Wjazd na Ukrainę nie swoim autem

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Szczylu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Szczylu » pn 28 kwie, 2014 19:31

Witam, mam pytanie jeśli chcę wjechać na Ukrainę nie swoim ale rodziców samochodem to czy potrzebne są jakieś uprawnienia/pisma abym mógł swobodnie wjechać do Ukrainy. I kolejne pytanie jak jest z ubezpieczeniem ? Czy trzeba mieć zieloną kartę czy wystarczy polskie??

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Re: Wjazd na Ukrainę nie swoim autem

Post autor: gorodok » pn 28 kwie, 2014 19:50

Notarialnie poświadczone upoważnienie z jaknajwiększą liczbą pieczątek no i być może nawet przetłumaczone na język ukraiński - bo inaczej będziesz musiał tłumaczyć się rodzicom gdzie podziało się auto :D
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » wt 29 kwie, 2014 09:53

Upoważnienie(notariusz) przetłumaczone na j.ukraiński(rosyjski) + Zielona Karta + paszport....

16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: 16v » śr 30 kwie, 2014 13:40

Ja dwa razy wjechałem bez tłumaczenia. Miałem tylko upoważnienie notarialne po Polsku. Szkoda kasy na tłumaczenie, tak samo zieloną kartę ogarnij przed wyjazdem. Ubezpieczyciel wystawi Ci za darmo. Jak kupisz za granicą zapłacisz około 40zł.

Teraz zmieniłem furę i myślę, czy nie spróbować wjechać na podstawie oświadczenia napisanego na komputerze bez potwierdzenia notarialnego. Podobno wpuszczają, zależy od celnika. Oni nie prowadzą ewidencji tych dokumentów.

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb » śr 30 kwie, 2014 23:28

Każdego cudzoziemca obowiązuje poświadczenie. Najlepiej zrobić je na Ua, jeśli nie - w Pl notariusz + tłumacz. Nie dajmy tutaj rad, które mogą odbić się czkawką. Wszystko ma być zrobione jak trzeba, bo robienie z siebie kozaka kończy się problemami jeśli nie ma granicy, to podczas najbliższej kontroli DAI.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » ndz 04 maja, 2014 16:52

16v pisze:Ja dwa razy wjechałem bez tłumaczenia. Miałem tylko upoważnienie notarialne po Polsku. Szkoda kasy na tłumaczenie, tak samo zieloną kartę ogarnij przed wyjazdem. Ubezpieczyciel wystawi Ci za darmo. Jak kupisz za granicą zapłacisz około 40zł.Teraz zmieniłem furę i myślę, czy nie spróbować wjechać na podstawie oświadczenia napisanego na komputerze bez potwierdzenia notarialnego. Podobno wpuszczają, zależy od celnika. Oni nie prowadzą ewidencji tych dokumentów.
Ciekawe...! jak gdzieś na Ukrainie kiedy zostaniesz zatrzymany przez ukraińskie DAI i przemiły milicjant poprosi o upoważnienie z pieczątką od notariusza i tłumaczeniem.(a w przypadku jeśli trafisz na służbistę to wysokość mandatu będzie wyższa od kosztu notariusza i tłumaczenia......lub konfiskata auta na parking do wyjaśnienia)

16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: 16v » pn 12 maja, 2014 13:38

arko pisze: Ciekawe...! jak gdzieś na Ukrainie kiedy zostaniesz zatrzymany przez ukraińskie DAI i przemiły milicjant poprosi o upoważnienie z pieczątką od notariusza i tłumaczeniem.(a w przypadku jeśli trafisz na służbistę to wysokość mandatu będzie wyższa od kosztu notariusza i tłumaczenia......lub konfiskata auta na parking do wyjaśnienia)
Co Ty opowiadasz. Upoważnienia notarialne zostały zniesione na terenie Ukrainy. Jedynie na granicy mogą, ale nie muszą Cie zapytać. Według mnie wszystko zależy od tego jak się zachowujesz. Rżniesz cwaniaka, jeździsz co drugi dzień na handel przez to samo przejście, przerzucasz samochody to będą Cie sprawdzać i robić problemy. Z milicją ta sama sytuacja. Przejechałem po Ukrainie kilka tysięcy kilometrów w ciągu 3 ostatnich lat. Zawsze jako typowi turyści i tylko raz płaciłem - za jadę pod prąd o 2 w nocy we Lwowie - oczywiście na własne życzenie. Proponowali 700 hrywien, skończyło się na 100 hrywnach w łape (wtedy niecałe 40zł). Raz pod Kijowem daliśmy też milicjantom dwie puszki piwa Warka, bo byli bardzo chętni do rozmowy a nam się śpieszyło. Kontroli miałem kilkadziesiąt i ograniczały się do sprawdzenia zielonej karty i dokumentów.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » pn 12 maja, 2014 20:22

