kolej transsyberyjska - bilety

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
db501
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: db501 »

Witam wszystkich!

Jedziemy na początku sierpnia z Moskwy do Irkutska a po postoju nad Bajkałem dalej do Ułan Bator. Czy ktoś wie gdzie można online kupić bilety drugiej klasy (z tego co wiem istnieją trzy klasy?) żeby uniknąć wysokie opłaty tutejszych organizatorów? A może można spokojną głową kupić bilety w Moskwie na dworcu? Bo w Moskwie będziemy przez jakieś 2 dni...

Dzięki za wszelkie info! :D
Awatar użytkownika
khan.tengri
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: khan.tengri »

http://ticket.rzd.ru/isvp/public/logon

Trzeba się zarejestrować, potem kupić bilety i zapłacić przelewem kartą z zabezpieczeniem 3D Secure (np. BZ WBK). Być może na RŻD podobnie jak na UZ jest też opcja rezerwacji i odbioru po zapłaceniu w kasie w Rosji, nie pamiętam już.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Gwoli ścisłości, po dopełnieniu wszytskich procedur i dokonaniu płatności, otrzymujesz elektroniczny wydruk rezerwacji, który to następnie (poza niektórymi pociągami, gdzie taki e-ticket jest dokumentem podróży równoznacznym z biletem) należy w kasie wymienić na normalny, papierowy bilet (już bez żadnych opłat). Takiej wymiany dokonać mozna jedynie na terytorium Rosji, a więc nie zabukujecie sobie w ten sposób biletów na połączenia do Moskwy (np. Lwów-Moskwa, czy Brześć-Moskwa)
db501
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

a nie ma żadnego linku który jest po angielsku? Nie znam rosyjskiego, więc ciężko będzie. A na miejscu, w Moskwie, kupić bilet uważacie za ryzykowne (brak biletów?) w sierpniu?
djds
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: djds »

Ja tez mam pytanie. Sprawdzałem sobie właśnie pociągi na daleką Syberię i...

Pociąg 076Э relacji Moskwa - Tynda

Bilet do Tommotu kosztuje 13629,40 RUR (kupe, placków brak), natomiast do Neryungri 5678,70 RUR (placek). Jest to dla mnie troche dziwne, skoro w skład pociągu wchodzą i placki i kupe. W związku z czym nasuwa się pytanie - czy ten pociąg odczepia jakiś wagon do Tommotu w Neryungri? Może ktoś się orientuje?

jeszcze jedno pytanie (nie moge znaleźć odpowiedniego wątku) - czy ktoś wie jak tam postępuje budowa nitki do Jakucka?
Poszukuję forumowiczów ze Śląska w celu stworzenia regionalnego oddziału forum
Awatar użytkownika
khan.tengri
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Wygląda to tak, że wagony do Neryungri i Tommotu są odczepiane w Tyndzie od pociągi z Moskwy i doczepiane go pociągu Tynda - Tommot. Przy czym - plackarta jedzie tylko do Neryungri, a kupe aż do Tommotu.

Dlatego też najlepiej kupić placka Tyndy i potem placka z Tyndy do Tommotu na miejscowy pociąg.

Z tego co gdzieś czytałem, to tory dociągnięto już do Leny na wysokość Jakucka, tyle że jeszcze 2 lata potrwa dostosowywanie linii do ruchu pasażerskiego. Tak przynajmniej mówią RŻD, że w 2013 ją otworzą.
db501
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

rozumiem iż raczej nie można spokojną głową rezerwować bilety na kolejkę transsyberyjską dopiero na miejscu, parę dni przed odjazdem, w Moskwie?

A jak z innymi pociągami do Irkutska, widziałem na rozkładzie też normalne rosyjskie pociągi, są tańsze. Może się bardziej opłaca jechać takim pociągiem, 2 kl.? Ktoś jechał takimi "normalnymi"?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kupowanie biletów na transsyb w ostatniej chwili w Moskwie, w sezonie letnim nie jest raczje dobrym pomysłem. Owszem, może się udać zdobyć jakieś miejsca z boku koło kibla, ale może też być tak, że żadnych biletów nie ma na 2 tyg. wprzód.
A może jednak lepiej skorzystać z usług pośreników w Polsce? Mają oni w ofertach również te "tańsze, normalne rosyjskie pociągi", więc nawet z prowizjami nie wychodzi to jeszcze tak tragicznie. Możesz spróbować zamówić np. poprzez www.transsib.co
db501
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

dzieki pietia, to calkiem dobry pomysl :-)
db501
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

jeszcze tylko jedno:

czy ktoś faktycznie kiedyś już kupował bilet przez transsib.co? Czy to jest godne zaufania?

