Wyjazd do Kaliningradu

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Mystyczny
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Wyjazd do Kaliningradu

Post autor: Mystyczny »

Witam wszystkich forumowiczów jestem tutaj nowy. Niedługo wybieram się do Kaliningradu na wycieczkę, będzie to moja pierwsza wyprawa za wschodnią granicę zamierzam skorzystać z przejścia granicznego w Gronowie chciałbym się dowiedzieć jak wygląda przejście, odprawa, kontrola co trzeba posiadać oprócz paszportu i wizy co będą wymagać celnicy co trzeba będzie wypełniać, po prostu chciałbym poznać całą procedurę tak bym mógł się przygotować. Podróżować będę samochodem nie zarejestrowanym na mnie, słyszałem że trzeba mieć upoważnienie od właściciela by móc takim autem przekroczyć granice może ktoś mi wyjaśnić jak to upoważnienie powinno być napisane ? Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: radziun »

Przejście to kwestia szczęścia - celnicy bywają mili i upierdliwi, szybcy i powolni. Zdecydowanie łatwiej (szybciej) też wjechać niż wyjechać. Nie napisałeś też w jakim stopniu znasz język rosyjski.

Z dokumentów potrzebujesz: paszport z wizą, prawo jazdy (wystarczy Polskie), dowód rejestracyjny, zieloną kartę i jeżeli auto nie jest twoje to upoważnienie na korzystanie z niego.
Aby przejechać granicę wystarczy polski tekst upoważnienia - w spotkaniu (czego nie życzę) z Policją drogową (GAI) aby uniknąć łapówki lepiej aby było po rosyjsku.
Upoważnienie możesz wygenerować np. tutaj. Wypełnij, wydrukuj i opieczątkuj - im więcej pieczęci tym lepiej - wszystko zależy od tego czy auto jest firmowe czy np. zarejestrowane na inną osobę (członka rodziny, znajomego itp.) Podobno można opieczętować (uwiarygodnić) druk w ambasadzie Rosji - nie wiem, czy to prawda.

Jeżeli nie chcesz dać GAI powodu do łapówki zainwestuj w: naklejkę PL na auto (pomimo oznaczenia na tablicy EU-PL), gaśnicę, apteczkę, sprawdź czy auto jest sprawne technicznie (niby to takie oczywiste, ale ile osób sprawdza np. światła pozycyjne :)).

Aby przejechać przez granicę musisz wypełnić dwa dokumenty (w dwóch egzemplarzach): karteczkę którą otrzymasz od pogranicznika rosyjskiego stojącego przy szlabanie wjazdowym do Rosji oraz deklarację celną (możesz ją wziąć od celnika na granicy). Oba te dokumenty (szczególnie jeżeli jedziesz pierwszy raz) pomogą Ci wypełnić kolejkowicze (nawet jeżeli nie z uprzejmości, to dla własnego interesu, bo wypełnianie na granicy przedłuża kolejkę) - jeżeli zapytasz to dadzą Ci również druki deklaracji celnej tak, że wszystko wypełnisz jeszcze stojąc w kolejce.

Mystyczny
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Jeżeli jestem uwzględniony w dowodzie rejestracyjnym czy będę potrzebować upoważnienia ?

Znam język angielski z rosyjskim nie miałem dużo do czynienia, mógłbyś mi mniej więcej napisać jak takie upoważnienie po polsku powinno wyglądać ? mam znajomą która jest tłumaczem przysięgłym przetłumaczy mi na język rosyjski i podbije pieczątka czy to wystarczy ?

Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Anna Kowalska »

Mystyczny pisze:
mam znajomą która jest tłumaczem przysięgłym przetłumaczy mi na język rosyjski i podbije pieczątka czy to wystarczy ?

Nie, nie wystarczy, wiarygodność podpisu osoby dającej upoważnienie musi poświadczyć notariusz, dopiero wówczas możesz przetłumaczyć je u tłumacza przysięgłego.
Jeżeli twoja znajoma jest praktykującym tłumaczem, to powinna mieć teksty upoważnień w języku polskim [ w większości z czymś takim przychodzą do nich ludzie z ulicy].

Mystyczny
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Aby przekroczyć granice wystarczyło że byłem wpisany w dowód rejestracyjny jako współwłaściciel, ani polska strona jak i rosyjska nie wymagała dodatkowych upoważnień. Wszystko poszło bezproblemowo.

Anna Kowalska
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Anna Kowalska »

Mystyczny pisze: jak takie upoważnienie po polsku powinno wyglądać ? mam znajomą która jest tłumaczem przysięgłym przetłumaczy mi na język rosyjski i podbije pieczątka czy to wystarczy ?
Ja odpowiadałam na to pytanie. :D

bartosz4
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: bartosz4 »

Miało nie być wiz pod koniec roku, wzgllędnie jakoś na początku przyszłego i oczywiście nic z tego:

Mały ruch graniczny z Rosją w przyszłym roku
czwartek, 20 października 2011 13:30
Mały ruch graniczny z Rosją - prawdopodobnie dopiero od połowy przyszłego roku. Komisja Europejska nie zdąży bowiem przygotować wcześniej odpowiednich dokumentów. Do grudnia tego roku Parlament Europejski ma przegłosować rozporządzenie ustanawiające mały ruch graniczny z Rosją. Tekst rozporządzenia jest już gotowy. Zdaniem pełnomocnika prezydenta Elbląga do spraw współpracy międzynarodowej ze Wschodem, Zbigniewa Szmurło nowe przepisy mogłyby zostać wprowadzone na przełomie maja i czerwca. Mieszkańcy terenów przygranicznych muszą jednak liczyć się z koniecznością uzyskania zezwoleń. Prawdopodbnie konsulat rosyjski w Gdańsku do ich wydawania będzie musiał wyznaczyć w powiatach swoje filie.
(Radio Gdańsk)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

bartosz4 pisze:Miało nie być wiz pod koniec roku, wzgllędnie jakoś na początku przyszłego i oczywiście nic z tego:

Mały ruch graniczny z Rosją - prawdopodobnie dopiero od połowy przyszłego roku. Komisja Europejska nie zdąży bowiem przygotować wcześniej odpowiednich dokumentów. Do grudnia tego roku Parlament Europejski ma przegłosować rozporządzenie ustanawiające mały ruch graniczny z Rosją. Tekst rozporządzenia jest już gotowy. Zdaniem pełnomocnika prezydenta Elbląga do spraw współpracy międzynarodowej ze Wschodem, Zbigniewa Szmurło nowe przepisy mogłyby zostać wprowadzone na przełomie maja i czerwca. Mieszkańcy terenów przygranicznych muszą jednak liczyć się z koniecznością uzyskania zezwoleń. Prawdopodbnie konsulat rosyjski w Gdańsku do ich wydawania będzie musiał wyznaczyć w powiatach swoje filie.
(Radio Gdańsk)
Unia Europejska .. kolejny przejaw tego, że przeszkadza.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

BARTixR pisze:
bartosz4 pisze:Miało nie być wiz pod koniec roku, wzgllędnie jakoś na początku przyszłego i oczywiście nic z tego:

(Radio Gdańsk)
Unia Europejska .. kolejny przejaw tego, że przeszkadza.
Podobnie było z umową polsko-ukraińską. A w ogóle czemu to parlament europejski ma "ustanawiać MRG z Rosją", a nie zainteresowane państwa? Chyba, ze chodzi tu specyfikę tej akurat umowy, ze wzgędu na większy niż "przepisowe" 30 km od granicy, obszar jej obowiązywania

Mystyczny
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Witam wracając z Rosji do Polski tankowałem paliwo, i tutaj moje pytanie jaki powinien mieć kolor rosyjski olej napędowy ? ten który ja wlewałem do zbiornika miał kolor niebieski, lekko zielony czy to jest normalne ?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Mystyczny pisze:Witam wracając z Rosji do Polski tankowałem paliwo, i tutaj moje pytanie jaki powinien mieć kolor rosyjski olej napędowy ? ten który ja wlewałem do zbiornika miał kolor niebieski, lekko zielony czy to jest normalne ?
to normalne.
ON może mieć różne kolory, nawet wpada w czarny.
Wg. moich doświadczeń im bardziej przezroczysty tym lepiej.

W Rosji nie ma obowiązku dodawania olejów rzepakowych i innych to tez plus dla jakosci paliwa, w Polsce w ON znajdziesz oleje roślinne.

Mystyczny
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Witam chciałabym dowiedzieć się jaka jest nazwa w języku polskim stacji paliw, poniżej załączam paragon z rosyjską nazwą. Ewentualnie jakieś opinie odnośnie jakości sprzedawanych tam paliw.

Obrazek

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko »

"OOO Kwarc"

Awatar użytkownika
micaj
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: micaj »

Mystyczny pisze:Witam chciałabym dowiedzieć się jaka jest nazwa w języku polskim stacji paliw, poniżej załączam paragon z rosyjską nazwą. Ewentualnie jakieś opinie odnośnie jakości sprzedawanych tam paliw.

