Sankt Petersburg w dwa dni - prośba o pomoc

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Wiewioorka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Sankt Petersburg w dwa dni - prośba o pomoc

Post autor: Wiewioorka »

Witam,

Na początku sierpnia wybieram się do Sankt Petersburga. Niestety będę tam tylko przejazdem i będę tam maksymalnie dwa dni.
Ponieważ jest to moja pierwsza podróż do Rosji w głowie mam mnóstwo pytań.
Więc będę bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i wskazówki :)

Oto garść z nich ;)

Podróż planuję autokarem przez Rygę, gdyż dzięki temu mogę byś już rano w Petersburgu.
Czy ktoś z Was już ma za sobą taką podróż, jak to wygląda, czy autokary przyjeżdżają mniej więcej w zaplanowanym czasie, jak z jedzeniem, postojami?

Kolejne pytanie, jak wygląda kwestia z wwożeniem gotówki (euro, ruble, inna waluta)?
Czy są jakieś ograniczenia, czy trzeba ją zadeklarować (jak, kiedy)?

Czy są jakieś dobowe bilety komunikacyjne w Petersburgu, tak by nie kupować za każdym razem oddzielnego. Szukałam po necie i nic na ten temat nie znalazłam :(

I już takie typowe turystyczne informacje ;)
Gdzie można tanio zjeść? I co na pewno jest warte do zobaczenia (ponieważ mam tylko dwa dni na pewno nie zdążę zobaczyć wszystkiego :( )

Dziękuję za wszystkie wskazówki :)

Pozdrawiam.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Wiewioorka pisze:Kolejne pytanie, jak wygląda kwestia z wwożeniem gotówki (euro, ruble, inna waluta)?
ZTCW do jakiejś określonej kwoty (nie pamiętam jej dokładnie, ale dość wysokiej) nic nie trzeba deklarować. Ostatnio zresztą nie spotyka się już formularzy deklaracji celnych, a i sami celnicy rzadziej pytają (kiedyś było to częstsze). Tym nie mniej, jeśli chcesz wwozić jakąś wilką kwotę, lepiej zapytaj celnika, co i jak, żeby nie było ewentualnie problemów przy wyjeździe
A tak w ogóle to może zamiast waluty lepiej wziąć karty? Bankomatów w Pitrze sporo, z polskich kart też tam wypłacisz
Wiewioorka pisze:Czy są jakieś dobowe bilety komunikacyjne w Petersburgu, tak by nie kupować za każdym razem oddzielnego. Szukałam po necie i nic na ten temat nie znalazłam
O dobowych nie słyszałem, możesz natomiast na metro kupić karnet na większą ilość przejazdów (5, 10, 20 liub więcej), jeśli zamierzasz rzeczywiście dużo podróżować, opłaci się to bardzij niż kupowanie pojedynczyc żetonów na każdy przejazd
Wiewioorka pisze:Gdzie można tanio zjeść?
Polecana przeze mnie już kilkakrotnie tutaj Stołowaja nr 1 (sieć całodobowych, dość tanich i smacznych jadłodajni), m.in. na Newskim Prospekcie oraz naprzeciw Dw. Moskiewskiego; Czajnaja Łożka (specjalność: bliny) też na Newskim i w wielu innych miejscach. A jeśli lubisz fastfudy, to też znajdziesz sporo McDolnaldów, KFC,i Burger Kingów
Wiewioorka pisze:I co na pewno jest warte do zobaczenia (ponieważ mam tylko dwa dni na pewno nie zdążę zobaczyć wszystkiego )
2 dni to rzeczywiście mało, więc wykorzystaj ten czas do maksimum. Obowiązkowe punkty to oczywiście Ermitaż, Muzeum Rosyjskie, Sobory Kazański, Isakijewski, na Krwi (ten ostatni chociażby z zewnątrz), Twierdza Pietropawłowska. Warto też przejechać się stateczkiem po kanałach, a także obejrzeć podnoszenie mostów w nocy (tylko obserwuj to z tego brzegu, gdzie masz nocleg, inaczej przez kilka godzin nie będziesz mogła tam wrócić :wink: ). Warto też tak po prostu przespacerowac się po ptersburskich ulicach i kwartałach, które mają swój klimat. Oczywiście warto by też zaliczyć którąś z podmiejskich rezydencji, najlepiej Peterhof, ale na to może nie starczyć czasu, gdyż to wyprawa na co najmniej pół dnia

