Strona 1 z 1

Ruch bezwizowy do Kaliningradu

: ndz 18 mar, 2012 04:53
autor: bimbek
16 marca 2012 r. Sejm RP ratyfikował umowę między RP a FR dotyczącą ruchu bezwizowego pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim a województwami: Pomorskim i Warmińsko-Mazurskim.

W poszukiwaniu informacji o tym wydarzeniu przejrzałem Onet, WP oraz lokalne portale informacyjne, i nic.

A tu jest:

http://kaliningrad.ru/news/item/18373-s ... j-oblastyu

: ndz 18 mar, 2012 07:22
autor: Kwiatkowski11
Ciekawe jakie racjonalne argumenty kierowaly 137 glosujacymi przeciw? :?: Jakby nie liczyc to prawie 30% wybrancow narodu!

: ndz 18 mar, 2012 07:45
autor: pietia
Zapewne takie,że umowę wynegocjował rząd Tuska, co dla pewnej partii politycznej (reprezentującej w porywach akurat do 30% głosującego elektoratu) juz samo w sobie jest dyskwalifikujące :wink:
Nawiasem mówiąc, w umowie tej są pewne niedociągnięcia, podobno nie obejmuje ona Tczewa, w związku z tym mieszkańcy Obwodu jadąc do Gdańska (objętego umową) nie będą mogli skorzystać z pociągu, gdyż przejeżdża on właśnie przez Tczew, a tam już formalnie konieczna będzie wiza

: ndz 18 mar, 2012 15:16
autor: bimbek
pietia pisze:Zapewne takie,że umowę wynegocjował rząd Tuska, co dla pewnej partii politycznej (reprezentującej w porywach akurat do 30% głosującego elektoratu) juz samo w sobie jest dyskwalifikujące
trafiony: http://kaliningrad.ru/news/item/18344-d ... j-oblastyu
pietia pisze:nie obejmuje ona Tczewa, w związku z tym mieszkańcy Obwodu jadąc do Gdańska (objętego umową) nie będą mogli skorzystać z pociągu
Dotyczy to też powiatu puckiego z miastem Hel, do którego linia kolejowa oraz główna droga prowadzą przez miasto Reda należące do powiatu wejherowskiego, nie objętego umową. Jedyna droga, to tylko statkiem przez Zatokę. Coś czuję, że będzie wesoło.

: ndz 18 mar, 2012 17:35
autor: Kwiatkowski11
Z tego co czytalem to przyjeto zasade wjazdu bez wizy na odleglosc 50km od granicy PL/RU na ladzie badz wodzie.Samo porozumienie jest dobrym posunieciem, choc ja jestem za tym by zamiast je sztukowac o kolejne powiaty skupic sie na pracy nad zniesieniem tego rezimu dla ludzi chcacych podrozowac, odwiedzac sie i poznawac wzajemnie!

: pn 19 mar, 2012 02:16
autor: Kacper10
Czyli nie powinno być żadnych problemów w dotarciu do Kaliningradu bez wizy w lipcu ? Ruch bezwizowy będzie dostępny tylko dla mieszkańców Pomorskiego i Warmińsko - Mazurskiego, czy też całej Polski? Czy poruszanie się po całym obwodzie będzie swobodne, czy tylko jak pisze przedmówca na odległość 50 km od granicy ? Czy też może będzie trzeba tak jak strona rosyjska wyrabiać dokumenty uprawniające do takich bezwizowych podróży ? Planuję wyjazd do Kaliningradu rowerem i dlatego szukam przydatnych informacji, z góry dzięki za pomoc :)

: pn 19 mar, 2012 02:49
autor: bimbek
Kacper10 pisze:Czyli nie powinno być żadnych problemów w dotarciu do Kaliningradu bez wizy w lipcu ? Ruch bezwizowy będzie dostępny tylko dla mieszkańców Pomorskiego i Warmińsko - Mazurskiego, czy też całej Polski? Czy poruszanie się po całym obwodzie będzie swobodne, czy tylko jak pisze przedmówca na odległość 50 km od granicy ? Czy też może będzie trzeba tak jak strona rosyjska wyrabiać dokumenty uprawniające do takich bezwizowych podróży ?
1. Ruch bezwizowy ma być dostępny tylko dla mieszkańców części województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego
2. Umowa przewiduje, iż obywatele RP będą mogli się poruszać po całym terenie Obwodu, zaś mieszkańcy Obwodu po wyznaczonych powiatach obu województw. Jak znajdę mapę, to wrzucę na forum. Jest tego dużo, szczególnie w warmińsko-mazurskim.
3. Obywatele RP będą musieli uzyskać w konsulacie FR odpowiedni wpis w paszporcie (pieczątka), zaś obywatele FR będą otrzymywać coś na kształt naszego dowodu osobistego - kawałek pastiku z jakimś wpisem. Rozmowy na ten temat są ponoć jeszcze w toku. Polacy jak i Rosjanie mają za tą przyjemność płacić po około 20 euro.

: pn 19 mar, 2012 03:00
autor: bimbek
Dziennik Bałtycki 1.03.2012:

..."- Jeśli założymy, że przepisy wejdą w życie od 1 lipca, to strona polska wyda w tym roku 30 tys. zezwoleń, natomiast w przyszłym roku takich zezwoleń wyda 60 tys. - opowiedział Jabłoński.

Naczelnik wydziału wschodniego w departamencie konsularnym w MSZ Stanisław Łukasik powiedział, że najważniejszym ułatwieniem dla podróżnych przy składaniu wniosku o zezwolenie jest deklaratywne uzasadnienie wyjazdu. - Nie potrzeba, jak w przypadku starania się o wizę, załączać do dokumentów zaproszeń, oświadczeń czy potwierdzeń - wyjaśnił.

Dodał, że strona polska chce uruchomić w obwodzie kaliningradzkim jeszcze dwa punkty przyjmowania wniosków na zezwolenia. Zaznaczył, iż czynione są także starania, by Rosjanie otworzyli dla podróżnych z Polski dodatkowy punkt konsularny w Olsztynie.

Zezwolenie na przekroczenie granicy będzie uprawniało do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw. Z opłaty, która wynosi 20 euro, zostaną zwolnione osoby do 16. roku życia, te, które przekroczyły 65. rok życia oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.

Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) posiadają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego, czy bezpieczeństwa wewnętrznego.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki."