Tranzyt przez Moskwa-Szeremietiewo (wiza, bagaż)

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
marot
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Tranzyt przez Moskwa-Szeremietiewo (wiza, bagaż)

Post autor: marot »

Mam prośbę do doświadczonych bywalców tego lotnika.

W styczniu lecę do Delhi przez Moskwę (Aerofloat z Warszawy). Lecąc w tamtą stronę mam 15h na przesiadkę. Mam możliwość przenocowania u znajomych w Moskwie (niedaleko metr Vladykino czyli część Moskwy od strony lotniska). Jako, że po lądowaniu w Indiach (jeszcze po locie wewnętrznym z Delhi do innego miasta) mam tylko kilka godz. na odświeżenie się przed konferencją zastanawiam się nad przenocowaniem chociaż kilku godz. u nich żeby 15h nie koczować na lotnisku i miec wiecej energii :) Kilka pytań:

1) Czy mając 15h - przylot z Wawy 00:30, wylot do Delhi - 15.25 - jest sens (mając na uwadze czas na opuszczenie lotniska, podroz w okolice Vladykino i na lotnisko oraz koniecznosc bycia na X (ile?)h przed odlotem do Delhi) opusic lotnisko zeby miec powiedzmy jakies 6h na sen?

2) Na 90% bedzie mnie mogl ktos odwiezc i zawiezc samochodem. Rozumiem, ze w innym przypadku po godz. 00.30 w gre wchodzi tylko taxi aby dojechac do Vladykino? Jaki to koszt? (nie mowie po rosyjsku wiec mozliwosci targowania sa ograniczone zapewne)

3) wylot do Delhi ok. 15.30 jest w sobotę - jak wtedy korki wyglądają? ile trzeba czasu zarezerwować na dojazd i o której powinienem być na lotnisku? 2h wczesniej?

4) Co sugerujecie w kwestii bagazu glownego? Oba loty sa Aerofloat'em. Nadawac bagaz w Warszawie do Delhi zeby przez 15h nie meczyc sie z walizka? Jak wyglada ryzyko zaginiecia bagazu lub czegos z jego zawartosci?

5) Rozumiem, ze do tego wszystkiego potrzebuje wize tranzytowa rosyjska?

6) W drodze powrotnej lotniska opuszczac juz nie bede i bedzie mnie czekac sytuacja odwrotna bo na przesiadke mam 75 min (z terminalu F do D). Rozumiem, ze na to wiza juz niepotrzebna?

Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: survey06 »

Jezeli oba rejsy na trasie Warszawa-Sheremietievo-Delhi odbywasz Aeroflotem (chociaz co do rejsu o 19.35 z W-wy - przylot na SVO o 0.30 mam watpliwosci, gdyz ten akurat chyba jest wykonywany przez LOT chcociaz w pull'u z Aeroflotem) to zwroc sie oficjalnie do Aeroflotu o zalatwienie noclegu [wydanie voucheru] na Sheremietievo w ramach ceny biletu. Powinni zalatwic jesli nie w cenie (juz wykupionego?) biletu to zapewne za niewielka doplata. Tym bardziej, ze podroz powrotna do Warszawy tez odbedziesz Aeroflotem via Sheremietievo. Dlatego radze pilny kontakt z biurem Aeroflot w Polsce i podjecia proby negocjacji . Chyba popelniles blad nie zglaszajac koniecznosci noclegu w tranzycie przy bookowaniu/wykupie biletu.

Jezeli jednak Aeroflot odmowi, to dla swietego spokoju i niepotrzebnych nerwow z podrozami czymkolwiek noca z Sheremietievo, radzilbym zdecydowac sie na hotel. Korzystanie z taxi na Sheremietievo to gra w rosyjska ruletke. Nigdy nie wiesz ile po dotarciu na miejsce zabulisz wiecej ponad sume uzgodniona przy wsiadaniu do taksowki. (Przykladowo; za przejazd w samym Sheremietievo z Terminal D na Terminal B taksiarze zgadzaja sie po targach na 800-900 ruble ale nigdy – w dzien – taniej jak 1000 rubli taka przejazdzka nie kosztuje. Odwrotie z Terminalu B na Terminal D lub F to juz wydatek minimum 1500 rubli) Przejazd miedzy tymi terminalami trwa do 20 minut, zaleznie od korkow.