A jeżeli chodzi o "inne" pociągi które jadą po tej samej trasie co tradycyjna kolej transsyberyjska, czy ktoś kiedyś jechał takim "normalnym" pociągiem i czy to się opłaca? Bo zastanawiamy się nad takim normalnym właśnie.

pozdrawiam wszystkich!
pietia
Kanclerz
Kanclerz

No właśnie ja nie tak dawno zamawiałem przez www.transsib.co bilety na kilak odcinków wRosji. Po kilku dniach przysłali mi ich wersje elektroniczne, które już w Rosji zamienię na papierowe (tak jak na rzd.ru, zresztą chyba ta firma zamawia je własnie tam). Ważne jest jednak, by szybko dokonać wpłaty, bo procedurę załatwiania biletów zaczynaja po jej zaksięgowaniu.
Problem pojawił się jedynie, gdy chciałem zamówić bilet Lwów-Moskwa, tu mi odpowiedzieli, że mogą załatwić jedynie klasyczny bilet papierowy, przez swoich partnerów w Rosji (widać nie mają dostępu do e-kvytka :wink: ), ale kosztowałoby to ok. 450 PLN+ koszty wysyłki, drożej nawet niż samolot na tej samej trasie, które to połączenie mi zresztą zaproponowali wzamian, choć i tak nie skorzystałem.
FReasumując: bilety na odcinki w Rosji spokojnie zamiawiajcie przez transsib.co (oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem, bo w sezonie bilety szybko się rozchodzą)
A co do pociągów to jak najbardziej polecam "normalny" właśnie, czyli wagon płackarta (3 klasa). Z tym, ze własnie na płackarty bilety rozchodzą się najszybciej
db501
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

a w tych plakartach jest bezpiecznie, tzn jak chodzi o rzeczy? W miarę czysto i wygodnie czy masakra??
Awatar użytkownika
khan.tengri
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Wszystkie pociągi dalekobieżne w Rosji są bezpieczne, oczywiście jak zostawisz kasę na stoliku to ktoś ją może po jakimś czasie zgarnąć, ale o bagaż nie musisz się bać. W plackarcie ludzie widzą się wzajemnie i jest ok.
Przejechałem tymi wagonami na wschodzie pewnie ze 35 tysięcy kilometrów i nie spotkałem się z sytuacją, żeby komuś bagaż ukradli.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Dokładnie tak. Pociągi na Wschodzie są duo bezpieczniejsze niżw Polsce, w każdym wagonie jest osoba odpowiedziala(prowadnica), która nikogo postronnego nie wpuści. Oczywiście psażerowie trafiają się różni, ale generalnie jest ok. Jest teżbepieczniej niż w samolocie, bo nie ma sznas, żeby twój bagaż pojechał przez pomyłkę innym pociągiem :D
Łukasz Piotrowski
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Łukasz Piotrowski »

db501 pisze:a w tych plakartach jest bezpiecznie, tzn jak chodzi o rzeczy? W miarę czysto i wygodnie czy masakra??
Wszystko zależy, jak trafisz. Najśmieszniejsze jest to, że w tym samym pociągu, za tą samą cenę, możesz dostać pachnący, nowy (lub wyremontowany), wygodny wagon albo starego rupiecia z twardymi łóżkami i nieotwieralnymi oknami ;) I nikt nie jest w stanie przewidzieć, co Ci się trafi :)
Bezpiecznie? No tak, jak już wszyscy powiedzieli, ciężko tam zrobić coś w ukryciu, więc ryzyko okradzenia spada. Problemem może być tylko natrętne towarzystwo, którego w takiej sytuacji ciężko się pozbyć :P
A jeszcze co do wygody. Pewien kłopot mają osoby tak powyżej 175 cm wzrostu, bo po prostu nie mieszczą się na łóżku - i albo ich nogi wystają w przejściu albo muszą leżeć podkuleni ;)
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Łukasz Piotrowski pisze:A jeszcze co do wygody. Pewien kłopot mają osoby tak powyżej 175 cm wzrostu, bo po prostu nie mieszczą się na łóżku - i albo ich nogi wystają w przejściu albo muszą leżeć podkuleni
Potwierdzam, bo sam należę do takich osób :D Ale-do wszystkiego można się przyzwyczaić. A co do okien, to z doświadczenia wiem, że otwierają/uchylają się tak średnio 2 na wagon+prawie zawsze otwiera się okno przy kiblu, w przejściu do palarni
jacmi
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: jacmi »

