Wymiana Polska-Instytut Puszkina (BUWiWM) wiosną 2013

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
paulinaaa
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: paulinaaa »

PS. niestety nie, dopiero od 4 marca można się kwaterować, chyba, że spędzimy dwa szalone dni na dworcu :P

Burkotnik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Burkotnik »

O, dzięki ci, nasz przewodniku... duchowy :lol:

No, więc szykują się dwie wycieczki do warszawy.

A, niestety, chyba będę musiał się złamać i wkroczyć w świat fejsa, bo na około, widać, się nie da ;]

Burkotnik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Do wyrobienia wizy niezbędne jest ubezpieczenie. Jeżeli chcą jechać w ten czwartek, to bez ubezpieczeń nic nie załatwią.

Teraz pytanie: czy na pewno ISIC wystarczy do wyrobienia wizy? Gdzieś przeczytałem, że wcale nie, że tego nie honorują. To prawda? Jak to w końcu jest. BARTixR pisał, że ISIC może być. Czy na pewno?

zbig
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Seria pytał„ do Puszkina

Post autor: zbig »

Cześć. Wybieram się również do Moskwy na semestr letni z UWr.

Uśpiony zapowiedziami z naszego biura międzynarodowego o znacznym opóźnieniu wyjazdu zajmowałem się innymi sprawami, a tu nagle nadchodzi mail, że możemy wyrabiać wizy i zjawiać się u Puszkina od 4.03.

W związku z tym wziąłem się za ogarnianie tematu, przejrzałem ten wątek i pozostaje mi kilka trochę banalnych, ale ważnych pytań.

1. Kiedy się wybieracie do Moskwy? Proszą, żebyśmy w miarę możliwości przyjeżdżali w jednym terminie. Ruszacie, jak tylko dostaniecie do ręki wizy? Prawie na pewno dotrę z obsuwą, ale dobrze byłoby wiedzieć, od jakiego terminu liczyć tę obsuwę.
2. Macie jakieś przecieki co do tego, kiedy ruszają zajęcia? Czy one aby już nie ruszyły, czy będą uruchomione od zera dla całej polskiej grupy? No i do kiedy potrwają? Zastanawiam się, jaką datę końcową wpisać na wniosku wizowym. Pewnie musimy zmieścić się w 90 dniach, a potem ewentualnie przedłużać wizę na miejscu.
3. Wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wyrabiacie wizę w warszawskiej ambasadzie? Bo z informacji na stronach ambasady wynika jasno, że np. my, wrocławianie, powinniśmy się kierować wyłącznie do konsulatu w Poznaniu.
4. Czy ktoś może potwierdzić informację o stypendium w wysokości 190eu (nasze, polskie, więc powinno być równe dla wszystkich chyba) i opłat za akademik 15rub/dzień?
5. Czy ktoś z poprzednich lat może podpowiedzieć, jak załatwić sobie koedukacyjny pokój? Wiem, wiem, oficjalnie nie przejdzie, ale z własnego doświadczenia wiem również, że na krzywy ryj się da przy odrobinie szczęścia. Ktoś wspominał o możliwości opłacania w pojedynkę całego dwuosobowego pokoju (to chyba byłaby najpewniejsza metoda i znośna finansowo przy takich cenach za akademik) - komu i kiedy to zgłosić?!
6. Jak z tym ISICiem? Dotychczas przechodziła tylko Europa, ale może coś się zmieniło?

Dzięki za wszelkie informacje i podpowiedzi. Gdybym sam dowiedział się czegoś ważnego (może nasze biuro jednak uraczy nas jakimiś szczegółami), to również się podzielę.

zbig
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Tymczasem ze swojej strony mogę tylko podpowiedzieć, że musimy normalnie ubiegać się o wizę, ale dostaniemy ją bezpłatnie na podstawie zgód od Puszkina. Cytuję z maila od BUWIWMu: "studenci samodzielnie załatwiają formalności wizowe w Konsulacie FR – nasze Biuro nie uczestniczy w tym procesie. Przekazujemy zainteresowanym przekazany przez stronę rosyjską numer zgody na bezpłatną wizę na który studenci powinni się powołać składając w Konsulacie FR wniosek o jej wyrobienie."

