Gułagi w Rosji - nie Sołowki i nie Kołyma

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Guł‚agi w Rosji - nie Soł‚owki i nie Koł‚yma

Post autor: radziun »

Szukam informacji na temat byłych gułagów w Rosji. Wiele danych można znaleźć na temat Wysp Sołowieckich i regionu Kołymy. Tym niemniej, jeżeli spojrzymy na mapę obozów na terenie byłego ZSRR (Mapa Gułagów ZSRR) to okaże się, że było ich bardzo wiele i nie tylko w tych rejonach.

Czy ktoś z forumowiczów odwiedzał któryś z tych obozów - szukam miejsc, w których byłyby jakieś ślady - opuszczone pozostałości baraków itp. miejsc pracy, zaznaczam, że w rejonie poza Sołowkami i Kołymą.
djds
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: djds »

Obozy były rozsiane po całym terytorium ZSRR. Mysle, że w Internecie znajdziesz dużo wiadomości na ten temat. Poza Kołymą i Sołowkami, większe skupiska obozów znajdowały się w okolicach Norylska i Workuty, Permu (dysydenci)*. Szukaj też w miejscach, gdzie było coś wartościowego do wygrzebania z ziemi, np. Magnitogorsk czy wspomniana wcześniej Workuta**. Dużo było obozów w Komi, Karelii, Kraju Krasnojarskim i Obwodzie Jamalsko-Nienieckim. Zobacz też w republikach ościennych, Sołżenicyn np. siedział z tego co pamiętam gdzieś na terenie obecnego Kazachstanu.

*Perm-36 jest chyba nawet udostępniony do zwiedzania.
**W sumie to ciąg miejscowości, które zostawiała po sobie ekspedycja geologiczna (Inta, Uchta, Peczora, Workuta)
Poszukuję forumowiczów ze Śląska w celu stworzenia regionalnego oddziału forum
rolek_gr
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: rolek_gr »

Witam,
będzie Ci ciężko znaleźć "pozostałości" obozów. W 2012 roku przejechałem się samochodem na trasie W-wa - Moskwa- Ufa - ..... Omsk- Irkuck i z powrotem "górą"przez Irbit, Perm. Właśnie w Irbicie szukaliśmy informacji o krewnych którzy zostali tam wysłani w 1940. Dzięki dyrektorowi tamtejszego muzeum, który skierował nas do znajomych w miejskim archiwum, dowiedzieliśmy się gdzie mamy szukać. Niestety na miejscu oprócz skąpych informacji od miejscowych ludzi nic nie zostało. Tylko duże przestrzenie łąk. wynika to z tego, że cała zabudowa była drewniana i szybko uległa zniszczeniu. Wielokrotnie widziałem w różnych miejscach ludzi z wykrywaczami metalu. Zapytani co robią na tym pustkowiu? odpowiadali , że szukają w miejscu gdzie jeszcze w latach 40 tych była wioska.
Tym niemniej życzę powodzenia.
Rolek
damy radę :)
Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: pepson »

Ja bylem na Solowkach, Kareli, DalnymWastoku, ale tak zeby na 100% powiedziec ze bylem w GULAGU to bylem jak narazie tylko w Archangielsku - ponoc ostatnio tu byla kolonia karna dla dzieci/maloletnich czy jakos tak, tak miejscowi mowili. Na mapie jest to tu po prawej stronie twierdzy zbudowanej przez Piotr I

https://maps.google.pl/maps?q=archangie ... a&t=h&z=16

Kolesie mowil ze wieze straznikow zlikwidowali jakies 4-5 lata temu ( robia rewitalizacje terenu) wyglada to mniej wiecej tak
https://picasaweb.google.com/1151264457 ... 4636397106
systema, baraki, druty jeszcze sa, jest to wszytko rozwalone, ale da sie tam wejsc, w twierdzy tez byly baraki/budynki

tu fota z Wiki gdzie sa wiezyczki http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_f ... erm-36.JPG