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: tomeeek07 »

Planuje w przyszłości podobną podroz autokarem przez Ryge do Petra. Czy moglbymi powiedziec ktos, kto jechal juz tą trasą autokarem jak wygląda sprawa na granicy? Co sprawdzają, co trzeba mieć i czy dalej wypełnia sie karteczki? Oraz ogolnie ile to wszystko schodzi? Wracać bede tą samą drogą, przy powrocie tez sie cos wypełnia?

pothkan
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Re: Sankt Petersburg w dwa dni - prośba o pomoc

Post autor: pothkan »

Wiewioorka pisze:Podróż planuję autokarem przez Rygę, gdyż dzięki temu mogę byś już rano w Petersburgu. Czy ktoś z Was już ma za sobą taką podróż, jak to wygląda, czy autokary przyjeżdżają mniej więcej w zaplanowanym czasie
Trochę "musztarda" po obiedzie, ale za taką samą cenę dolecisz z Królewca (linie Avianova). Oczywiście, podróż via Ryga jest ciekawsza (szczególnie z zaplanowanym np. jednodniowym pobytem, a nie tylko przejazdem), ale zarazem męcząca... Inna sprawa, że ja nawet po przejeździe autobusem do Wwy czuję się wypruty :?
Wiewioorka pisze:Kolejne pytanie, jak wygląda kwestia z wwożeniem gotówki (euro, ruble, inna waluta)?
Ja tam nigdy niczego nie deklarowałem, i nawet o tym nie słyszałem...
Wiewioorka pisze:Czy są jakieś dobowe bilety komunikacyjne w Petersburgu, tak by nie kupować za każdym razem oddzielnego. Szukałam po necie i nic na ten temat nie znalazłam :(
Są, ale imienne i wyraźnie nieturystyczne - tzn. dla mieszkańców, poza tym i tak nie ma ich "na całą sieć". Z prostego powodu - komunikacja stanowi konglomerat różnych spółek komunalnych (metro, tramwaje+trolejbusy, część autobusów) i prywatnych (miejskie i zamiejskie marszrutki). W skrócie - na metro kup sobie zapas żetonów w kasie (po 27 rubli), każdy żeton jest ważny na jeden przejazd z dowolną ilością przesiadek - tzn. od zejścia do wyjścia z metra. Natomiast w "naziemnych" środkach komunikacji kupujesz bilet u konduktora (najpewniej sam/a do ciebie podejdzie) lub kierowcy. W trolejbusach i tramwajach bilet kosztuje 23 rubli.

Metro jest zorganizowane świetnie - na pewno sobie poradzisz. Natomiast z naziemną komunikacją bywa gorzej - po pierwsze, ciężko się w niej połapać (chociaż to normalne w takim dużym mieście), więc warto np. zainwestować w atlasik komunikacji miejskiej. Po drugie, rozkłady jazdy generalnie bywają "sobie a muzom". Radzę ci zrobić rozeznanie zawczasu (z mapą lub Google/Yandex mapami w ręku), dokąd i skąd będziesz jeździć (chyba że nocujesz tuż obok stacji metra, co jest całkiem możliwe), warto również opanować nazwy głównych ulic miasta. Bo na przystanku często-gęsto bywa, że podjeżdża coś o kompletnie dla laika nieznanym numerze (zazwyczaj marszrutka), i wówczas wybór polega na zorientowaniu się na zasadzie "o, jest Newski na tablicy, znaczy w dobrą stronę jedzie".
Wiewioorka pisze:Gdzie można tanio zjeść? I co na pewno jest warte do zobaczenia (ponieważ mam tylko dwa dni na pewno nie zdążę zobaczyć wszystkiego :( )
Ja byłem sześć, a i tak zobaczyłem może 1/3 tego co planowałem :( A plany miałem dość realistyczne... Z ogólnoturystycznych "must see" polecam dwa miejsca: twierdzę (Петропавловская крепость) oraz cerkiew Zbawiciela na Krwi (Спас на Крови). O Ermitażu (wewnątrz) raczej zapomnij - zapisy gorzej niż na Wieliczkę. Warto odwiedzić Carskie Sioło lub Pietiergof, ale przy dwóch dniach nie ma to sensu - wyprawa na kilka godzin.

