Wjazd na Ukrainę wg nowych zasad

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
kniazix
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: kniazix »

Forum na fb "Podróże: Rosja, Ukraina i kraje byłego ZSRR"

"Wczoraj wjechałem do Polski przez Hrusziw / Budomierz bez żadnej kwarantanny, choć ogólnie kierują wszystkich.
Dwa słowa komentarza. Odniosłem wrażenie, że pracownicy PSG sami nie do końca wiedzą co robią, bo kilka moich podchwytliwych pytań zawiodło ich na manowce. Nowością było dla mnie stwierdzenie, że jeśli wjechałem w czasie, kiedy rozporządzenie nie obowiązywało (25 grudnia) a wyjeżdżam jak jest już w mocy (3 stycznia), to "chyba nie powinniśmy być objęci kwarantanną". Ja rozwiązałem to w inny sposób. W dokumencie jest obszerna lista sytuacji, w których jadąc z Ukrainy do Polski można być zwolnionym z tej zasranej kwarantanny. My uczepilismy się punktu, który mówił, że jeśli wjeżdża się z dzieckiem uczęszczającym do placówki oświatowej, to kwarantanny nie ma. W moim rozumieniu oznacza to także żłobek, do którego chodzi moje dziecko. Wzięliśmy więc zaświadczenie, powołałem się na nie i poszło. Choć tu znów odniosłem wrażenie, że mógłbym wymyślić jakiś nowy punkt do tego rozporządzenia, że można jechać na dwie i pół reklamówki z Biedry i też by mnie puścili. Zaświadczenie nie zostało sprawdzone, mamy różne nazwiska więc też tak naprawdę nie wiadomo czy jedno z nas jest faktycznie rodzicem i prawnym opiekunem."

Dziś przejeżdzali kumple tego chłopaka i równiez bez kwarantanny. Spytano ich tylko o date wjazdu na Ukrainę i zmierzono temperaturę
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: marcin- »

Gab001 pisze: ndz 03 sty, 2021 11:43
KrzysztofLtm pisze: sob 02 sty, 2021 16:48
Czytam w internecie relacje ze słowacy zawracaja polaków chcących wrocic z UA przez Słowacje.
Podobno wchodząc do sztolni którejś z nieczynnych kopalni w zachodniej Ukrainie, można wyjść w podziemiach przemyskich fortów. :wink: Może wkrótce do takich prób dojdzie :lol:
:D :lol:
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

kniazix pisze: ndz 03 sty, 2021 13:32 "Nowością było dla mnie stwierdzenie, że jeśli wjechałem w czasie, kiedy rozporządzenie nie obowiązywało (25 grudnia) a wyjeżdżam jak jest już w mocy (3 stycznia), to "chyba nie powinniśmy być objęci kwarantanną". (...) My uczepilismy się punktu, który mówił, że jeśli wjeżdża się z dzieckiem uczęszczającym do placówki oświatowej, to kwarantanny nie ma.
No to mam juz dwa pomysly na wjazd. My 23.12, dzięki. 😉
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Wg najnowszej aktualizacji Polska nadal na czerwonej liście MOZ Ukrainy
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Czy już się ogarnęli z wjazdem spoza Unii samochodem własnym czy dalej chaos?

Widzę, że tvn24 i wp piszą to samo:
Minister Niedzielski przekazał, że obowiązujące obostrzenia będą przedłużone do 31 stycznia. Od 28 grudnia 2020 roku zamknięte są hotele, stoki narciarskie, galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek). Po powrocie do Polski transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Zamknięte są też siłownie, baseny, kluby fitness, restauracje, kina, muzea, teatry, galerie sztuki. Zgromadzenia publiczne są ograniczone do pięciu osób. Limity obowiązują też w sklepach i kościołach.
To akurat było wiadomo - i z Niemiec i z Ukrainy powrót autobusem = kwarantanna.
Ale może już nie robią jaj z osobówkami. Coś czytaliście?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Z informacji na facebookowych grupach polsko-ukraińskich wynika, że przy przyjeździe z Ukrainy kwarantanna jest dla wszystkich, niezależnie od środka transportu. Co więcej, coraz częściej zdarza się, że SG kieruje na nią również rodziny z dziećmi w wieku szkolnym albo studentów, gdyż stosowny przepis interpretują ponoć w ten sposób, że zwolnienie uczniów, studentów i opiekunów dotyczy tylko cudzoziemców, uczących się w PL.
Z ewentualnym przejazdem naokoło przez Słowację czy Węgry też raczej kicha, Szczególnie Słowacy zawracają polskich kierowców, tłumacząc że Polska graniczy z Ukrainą bezpośrednio więc tranzyt przez Słowację nie jest konieczny
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Dzieki za odp.
Za mniej niz 24 godziny bede wiedzial.
Akurat corka jest w III klasie, w tym nadzieja. Dobrze, ze to czwartek, mozna markety obskoczyc a mama podrzuci chlebek. 😉
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Niestety kwarantanna. Od jutra.
Maja takie wytyczne i koniec. SG wystepowala do GIS i prawnikow i tak ma byc...
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Bo w sumie ten przepis o uczniach i studentach wprowadzono wiosną, z myślą przede wszystkim o Ukraińcach uczących się bądź studiujących w Polsce. Obowiązywał on także w okresie, kiedy obywatele Polski i reszty UE byli zwolnieni z kwarantanny. Po wprowadzeniu "narodowej kwarantanny" po prostu pozostawiono ten wyjątek, bez wyszczególniania że chodzi o obcokrajowców, stąd w sumie różne interpretacje.
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

