Strona 1 z 1

Mandat od Sł‚użby Migracyjnej

: ndz 17 lut, 2013 17:59
autor: waśka
Witam. Ostatnio dopadła mnie niewątpliwa przyjemność kontroli mojej wizy przez Służbę Migracyjną FR w obwodzie kaliningradzkim która zakończyła się mandatem 2000 RUR . Powód : Wiza była wystawiona na obwód moskiewski a nie ,jak chciał Pan Inspektor na kaliningrad. Mam 40 dni na zapłate mandatu.
Na terenie przejścia granicznego nie miałem i nie mam żadnych nieprzyjemności z tytułu "Sztrafu" od migracyjnej.
Moja wiza jest ważna do końca kwietnia tego roku ale myślałem o wyrobieniu Zezwolenia na małych ruch graniczny z racji bliskości obwodu z moim miejscem zamieszkania.
I teraz nurtuje mnie jedna kwestia : czy jeśli nie opłace mandatu to istnieje ryzyko odrzucenia mojego wniosku o wydanie pozwolenia czy po prostu moja wiza ulegnie wygaśnięciu ?
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi !

: ndz 17 lut, 2013 21:31
autor: binio
Też dostałem taki mandat podczas kontroli na lotnisku. 2000 rubli. Olałem, od tamtej pory byłem już kilka razy w Rosji i nie miałem nieprzyjemności. Babka w migracyjnym powiedziała, że nie mieli prawa mi wystawić tego mandatu, że zrobili to bo myśleli, że dam im w łapę. W moim przypadku chodziło o to, że nie zarejestrowałem pobytu na poczcie a byłem wtedy 5 dni.

: ndz 17 lut, 2013 22:09
autor: pietia
To jednak trochę inny przypadek. Jeśli byłeś w danym mieście dopiero piąty dzień, to mandat absolutnie ci się nie należał (chyba, że było to w czasach, gdy termin przewidziany na registrację wynosił 3 dni). Co do przypadku Waśki, to nie wiem, wydaje mi się, że skoro ma on ważną wizę rosyjską, to na jej podstawie ma prawo przebywać na obszarze całej FR (może z wyjątkiem jakichś obszarów zamknietych dla cudzoziemców), a wiec i w Kaliningradzie przebywal on legalnie. Chyba, że była to wiza pracownicza czy biznesowa, i jako miejsce prowadzenia działalności wskazano obw. moskiewski
Ostatnio zaostrzonow Rosji przepisy migracyjne, m.in. nałozono drakońskie kary na osoby, fikcyjnie rejestrujące przyjezdnych w swoich mieszkaniach, a także podwyższono sztraf za niedopełnienie obowiązku meldunkowego w terminie ( w skrajnym przypadku może grozić za to nawet deprtacja i zakaz wjazdu do Rosji na 3 lata)

: pn 18 lut, 2013 08:33
autor: waśka
Wiza jest właśnie biznesowa wyrabiana przez biuro turystyczne ,które po całym zajściu niejako umywa ręce tłumacząc to tym że pierwszy raz spotkali się z takim przypadkiem. Co innego gdybym miał jakiś papier,że przebywam na terenie OK jako pracownik - takiego nie dostałem niestety.

pod tym adresem znajduje się podstawa prawna wg. której wystawili mandat :

http://www.fmsmo.ru/3/15/ - artykuł 18,8

a tutaj sam protokół mandatowy:
http://www76.zippyshare.com/v/46915187/file.html
http://www76.zippyshare.com/v/75016122/file.html

Mam powody do zmartwienia ? Jutro chce złożyć wniosek o pozwolenie na mały ruch graniczny i nie wiem czy z tego tytułu nie otrzymam odmowy na wyrobienie dokumentu póki nie opłacę kary.

: pn 18 lut, 2013 15:55
autor: pietia
waśka pisze:Mam powody do zmartwienia ? Jutro chce złożyć wniosek o pozwolenie na mały ruch graniczny i nie wiem czy z tego tytułu nie otrzymam odmowy na wyrobienie dokumentu póki nie opłacę kary.
Ja bym może najpierw spróbował wywiedzieć się w konsulacie, czy taki mandat rzeczywiście został na Ciebie nałożony słusznie. Jeśli powiedzą, że tak, to chyba dla świętego spokoju lepiej go spłacić, choć 200 złotych piechotą nie chodzi...

: pn 18 lut, 2013 16:54
autor: waśka
Napisałem maila w tej sprawie do konsulatu w Gdańsku. Logicznie myśląc mandatu nie powinienem otrzymać gdyż w OK przebywałem legalnie na podstawie ważnej wizy, przy odprawach paszportowych nikt nawet się nie zająknął o wklejke. Poczekam jak się odniosą do tej sprawy z konsulatu.

