Wakacje nad morzem Azowskim - Kyryliwka - dojazd itp

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: barciur »

Witam

Mam takie pytanie, może ktoś będzie w stanie mi pomóc. ;) Myślałem z kolegą nad wyjazdem nad morze Azowskie w te wakacje, do miejscowości Kyryliwka, obwód zaporowski, blisko Krymu. ;) Wie ktoś może, jak tam teraz turystycznie to wygląda? Normalnie turystyka się rozwija i można jakieś kwartiry czy hotele wynająć?

Plan mielibyśmy taki, żeby dojechać z Kijowa do Melitopolu i dalej pewnie marszrutką no albo w ostateczności taksówką. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek pomocne informacje w miarę aktualne odnośnie tego półwyspu to będę wdzięczny!

mmgg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Post autor: mmgg »

Powiem szczerze że ja też myślałem o podróży nad Morze Azowskie ale do Mariupola. Niby linia frontu nie daleko na jakimś forum czytałem że wakacje tam to dobry pomysł ale... front blisko ciężko znaleźć w necie jakąś relacje kto tam był w celach turystycznych... Może Buba pomoże???
www.stacjabalkany.pl

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok »

mmgg pisze:Powiem szczerze że ja też myślałem o podróży nad Morze Azowskie ale do Mariupola. Niby linia frontu nie daleko na jakimś forum czytałem że wakacje tam to dobry pomysł ale... front blisko ciężko znaleźć w necie jakąś relacje kto tam był w celach turystycznych... Może Buba pomoże???
Obrazek
Wakacje w Mariupolu? :shock: Radzę obejrzeć sobie film "Malieńkaja Wiera" :) W tym mieście są dwie huty i powietrze jest takie, że nie da rady oddychać normalnie... Raczej polecam dla miłośników mocnych wrażeń! :D
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: mentalist »

gorodok pisze:Wakacje w Mariupolu? :shock: Radzę obejrzeć sobie film "Malieńkaja Wiera" :) W tym mieście są dwie huty i powietrze jest takie, że nie da rady oddychać normalnie... Raczej polecam dla miłośników mocnych wrażeń! :D
Wolę polskie g*wno w polu niż wczasy w Mariupolu. :mrgreen:

A tak całkiem poważnie sam przeglądając ukraińskie wybrzeże miałem na oku to miasto. Miasto to gwarancja stosunkowo dobrego dojazdu, mnogość sklepów, tylko niestety czasem ta urbanizacja mija się z wypoczynkiem na dziewiczej ziemi. Coś za coś.
Pod tym względem wygrywa Odessa chyba. Gorodok, Ty byłeś, jak oceniasz tamtejsze plaże? Bo bazę noclegową, zakupową można bez problemu znaleźć w internecie, natomiast plaże to już inna bajka. Zdaje się ludzie polecali oddaloną nieco od Odessy Zatokę.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

mentalist pisze:
gorodok pisze:Wakacje w Mariupolu? :shock: Radzę obejrzeć sobie film "Malieńkaja Wiera" :) W tym mieście są dwie huty i powietrze jest takie, że nie da rady oddychać normalnie... Raczej polecam dla miłośników mocnych wrażeń! :D
Wolę polskie g*wno w polu niż wczasy w Mariupolu. :mrgreen:

A tak całkiem poważnie sam przeglądając ukraińskie wybrzeże miałem na oku to miasto. Miasto to gwarancja stosunkowo dobrego dojazdu, mnogość sklepów, tylko niestety czasem ta urbanizacja mija się z wypoczynkiem na dziewiczej ziemi. Coś za coś.
Pod tym względem wygrywa Odessa chyba. Gorodok, Ty byłeś, jak oceniasz tamtejsze plaże? Bo bazę noclegową, zakupową można bez problemu znaleźć w internecie, natomiast plaże to już inna bajka. Zdaje się ludzie polecali oddaloną nieco od Odessy Zatokę.
Plaże w Odessie przeważnie są syfiaste - ale samo miasto jest przepiękne, choć większość budynków się sypie niestety... Rzeczywiście to najlepiej to pojechać gdzieś w okolice Odessy w stronę Zatoki - tam plaże są o wiele lepsze.
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

gorodok pisze:
mmgg pisze:Powiem szczerze że ja też myślałem o podróży nad Morze Azowskie ale do Mariupola. Niby linia frontu nie daleko na jakimś forum czytałem że wakacje tam to dobry pomysł ale... front blisko ciężko znaleźć w necie jakąś relacje kto tam był w celach turystycznych... Może Buba pomoże???
Obrazek
Wakacje w Mariupolu? :shock: Radzę obejrzeć sobie film "Malieńkaja Wiera" :) W tym mieście są dwie huty i powietrze jest takie, że nie da rady oddychać normalnie... Raczej polecam dla miłośników mocnych wrażeń! :D
Byłem w Mariupolu latem 2004 lub 2005 r. Za klitkę w prywatnym sektorze 10 min od dworca kolejowego płaciłem 10 UAH (wtedy niecałe 10 PLN), znacznie mniej niż za podobną klitkę na przedmieściach Odessy, tego samego lata. Z posesji wychodziło się niemal wprost na plażę, ale fakt - niezbyt czystą, woda w morzu dość zamulona, ale bardzo ciepła