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

Burkotnik pisze:. BARTixR pisał, że ISIC może być. Czy na pewno?
ja takiej informacji nie podawałem i mam co do niej wątpliwości.
kupcie sobie ubezpieczenie firmy Europa (wiza rosyjska).

ponadto ważna uwaga, która dotąd nie padła:
UWAGA!!!

Poczynając od dnia 1 września 2012 roku rosyjskie urzędy konsularne w Polsce będą przyjmować wyłącznie elektroniczne wnioski wizowe wypełnione w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowane za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru

Wnioski wizowe zawsze składało sie zgodnie z regionalizacją. Sprawdźcie na stronie ambasady gdzie podlega wasze województwo.

Burkotnik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

BARTixR
Burkotnik napisał/a:
. BARTixR pisał, że ISIC może być. Czy na pewno?

ja takiej informacji nie podawałem i mam co do niej wątpliwości.
Wybacz, ktoś napisał, pomyliło mi się : P

Dzwoniłem do centrum wizowego i dowiedziałem się paru ważnych rzeczy.
Tak więc, cała procedura wygląda tak:
1) Patrzymy pod jaki konsulat podlega nasz region na stronie: http://www.rusemb.pl/index.php?option=c ... 20&lang=pl
2) Jeżeli nie podlegamy pod konsulat w Wa-wie, dzwonimy pod numer 22 849 51 11 między 8-12 godziną (bodajże oprócz środy) i prosimy o przeniesienie naszego zaproszenia do naszego lokalnego konsulatu, co trwa chwilę.
3) Udajemy się do naszego konsulatu odebrać zaproszenie.
4) Wypełniamy wniosek, który znajdziemy pod adresem: http://visa.kdmid.ru i termin pobytu wpisujemy taki, jaki znajduje się na zaproszeniu (ograniczenie 90 dni nas nie obowiązuje).
5) Składamy wniosek w naszym konsulacie (może to zrobić ktoś inny za nas z tego co wiem) wraz ze zdjęciem (wg. wytycznych pod adresem: http://www.rusemb.pl/index.php?option=c ... 18&lang=pl) i zaświadczeniem od ubezpieczyciela, że w terminie, jaki wpisaliśmy we wniosku, jesteśmy ubezpieczeni na kwotę przynajmniej 30000 euro.

A teraz w odniesieniu do pytań zbiga:
Trudno powiedzieć, ile to wszystko zajmie, biorąc pod uwagę, że różne konsulaty działają szybciej lub wolniej. Mam nadzieję, że wszystko uda się załatwić w ciągu półtora do dwóch tygodni i wyjechać. Bilety będziemy kupować grupowe.
Zgodnie z tym, co powiedziano mi, kiedy dowiedziałem się, że jestem zakwalifikowany, zajęcia zaczynają się na początku marca. Tak czy siak wskoczymy w trakcie.
Stypendium wynosi 192 euro, a opłata za akademik jest symboliczna - 15 rubli za dzień - tak mówili w BUWiWM.
Ktoś już pisał o koedukacyjnych pokojach, że raczej tego nie praktykują. A pokój jednoosobowy niby da się wziąć, według tego, co jest napisane na stronie Puszkina, ale w praktyce, podobno, ciężko taki uzyskać.

W centrum wizowym nie powiedzieli konkretnie jakich firm ubezpieczenia honorują, tylko powtórzyli kwoty - 30tys euro itd. Z tego wynika, że ISIC też pasuje. Ale wątpliwości pozostają. A z tą Europa to nie wiem. Szukam w internecie i zdaje się, że jest kilka firm o takiej nazwie, które się tym zajmują. Jak ktoś podeśle bezpośredniego linka, to będę wdzięczny.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Jak ktoś podeśle bezpośredniego linka, to będę wdzięczny.
zmienili logo i jakaś nową spółką się stali, ale na 99% to oni :

TU Europa

Jeśli musicie sami składać wnioski do konsulatów, to w warszawie w latach 2004-2008 roku trzeba było wstawać do kolejki o 5-6 rano, aby zdążyć złożyć dokumenty. Jak jest obecnie nie wiem. Kolejka stała na ulicy, nawet zadaszenia wówczas nie było.
Bierzcie powyższe pod uwagę.
[/quote]

