podróż do Kłajpedy przez Kaliningrad. Czy warto?

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
OlekGDY
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

podróż do Kł‚ajpedy przez Kaliningrad. Czy warto?

Post autor: OlekGDY »

W najbliższym czasie muszę jechać do Kłajpedy i dalej w głąb Łotwy. Ponieważ jestem z Trójmiasta idealnym rozwiązaniem wydaje się przejazd przez terytorium OK.
Czy macie jakieś doświadczenia w podobnych podróżach autem przez Obwód?
Jakie są czasy oczekiwania na granicy Łotewsko Rosyjskiej?

Z góry dziękuję za pomoc.
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

a to mega długo będzie pół dnia albo i cały dzień może ci zniknąć.
Nie wiem czy z kaliningradu tak łotysze wywożą paliwo, ale z rosji macierzystej to jest kolejka benzowozów na pół dnia/nocy!
Najszybciej to jednak przejedziesz prze Budzisko.

Rosja ma a może już wprowadziła ograniczenia (mówili, że od 1 stycznia - jeśłi to tak to jest sens), raz w tygodniu dla łotyszów. (podobnei jak białoruś )
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Re: podróż do Kł‚ajpedy przez Kaliningrad. Czy warto?

Post autor: pietia »

OlekGDY pisze:W najbliższym czasie muszę jechać do Kłajpedy i dalej w głąb Łotwy. Ponieważ jestem z Trójmiasta idealnym rozwiązaniem wydaje się przejazd przez terytorium OK.
Czy macie jakieś doświadczenia w podobnych podróżach autem przez Obwód?
Jakie są czasy oczekiwania na granicy Łotewsko Rosyjskiej?

Z góry dziękuję za pomoc.
Zanim przebrniesz przez kolejki i odprawy na granicach polsko-rosyjskiej i rosyjso-litewskiej, to jadąc naokoło przez Budzisko będziesz już dawno w Kłajpedzie
Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: radziun »

Moi przedmówcy mają rację, ale jeżeli czas nie jest krytycznym kryterium i posiadasz wizę, to:
- z Trójmiasta do Kłajpedy przez OK jest bliżej o około 350 km (zakładając, że musisz dojechać do Kłajpedy - bo jak pisałeś, jedziesz dalej na Łotwę)
- będąc w Obwodzie możesz zatankować tańsze paliwo
- koszt paliwa będzie o ponad 2/3 niższy (w związku z dwoma powyższymi)

Kolejki na granicach wcale nie bywają takie straszne - to kwestia szczęścia. Ja zawsze gdy jadę na Litwę jeżdżę przez Obwód (paliwo) - granicę PL-RU przekraczam w Grzechotkach (1-2h czekania) a granicę RU-LT na mierzei Kurońskiej (1h czekania). Licząc, że dodatkowe prawie 400 km przejedziesz bez szaleństw w 3 h (myślę, że bynajmniej tyle to zajmie), wcale nie musi być aż tak dużo dłużej.

Poprawiono 26.01.2012 roku
Niestety pomyliłem się w kwestii szacowania. Niestety nie o ponad 2/3 (66%), ale o niecałe 57%.
Ostatnio zmieniony czw 26 sty, 2012 09:10 przez radziun, łącznie zmieniany 1 raz.
Spa
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Spa »

Koszt wizy (ubezpieczenia, etc) i zjazdu z mierzei (prom) plus ewentualnie - od strony łotewskiej jest to obowiązkowe - opłata za przejazd (Mierzeja Kurońska jest zabytkiem natury) - to może przewyższyć pozostałe zalety (typu tankowanie). Plus kolejki.
karakanek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: karakanek »

zjazd z mierzeji kurońskiej do Kłajpedy jest bezpłatny a na przejściu Bezledy - Bagrationowsk na wjazd nigdy nie ma kolejek, moim zdaniem trasa gdańsk - kaliningrad - kłajpeda to najlepsze rozwiązanie..jeżeli chodzi o ubezpieczenie to nic poza zieloną kartą nie jest potrzebne, a ubezpieczenie zdrowotne można wykupić na 1 dzień..ciśnij przez Rosję stary!
karakanek
Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Tak z samej ciekawości policzyłem sobie na kalkulatorku koszty przejazdu przez Obwód i Litwę. W obliczeniach nie uwzględniłem kosztu wizy, zakładając, że podróżujący ją posiada.