Z ostatniej podróży płackartnym dodam też, że nawet jak się okienka otwierają to często są na tyle małe że i tak niewiele to daje. Do tego: łóżka z numerami 21-24 są w "przedziale" z wyjściem awaryjnym (czyli okno nawet nie ma opcji otwarcia - chyba że młotkiem :-) ) A jak jest gorąco - to rzeczywiście nieco orzeźwienia może przynieść przebywanie pod kibelkiem lub w palarni :-)
Bo jeśli piąć się - to tylko szczytem, Jeśli szumieć - to wichrem halnym,
Trwać niebem i granitem, A pić ze źródeł skalnych.
Łukasz Piotrowski
Nadworny Radca
Nadworny Radca

No niestety w rosyjskich pociągach okna nie otwierają się w sposób znany nam z naszych pociągów. Nowe albo są w ogóle nieotwieralne (jednolita szyba w aluminiowej ramie) albo z uchylną górną częścią. Te stare drewnianie - na ile kto ma siłę otworzyć :D Raz spotkałem się z oknem, które po delikatnym muśnięciu (!) klamki momentalnie CAŁE spadło na dół i utkwiło w ścianie, powstała dziura, przez którą można było wypaść a wydostanie go z powrotem możliwe było dzięki morderczemu trudowi trzech mężczyzn, którzy przez kilkanaście minut, zapierając się o sufit i podłogę, ile sił w rękach i nogach, w końcu przywrócili je do stanu pierwotnego :twisted:
A wyjście awaryjne jest też jakieś 3-4 okna dalej, bo po dwa na wagon przypadają :)
Z kolei jak jest klima, to (zwłaszcza na górnych łóżkach) czasami jest tak zimno, że trzeba owijać się w koc ;)
Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

Odnośnie jakości wagonów proponuję zwrócić uwagę na ich numerację. Im niższy numer tym lepszy standard , wyższy numer - może być gorzej. Podobnie rzecz ma się z wagonami firmiennymi i nie - firmiennymi. ALe i tak RŻD biją na głowę nasze rodzime PKP.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

pietia
Kanclerz
Kanclerz

roberT/TANAIS pisze:Odnośnie jakości wagonów proponuję zwrócić uwagę na ich numerację. Im niższy numer tym lepszy standard , wyższy numer - może być gorzej.
W zasadzie tak, ale nie zawsze. W lipcu miałem okazję jechać pociągami nr 340 (Moskwa Jarosł.-Czyta) z Moskwy do Jekaterynburga oraz nr 80 (Moskwa Jar.-Krasnojarsk) z Jekaterynburga do Nowosybirska. I w tym pierwszym trafił się zmodernizowany wagon, z nowymi półkami do leżenia i czymś nawet w rodaju klimy (nawiew). W poc. nr 80, choć teoretycznie jego standard powinien być wyższy, wagon był stary i zasyfiony, okna oczywiście się nie otwierały, na dodatek strefa sanitarna nieco sie przeciągnęła i prowodnik otworzył kible dopiero godzinę po odjeździe z Jekaterynburga. Dodam też, że in plus zaskoczył mnie też pocąg nr 362 (Irkuck-Nauszki)
Łukasz Piotrowski
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Z numerem pociągu w Rosji jest poniekąd związany jego rodzaj. I tak na przykład pociągi z numerami 601-699 to pociągi osobowe miejscowe (oczywiście na warunki rosyjskie, nie mylić z podmiejskimi ;) ), 201-299 - sezonowe pospieszne, 301-399 - sezonowe osobowe itd. Sezonowe są często formowane z tego, co cały rok stało "w krzakach", stąd też nie najlepszy stan takich wagonów. Jak już wspomniano wcześniej, nie jest to jednak zasadą, bo w jednym składzie mogą obok siebie jechać wagony, które dopiero co przeszły remont kapitalny i komfortem mogą dorównywać nowym, jak i takie, które właśnie czeka taki remont.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

pietia pisze:No właśnie ja nie tak dawno zamawiałem przez www.transsib.co j
z tego co wyczytałem i wyklikałem, za AINA stoi Pan o nazwisku Bartosik, właściciel firmy STud Tur i innych, które to oszukały wiele osób.
Informacja niepewna, więc niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

