczej pojedź aby się przekonać). Przeciętny Rosjanin (nie biznesmen, polityk i policjant) jest dużo bardziej serdeczny od przeciętnego Polaka. Oczywiście tak jak i u nas są mendy, które kradną, kombinują itp. Zapytaj jakiegoś znajomego mieszkającego np. w GB jak tam patrzy się na Rosjan a jak na Polaków.

Szanse, że ukradną Ci auto, porysują lub zbiją szyby w Obwodzie są (moim zdaniem) dużo mniejsze niż w Polsce. Odnoszę wrażenie (nie gniewaj się), że myślisz, że Ruscy jeżdżą ładami i moskwiczami i np. twoja pięcioletnia Toyota będzie perełką na każdym parkingu, którą każdy będzie chciał zobaczyć (bo nigdy takiego auta nie widział) lub ukraść. Uwierz mi, tak nie jest (choć i ja tak kiedyś myślałem :D).

Ludzie w Obwodzie Kaliningradzkim są wszakże bardzo specyficzni - Kaliningrad jest bardzo europejski, jest zbyt blisko Polski i Litwy. Bardzo się zeuropeizowali w najgorszym tego słowa znaczeniu. Trudno mi to wytłumaczyć - ale jeżeli będziesz chciał to zrozumieć, to pojedź do Rosji - najlepiej dalej na wschód niż Niżnyj Nowogród.

Dodano:
Spoglądałem na Twoją stronę - odwiedzasz ogrody ZOO na całym świecie. W Kaliningradzie też jest ogród (http://zoo.kaliningrad.net/), ja byłem tam cztery lata temu - był bardzo zapuszczony, to może być dla Ciebie również ciekawe doświadczenie. Tak jak pisałem wcześniej możesz również zwiedzić oceanarium w Kaliningradzie (Muziej Mirowogo Okieana http://world-ocean.ru) - daleko mu do Gdyńskiego. Jeżeli masz wizę wielokrotną - pojedź przez Obwód i Mierzeję Kurońską do Kłajpedy, gdzie zwiedzisz Muzeum Morskie i Delfinarium (http://www.muziejus.lt ) - tu już Europejsko, no i strona po Polsku. Z Kaliningradu do Kłajpedy jest tylko 130 km.

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

bimbek pisze:Na Dworcu Południowym w Kaliningradzie uruchomiono bezpłatne Wi-Fi.
Byłem. Sprawdziłem. Działa.

bimbek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Centrum Handlowe Majak (Маяк).

Kilkupiętrowy budynek z przeszkloną fasadą oraz dużym neonem Маяк, znajduje się u zbiegu ulic Teatralnej (Театральная) oraz Prospektu Gwardii (Гвардейский Проспект). Parter zajmuje sklep ogólnospożywczy sieci „Вестер”, zaś piętra sklepy sprzedające wszystko to, co ludziom potrzebne.
Na pierwszym piętrze (wjazd schodami ruchomymi – zdecydowanie brak sensacji takich jak w Wiktorii), polecam stoisko ze sprzętem gospodarstwa domowego. Jest tu specjalnie wydzielony dział ze sprzętem komputerowym. Moim zdaniem, to właśnie tutaj w Kaliningradzie, jest największy wybór klawiatur do komputerów stacjonarnych. Wszystkie z alfabetem łacińskim oraz cyrylicą. Ceny od 300 do 4500 rubli. Do wyboru do koloru. Dosłownie. Można też osobno kupić naklejki z rosyjskimi literami na klawisze klawiatur. Również w kilku kolorach.

Bezpośredni dojazd od dworca Południowego (Южный) autobusem nr 36 jadącym w kierunku centrum.
Należy wysiąść przy pomniku Matki Rosji (Мать Россия). Pomnik znajduje się po prawej stronie przystanku, zaś CH Majak po lewej. Vis á vis.



pothkan
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: pothkan »

neccom pisze:Wybór wódek jest spory wy. Piłem Diplomat i był super.
Generalnie wybór alkoholi jest ogromny... w jednym z centrów kiedyś naliczyłem prawie 200 marek wódki :shock:

Wódka jest tańsza, niż w Polsce, ale oczywiście nie warto się kusić na taką poniżej 100 rubli, bo to "gębowykrzywiacz". Ale już ok. 170, 180 rubli można trafić na naprawdę świetne. Rosyjskie piwo przeważnie również jest świetne (w sumie podobne do polskiego), ale niestety droższe. Odradzam tylko Bałtikę, bo to masówka a la polskie Tyskie.

W ramach ciekawostki, warto zwrócić uwagę na alkoholowe trunki gazowane - nie wiem, jak to się nazywa, my na to ogólnie mówimy "mózgoj**y". Najczęściej w puszkach 0,5, często bardzo kolorowych, alk. w okolicach 5-7%, w przeróżnych smakach, często łączone z kofeiną (bywa, że w bardzo niezdrowym stężeniu), guaraną itd. (co dodatkowo "potęguje" doznania)... nie każdemu podejdą, ale kto nie skosztuje ten się nie dowie.

Co do jedzenia - właściwie wszystko jest droższe (swoją drogą... sporo rzeczy made in Poland), ale można się skusić na kilka produktów specyficznych dla tej strony świata. Przede wszystkim, bogaty wybór produktów rybnych (np. w puszkach, albo suszone jako przekąska). Poza tym, ja czasem sobie przywożę sos adżika (taki kaukaski "keczup" - aczkolwiek nie każda marka jest OK), oraz suchariki (takie jakby chipsy, ale z chleba). Natomiast na Centralnym Rynku można kupić np. marynowany czosnek czy imbir.

Ceny są z grubsza takie same (jeśli chodzi o porównywanie sieci handlowych), ale trochę się różnią asortymentem. Ja najczęściej robię zakupy albo w Wiktorii, albo w Wiestierze. Zależy jak jest bardziej po drodze.

Inna sprawa, że najwięcej zawsze przywożę książek - ale już od jakiegoś czasu nie z księgarni "z ulicy", tylko zamawiane via Ozon.ru. Pod tym względem w Rosji jest tak jak u nas - lepsze ceny i większy asortyment jest w e-handlu.
bimbek pisze:Polecam sklep "Арсенал" przy ul. Советский Проспект, ok. 200-300 metrów po prawej stronie za Dworcem Północnym. Dla miłośników militariów, po prostu SZOK.
Tzn., co tam jest? Możesz napisać coś więcej? :)

ODPOWIEDZ