Wjazd na Ukrainę wg nowych zasad

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Z tym, że nadal nie ma oficjalnego rozporządzenia. W oficjalnych wypowiedziach (np. wspomnianego wiceministra Kraski) mowa jest głównie o "przylotach", wciąż nie wiadomo co z przyjeżdżającymi transportem naziemnym
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: KrzysztofLtm »

pietia pisze: ndz 12 gru, 2021 18:51 W oficjalnych wypowiedziach (np. wspomnianego wiceministra Kraski) mowa jest głównie o "przylotach", wciąż nie wiadomo co z przyjeżdżającymi transportem naziemnym
Na WP ciekawie o tym piszą,ze jezeli przepisy,rozporzadzenie bedzie takie samo jak podczas ostatniego lockdawnu to bedzie dotyczyło tylko podrozy lotniczych.Poza tym mozna ominąc testy,wystarczy wrocic z przesiadka w jakims kraju schengen,Co prawda wracając ze Lwowa czy np. Jaremczy to bezużyteczna informacja ale juz z Gruzji czy Moskwy to mozna brac pod uwage.Dziennikarze WP napisali do ministerstwa o podanie szczegółów,bez odpowiedzi.
Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 »

KrzysztofLtm pisze: pn 13 gru, 2021 15:52 Co prawda wracając ze Lwowa czy np. Jaremczy to bezużyteczna informacja
Tutaj można też rozważyć powrót przez Słowację (o ile będą wpuszczać) lub Węgry.

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Stanu
Radca Stanu

§ 2a. 1. Do dnia 31 stycznia 2022 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę
zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca
2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen),
jest obowiązana okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku
SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin,
licząc od momentu wyniku tego testu.
marcinzoled85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: marcinzoled85 »

Z tego wynika, że przekraczając granicę lądową również trzeba okazać negatywny wynik testu.
Miałem wracać 1 stycznia pociągiem (Tarnopol - Przemyśl), ale tego dnia o test trudno. Zostaje wydłużyć pobyt o jeden dzień i w niedzielę 2 stycznia zrobić szybki test antygenowy we Lwowie.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

A czy na większych dworcach kolejowych nie ma punktów szybkiego testowania, w związku z wymogiem posiadania testu przez niezaszczepionych podróżnych także wewnątrz Ukrainy? W Tarnopolu wątpię, ale może we Lwowie?
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Stanu
Radca Stanu

pietia pisze: wt 14 gru, 2021 19:21 A czy na większych dworcach kolejowych nie ma punktów szybkiego testowania, w związku z wymogiem posiadania testu przez niezaszczepionych podróżnych także wewnątrz Ukrainy? W Tarnopolu wątpię, ale może we Lwowie?
We Lwowie jest,pamietalem nawet cene,ale juz mi wyleciala z glowy,jest w miare przystepna,nie wiem czy nie trzeba miec wykupionego biletu.
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Stanu
Radca Stanu

pietia pisze: wt 14 gru, 2021 19:21 A czy na większych dworcach kolejowych nie ma punktów szybkiego testowania, w związku z wymogiem posiadania testu przez niezaszczepionych podróżnych także wewnątrz Ukrainy? W Tarnopolu wątpię, ale może we Lwowie?
Ale nie wiem czy na dworcach dają wyniki po angielsku lub polsku.Wątpie.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

W fejsbukowych grupach tematycznych, dotyczących przekraczania granicy polsko-ukraińskiej piszą, że pojawiły się już mobilne punkty testowania przed przejściami granicznymi (po stronie ukraińskiej). W Jahodynie test antygenowy kosztuje 500, w Krakowcu 600 UAH
pietia
Kanclerz
Kanclerz

KrzysztofLtm pisze: śr 15 gru, 2021 07:12
Ale nie wiem czy na dworcach dają wyniki po angielsku lub polsku.Wątpie.
Są też punkty na lwowskim lotnisku. Wiem, że to już większe nadłożenie drogi, zwłaszcza jeśli przez Lwów się tylko przejeżdża, ale za to tam raczej na pewno dadzą wynik przynajmniej po angielsku
micmal76
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: micmal76 »

dzisiaj kupowałem bilet na pociąg Przemyśl - Odessa i kobieta w kasie powiedziała, że od dzisiaj także Ukraińcy wymagają testu przy wjeżdzie - to prawda ? słyszeliście coś takiego?
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

visitukraine wyraźnie zaznacza wraz ze zmianami od 6 grudnia że dorośli z certyfikatem i dzieci do 12 lat bez testów.Ta stronka jest na bieżąco z przepisami,pozdr
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

z informacji medialnej w UA wynika że Ukraińcy zostali zaskoczeni informacją o dodatkowym wymogu posiadania testu przy wjeździe do PL.Kolejki na wjazd są ogromne,w Mościskach utworzyli mobilny punkt do testowania dla chcących wyjechać do PL.
Lada chwila to samo chcą zrobić bezpośrednio pod granicami aby nie zawracać aut i nie piętrzyć problemów.
Kolejka w Mościskach do testowania tworzyła się na ok godzinę, wynik dawany był w jęz. polskim lub angielskim.
Na ile będą zaradni i pomogą chcącym wyjechać to czas pokaże.
Gab001
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Gab001 »

https://www.uz.gov.ua/press_center/up_t ... ic/565792/
"Пункти експрес-тестування працюють на 10 залізничних вокзалах: Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Мукачево, Кривий Ріг, Вінниця та Полтава (станція Полтава-Київська). Пасажири, які мають квиток на поїзд, зможуть зробити це медичне дослідження за 350 грн."