: śr 20 lut, 2013 16:26
autor: waśka
Przepraszam za post pod postem ale czy mógłby ktoś w skrócie napisać o czym mówi to postanowienie które wstawiłem ? Ja zbyt słabo znam rosyjski a chętnie bym się dowiedział dlaczego zostałem ukarany wg prawa.

: śr 20 lut, 2013 18:43
autor: Vitalik
Mówi o tym, że wjechałeś do Rosji na podstawie wizy biznesowej, cel wizyty: taki i taki. Przy kontroli wyjawiono, że w firmie, która zaprosiła Ciebie do Rosji: nie byłeś/nie podpisywałeś z nimi umowy/nie spotykałeś się z przedstawicielami danej firmy. Twoim faktycznym celem wizyty zatem było: to i to.

W związku z tym postanawia się Ciebie ukarać: tak i tak.

: czw 21 lut, 2013 16:07
autor: BARTixR
przebywałeś legalnie w Kaliningradzie.
Nie ważne kto Cie zapraszał.. przedstawiciel tej firmy mógł przylecieć do Kaliningradu itd itd itd.

olać, dobrze zrobiłeś i nie daj się naciągnąć na łapówki.. niech piszą protokół i podpisuj go "nie rozumiem co tu jest napisane" i podpis- do widzenia.

Niepotrzebnie napisałeś o tym fakcie do konsulatu, nigdy by się o tym fakcie nie dowiedzieli, a tak sam im to dostarczyłeś, już jest powód odmówienia wizy w przyszłości.
Dałeś im dodatkową robotę a Rosjanie tego nie lubię ;) (kto lubi), albo będą to wyjaśniać i jątrzyć albo oleją.. prędzej to drugie, ale mogą podpiąć do Twojej "teczki".

: pt 22 lut, 2013 12:57
autor: roberT/TANAIS
Taka kwota jest niewielką . Zapewniam gdyż wiem ile miał zapłacić jeden ze studentów który brał udział w praktykach .

: ndz 03 mar, 2013 08:15
autor: waśka
BARTixR - internet daje "anonimowość", jeśli wiesz co mam na myśli ;). A poza tym,w zwrotce od ambasady dostałem ,że w celu wyjaśnienia mam se zgłosić do naszego konsulatu w OK. Tak czy inaczej,mandatu nie zapłaciłem, paszport jest już złożony w celu wyrobienia pozwolenia na Mały Ruch Graniczny.
Dziękuje za odpowiedzi i pomoc !

: ndz 03 mar, 2013 17:20
autor: BARTixR
jasne, rozumiem.
Sądziłem, że wysłałeś pismo listem poleconym, podałeś dane kontaktowe itd.

: śr 06 mar, 2013 15:03
autor: ARTURINGA
Pamiętajcie ze na OBCYM terytorium, polskie zasady nie mają racji bytu.
Niestety będąc w Rosji... stosujemy się do przepisów rosyjskich!

jeśli dali mandat i faktycznie jest to Mandat, to proponuje zapłacić.
Bo tak jak my w UE mamy system wymiany informacji tak i w SzOS jest trochę podobnie i może się okazać, że nie dostaniesz wizy BY, KAZ, CH i innych...

jeśli jest to podpucha? "lewy mandat" łatwo to sprawdzić, napisz oficjalne pismo do:
- konsulatu FR
- oraz służby która mandat wystawiła
Podaj tam nr mandatu, kopie mandatu i wszelkie dane.
Sprawdzą i albo OK, albo zapłacić... ewentualnie jeśli był to "lewy" mandat dobiorą się do D... wystawiającemu Policjantowi? ;-)

PROSTE!
PS.
Tak ode mnie:
Sporo turystów będąc za granicą np. W Rosji, Na Ukrainie myśli ze są bezkarni - no NIE!
Na terenie państwa na którym jesteś.... jest JEGO PRAWO i MASZ SIĘ STOSOWAĆ!
Polacy podlegają ochronie prawnej Konsulatów RP... co też nie oznacza ze jesteśmy "świętymi krowami" ;-)
Proszę o tym pamiętać! - a życie będzie o wiele łatwiejsze!


PS.2
Co ma Biuro, które wizę zrobiło do zachowania polaka zagranicą? no nic...
Każdy sam musi MYŚLEĆ za siebie. Przypuszczam, że gdyby to był nasz klient? to wiedziałby co potrzeba. Ale też nie zwalnia to od myślenia!!!