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

BARTixR pisze: Jeśli musicie sami składać wnioski do konsulatów, to w warszawie w latach 2004-2008 roku trzeba było wstawać do kolejki o 5-6 rano, aby zdążyć złożyć dokumenty. Jak jest obecnie nie wiem. Kolejka stała na ulicy, nawet zadaszenia wówczas nie było.
Bierzcie powyższe pod uwagę.
To się zdarzało głównie latem, w okresie zwiększonych wyjazdów. Ja kilkakrotnie załatwiałem w Warszawie samodzielnie wizę rosysjką, z reguły w kolejce ustawiałem się ok. 8, i po max 2 godzinach byłem obsługiwany. Ale jeśli ktoś przyjdzie np. o 10-11 to rzeczywiście może nie zdążyć
Raczej też nastawcie się, że załatwienie wizy potrwa kilka dni, dodatkowo pamiętajcie, że w przyszłym tygodniu jest 8 marca, to w Rosji wolny dzień, i wszelkie rosyjskie przedstawicielstwa w Polsce też będą mieć wolne. Podobnie zresztą jak ambasada Białorusi. Białoruską tranzytówkę możecie wyrobić w trybie ekspresowym (na drugi dzień odbiór) ale kosztować to będzie 2 razy drożej. Jeśli normalnym trybem, to minimum 3 dni

paulinaaa
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

o ISIC ja pisałam, z tego co wyczytałam na fb to niektóre z osób mają/rozważają zakup właśnie tego ubezpieczenia
Burkotnik dzięki za info - właśnie się zastanawiam, czy by nie przenieść mojego zlecenia na wizę do KrK-mam zdecydowanie bliżej, tylko ciekawe czy będzie szybciej...po Białoruską i tak trzeba do stolicy jechać, a Ty jak robisz?
zbig - ja też jestem w rozsypce, więc nie wiem czy się tak szybko zbiorę :D

zbig
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Burkotnik, dzięki za dokładne wskazówki. Dzisiaj w Poznaniu mówili, że nie mają jeszcze żadnych informacji o zgodach z Puszkina, więc może właśnie w tym rzecz, że trzeba je do nich skierować.

Żeby dać komuś wniosek do złożenia wystarczy zwykłe upoważnienie, ale musi być wtedy na pewno dobrze wypełniony, w tym zawierać datę z zaproszenia. (Gdy się przybywa osobiście, można poprawiać wniosek na miejscu - trzeba sobie zapisać numer wniosku i zapamiętać odpowiedź na pytanie kontrolne). Przypuszczam, że wszyscy mamy zaproszenia na ten sam okres, więc gdyby ktoś dotarł do wspomnianych dat, to dajcie cynk.

Ja podczas kilku dotychczasowych uniwersyteckich wyjazdów do Rosji kupowałem ubezpieczenie Europa w Alcesie, bo jest pewne i skrojone na rosyjskie wymagania.

A czy wasze uczelnie dorzucają wam się do dojazdu? Przy okazji, polecam wariant z pominięciem Białorusi: przez Rygę autobusami Ecolines. Niestety podrożały, jeszcze niedawno można było dojechać na bilecie kombinowanym z Warszawy do Moskwy za niecałe 200zł, a do Petersburga nawet za 150zł.

paulinaaa
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

właśnie dzwoniłam po ten nr i pan, który odebrał powiedział mi, że żadne przenoszenie zaproszenia nie jest potrzebne, w konsulacie "rejonowym" po prostu składa się wniosek...kurczę teraz to nic nie wiem...

no właśnie -daty, daty, daty! co wpisujecie we wniosku?

zbig, a gdzie konkretnie wcześniej byleś?