Jezeli bedziesz mial tylko jedna walizke (i torbe podreczna jako hand luggage) to nie baw sie w przechowalnie bagazu tylko miej bagaze przy sobie. Ja nie znam przypadkow zaginiecia bagazu na Sheremietievo. Nadawalem bagaz bezposrednio z Wladywostoku czy z Yuzhnyj Sahalinsk via Sheremietievo do Warszawy i nigdy nie zaginal. Ale coz radzic? Moim szkockim, hiszpanskim czy wloskim kolegom zdarzalo sie, ze bagaze w tranzycie via Sheremietievo docieraly do nich z kilkudniowym opoznieniem ale w calosci.

Hoteli przy lotnisku jest kilka i sa dobrej klasy. (http://www.svo.aero/en/hotels/) Naogol zawsze sa wolne pokoje ale nic nie stoi na przeszkodzie sobie wczesniej dokonac rezerwacji. Nocleg ze sniadaniem (szwedzki stol) kosztuje od 5000 do 7200 rubli. Ja w takich przypadkach korzystam z PARK INN Hotel. Jest on o tyle wygodny, ze z Terminalu F prawie pod sam hotel (braknie 100m) mozna podjechac wozkiem z bagazami. W drodze na lotnisko, wszystkie hotele zapewniaja swoim gosciom bezplatne podwiezienie swoim shuttle bus do kazdego z terminali z wyjatkiem Terminalu B.

Aby skorzystac z hoteli musisz jednak miec wize przynajmniej tranzytowa. Oczywiscie majac potwierdzony booking na calej trasie rejsami Aeroflotu nie powinienes miec trudnosci z uzyskaniem wizy tranzytowej. Wybierajac sie w podroz w styczniu masz jeszcze duzo czasu na jej zalatwienie.

Odnosnie wizy na przejscie z Terminalu F do Terminalu D to sie jednak upewnij. Chcociaz, wydaje sie, ze po wyjsciu z samolotu po przylocie z Delhi powinienes ustawic sie na sciezce "transit" lub udac sie do stanowiska "informacja" a oni powinni juz tobie wskazac co dalej.

Pozdrowienia

marot
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Jesli chodzi z bilety to na nich widnieje przewoznik Aerofloat przy locie WAW-SVO. Bilety zakupila mi organizacja pozarzadowa, ktora zaprasza mnie do Indii (via jakies indyskie biuro podrozy) wiec zakladam, ze nie byli nawet swiadomi, ze sa jakies takie opjce. Sprobuje skontaktowac sie z przewoznikiem co do tanszego noclegu. Tak jak pisalem - mam w Moskwie nocleg darmowy i duza szanse, ze ktos ze znajomych bedzie mogl na lotnisko podjechac wiec problem stresu taksowkowego z glowy wtedy.

Walizke bede mial 1 + podreczny, wiec w takim razie pomysle nad zabraniem jej z lotniska na czas przesiadki.

Jesli chodzi o wize to zaczne procedure jak tylko dostane wize do Indii. Z tego co widzialem to fakt czy prosi sie o wize jedno czy dwu-krotna nie wplywa na cene, wiec nic nie szkodzi mi poprosic o wize rowniez na ten dzien gdy bede mial przesiadke w Moskie miedzy Delhi, a Warszawa, choc nie wiadomo czy mi wydadza jak zobacza, ze mam i tak mniej niz 1,5h na przesiadanie sie.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

zacznijmy od tego, że aby wyjść ze strefy tranzytowej musisz mieć wizę rosyjską , np. tranzytową lub turystyczną - masz ?

jak masz, to do centrum z "bambilami" dojedziesz za 1500 rubli, na kartce adres i kwota i w uparte ani grosza więcej - płatne po dojechaniu.
nie zechce pierwszy to drugi nie drugi to trzeci.

są tez oficjalne taxi, które możesz zamówić kilak godzin wcześniej lub na lotnisku.

Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zeus »

po pierwsze jest Aeroflot, a nie Aerofloat
a po drugie, jak nadasz walizke w Warszawie, ona polecy jako Tranzit, i ja dostaniesz w Indiach

marot
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

zacznijmy od tego, że aby wyjść ze strefy tranzytowej musisz mieć wizę rosyjską , np. tranzytową lub turystyczną - masz ?
nie mam, ale jak hindusi oddadza mi paszport z wiza to zloze wniosek o wize tranzytowa. a jest z tym jakis problem? juz kiedys podrozowalem po Rosji 2 tyg., wyrabialem turystyczna i poszlo sprawnie. do tranzytowej bede mial wszystkie dokumenty (bilety, wiza kraju docelowego).
a po drugie, jak nadasz walizke w Warszawie, ona polecy jako Tranzit, i ja dostaniesz w Indiach
ale to jest koniecznosc? czy jesli pokaze wize upowazniajaca do opuszczenia lotniska to nie moge powiedziec, ze chce nadac walizke tylko do Moskwy, a potem jeszcze raz nadac do Delhi?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

mając wize docelową i bilety dadzą ci tranzytową, choć teoretycznie mogą i odmówić bo przylot i odlot mas zz tego samego terminalu.

nadaj bagaż do moskwy, zdając zaznacz to wyraźnie.

pamiętaj że musisz być 2h przed wylotem do Indii, a jescze dotrzeć trzeba do lotniska (metro aeroexporess to 1,5 godziny) i po przylocie tez 2-3 godziny stracisz na dotarcie do centrum. Czyl iz tych 15h na tranzyt zostanie 8-9 godzin w stolicy.

johnnie_rider
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: johnnie_rider »

Do Survey06 i BARTixR:

koledzy, widzę, że trochę się orientujecie w temacie, mam więc do Was czysto hipotetyczne pytanie, bo na razie nigdzie nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi:

- po Nowym Roku lecę do Armenii (wizy dla Polaków już nie będą obowiązywać) Aeroflotem via Moskwa. Rosyjskiej wizy tranzytowej nie załatwiam, bo mam zamiar przylecieć i wylecieć z Szeremietiewa po 2-3 h oczekiwania w strefie tranzytowej. I tu się pojawia ta hipoteza: w Moskwie jest mgła, a więc tzw. нелетная погода. Wszystkie wyloty są odwołane na najbliższe 12-16 h. W tej sytuacji Aeroflot ma obowiązek załatwić pasażerom hotel ( miałem juz taką sytuację, kiedy leciałem po terytorium Rosji z przesiadką, oczywiście mając wizę pobytową). Ale tym razem nie mam żadnej wizy. Więc co, mam koczować na lotnisku? :( Bo przecież wizy na lotnisku, aby je opuścić, nie otrzymam! Co podpowiecie?

Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zeus »

wtedy aeroflot cy zalatwia wize, na miejscu ;)

Awatar użytkownika
survey06
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: survey06 »

Jest dokladnie tak jak pisze Zeus.

Ponizej masz link do strony w wersji rosyjskiej i angielskiej gdzie znajdziesz wszystkie warunki i uwarunkowania prawne udzielania wiz tranzytowych obcokrajowcom na lotnisku Szeremietievo. Pozdrowienia.

http://www.svo.aero/transit/int-int/

johnnie_rider
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: johnnie_rider »

Dzięki koledzy za pomoc! Aczkolwiek wyczerpująca informacja jest tylko w wersji angielskiej, w rosyjskiej - wszystko wyjaśnione oprócz kwestii wydania wiz :mrgreen:

ODPOWIEDZ