mmgg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Morze jak nie Mariupol to Berdiańsk? Nie byłem nigdy ale tu jest bardzo ciekawe info:

http://podroze.se.pl/wasze-wyprawy/rela ... skie,4990/
www.stacjabalkany.pl

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

mmgg pisze:Morze jak nie Mariupol to Berdiańsk? Nie byłem nigdy ale tu jest bardzo ciekawe info:

http://podroze.se.pl/wasze-wyprawy/rela ... skie,4990/
Berdiańsk już trochę lepiej :)
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Też słyszałem, że to właśnie Bierdiańsk (i okolice) jest głównym kurortem ukraińskiej części azowskiego wybrzeża. Mariupol to bardziej miasto portowo-przemysłowe, choć oczywiście miejscowi i tam odpoczywają (wtedy, gdy tam byłem, lwią część letników stanowili mieszkańcy Donbasu)

annsk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: annsk »

W tym programie można zobaczyć warunki w Berdiańsku (w tym stan plaży):

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

Zalezy czego szukasz i co rozumiesz przez "cele turystyczne". Jezeli plaze, blekitne czyste morze i drinka z palemka- to raczej slabo.. Jesli poznawanie miasta, jego specyfiki i industrialno-portowego zycia- to klimat jest mocny. Zapachu Azowstali sie nie zapomina :mrgreen:

Ja nie zaluje ze tam bylam. Bylo super! ale zdaje sobie sprawe ze patrze na swiat inaczej niz wiekszosc ludzi...

Obrazek

Mysle ze teraz moglo sie cos zmienic w atmosferze tego miasta bo z tego co mi wiadomo front tam przechodzil, walki tam byly. Teraz sie odsunal, to prawda... Ale napewno nie pozostalo to bez echa w klimacie miasta, wojna jednak zmienia ludzi a to bylo bardzo niedawno...

Co do relacji w necie obejmujacych turystyczny Mariupol to napewno znam jedną ;) ale jeszcze przedwojenną wiec byc moze mocno juz o wartosci archiwalnej...
http://jabolowaballada.blogspot.com/201 ... wskie.html
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Mariupol to teraz nieformalna stolica obwodu donieckiego (tej jego części, kontrolowanej przez Ukrainę), więc zapewne więcej jest tam wszelkiego rodzaju sił porządkowych. Ponadto zamieszkało tam niemało przesiedleńców z DNR i ŁNR

mmgg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Ja bym się tam koniecznie jednak wybrał:)
www.stacjabalkany.pl

DobryDuch
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: DobryDuch »

Oglądałem wywiad z ukraińskim pisarzem/ artystą J. Andruchowyczem, który przy okazji opowiadania o podróży do Mariupola na występ, wspomniał, że musiał dokładnie wytłumaczyć się służbom wojskowym kontrolującym drogę, dojazd do miasta, bo to strefa przyfrontowa (chyba pamiętacie tą masakrę gradami, które bezsensownie spadły na miasto...). Tak więc obcokrajowiec jadąc tam, pewnie musi się na taką rozmowę przygotować, przejazd może nie być taki prosty...
No a sama Kirilivka ciekawiła mnie także :) ze względu na kosę/ półostrów wychodzący daleko w morze...

Awatar użytkownika
kreskanadn
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: kreskanadn »

gorodok pisze: Plaże w Odessie przeważnie są syfiaste - ale samo miasto jest przepiękne, choć większość budynków się sypie niestety... Rzeczywiście to najlepiej to pojechać gdzieś w okolice Odessy w stronę Zatoki - tam plaże są o wiele lepsze
Sypie się? Wg. mnie Odessa wygląda o wiele lepiej, niż większość miast na Ukrainie, jak na przykład tak zachwalany Lwów, Ivano Frankivsk, czy Czerniowce. Odessa jest najbardziej kosmopolityczna. Bez problemu w knajpach i hotelach w Centrum jak i na Arkadii dogadasz się po angielsku. Na Riszeljewskiej w tamtymm roku spotkałam zarówno Brytyjczków, jak i Belgów czy Holendrów. Plaże na Arkadii syfiaste nie są. Pomijając glony, ale one są wszędzie. W Ibizie na Arkarii w poprzednim roku leżak nad morzem chyba 200hr, a nad basenem 400hr. Pełno "bogatych" Żydów, Turków i Mołdawian, szukających naiwnych dziewcząt.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