Zaskoczyly mnie ta ploty, ciekawa sprawa, trzeba go dotknac zeby wiedziec co to jest i o co kaman :)

tu masz spis ktory moze ci sie przydac
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B3%D0%B0

no i powodzenia, z ksiazek polecam Gulag Anny Appelbaum
michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: michal »

Siedzę w tej tematyce od lat, więc może pomogę. Najbliżej - w obwodzie archangielskim jest sporo miejsc, które jeszcze można odwiedzić, by sfotografować pozostałości obozów, ale są bardzo trudno dostępne i dojazd tylko samochodami terenowymi z przewodnikiem rosyjskim. W Archangielsku działa polskie stowarzyszenie "Polonia", które ma mnóstwo zdjęć z tych miejsc i wiedzę o tym gdzie i jak szukać nowych (zapomnianych).

Co do powyższych postów, to pozwolę sobie mieć nieco inne zdanie ws. tego że łagry to głównie północ ZSRR. Owszem, tam były te najcięższe typu Workuta, Norylsk (tu oczywiście chodzi o całe systemy obozowe, składające się z wielu łagrów), ale bez przesady. Karelia to też zmyła. Źródła internetowe to w ponad 90% złe źródła informacji. Polecam raczej opracowania typu "Łagry - przewodnik encyklopedyczny"
http://odk.pl/lagry-przewodnik-encyklop ... ,2913.html
czy jakieś inne z poważnych instytucji zajmujących się problematyką (o ile też traktujesz temat poważnie) np. IPN, (prace prof. Kalbarczyka), Ośrodek KARTA (Indeks Represjonowanych), czy rosyjski Memoriał.

Ja się nie będę tutaj rozpisywał nad łagrami jako takimi, bo nie o to pytasz, nie ma też sensu wymieniać tych najważniejszych, bo wielu miejsc w Rosji (związanych z łagrami) nie odwiedziłem, choć dążę do tego, no ale nie mam pojęcia co gdzie zostało (są całe szlaki gdzie warto po prostu pytać miejscowych i iść tropem ich wskazówek, sieć łagrów była tak gęsta, że...). Natomiast mogę potwierdzić np. że jest co oglądać w okolicach Kołpaszewa (na północ od Tomska), choć trudno mi w tym przypadku o szczegóły i że jest co oglądać w Spassku (ale to w Kazachstanie, obok jednego z najcięższych systemów obozowych w Karagandzie, a w zasadzie jego część). To w stronę Astany, niedaleko w sumie - są pozostałości budynków łagiernianych, drutów kolczastych itp. jednak nie licz na całą, zachowaną wieżyczkę strażniczą.
(W Kazachstanie jeszcze można co nieco zobaczyć pośród pozostałości łagru w Kingirze w okolicy Dżezkazganu, ale Ty szukasz w Rosji, więc...).
djds
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: djds »

Nikt nie stwierdził, że łagry to głownie północ i Daleki Wschód. Wiadomo, że były rozsiane po całym terytorium ZSRR. Nie tylko kopano uran gołymi rękami i wydobywano węgiel, złoto czy rudę. Istniały łagry leśne czy rolnicze, a przecież wiadomo, żew za kołem polarnym cieżko uprawiać jakąś pszenicę (choć były próby, ale to nie powinno dziwić ;) ). Do tego wszystkiego dodać wszystkie szaraszki w okolicach Moskwy. Także cały kraj wzdłuż i wszerz.

Appelbaum rzeczywiście podaje mnóstwo nazw i miejsc. Jednak wiele spośród nich jest nie do odnalezienia z pozycji zza komputera.
Poszukuję forumowiczów ze Śląska w celu stworzenia regionalnego oddziału forum
michal
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: michal »

djds - zgoda, łagry to łagry, w w całych Sowietach było ich pełno. Jakiś czas temu gdzieś w Rosji (nawet nie wiem czy nie w Workucie) powstał pomysł odtworzenia jednego z łagrów z czasów Stalina i udostępnienia go osobom chcącym tam spędzić z ciekawości dzień, dwa, czy więcej w ramach przygody. Pomysłu chyba zaniechano po protestach.