W muzeach itd. możesz się natknąć na różne ceny dla Rosjan i cudzoziemców. Zawsze próbuj brać bilet "rosyjski", a nawet ulgowy (jeśli jesteś studentką). Mnie się tylko raz nie udało, i to tylko dlatego że wyraźnie wymagana była legitymacja rosyjskiego uniwersytetu państwowego (ale dostałem rosyjski "normalny").

Co do jedzenia: z tanim niestety jest problem, bo generalnie jedzenie jest w Rosji droższe od Polski (zresztą... w sumie gdzie nie pojechać, to jest droższe). Chociaż nie są to tragiczne różnice - obiad za jakieś 30 zł spokojnie da się znaleźć, choć niekoniecznie natychmiast. Ale ogólnie asortyment jest przyzwoity, bo to jednak mimo wszystko chyba najbardziej "turystyczne" miasto w Rosji. Przejdź się, popatrz po cenach, popatrz gdzie nie jest pusto... w końcu na coś trafisz. A jeśli znajdziesz, to podziel się potem tutaj informacją :wink: Aczkolwiek widzę, że już się kolega wyżej podzielił - sam chętnie sobie zapiszę "na przyszłość".
pietia pisze:(tylko obserwuj to z tego brzegu, gdzie masz nocleg, inaczej przez kilka godzin nie będziesz mogła tam wrócić :wink: ).
Zawsze można sobie posiedzieć w całodobowej księgarni :P
tomeeek07 pisze:Planuje w przyszłości podobną podroz autokarem przez Ryge do Petra. Czy moglbymi powiedziec ktos, kto jechal juz tą trasą autokarem jak wygląda sprawa na granicy? Co sprawdzają, co trzeba mieć i czy dalej wypełnia sie karteczki? Oraz ogolnie ile to wszystko schodzi? Wracać bede tą samą drogą, przy powrocie tez sie cos wypełnia?
Karteczki dalej się wypełnia, ale tylko przy wjeździe. Przy wyjeździe musisz mieć karteczkę z wjazdu (inaczej kara, zdaje się że dość dotkliwa, ponad 1500 rubli). Poza tym paszport z wizą (jeśli jedziesz via Obwód Królewiecki, to sprawdź czy wystarczy na dwa wjazdy), no i oczywiście ubezpieczenie zdrowotne.

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

avianova za daleko sie juz nie poleci ;)

autokary sa zazwyczaj o czasie, jezeli ma spoznienie, a Ty masz przesiadke to kombinuja i np Cie gdzies na trasie przesadza. ja mialam raz 2-godzinne opoznienie, ale to byla zima. ale zdarzylo mi sie tez byc na miejscu godzine przed czasem

pothkan
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Zoya Nikitin pisze:avianova za daleko sie juz nie poleci ;)
O kurczę... teraz dopiero się zorientowałem. Niefajnie :(

Wiewioorka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Dzięki wielkie za wszystkie podpowiedzi. Nie wiecie jak bardzo są dla mnie cenne :)
Tylko pojawiły mi się kolejne pytania ;)

Co to są te karteczki, od kogo je dostaną, co tam się wypełnia itp. ?
Czy jest gdzieś właśnie jakaś strona z mapą komunikacji miejskiej? Próbowałam szukać, ale bez skutku. A faktycznie, warto byłoby mieć taką ze sobą. Z chęcią też bym sobie zrobiła dokładny logistyczny plan 'co gdzie' by moje dwa dni jak najlepiej wykorzystać, a nie spędzić w poszukiwaniu przystanków czy autobusów :)

Ja będę nocować na jachcie, który najprawdopodobniej będzie przycumowany przy Jacht - Klub Rzeczny (aktualna nazwa to chyba Central Yacht Club). I moja pierwsza wycieczka to będzie od autokaru chyba właśnie tam. Wiecie może gdzie to jest i jak najlepiej tam dotrzeć z Dw.kolejowy "Vitebskiy" (skrzyżowanie Zagorodnogo pr. i ul. Vvedenskij kanal) ?

Wiewioorka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

A z rosyjskimi biletami może być problem, bo moja znajomość rosyjskiego znikoma niestety ;)
A jak w Petersburgu z angielskim, da się nim dogadać?