16v pisze:Co Ty opowiadasz. Upoważnienia notarialne zostały zniesione na terenie Ukrainy. Jedynie na granicy mogą, ale nie muszą Cie zapytać. Według mnie wszystko zależy od tego jak się zachowujesz. Rżniesz cwaniaka, jeździsz co drugi dzień na handel przez to samo przejście, przerzucasz samochody to będą Cie sprawdzać i robić problemy. Z milicją ta sama sytuacja. Przejechałem po Ukrainie kilka tysięcy kilometrów w ciągu 3 ostatnich lat. Zawsze jako typowi turyści i tylko raz płaciłem - za jadę pod prąd o 2 w nocy we Lwowie - oczywiście na własne życzenie. Proponowali 700 hrywien, skończyło się na 100 hrywnach w łape (wtedy niecałe 40zł). Raz pod Kijowem daliśmy też milicjantom dwie puszki piwa Warka, bo byli bardzo chętni do rozmowy a nam się śpieszyło. Kontroli miałem kilkadziesiąt i ograniczały się do sprawdzenia zielonej karty i dokumentów.
Głupoty piszesz bo upoważnienia zostały zniesione tylko dla obywateli Ukrainy ......obcokrajowców nadal obowiązują.....
Noooo :lol: ...... rzeczywiście dużo kilometrów przejechałeś,masz wielkie doświadczenie :lol: ....poproś o wpis do księgi rekordów Guinnessa ....życzę powodzenia.

skklub
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: skklub » śr 14 maja, 2014 00:03

Witam,

Jesienią 2013 roku jechaliśmy do Lwowa. Kolega jechał samochodem służbowy i miał upoważnienie napisane w j. polskim i j.angielskim z pieczątką leasingodawcy. Celnik po stronie polskiej zapytał o upoważnienie pokazał to co miał, również dla Ukraińca wystarczyło takie upoważnienie. Policja nas nie zatrzymywała więc nie wiem jak ona traktuje takie upoważnienia.
Wiosną 2013 r. jechaliśmy motocyklami (ok. 5-6 motocykli) do Lwowa jeden z kolegów na granicy zorientował się, że nie ma upoważnienia. Wjechaliśmy na terminal nikogo nie interesowało, że motocykl zarejestrowany jest na syna kolegi. Wprawdzie nazwisko i adres zamieszkania był taki jak kolegi, nie zgadzało się tylko imię. Ja byłem pewien, że nasz skład pomniejszy się o jedną osobę jednak tak się nie stało i cało "ekipą" dojechaliśmy do Lwowa.

Pozdrawiam

16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: 16v » pt 02 sty, 2015 17:16

Potwierdzam, że w lipcu wjechałem na Ukrainę autem nie zarejestrowanym na siebie. Miałem upoważnienie napisane na komputerze, bez pieczątek ani potwierdzenia notarialnego, tylko podpis właściciela, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Celnik coś tam mruczał o pieczątce notariusza ale wpuścił bez problemów, nie dawałem łapówek. Kilka dni temu znowu byłem na Ukrainie tym samym autem, dalej nie przerejestrowanym i nikt mnie nawet nie pytał upoważnienie.

Awatar użytkownika
roztrzepak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: roztrzepak » śr 29 kwie, 2015 22:24

Więc powinno wystarczyć oświadczenie właściciela, bez notariusza?

Awatar użytkownika
roztrzepak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: roztrzepak » ndz 03 maja, 2015 21:09

przejechaliśmy przez granicę z upoważnieniem napisanym na komputerze i przetłumaczonym przez "tłumacza przysięgłego google". Pytali czyj jest samochód (byl ojca męża, jednak adres zamieszkania nie był ten sam)

SeDay
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: SeDay » pt 05 cze, 2015 17:23

Żeby nie robić nowego tematu napiszę tutaj.

Dysponuje ktoś jakimś przyzwoitym i krótkim wzorem tego poświadczenia? Będę jechał nie swoim samochodem wiec cos takiego potrzebuje. Jadac do notariusza chce miec już wszystko gotowe bo wyjedzie mi z jakimś długim a później przy tłumaczeniu wyjdzie dużo drożej (cenią sie od ilości wyrazów).

Potrzebuje najlepiej takie na których wy sami jechaliście. Ktoś coś ma? Przy okazji wystarczy tłumaczenie na język rosyjski? Bo z Ukraińskim jest problem w okolicy zeby znaleźc jakiegoś tłumacza przysięgłego.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 06 cze, 2015 10:12

Krótkie i proste

UPOWAŻNIENIE

Ja niżej podpisany właściciel auta----------------,upoważniam syna -------
legitymującego się paszportem serii ---------------
do korzystania za granicą Rzeczypospolitej Polskiej z samochodu marki
numer nadwozia -------------------- numer rejestracyjny ----------------

podpis/data

Upoważnienie może być w języku rosyjskim lub ukraińskim

SeDay
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: SeDay » śr 10 cze, 2015 23:19

Jechałeś na takim piśmie?