Z pozostałościami prawdziwych łagrów jest o tyle tylko kłopot, że najczęsciej są to znikome resztki budynków dla obozowiczów (baraków), ale w takich mieszkali też specprzesiedleńcy (jest to kategoria osób deportowanych w okresie wojny, w dużej mierze Polaków, jednak różna od przesiedleńców) i nierzadko można pomylić miejsce po łagrze z miejscem, gdzie zesłano specprzesiedleńców - po prostu trudno po samych resztkach stwierdzić, skoro w okolicy brak drutów, wieżyczek itp. Ale jedno pewne - choć stosunkowo niedużo już tego zostało, to mając czas, kasę i chęci możnaby jeszcze natrafić na wiele takich pozostałości na całym terytorium byłego ZSRR.
Awatar użytkownika
marcinkalita
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: marcinkalita »

jest w jakucji niedaleko od miasteczka Handyga i dalej Tjoplyj Kljucz wies Topolinoe
nie wiem jak to wyglada
jest tam czlowiek ktory prowadzi muzem albo oprowadza po bylym obozie (tylko nie wiem czy w samym Tjioplym czy juz w Topolinoe)
jak bylem w zeszlym roku to On zachorowal i niestety nie udalo sie odwiedzic tego miejsca

wiem ze Jacek Palkiewicz w czasie swojej podrozy do Ojmiakonu w 1989 roku byl tam i opisuje troche ten oboz
w ksiazce byly chyba nawet jakies fotki

Miesiąc temu byłem we wspomnianym Gułagu Perm - 36

polozony jest 100 km od Permu
Można tam dojechac autobusem tzn do na w pol porzuconej wsi Kuczino (trzeba poprosic kierowce zeby sie zatrzymal na drodze glownej)
potem nalezy przejsc (okolo 2 km) muzem lezy na samym koncu
bilet kosztuje cos okolo 50 rubli (okolo 5 zl)
przewodnik chyba 500 rur (50zl)

pare zdjec z tego miejsca wrzucilem na flickr'a
Awatar użytkownika
radziun
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: radziun »

Bardzo dziękuję za liczne wskazówki - znalazłem już kilka ciekawych miejsc (około 16) łącznie z tymi tutaj propowanymi (do wstępnej weryfikacji). W przyszłym roku planuję odwiedzić (w miarę możliwości) kilka z nich. Wtedy napiszę dokładniej co, jak i gdzie.
toja
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Post autor: toja »

http://www.vyatlag.ru/ to jest w naszem obwodie Kirov
nikinet
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: nikinet »

Odgrzeję temat. Za ok tydzień jedziemy 3 motocyklami do Kerali i na p. Kolski. Poszukuję informacji na temat gułagów w tych regionach. Czy po tych kilku latach od zakończenia tego wątku może ktoś podać dokładniejsze lokalizacje tych miejsc, lub kontakt do osób zamieszkujących te regiony, które nam pomogą odszukać te miejsca. Będę wdzięczny za pomoc.

Ja ze swojej strony mogę podać namiary na osobę mającą wiedzą na temat gułagów w Obwodzie Magadańskim.

Co do wspomnianej miejscowości Topolinoje jest w okolicach tej wioski gułag, jednak czasami trudno tam dojechać. Byliśmy w ubiegłym roku motocyklami i nie było szans przejechać przez rzeki. Nawet Uazy miały problem, bo poziom z rzekach był bardzo wysoki.
Tambala
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Tambala »

Koło Permu (około 120 km) jest bardzo dobrze zachowany obóz Perm-36. Jest tam teraz muzeum represji politycznych. http://itk36-museum.ru/
nikinet
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: nikinet »

Jadę na północ. Murmańsk, Karelia. Perm jest na wschodzie.
ODPOWIEDZ