sorry @pietia,to tak jakbyś bronił piszącego na kolanie rozporządzenie.
Dla kogo są nakazy,zakazy i inne?,dla obywateli.A skoro tak to piszący powinien to zrobić tak aby to było jasne i czytelne i nie podlegało interpretacjom wygodnym dla sprawy-sytuacji.A właśnie to wygląda tak że jadący zwykły obywatel ma kwarantannę bo jest "szarakiem" a celebryta lub polityk jadąc i powołując się na zapisy tegoż rozporządzenia nie odbywa tejże kwarantanny.
Nie chcę się wypowiadać jak jest z nakazami czy zakazami w innych krajach ale w tym wygląda to na kompletny brak profesjonalizmu,lub co gorsza totalnym ignorowaniem społeczeństwa i stwarzaniem przepisów wygodnych dla "góry" a od tego krok do Łukaszenki.
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

pietia pisze: czw 14 sty, 2021 19:23 (...) po prostu pozostawiono ten wyjątek, bez wyszczególniania że chodzi o obcokrajowców, stąd w sumie różne interpretacje.
No bo to jest "pisanie" prawa kopiuj-wklej i stąd takie cyrki.
Pomijam fakt wymieniania tych środków transportu i ludzi kilka razy. Po co??
Spoza Unii - wszyscy, wewnątrz Unii - zbiorowy od x osób. Proste jak drut.

Nie wiem, kiedy wprowadzono ten przepis, ale @zeneczek ma 110% racji - piszcie jasno albo bujajcie się.
Tak jak pisałem, nie mam zamiaru robić afery (pozycja przegrana zresztą), bo i tak pracuję zdalnie i będę pracował zdalnie przez okres kwarantanny. Summa summarum mam mniej roboty, po tym jak zdalnie przeszkoliłem dziś kogoś i wykona moją robotę stacjonarnie. Ogród mam, śnieg spadł, jutro sanki, można przeżyć. :wink:

Ponad 500 km przez Polskę bez przedniej blachy bez mandatu (uff!), państwo z kartonu, zaiste. :D :mrgreen:
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Mało kogo teraz to pewnie obchodzi, ale UA znowu czerwona od dziś.

All hail Baćko! //nadrabiam Wikingów :mrgreen:
pietia
Kanclerz
Kanclerz

zeneczek pisze: pt 15 sty, 2021 21:22 sorry @pietia,to tak jakbyś bronił piszącego na kolanie rozporządzenie.
Dla kogo są nakazy,zakazy i inne?,dla obywateli.A skoro tak to piszący powinien to zrobić tak aby to było jasne i czytelne i nie podlegało interpretacjom wygodnym dla sprawy-sytuacji.A właśnie to wygląda tak że jadący zwykły obywatel ma kwarantannę bo jest "szarakiem" a celebryta lub polityk jadąc i powołując się na zapisy tegoż rozporządzenia nie odbywa tejże kwarantanny.
Nie chcę się wypowiadać jak jest z nakazami czy zakazami w innych krajach ale w tym wygląda to na kompletny brak profesjonalizmu,lub co gorsza totalnym ignorowaniem społeczeństwa i stwarzaniem przepisów wygodnych dla "góry" a od tego krok do Łukaszenki.
Absolutnie nie mam zamiaru bronić tego (nie)rządu, przeciwnie - uważam, że skoro przepis o zwolnieniu z kwarantanny uczniów i studentów brzmi tak a nie inaczej, to zarówno SG jak i Sanepid powinny zwalniać z niej wszystkich należących do tej kategorii, bez względu na obywatelstwo czy cel wyjazdu.
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: KrzysztofLtm »

Do 14 lutego zasady przekraczania granicy przy powrocie do PL bez zmian.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Przy czym dodajmy (bo chyba w tym wątku jeszcze o tym nie wspomniano), że jest teraz możliwość uniknięcia 10-dniowej kwarantanny, jeśli na 2 doby przed przyjazdem do Polski wykona się test PCR (wynik musi być po polsku lub angielsku)
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

pietia pisze: czw 28 sty, 2021 19:00 Przy czym dodajmy (bo chyba w tym wątku jeszcze o tym nie wspomniano), że jest teraz możliwość uniknięcia 10-dniowej kwarantanny, jeśli na 2 doby przed przyjazdem do Polski wykona się test PCR (wynik musi być po polsku lub angielsku)
Czytałem ze mozna kupic na UA zaswiadczenie zrobienia testu.50 zł.
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko »

Od dzisiaj na Ukrainie zmiany ...

