Wymiana waluty - w Polsce czy Rosji?

Forum to jest przeznaczone do dyskusji na tematy związane z podróżami i szeroko rozumianą turystyką w Rosji. Tutaj zadajemy pytania o noclegi, transport itp.
CHWojtas
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Wymiana waluty - w Polsce czy Rosji?

Post autor: CHWojtas » śr 26 cze, 2013 11:49

Witam,
Za kilka dni wylatuję do Moskwy, jednak mam problem odnośnie wymiany waluty, a mianowicie, gdzie się bardziej opłaca kupić ruble? U mnie w kantorze w Bytomiu ruble można kupić za 0,11 PLN, kurs NBP wynosi 0,10004. Chcę kupić ruble za 4 tyś PLN, czyli za wymianę zapłacę 400 PLN? Czy nie opłaca się kupić bardziej w Polsce np dolarów i tam je wymienić na ruble lub, czy nie opłaca się w Rosji wymienić złotówek na ruble, o ile jest to oczywiście możliwe.

pozdrawiam.

P.S nie znam się zbytnio na walutach, być może moje przeliczenie przypuszczalnej opłaty w kantorze jest błędne.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » śr 26 cze, 2013 12:12

Hmm jak ja jechałem to najbardziej opłacało mi się płacić po prostu kartą i wypłacać na miejscu ruble - byle większe sumy.
Mając 40000 rubli już zamienione na dzień dobry jesteś w plecy, zawsze coś tam zostaje i potem ciężko gdziekolwiek tego się pozbyć - ja jestem za plastikiem :)
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

CHWojtas
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: CHWojtas » śr 26 cze, 2013 13:06

Hmn no ruble bym potrzebował na:
- kupno jakiś biletów w metrze
- kupno biletu na pociąg do Rostowa, Tweru, Jarosława, ewentualnie Niżnego Nowogrodu w co wątpie.
- jakieś drobne wydatki w sklepie
- wstęp do muzeum, zamku itp
Hmn myślę, że w Moskwie bez problemu wszędzie kartą zapłacić można ( mówię o restauracjach,)

Jadę na dwa tygodnie, więc chyba tych 40 tyś RUB nie wydam (noclegi mam już opłacone), cena jaką podałem po prostu jest zależna od tego, iż nie wiem ile tam kosztują wejścia do miejsc sztuki i busiki, czy pociągi do miast ościennych.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » śr 26 cze, 2013 13:27

No i takie "drobne" bym wypłacił z bankomatu już w Rosji, tylko nie za każdym rzem po parę groszy ale np kilka razy po większych sumkach.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

madziura
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: madziura » czw 27 cze, 2013 16:15

Kartą w Moskwie zapłacisz w prawie każdej knajpie i w większych sklepach, więc to na pewno dobra opcja.

Jeżeli Twój bank nie pobiera jakiejś wysokiej prowizji przy wypłacie z zagranicznego bankomatu to też jestem za tym. A jeżeli nie bankomat to polecam wymienić w Polsce na euro i potem w Rosji z euro na ruble, bo żeby znaleźć kantor, który posiada PLN trzeba się nieźle naszukać ;)

a jeszcze jedno - jeśli chodzi o wstępy do muzeów itp to gdzieniegdzie z kartą ISIC dostaniesz zniżkę, bo normalnie jako obcokrajowiec płacisz niestety o wiele więcej niż Rosjanie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 27 cze, 2013 18:29

madziura pisze:a jeszcze jedno - jeśli chodzi o wstępy do muzeów itp to gdzieniegdzie z kartą ISIC dostaniesz zniżkę, bo normalnie jako obcokrajowiec płacisz niestety o wiele więcej niż Rosjanie.
W Ermitażu swego czasu na ISIC można było wejść wręcz za darmo

Marcin77
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Marcin77 » pt 28 cze, 2013 10:18

Wczoraj bylem w rosyjskim banku aby wymienic kase,kurs euro-42,50.Wszystko poszlo prawie gladko,panienka z okienka nie chciala przyjac rozdartego banknotu i dwoch popisanych :idea: .Na szczescie mialem wiecej i zamienilem.Jezeli bedzie bral euro czy dolce z Polski,patrz aby byly "niepobazgrane".Metro,autobus kosztuje niecale 30 rubli,bilet na pociag mozna kupic w necie i wydrukowac na dworcu.Ceny sie zmieniaja wiec im szybciej tym lepiej.

Proponuje kupic w Polsce pare rubelkow na poczatek a potem w razie potrzeby wymieniac na miejscu.
Teraz jestem w malym miasteczku(u rodziny)miedzy Piterem a Moskwa,w sklepach wszystko drozsze nic w Polsce.Piwo 30,mleko 28,jablka 50.L&M 40,diesel 31,50.Dzisiejsze ceny. :wink:
Udanego wyjazdu.

CHWojtas
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: CHWojtas » ndz 30 cze, 2013 14:09

madziura pisze:Kartą w Moskwie zapłacisz w prawie każdej knajpie i w większych sklepach, więc to na pewno dobra opcja.

Jeżeli Twój bank nie pobiera jakiejś wysokiej prowizji przy wypłacie z zagranicznego bankomatu to też jestem za tym. A jeżeli nie bankomat to polecam wymienić w Polsce na euro i potem w Rosji z euro na ruble, bo żeby znaleźć kantor, który posiada PLN trzeba się nieźle naszukać ;)
A powiem Ci, że u mnie Bytomiu, znalazłem ruble nawet za 0,104, chyba nie mają co z nimi zrobić :D
madziura pisze:a jeszcze jedno - jeśli chodzi o wstępy do muzeów itp to gdzieniegdzie z kartą ISIC dostaniesz zniżkę, bo normalnie jako obcokrajowiec płacisz niestety o wiele więcej niż Rosjanie.
Hmn o tym słyszałem, jeśli jesteś w stanie powiedzieć ile kosztuje wejście do muzeum np Lermontowa, czy Puszkina, sam jestem ciekaw jakie to ceny teraz. Liczyłem na zbliżone do polskich, jeśli mam być szczery. Pytam oczywiście o cenę bez karty ISIC.

madziura
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: madziura » pn 01 lip, 2013 13:30

CHWojtas pisze: Hmn o tym słyszałem, jeśli jesteś w stanie powiedzieć ile kosztuje wejście do muzeum np Lermontowa, czy Puszkina, sam jestem ciekaw jakie to ceny teraz. Liczyłem na zbliżone do polskich, jeśli mam być szczery. Pytam oczywiście o cenę bez karty ISIC.
hmm, szczerze to nie wiem, bo ja we wszystkie takie miejsca wchodziłam za darmo lub prawie za darmo na rosyjską legitymację studencką i nie interesowałam się innymi cenami. na stronach muzeów na pewno da się sprawdzić (o ile komuś się chce ;p)

CHWojtas
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: CHWojtas » śr 03 lip, 2013 20:06

Dla osób nie mających tej karty ceny są często nawet 150% większe np 200 RUB i 70 RUB w Muzeum Bojarów.

Przepraszam, że piszę w tym wątku, ale nie chcę zakładać kolejnego tematu, jestem już w Moskwie i mam pytanie odnośnie pociągu/autobusu do Rostowa Wielkiego, czy znacie jakąś pewną stronkę, gdzie mogę kupić bilety?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 04 lip, 2013 09:59

CHWojtas pisze:mam pytanie odnośnie pociągu/autobusu do Rostowa Wielkiego, czy znacie jakąś pewną stronkę, gdzie mogę kupić bilety?
www.rzd.ru

ODPOWIEDZ