A swoją drogą może by się zająć pomaganiem w załatwieniu trudno dostępnych biletów, kasy RZD w zasięgu 20-40 minutowej jazdy metrem ..
Myślicie, że jest taka potrzeba na forum?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

BARTixR pisze:pietia napisał/a:
No właśnie ja nie tak dawno zamawiałem przez www.transsib.co j

z tego co wyczytałem i wyklikałem, za AINA stoi Pan o nazwisku Bartosik, właściciel firmy STud Tur i innych, które to oszukały wiele osób.
Informacja niepewna, więc niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
O p. Bartosiku tez słysałem i czytałem wiele negatwnych opimii, ale żadna z nich nie wiązała go akurat z firmą AINA. Wręcz przeciwni, o tej akurat firmie słyszałem (i czytałem tu na forum) raczej dobre recenzje. Sam również, korzystając z jej usług niedawno, nie mam powodów do narzekań. M.in. dzięki temu, że zamawiałem bilety przez transsib.co, wizę rosyjską otrzymałem za zniżką. No i to, że należność za usługi wizowe pobierają dopiero po ic realizacji, raczej dobrze o nich świadczy
BARTixR pisze:A swoją drogą może by się zająć pomaganiem w załatwieniu trudno dostępnych biletów, kasy RZD w zasięgu 20-40 minutowej jazdy metrem ..
Myślicie, że jest taka potrzeba na forum?

Jeśli masz taką możliwość, na pewno chętni się znajdą, w końcu nie każdy ma możliwość skorzystania ze stron rzd.ru czy tutu.ru. Choć większe zapotrzebowanie bywa pewnnie w okresie wakacyjnym. Ale w każdym razie ogłaszaj się na tym forum
djds
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: djds »

Ja bym wręcz powiedział, że to Twój obywatelski obowiązek, hehe :P Poważnie - taka możliwość ułatwiała by wiele rzeczy. jestem za :)
Poszukuję forumowiczów ze Śląska w celu stworzenia regionalnego oddziału forum
maarcin
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: maarcin »

witam
jako ze chce co prawda jeszcze nie wiem kiedy ale chce pojechac koleja transsyberyjska do Wladywostoku, mam pytanie
z jakiego dworca odchodzi ten pociag (jestem w akurat w Moskwie na kilka dni i chialem sie cos wiecej dowiedziec )
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Pociągi do Władywostoku, jak i większość pociągów w kierunku Syberii i Dalekiego Wschodu, odchodzi z dworca Jarosławskiego. Znajduje się on przy stacji metra Komsomolskaja, na tzw. placu Trzech Dworców (obok są jeszcz dworce Leningradzki i Kazański, z tego ostatniego też jeżdża niektóre pociągi na Sybir, ale raczej nie do Władywostoku)
mianczik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mianczik »

Czołem,

Niby większość e-biletów trzeba wymienić w kasie, ale na moim jest informacja jak poniżej. Z treści po angielsku wynika, że niby nie muszę, ale wolałbym sie upewnić :D ? Jakie macie doświadczenie w tym zakresie. Dodam, że jest to trasa Moskwa-Irkuck-Moskwa.
W razie czego w jakich kasach to wymienialiście i ile to trwa?

Распечатайте данный купон или сохраните на мобильном устройстве и
предъявите при посадке вместе с документом, удостоверяющим личность,
указанным при покупке электронного билета. Если Вы хотите сохранить
посадочный купон на мобильном устройстве, дождитесь полной загрузки
изображения и убедитесь, что 2D-код отображается на экране.

Please print this coupon or save it on your mobile device and present it when
boarding the train. You must bring your identification document, as mentioned
on the e-ticket form, with you. If you need to save your boarding coupon on
your mobile device, please wait till the image is completely loaded and make
sure 2D-code is seen on the screen.

Z góry dzięki :)
kielecki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kielecki »

Takie bilety sa na pociagi gdzie jest dostepna elektroniczna rejestracja.
Na bilecie jest to ukazane pod tabelka
Пройдена электронная регистрация lub
E-ticket status - Registered
Wtedy bilet wystarczy wydrukować i nie trzeba go wymieniac w kasie. No i trzeba mieć paszport :-)
mianczik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mianczik »

Też tak myślałem, ale wolałem dopytać, bo niemal każdy wspominając o biletach pisał o konieczności ich wymiany w kasie.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

dodałem w profilu telefon i skype.
jak kom€s trzeba bilety itp. to piszcie lub dzwońcie.
używam też viber.
ODPOWIEDZ