Mój uniwersytet niestety się nie dokłada do kosztów dojazdu, i z tego co mi wiadomo nigdy tego nie robił.

tylko z tymi autobusami to jednak trochę użerania się, ci, którzy byli nie polecają, owszem jest taniej, niż pociągiem, ale to nie ten sam komfort

paulinaaa
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

http://www.tbalces.com/index.php?page=ubezpieczenia

jednak ubezpieczenie TU EUROPA jest najbezpieczniejszą opcją

Burkotnik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Okej, zdaję raport z dzisiejszego śledztwa.
Zadzwoniłem pod ten numer do konsulatu w Warszawie i powiedzieli mi, że w każdym konsulacie mają bezpośredni dostęp do zaproszeń.
Zadzwoniłem więc do mojego rejonowego konsulatu (w Gdańsku) i powiedzieli mi, że mam zaproszenie od 1.03 do 29.05 (o dalszy pobyt będziemy starać się na miejscu). We wtorek miałbym już moją wizę gotową. Potwierdzili też, że ubezpieczeni TU Europa przyjmują.
Oto lista placówek, w których można zakupić ubezpieczenie TU Europa:
http://www.tueuropa.pl/download/Dokumen ... 2.2012.pdf

We wniosku wpisujemy datę początkową, jaką chcemy. Może być 1, 5, 10 marca, byleby nie po wyjeździe. Data końcowa, 29 maja, jest stała, nie możemy sobie "dodać" dni. Wpiszę termin 4.03-29.05 i tyle.

zbig
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Czy ktoś jeszcze składał dziś wniosek o wizę i też dostał informację, że data końcowa to 29.05?

Paulina, z uniwersytetu byłem wcześniej dwa razy na letnich kursach w Kaliningradzie i potem na semestr w Tomsku. Ale zawsze załatwialiśmy wizy przez biuro Alces na koszt uni, więc z konsulatami mam skromne doświadczenia.

Natomiast na miejscu pewnie bez problemu można przedłużyć wizę i uwielokrotnić ją. W Tomsku za 1000rub przedłużyli nam wizę z połowy czerwca do końca lipca (potem uczelnia zamykała się na przerwę letnią i nie można było udawać przed organami władzy, że mamy po co tam być) i zamienili na wielokrotną.

Jeździłem zawsze Ecolines (co prawda często z dobowym przystankiem na zwiedzanie Rygi bądź Tallina) i podróż nie jest zbyt uciążliwa. Niezbyt nowe autobusy, ale dużo miejsca na nogi, kocyki, wygodnie i tani bufet. Oczywiście to nie ten komfort co w wagonie sypialnym, ale odpada kosztowne i kłopotliwe dla osób spoza stolicy załatwianie wizy białoruskiej. 35h zamiast 25h - dla mnie nie robi różnicy. Do tego ładne widoki, atrakcja w postaci na wpół polnej drogi Ryga-Moskwa i bezpośredni dojazd z Wrocławia za 315zł (zmiana autobusu w Rydze, bezproblemowa).

zbig
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Jeszcze co do autobusu Ecolines, to osobom wybierającym się z Warszawy polecam sprytny manewr, pozwalający zbić cenę biletu z 342zł na 257zł. Trzeba kupić osobno bilet do Marijampole, a potem z Marijampole do Moskwy.

Warszawa – Marijampole 56zł, Marijampole - Moskva (Rizhskiy) 201zł = 257zł

To ten sam autobus, przesiadka jest tak czy inaczej na dworcu w Rydze.

Burkotnik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Każdy ma datę 29.05. Już kilka osób potwierdziło. Ciekawa opcja z tym autokarem, biorąc pod uwagę, że oszczędzilibyśmy sobie 10 dni czekania na wizę tranzytową przez Białoruś. Cóż, jutro składam wniosek w konsulacie, wizę mam otrzymać w środę (jak wszyscy, którzy teraz skłądają), więc do tego czasu musimy się zdecydować, jaki transport wybierzemy.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Innym wariantem, omijającym Białorś, jest podróż przez Ukrainę (Lwów lub Kijów). Ze Lwowa podróż w wagonie płckartym do Moskwy wyniesie ok. 240-250 PLN. Zwłaszcza dla jadących z południa Polski może to być opcja szybsza niż przez Rygę, a i pewnie wygodniejsza niż autobusem na siedząco

Burkotnik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

A czy do Ukrainy też przypadkiem nie potrzebujemy wiz, czy możemy tak po prostu sobie przez nią przejechać? W sumie wolałbym już Ukrainę, chociaż na około, ale nie w autokarze. Autokar jak wygodnym by nie był i nowoczesnym, po paru godzinach jest nie do zniesienia.