Założenia odległościowe:
Gdynia -> Kłajpeda przez Olsztyn, Suwałki i Kowno -> 725 km
Gdynia -> Kłajpeda przez Grzechotki, Kaliningrad i Mierzeję -> 315 km
W związku z powyższym:
Gdynia -> Nowosełowo (tankowanie po stronie RU) -> 142 km
Nowosełowo -> Kłajpeda (pozostały odcinek) -> 173 km

Założenia samochodowe:
Średnie spalanie na trasie -> 6,5l/100km
Pojemność zbiornika -> 60l

Założenia paliwowe:
cena 1l 95 w PL -> 5,63 zł
cena 1l 95 w RU -> 240 RUR = 2,40 zł (cena może być nieco nieaktualna)

Koszt przejazdu przez park narodowy = 250RUR+10LT = 35 zł

Koszty przejazdu zakładając tankowanie wyłącznie w Polsce
przez Litwę:
7,25*6,5=47,13 (zużycie paliwa na przejazd)
47,13*5,63 zł = 265,31 zł (koszt przejazdu)
przez Obwód:
3,15*6,5=20,48 (zużycie paliwa na przejazd)
20,48*5,63=115,27 zł +35 zł (koszty parków) = 150 zł
Zysk kasy przy przejeździe przez Obwód: 115 zł

Koszty przejazdu kombinowanego - paliwo w PL na dojazd do obwodu z 5l rezerwą:
Gdynia->Nowosełowo
1,42*6,5+5=9,23x5,63=51,96 zł
Nowosełowo->Kłajpeda
1,73*6,5=11,25*2,4=26,99 zł+35 zl =61,99 zł
Łącznie: 114 zł co daje zysk 150 zł, nie uwzględniając zysku na o ponad połowę tańszym paliwie pozostającym w zbiorniku, które wystarczy na 750 km od Kłajpedy.

Jedyną kwestią jest czas stania na granicach, który jest totalnie nieprzewidywalny!
neccom
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: neccom »

95pb masz po 28RU Kurs Rubla 1000RU=107zł

Do kolegi co opuszczał Rosję jadąc do kłajpedy... Dawałeś coś tamtejszym celnikom?
Ja wybrałem się w grudniu do Wilna przez obwód. Na granicy w Kybatach Rosjanin zbiera haracze... Chciał ode mnie 1500 Rubli... Jak mu powiedziałem, że nic nie przewożę to 500Ru, stargowałem do 300Ru i wróciłem do PL. Stania tam było od 8h-20h. Sytuacja była bardzo napięta, bo wyprzedziłem sobie wszystkich przemytników i wcisnąłem na 5 miejsce przed bramą... Po 30minutach byłem już na końcu i o mało po "twarzy nie dostałem"... Jak ma ktoś lepsze doświadczenia z innymi granicami w obwodzie to chętnie poczytam ...
Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Nigdy nic nie dałem żadnemu celnikowi, bo nic nie przemycałem, miałem też zawsze dobre dokumenty/rejestracje itp.

W kwestii wspomnień i opinii: najgorsze mam z Czernyszewskoje, gdzie na wyjazd z obwodu czekałem ponad 6 godzin do wjazdu na terminal. Podobnie złe wspomnienia mam z nocnego przejazdu w Sowietsku, gdzie czekałem godzinę, ale celnik na wieść, że jadę Cinquecento do Moskwy stwierdził, że na pewno kłamię, jestem na 100% przemytnikiem i zaczął rozbierać mi samochód. Gdyby nie znajomość rosyjskiego, okazanie rezerwacji hostelu w Moskwie i próba wykonania telefonu do Konsulatu w Kaliningradzie, nie wiem jak by się to skończyło (na pewno przejazd zająłby mi spooooro czasu).

Nie wiem co to za miejscowość Kybaty bo jako przejście graniczne w Obwodzie i miejscowość nie figuruje (może nie potrafię szukać, przepraszam) - nie wypowiem się więc na jej temat, ale...
Z własnego doświadczenia wiem, że na praktycznie każdej granicy i z każdej jej strony (może z wyjątkiem granicy z Polską i strony Litewskiej w Sowietsku) można spotkać najczęściej śniado opalonych mężczyzn, którzy za drobne opłaty (~1500 - 2000 RUR) oferują lepsze miejsce w kolejce.
Poza tym wiem, że mając auto na europejskich tablicach jesteś traktowany na równi z innymi obywatelami UE - jak przemytnik. Wyprzedzając więc swoich kolegów bardzo słusznie chcieli cię oni obić po twarzy. Mnie osobiście też często wkurza fakt bezczelnego wciskania się do kolejki przez Polaków na granicy w Mamonowie po stronie rosyjskiej. Jest to powód, dzięki któremu uważam, że należy wprowadzać limitowanie wjazdów/wyjazdów aby ograniczyć kolejki (sam do przemytników i takiego sposobu zarabiania na życie nie mam nic).
ODPOWIEDZ