Z ważnym biletem test kosztuje 350uah. Testy wykonuje Medyczne Laboratorium CSD.

Pod tym linkiem można znaleźć lwowskie adresy punktów testowania wraz z cenami: https://tvoemisto.tv/news/de_mozhna_zro ... 24909.html
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Informacja z wczoraj - jednak w Tarnpolu na dworcu również znajduje się punkt szybkiego testowania, czynny codziennie od 8 do 22
Na mieście w placówkach Synevo test antygenowy kosztuje 300 UAH - wynik (także o angielsku) po ok. 15 minutach. Nie pracują jednak w niedziele, i 1 stycznia również
marcinzoled85
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: marcinzoled85 »

Stąd też muszę w drodze powrotnej zatrzymać się na jeden dzień we Lwowie. Tam są placówki Synevo testujące także w niedziele.
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Stanu
Radca Stanu

Przeglądając na FB jakąś ukrainską strone trafilem na cos takiego,w wolnym tlumaczeniu...diagnostyka covid 19,test antygen,Rava Ruska,ul.Lvovska 146a,stacja paliw OKKO 400 hr.medlabtest.ua.Moze komus sie przyda.
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Stanu
Radca Stanu

Unia skraca waznosc paszportow covidowych do 9 miesiecy,to chyba wazne dla wracających z UA.Od 1 lutego.
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

kilka praktycznych porad związanych z bieżącym wyjazdem do UA i powrotem.
Przekraczanie granicy w stronę UA bez zmian dokumentacyjnych,żadnych dodatkowych testów.Certyfikat plus ubezpieczenie i vse.
Powrót do PL:certyfikat plus test antygenowy nie starszy jak do 24godz i na angielski.Żadnych problemów u naszych pograniczników przy posiadaniu owych papierków.
Test robiłem we Lwowie na ul Gorodockiej 74,f-ma SYNEVO.Cała procedura do 20min,koszt 300hrv-wymaz z nosa.Czynni są pn.-sob 7-17,niedz. do 14.00.Sprawnie i kompetentnie.Wcześniej umawiać się nie trzeba.Natomiast przyda się miejscowy internet,proszę o nr tel.,sms przychodzi link i trzeba potwierdzić dane tam zawarte które wcześniej spisano z paszportu.
Nie zapytałem,sorry-co w przypadku braku miejscowego nr tel
Gab001
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

zeneczek pisze: wt 04 sty, 2022 23:18 Nie zapytałem,sorry-co w przypadku braku miejscowego nr tel
To trochę lipa... Mam numer ukraiński od lat, ale używam karty life w starej nokii, w której pewnie żadna ich stronka się nie otworzy... Czy w dzisiejszym świecie nic bez internetu nie obejdzie się??? Jeśli umrę, załóżmy, będę musiał złożyć post motrem podpis klikając na link, który połączy mnie z aktem zgonu online? :lol:
Czy na odcinku Lwów - Korczowa są laboratoria otwarte w piątek i świątek, jak we Lwowie, bo google maps mają problem z wyszukaniem?
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Korczowa duże korki,jechałem na Budomierz,żadnych oznak obecności punktu testowania po drodze aż do Lwowa
Gab001
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Gab001 pisze: śr 05 sty, 2022 23:37 Czy na odcinku Lwów - Korczowa są laboratoria otwarte w piątek i świątek, jak we Lwowie, bo google maps mają problem z wyszukaniem?
Znalazłem. Są laboratoria Eskulab w Jaworowie i Nowojaworiwsku, czynne również w soboty (do 14:00), antygen 360 uah, czas oczekiwania na wynik do 20 minut.
W Iwano-Frankowem laboratorium Medis, w sobotę niestety zamknięte. Wynik do 30 minut, 390 uah.
Awatar użytkownika
Parparim
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Parparim »