kreskanadn pisze:
gorodok pisze: Plaże w Odessie przeważnie są syfiaste - ale samo miasto jest przepiękne, choć większość budynków się sypie niestety... Rzeczywiście to najlepiej to pojechać gdzieś w okolice Odessy w stronę Zatoki - tam plaże są o wiele lepsze
Sypie się? Wg. mnie Odessa wygląda o wiele lepiej, niż większość miast na Ukrainie, jak na przykład tak zachwalany Lwów, Ivano Frankivsk, czy Czerniowce. Odessa jest najbardziej kosmopolityczna. Bez problemu w knajpach i hotelach w Centrum jak i na Arkadii dogadasz się po angielsku. Na Riszeljewskiej w tamtymm roku spotkałam zarówno Brytyjczków, jak i Belgów czy Holendrów. Plaże na Arkadii syfiaste nie są. Pomijając glony, ale one są wszędzie. W Ibizie na Arkarii w poprzednim roku leżak nad morzem chyba 200hr, a nad basenem 400hr. Pełno "bogatych" Żydów, Turków i Mołdawian, szukających naiwnych dziewcząt.
Byłem w zeszłym roku i wiem o czym mówię. Cała stara Odessa była zbudowana z kamienia piaskowca, który nie należy do trwałego budulca niestety. Część budynków to kiczowate nowobudy, które nie pasują do otoczenia. Odnośnie obcokrajowców to we Lwowie też jest pełno Brytyjczyków, Belgów i Holendrów A o Turkach to już nawet nie wspominam. :)
Ale ogólnie miasto mnie się bardzo podoba. Oczywiście Arkadia to najlepsza plaża w Odessie.
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

pietia
Kanclerz
Kanclerz

gorodok pisze: Odnośnie obcokrajowców to we Lwowie też jest pełno Brytyjczyków, Belgów i Holendrów A o Turkach to już nawet nie wspominam. :)
Ja najczęściej spotykałem Kanadyjczyków i Niemców. A Turcy to akurat sporo teraz w Odessie budują

pseudokibic
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: pseudokibic »

Byliśmy w Kyrylivce ponad tydzień. Typowo plażowe miejsce, pod koniec sierpnia już wyraźnie mniej gości i wiele lokali ogranicza działalność i się zamyka, podobnie jest z bazą noclegową. Klimat polskich Kątów Rybackich w latach 80-tych.
Jechaliśmy "intermodalnie", czyli samochodem do Lublina, stamtąd samolotem do Kijowa, pół dnia w Kijowie, wieczorem pociąg płackartnyj do Melitopola, stamtąd marszrutką do Kyrylivki i kolejną do ośrodka na Kosie Peresyp. Z powrotem analogicznie, ale pociąg kupiejnyj. Morze czyste i ciepłe, bardzo silny prąd poprzeczny. Zdarzają się wypadki jak ostatnio w Darłowie. Plaże fajniejsze poza centrum miejscowości Fajne spacery plażą wzdłuż Kosy Peresyp aż do zniszczonego mostu i dalej. W pełni sezonu nie trzeba jeździć do centrum na zakupy, bo na obydwu mierzejach są liczne bary/budy z jedzeniem i sklepy z podstawowymi produktami. Ceny "kurortne", czyli marszrutki po 10 hrywni, produkty spożywcze też droższe niż w mniej uczęszczanych miejscowościach, ale ciągle akceptowalnie cenowo. W miejscowości są 2 stałe trasy marszrutek, nr 1 na Kosę Peresyp, do wysokości ośrodka Lazurnyje Zori, nr 2 na Kosę Fedotowa do osady Stepok. Minusem jest słona woda bieżąca, która na pewno ma zasolenie wyższe od Bałtyku i mydło nie chce się pienić. Słodka woda jest z dystrybutora jak w biurze, niektóre ośrodki mają też pewnie instalacje słodkiej wody, ale jest ona dowożona cysternami. W centrum są atrakcje takie jak dyskoteki, aquapark, delfinarium, lunapark oraz duży deptak ze streetfoodem takim jak szaszłyki, czebureki i wiele innych. Są też 2 szkółki kajtowo-windurfingowe na Kosie Fedotowa. Jest jeden kantor, czynny do końca sierpnia, we wrześniu w całej miejscowości jest już tylko jeden mięsny, do końca sierpnia czynne były jeszcze 2, to tak w kontekście zakupów na mangał-party. Kursy w kantorze dobre, spready niskie. Złotówki sprzedawałem 31 sierpnia po 7,38. Na pewno miejsce godne rozważenia na typowo plażowo-rodzinne wakacje, chociaż zagospodarowanie turystyczne jest dużo bardziej tymczasowe i sezonowe niż np. w Zatoce. Z tego co mówili miejscowi i przyjezdni dobrym wyborem jest też Heniczesk i Berdiańsk, gdzie jest więcej miejskich atrakcji, a w Heniczesku również przyrodniczych typu gorące źródła.

pseudokibic
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: pseudokibic »

Pytanko - czy ktoś był w Geniczesku? Jakieś wrażenia, porady, czy mieszkać bardziej w mieście czy na mierzei?

ODPOWIEDZ