В Україні почав діяти адаптивний карантин
więcej https://ua.interfax.com.ua/news/general/725829.html
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Ciężko teraz wyjechac na UA,powrot tez nie jest prosty,bylem dzisiaj na zakupach w ulubionej biedronce Ukrainców w Tomaszowie Lub./swego czasu miala najwieksze obroty ze wszystkich biedronek w kraju/Jak za starych czasów,prawie połowa aut na parkingu to auta z Ukrainy,na ulicach tez co chwile widac tablice BC,AC...nie wiem na jakich zasadach wjezdzają,nie sądze zeby wszyscy robili testy nie mowiąc juz na kwarantannie.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Testy na Ukrainie są dużo tańsze niż w PL, więc pewnie robią i z nimi wjeżdżają. Nie sądzę, żeby polska SG przepuszczała ich bez testu/kwarantanny. No chyba, że mają jakieś zaświadczenie o studiach w Polsce
A czy tak ciężko wyjechać na Ukrainę? Możesz zrobić test na granicy lub nawet na miejscu (w ciągu doby) i jesteś wolny. Owszem jest to pewna niedogdność, ale w porównaniu z wieloma innymi krajami, gdzie nierzadko wymagane są 2 testy (przed wyjazdem i na miejscu) a oprócz tego jeszcze i tak co najmniej kilkudniowa kwarantanna, to te ukraińskie zasady są naprawdę liberalne. Nie mówiąc już o braku większych obostrzeń na samej Ukrainie
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

hm,"niedogodność"-fajnie to nazwałeś.Tylko ta niedogodność kosztuje,tu test,tam test.Jeszcze bywa konieczny choć jeden nocleg bo czasu braknie,a kasa leci.Dla zdesperowanych to jakieś wyjście,ale szybki i krótki wypad już jest mało ekonomiczny,tym bardziej w dwie-trzy-cztery osoby
barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: barciur »

A jak dla turystów z opcją robienia testu na miejscu, np. we Lwowie, żeby wrócić do Polski bez kwarantanny? Są w miare normalne opcje?
kniazix
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: kniazix »

Pewnie wpisujesz na miejscu w internetach "kupić test covid" i opcji trochę będzie :D
Za antygena chyba przeciętnie liczą ok 500 UAH, ale widziałem gdzieś i za 300. Więc ceny tam niższe niż u nas za finansowanie tej parodii
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Jest jakies nowe rozporządzenie min dotyczace kwarantanny,cytat"...kwarantanny (również po przekroczeniu granicy) nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem."
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko »

Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął rozporządzenie ,że od poniedziałku 29 marca 2021 wszyscy cudzoziemcy przybywający na Ukrainę
będą musieli wykonać negatywny test PCR - wykonany nie później niż 72 godziny przed przyjazdem.

http://fraza.com/news/298982-so-sleduju ... -ne-vedesh
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Chyba raczej "nie wcześniej niż 72 godziny przed"
barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: barciur »

Czy są jakiekolwiek słuchy żeby mieli bez kwarantanny wpuszczać zaszczepionych, tak jak Polska?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Jak na razie żadnych przywilejów dla zasczepionych czy ozdrowieńców nie przewidziano
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Rząd nie wyklucza kar za nieuzasadniony wyjazd za granice.Mowią,na razie nie ale nie wykluczamy tego.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Nie sądzę, aby to wprowadzili. Niedzielski chlapnął tak w odpowiedzi na pytanie jakiejś dziennikarki.
Polska to nie Wlk. Brytania, ktora primo - jest wyspą, secundo - jest poza UE i Schengen. Jeśli już, to wprowadzą jakieś większe obostrzenia przy powrocie, zwłaszcza z krajów wysokiego ryzyka, typu przymusowa kwarantanna w wyznaczonych hotelach i możliwość skrócenia jej testem dopiero po np. 5 dniach
paolo11051
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: paolo11051 »

Zgadzam się z @pietia

Choć przyznam że kabaretowo brzmi "z krajów wysokiego ryzyka" w kontekście przyjazdu do Polski - właściwie to z któregokolwiek kraju na świecie się do nas nie przyjeżdża, to podczas pobytu tam było się mniej narażonym na COVID-19 niż w tym naszym kraju z kartonu

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