Czy jest możliwość zrobienia wymaganego PCRu dopiero po powrocie z Ukrainy, np. na granicy? Być może przebadanie się laboratorium ukraińskim jest tańsze, ale podejrzewam, że w przypadku pozytywnego wyniku, ewentualna izolacja na Ukr. jest o wiele bardziej kosztowna niż w Polsce.
...
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

nie koniecznie PCR,wystarczy szybki antygenowy.
Kupując ubezpieczenie na niedawny wypad do UA dziewczyna podpowiedziała mi o dodatku do rozporządzenia o wymaganym teście przy wjeździe do PL że można go też zrobić w strefie przygranicznej po przekroczeniu granicy.O konkretach nie wiedziała,ja nie docierałem do tego dodatku mówiącego o tej możliwości.
A tak na marginesie do testów rozbionych w UA,wyjdzie Ci pozytyw,kierują na PCR zgodnie z przepisami.Co robisz?,jedziesz po prostu do PL a nasi ładują z automatu na kwarantannę.Nikt z laboratorium bez PCR nie popchnie sprawy,tym bardziej do służb granicznych.
Oczywiście w takim wypadku trzeba być należycie odpowiedzialnym i zachować się tak aby innych w jak najmniejszym stopniu narażać na cokolwiek.
Nie namawiam do takim zachowań,jest to jednak jakieś wyjście.Szybkie testy są jednak obarczone sporym błędem i może się okazać już w PL że nic Ci nie było.
Ktoś napisze że kombinuję jak "Polaczek".NIE,teoretyzuję o możliwościach a każdy zrobi co uważa wszak za słuszne.
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Stanu
Radca Stanu

Parparim pisze: czw 06 sty, 2022 21:31 Czy jest możliwość zrobienia wymaganego PCRu dopiero po powrocie z Ukrainy, np. na granicy? Być może przebadanie się laboratorium ukraińskim jest tańsze, ale podejrzewam, że w przypadku pozytywnego wyniku, ewentualna izolacja na Ukr. jest o wiele bardziej kosztowna niż w Polsce.
Ktos poruszal ten temat tez na FB.I w skrocie,uslyszał od pani w laboratorium zeby sie nie stresowac bo u polaków zawsze wychodzi negatywny.
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

uzupełnienie informacji dotyczące testów:
-Gabb001 -antyczne aparaty też "przyjmują",żadnych problemów,
-mobilnego laboratorium na granicy Budomierz-Grusziw nie ma,
-po stronie UA Korczowa-Krakowiec przed rondem wjazdowym do strefy granicznej jakieś 200m stoją wozidła i robią testy,koszt 400hrv,
-drugi punkt mobilny stoi już na samym rondzie,koszt 600hrv.
Ja byłem ok godz 18.00,nie wiem czy całą dobę stoją,można się domyślać że tak.
W okresie wzmożonego ruchu kolejki są duże,siłą rzeczy i tak się stoi.Jednak w pojedynkę robić test i jednocześnie podjechać autkiem jak się ruszy ciąg samochodów to wyzwanie.Ponoć na Medyce-Szegini też testują-te info zasłyszałem,dlatego należy to potraktować jako nie sprawdzone.
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: marcin- »

Gab001 pisze: śr 05 sty, 2022 23:37
zeneczek pisze: wt 04 sty, 2022 23:18 Nie zapytałem,sorry-co w przypadku braku miejscowego nr tel
To trochę lipa... Mam numer ukraiński od lat, ale używam karty life w starej nokii, w której pewnie żadna ich stronka się nie otworzy... Czy w dzisiejszym świecie nic bez internetu nie obejdzie się??? Jeśli umrę, załóżmy, będę musiał złożyć post motrem podpis klikając na link, który połączy mnie z aktem zgonu online? :lol:
Się śmiej. Żona tak przegapiła pogrzeb starej koleżanki, której nie widziała z 2-3 lata. Było na facebooku, a ona nie używa oldschoolowo...
Takie smutne czasy, dzieci w smartfonach i w domu yyy szkole :?
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Nie szukałem nic wcześniej, bo i tak byśmy jechali i tak (nie widzieliśmy rodziny od sierpnia).

Czyli to jest aktualne?
https://www.gov.pl/web/koronawirus/przy ... y-schengen

Jesteśmy zaszczepieni, ale widzę, że i tak i tak test. Dobrze, że te tanie mogą być.

1. Dobrze czytam, że na granicy mogą być punkty, ale może ich nie być??
2. Ukraińskie testy Polacy też akceptują, tak? Mam w Łucku np. Synevo, robię dzień wcześniej po południu, wyjeżdżam rano.
3. O co chodzi @zeneczek??
zeneczek pisze: sob 15 sty, 2022 21:13antyczne aparaty też "przyjmują",żadnych problemów

Rok temu dyskutowałem z naszymi o tym punkcie:
Kto jest zwolniony z obowiązku okazywania wyników testu na COVID-19 po przyjeździe spoza strefy Schengen?
Uczniowie, którzy pobierają naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki.

Ustawodawca miał na myśli Ukraińców bla bla bla, kwarantanna...
kraj debili, widać przez rok nie umieli zmienić
Wracamy z córą, no to umożliwianie jej nauki po feriach, tak?? Taaaa
Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 »

W poniedziałek robiłem test w Synevo we Lwowie. 15 minut, 300 hrywien, wynik po angielsku (trzeba o to poprosić). Na granicy dość skrupulatnie było to sprawdzane, niemniej przeszło bez problemu.

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Dzięki za odp.!
Pewnie tak zrobimy.
Ktoś jeszcze jakieś doświadczenia miał ostatnio??
ODPOWIEDZ