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

wszystkie karteczki da Ci pilot/ka w autokarze, ewentualnie w razie potrzeby pomoze wypelnic. łotwa ma jakas swoj deklaracje od jakiegos czasu, a do rosji dostaniesz "migracjonke" - wypeniasz obie strony, jedna zabieraja, druga zwracaja, ale trzeba ja oddac przy wyjezdzie.

z angielskim nie powinno byc problemu.

pothkan
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Zoya Nikitin pisze:jedna zabieraja, druga zwracaja, ale trzeba ja oddac przy wyjezdzie.
Tylko nie zgub.
Wiewioorka pisze:A jak w Petersburgu z angielskim, da się nim dogadać?
To zależy od miejsca - w nastawionych na turystów jasne, ale poza tym jest gorzej niż w Polsce.
Wiewioorka pisze:Czy jest gdzieś właśnie jakaś strona z mapą komunikacji miejskiej? Próbowałam szukać, ale bez skutku. A faktycznie, warto byłoby mieć taką ze sobą.
Planiki komunikacji miejskiej powinnaś dostać w lepszych kioskach i większości księgarni. Ja mam taki z żółto-niebieską okładką. Po rosyjsku poproś o "marszruty". Na dworcu lub w okolicach na 100% gdzieś dostaniesz.

Tutaj masz schemat metra: klik.
Wiewioorka pisze:Ja będę nocować na jachcie, który najprawdopodobniej będzie przycumowany przy Jacht - Klub Rzeczny (aktualna nazwa to chyba Central Yacht Club). I moja pierwsza wycieczka to będzie od autokaru chyba właśnie tam. Wiecie może gdzie to jest i jak najlepiej tam dotrzeć z Dw.kolejowy "Vitebskiy" (skrzyżowanie Zagorodnogo pr. i ul. Vvedenskij kanal) ?
Oj, z punktu widzenia dojazdów "lądem" to dość marna lokalizacja. Najbliższa stacja metra - 2 km (Крестовский остров, linia 5). Z Dworca Witebskiego na tę stację dojazd jest świetny, bo wsiadasz na tę samą linię, stacja Звенигородская, kierunek Комендантский проспект. Tylko się nie pomyl, bo w tym samym miejscu jest stacja linii 1, Пушкинская.

Ale, na samą Pietrowską kosę (czyli półwysep, gdzie mieści się marina) dojeżdżają dwie linie "naziemne": trolejbus 7 oraz autobus 14 (stan na lato 2011). Trolejbus chyba najłatwiej ci będzie złapać przy stacji Спортивная (linia 5). Natomiast autobus 14 jeździ ze stacji Выборгская (linia 1), przy czym jest to przystanek początkowy (więc zapewne łatwiej ci byłoby go znaleźć), ale mocno nadkładasz drogi. Z drugiej strony, trolejbusy z reguły jeżdżą częściej. Zależy, co będzie dla ciebie ważniejsze - dostać się jak najszybciej, czy jak najwygodniej. Na obie linie metra, jak wyżej już wspominałem, możesz bezpośrednio wsiąść przy Dw. Witebskim.

Ja bym wybrał drogę metro 5 > trolejbus 7 - z jednej strony, możesz mieć problem z rozeznaniem przesiadki (ew. po rosyjsku pytaj o "trolejbus sjemiorka"), ale przyda ci się na sam pobyt, ponieważ ta linia (tzn. 7) zapewnia dojazd do samego centrum, tzn. na Newski prospekt i dalej. Metro jest wprawdzie bardziej niezawodne, ale z punktu widzenia turysty komunikacja naziemna ma jednak tę zaletę, że można sobie chociaż coś przez okno zobaczyć :)

Niestety nie mam pojęcia, jaki jest rozkład tych linii (tzn. trolejbus/autobus) - prawdopodobnie przekonasz się na miejscu. Z bagażami na pewno lepiej będzie ci z nich skorzystać, ale możliwe że rozkład będzie na tyle marny, że przy codziennym zwiedzaniu szybciej będzie pomaszerować na metro.

lawonspb
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: lawonspb »

Witam! Polecam tą strone o Petersburgu http://www.petersburg.ovh.org/index.html
Jest tu prawie wszystko i Pitrze.
Tanie vouchery, zaproszenia do Rosji, tanie noclegi w dobrych hotelach
+79216593003 Leon

ODPOWIEDZ