Mały ruch graniczny z obwodem Kaliningradzkim

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu
Posty: 325
Rejestracja: pn 27 kwie, 2009 09:40
Lokalizacja: Warszawa

Mał‚y ruch graniczny z obwodem Kaliningradzkim

Post autor: jajeś »

Jeszcze kilka tygodni pozostało do objęcia części Pomorza oraz Warmii i Mazur małym ruchem granicznym z Obwodem Kaliningradzkim - zapowiedział w niedzielę w Giżycku premier Donald Tusk.

Podczas konferencji prasowej w Giżycku premier poinformował, że Polska jest gotowa do parafowania umowy dotyczącej wprowadzenia bezwizowego ruchu dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego i znacznej części Pomorza oraz Warmii i Mazur. Jak ocenił, "jeszcze kilka tygodni i będziemy bez wiz przemieszczać się w tym miejscu".

Szef rządu powiedział, że taki dokument jest już gotowy, zaakceptowały go strony polska i rosyjska oraz Komisja Europejska. Potrzebne jest jeszcze "przyklepanie" umowy przez Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

Premier przypomniał znaczenie, jakie dla rozwoju turystyki i biznesu ma ruch bezwizowy. Dodał, że nie trzeba tłumaczyć mieszkańcom Warmii i Mazur, jak ważny to moment i jak duże ma to znaczenie dla tego regionu. Podziękował za presję ze strony mieszkańców i samorządowców w tej sprawie.

Z tymi opiniami zgodziła się towarzysząca premierowi burmistrz Giżycka, Jolanta Piotrowska. W jej ocenie, to "świetna wiadomość" ze względu na specyfikę regionu, który "nie jest za bogaty, żyje z turystyki, rolnictwa, usług i ma dość wysokie bezrobocie".

Donald Tusk podkreślił, że w sprawie ruchu bezwizowego z Kaliningradem decydowały wyłącznie starania strony polskiej, bo Bruksela była początkowo "zaskakująco sceptyczna". Obecne regulacje europejskie pozwalają bowiem na ustanowienie małego ruchu granicznego jedynie w pasie 30 km, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.

"Trzeba było tam naprawdę poważnej presji, ale udało się to uzyskać. I dzięki temu Polska jest dzisiaj postrzegana w Europie jako państwo, które otwiera Europę, otwiera granice, a nie zamyka" - stwierdził premier Tusk.

Ruch bezwizowy ma objąć Obwód Kaliningradzki i proporcjonalny obszar po stronie polskiej. Byłoby to: na Pomorzu - Sopot, Gdańsk, Gdynia oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim - Elbląg, Olsztyn oraz powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.
Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 cze, 2010 13:57
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: radziun »

A mi się to wcale nie podoba (choć może to zdanie nie przysporzy mi popularności).

Zdarza mi się jeździć dość często (do 8 razy w roku do Rosji przez Obwód) i i tak dalej będę potrzebował wiz. To co w tej chwili dzieje się na granicach (kolejki w Polsce, na Litwie w Estonii...) to już i tak często dla mnie za dużo. W momencie otwarcia granic każdy ze strefy będzie jeździł po paliwo i wódkę co sprawi, że na przejazd granicy trzeba będzie czekać jeszcze dłużej.

W sprawie:
Premier przypomniał znaczenie, jakie dla rozwoju turystyki i biznesu ma ruch bezwizowy.
powiem tylko tyle (obserwując kolejki na granicach i rozmawiając z nudów z kierowcami), że owszem - biznes to ma większość Polaków - polega on na przewożeniu paliwa... Turystycznie jedzie co (może nawet nie) 100 pojazd.
ODPOWIEDZ