Obrazek
Same opinię o stacji ok, choć nie do końca w tym temacie. ale pytanie o dosłownie kilka liter to wstyd! Rusz głową drogi użytkownik planety Internet.

brave83
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: brave83 »

Czy ktoś wie jak daleko od granicy Bezledy/Bagrationowsk jest jakaś markowa stacja paliw oraz jaka jest tam orientacyjna cena LPG bo nigdzie nie mogę znaleźć? Jak długo się czeka się aktualnie w jedną i drugą stronę? Dzięki za odp.

karakanek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: karakanek »

Od razu przy granicy jest stacja LUKOIL, ale nie ma na niej gazu. Jeżeli pojedziesz przez miasto ( a nie obwodnicą ) to druga stacja po lewej, na końcu Bagrationowska, to również LUKOIL i tam jest gaz, niecały miesiąc temu kosztował 16,50 rubli za litr czyli 1,65 zł.
Jezeli chodzi o granicę to do Rosji jest na bieżąco,a z powrotem różnie..z tego co się orientuję najlepiej do Polski wracać wcześnie rano, bywa szybko. No i jeżeli nie bierzesz fajek na przemyt to jedź zielonym pasem po polskiej stronie, tam jest pusto. Powiedz o tym rosyjskiej straży granicznej to przynajmniej pod bezcłowym sklepem nie będziesz musiał czekać. Jeżeli jednak będziesz coś wiózł, chodzi głównie o fajki, na alkohol nie zwracają uwagi, to licz się z tym że kara jest na zielonym liczona X 3.
karakanek

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek »

potwierdzam, na faj idzie największa uwaga...

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

potwierdzam, na faj idzie największa uwaga...

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

sorki post się zmultipikował;)

Rublin
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Rublin »

hej, wybieram się za niedługo do Kaliningradu, swoim autem, jestem wpisana w dowód jako współwłaściciel i jak jechałam na UA było w porządku z tą adnotacją i nie potrzebowałam żadnych upoważnień.
Proszę o sprostowanie co jeszcze potrzebuję a co nie?
1. paszport z wizą
2. prawo jazdy
3. dowod rejestracyjny (jw.)
4. zielona karta (mam z PZU)

z tego co wyczytałam to jeszcze naklejka PL???

i pytania dodatkowe...

- na które przejście graniczne udać się aby było w miarę "tanio" i szybko?
- czy ktoś zna tanie hostele, jakieś namiary na prywatne kwatery w Kaliningradzie, aby było taniej?????

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Rublin pisze:
z tego co wyczytałam to jeszcze naklejka PL???

- na które przejście graniczne udać się aby było w miarę "tanio" i szybko?

Jak jesteś w dowodzie to nie trzeba upoważnień. Pokaz im to palcem ze stwierdzeniem, że to jest dovierennost. Ale jeśłi się tym pewnie nie czujesz i sądzisz , że celnik albo pogranicznik cię na tym złamie, to napiszcie miedzy właścicielem i Toba upoważnienie. Naturalnie w j. rosyjskim.
Blanki były na forum a także zejdziesz przez www.yandex.ru

Naklejki nie trzeba jeśłi masz tablice tzw" białe". Tam już jest kod kraju.

A co znaczy tanio? Czy miałoby by o coś kosztować?

Rublin
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Blanki - czyli kwatery...poszukam na forum;) bo po rosyjsku ja nie bardzo rozumiem:/ Aha i od razu chciałam się dopytać czy aby nawet jechać do Kalinka na jeden dzień potrzebny jest jakiś meldunek? bo wolałabym w kwaterze pryw.?

Tablice, ok białe;)

A z przejściem to rożnie, będę jechała z psem, za co zawsze na każdej granicy chcą celnicy kasę, więc nie sądzę aby tu było inaczej:/ zatem wolę taką, na której są mniej chciwi;) i sprawnie odprawiają;)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Rublin pisze:Blanki - czyli kwatery...poszukam na forum;) bo po rosyjsku ja nie bardzo rozumiem:/ Aha i od razu chciałam się dopytać czy aby nawet jechać do Kalinka na jeden dzień potrzebny jest jakiś meldunek? bo wolałabym w kwaterze pryw.?

Tablice, ok białe;)

A z przejściem to rożnie, będę jechała z psem, za co zawsze na każdej granicy chcą celnicy kasę, więc nie sądzę aby tu było inaczej:/ zatem wolę taką, na której są mniej chciwi;) i sprawnie odprawiają;)
blank z angielskiego pusta strona .. miałem na myśli formularz. Po rosyjsku formularz to blank - zapożyczyli to słowo z angielskiego.

co do psa, jeśli masz wszystkie zaświadczenia o szczepieniach itp (to co jest ustawowo wymagane) to nie maja się do czego przyczepić i nie musisz się "odwiedzięczac prezentami".
Leganie przewozić psa jest szybciej, prościej i taniej.