paulinaaa
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

nie, do Ukrainy nie trzeba, ale jadąc przez Ukrainę też nie jest kolorowo, najwygodniej jest pojechać nocnym autobusem o 21.50 z Krakowa do Lwowa, na 7 rano (jeśli pójdzie wszystko gładko na granicy) jesteś na dworcu, potem jedziesz pół godziny na kolejowy, tam 9.20 coś czasu miejscowego jest pociąg do Moskwy - takie połączenie przynajmniej jest mi znane

madziura
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: madziura »

też chcemy z jeszcze dwoma dziewczynami jechać autokarem, więc widzę, że więcej nas się zbiera :). a jutro też będziemy w konsulacie w Warszawie, więc pewnie się zobaczymy :)

zdziwiliście mnie tą wizą do 29 maja. czy tylko ja uznałam, że skoro wyjazd jest marzec-czerwiec to trwa on do końca czerwca? :P

zbig
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Słuchajcie, jeszcze w kwestii koedukacji w akademiku. Nie ma wśród was jakiejś pary (albo nie wiecie o takiej) wyjeżdżającej razem na semestr letni do Puszkina, która również kombinuje, jak tu obejść zakazy i zamieszkać razem w jednym pokoju? Bo ja kombinuję i gdyby ktoś się znalazł, to zajęlibyśmy dwie dwójki i się wymienili. Byłoby świetnie. A jeśli nie, to może ktoś z was chciałby sztucznie utworzyć taką parę? [Jeśli ktoś wkurza się, bo przeczytał podobne ogłoszenie na dwóch grupach fejsa, to wybaczcie, ale szukam gdzie się da].

pawel99999
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: pawel99999 »

chętnie pomogę bezpłatnie dostać sie na miejsce, potrzebna jest tylko wiza białoruska, co tydzień kursuje do moskwy, kontakt tylko sms 888 793 801

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

pawel9999, nie opędzisz się od pasażerów i pasażerek. Nie dodałeś, że wskazane aby pasażer umiał coś przygotować na ciepło, ale sądzę ze studenci to umieją :)

tomasz babinski
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: tomasz babinski »

Witam wszystkich.Jadę 5/6 maja do Moskwy.Wyjazd z Pruszkowa.Przez BY.Mogę zabrać jedną osobę z bagażem lub 2 bez bagażu.Ograniczena te są spowodowane pojemnąścią auta-Mitsubishi Colt.Pozdrawiam forumowiczów.

paulinaaa
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

mam pytanie: co z tymi badaniami na HIV do wniosku o wizę rosyjską? bardzo mnie zdziwiło, gdy dziś pani w centrum wizowym kazała mi takie okazać...nikt mnie o tym nie uprzedzał, a inni moi znajomi nigdy nie musieli takich badań wykonywać

Burkotnik
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Badania na HIV? O niczym takim nie ma mowy na stronie. Dzisiaj złożyłem wniosek i dali świstek z datą odbioru: 5.03 (Wtornik), ale żadnych badań na HIV nie robiłem. Coś ta pani w centrum wizowym kręci.

Drogie było to ubezpieczenie TU Europa - 153zł (na 122 dni)

Madziura
Będziemy raczej jechać pociągiem, ze względu na komfort podróży. 30h+ w autokarze to katorga.
Wszyscy mają datę zaproszenia do 29 maja. Jak już pisałem, wiąże się to z ograniczeniami formalnymi. Wizy tego rodzaju mogą być wystawione tylko na 90 dni, więc po prostu będzie ją trzeba przedłużyć.

Napiszcie kiedy macie odebrać wizy, żebyśmy mogli się zgrać co do biletów.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Burkotnik pisze:Coś ta pani w centrum wizowym kręci.
Burkotnik ma rację :mrgreen:
Ta pani chyba bardzo starej daty jest :)

paulinaaa
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

BARTixR i tu Cię mega zaskoczę, bo średnia wieku pań tam zasiadających NA PEWNO nie przekracza 30 lat :D

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

paulinaaa pisze: średnia wieku pań tam zasiadających NA PEWNO nie przekracza 30 lat :D
:shock: wstyd i hańba!

ODPOWIEDZ