Na 1 dzień rejestracji nie trzeba.
O ubezp. medycznym mam nadzieję, ze pamiętasz, albo da się kupić na granicy.

Rublin
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

no dobra a co z tymi formularzami, przeczytałam o jakiś dwóch, deklaracja celna i jakaś druga którą się również otrzymuje na przejściu /do wypełnienia na miejscu/? czy coś powinnam jeszcze wiedzieć ?

Ubezpieczenie medyczne mam zamiar wykupić, z tego co czytałam to możną ją wykupić w każdej firmie ubezpieczeniowej, tylko czy wszystkie akceptuje Rosja, wiesz może?

A co do psa i dokumentów, wszystko jest, tylko co z tego jak zawsze mówią że za fatygę się należy bo przecież stempelek muszą dać /długo by opowiadać/ pewnie że bym chciała przekraczać bez dodatkowych opłat;)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Rublin pisze:no dobra a co z tymi formularzami, przeczytałam o jakiś dwóch, deklaracja celna i jakaś druga którą się również otrzymuje na przejściu /do wypełnienia na miejscu/? czy coś powinnam jeszcze wiedzieć ?
Szkoda, że nie che Ci się poczytać forum.. jak tez odszukać upoważnienia na samochód jakie sugerowałem (o jedyny blank jaki możesz sobie wypełnić)
O ile zaczałem z toba polemikę to nie chcę Ciemeić na sumeiniu.
TUTAJ> upoważnienie na samochód
Rublin pisze: Ubezpieczenie medyczne mam zamiar wykupić, z tego co czytałam to możną ją wykupić w każdej firmie ubezpieczeniowej, tylko czy wszystkie akceptuje Rosja, wiesz może?
Jakbyś poczytała myślac, to być dowiedziała się, ze dowolne ubezp. nie jest podstawa ubiegania się o wizę - czyli co ?

Naturalnie możesz sobie swoje zdrowie i życie ubezpieczyć i w 100 firmach, ale to nie znaczy , ze ta firma pokryje wydatki medyczne w Rosji! A o to tutaj chodzi.
Rublin pisze: A co do psa i dokumentów, wszystko jest, tylko co z tego jak zawsze mówią że za fatygę się należy bo przecież stempelek muszą dać /długo by opowiadać/ pewnie że bym chciała przekraczać bez dodatkowych opłat;)
No to tak zrób! :)
Po jakiego wyciągać pieniądze gdy celnicy rosyjski kręcą nosem,.. oni to celowo robią, to specjalności od prezentów.
A naiwni Polacy wyciągają portfele i hojnie darzą.. przyzwyczajając, że jak polak to napewno da się go "obsępić".
A potem barwne historie jak to Rosjanie biorą .. jak zmuszają ..

Jak masz wszystko w porządku to po co płacisz ?

Gdy celowo nie obsługują , to na granicach wszystkich są podane numery tel. zaufania, .. jak nie chcesz dzwonić to można ostrzec, że krzyku narobisz i będziesz wymagać wezwać "naczalnika smeny" (kierownik zmiany) i od razu wszystko pójdzie momentalnie.

Rublin
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

- dzieki za link do upoważnienia, ale skoro jestem w dowodzie wpisana więc uznałam temat za zamknięty;)

- ubezpieczenie zdrowotne - przepraszam że operuję skrótami, albo nazywam różne rzeczy nie po "imieniu" czytaj - właściwej nazwie, aby inny myślący człowiek mógł je odczytać również właściwie;) Ubezp. będę załatwiać dopiero przy wyrabianiu wizy, będę miała taką która pokryje ewentualne koszta;)

- co do przekraczania granic, oczywiście masz rację...a rzeczywistość jest inna, narobiliśmy większa grupą rabanu i sam kierownik zmiany na granicy z UA powiedział nam 2x większą stawkę, nie zapłaciliśmy i nie odprawiali nas przez 6h...to w takim przypadku gdzie mam dzwonić?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

widzę, że o ubezpieczeniach wiesz wszystko, tylko dziwne czemu o nie pytasz kilak postów powyżej.

W dogadywaniu się z celnikami, piszesz, że tez masz ogromne doświadczenie, wiec pozostaje tylko pożyczyć powodzenia i udanego wyjazdu!

Rublin
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Nie denerwuj się, ubezpieczenie to sprawa wizy a ja się pytałam co potrzebuję /i tu skrót myślowy/ do przekroczenia granicy;)
Czytam to forum, ale tematy są stare i info nieaktualne, więc fajnie, że podjąłeś temat;)

Dzięki w każdym bądź razie BARTixR za pomoc.

ODPOWIEDZ