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » czw 11 cze, 2015 07:40

Ja jechałem na takim piśmie przetłumaczonym na ukraiński i było wszystko w porządku.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » czw 11 cze, 2015 09:35

@Seday - Osobiście nigdy nie korzystam z upoważnień ale podobne wystawiałem i nigdy nie było żadnych problemów na granicy i na Ukrainie.
(przecież chciałeś krótkie upoważnienie żeby było tanio do tłumaczenia)

SeDay
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: SeDay » pt 12 cze, 2015 00:57

arko pisze:@Seday - Osobiście nigdy nie korzystam z upoważnień ale podobne wystawiałem i nigdy nie było żadnych problemów na granicy i na Ukrainie.
(przecież chciałeś krótkie upoważnienie żeby było tanio do tłumaczenia)
Wiem za co dziękuję tylko chciałem wiedzieć czy aż tak okrojone z informacji nie bezie sprawiać wątpliwości celnikowi stad też chciałem sie zapytać czy ktoś na identycznym wjeżdżał.

lucjan.deren
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: lucjan.deren » pt 10 lip, 2015 12:39

Witam, wybieram się niedługo na Ukrainę nieswoim autem, co wiąże się z notarialnym potwierdzeniem podpisu. Wiem, że temat wałkowany był już wiele razy, ale w pełni rzetelnej informacji nie znalazłem jak i normalnego wzoru takiego upoważnienia. Jutro mam termin u notariusza który nie ma wzorów i stwierdził, że mam sobie znaleźć wzór w internecie ,ale wspominał o umowie użyczenia i dwóch podpisach, co chyba jest niepotrzebne. Kolejna rzecz to czy w tym wzorze upoważnienia musi być informacja o wyjeździe za granice? Czy też musi być mój numer paszportu jak i numer paszportu właściciela auta ? Czy sam pesel i nr dowody wystarczy ? Bardzo bym prosił o wzór który ktoś już używał całkiem niedawno i nie mi problemów na granicy. Pozdrawiam Lucjan

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: lukaszb1986 » pt 10 lip, 2015 16:10

@ lucjan.deren
Upoważnienie jest to oficjalne uprawnienie osoby upoważnionej do występowania w imieniu osoby upoważniającej i wykonania za nią określonych zadań. Należy w nim wyraźnie wskazać osobę upoważniającą i upoważnioną.
Pokaż to swojemu ' notariuszowi ' jeśli nie wie co to jest upoważnienie i jak je napisać. A wzór takiego podał wyżej arko.

Swoją drogą to bym zmienił notariusza :-D :-D :-D

lucjan.deren
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: lucjan.deren » pt 10 lip, 2015 16:24

W rozmowie z notariuszem to ja popełniłem błąd, mówiąc mu o umowie użyczenia:), ale sam na jutro przygotowałem upoważnienie treści:

Upoważnienie do używania samochodu

Ja, niżej podpisany/a .......... zamieszkały/a ..................... legitymujący/a się dowodem osobistym nr......, PESEL:............
Oświadczam, że jestem właścicielem/ką samochodu marki ................ o numerze rejestracyjnym........., numer identyfikacyjny pojazdu(VIN): ........................
i niniejszym upoważniam................ zamieszkałego/ą ........, legitymującym się dowodem osobistym nr ......., PESEL: ........., numer paszportu: .......... do używania mojego samochodu poza granicami Polski.
Niniejsze upoważnienie ważne jest bezterminowo.

data i podpis właściciela

czy wg. Was to w zupełności wystarczy ? i spokojnie przetłumaczę to później u tłumacza przysięgłego?

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » śr 15 lip, 2015 09:39

lucjan.deren pisze:czy wg. Was to w zupełności wystarczy ? i spokojnie przetłumaczę to później u tłumacza przysięgłego?
dobre,tylko czym bardziej rozbudowane upoważnienie tym większe koszty tłumaczenia...

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: lukaszb1986 » śr 15 lip, 2015 18:31

A jak wygląda sprawa z wjazdem na Ukraine samochodem w leasing-u? Nigdzie na forum nie znalazłem informacji na ten temat

azyciowy5
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: azyciowy5 » czw 16 lip, 2015 16:53

Tak samo jak swoim.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » czw 16 lip, 2015 19:09

lukaszb1986 pisze:A jak wygląda sprawa z wjazdem na Ukraine samochodem w leasing-u? Nigdzie na forum nie znalazłem informacji na ten temat
Wyjazd leasingowanym samochodem za granicę. http://leasing-samochodowy.edu.pl/wyjaz ... a-granice/

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: lukaszb1986 » sob 18 lip, 2015 22:26

Z tym leasingowanym autem nie taka prosta sprawa. W moim przypadku aby uzyskać pozwolenie na wyjazd na Ukrainę żądają dodatkowego ubezpieczenia... :@ Czyli wyjazd będzie prywatnym autem :-(

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » sob 03 paź, 2015 11:12

Witam,

takie pytanie - jadę autem, które należy do kogoś innego.
Ja prowadzę, lecz właściciel siedzi w samochodzie.
czy potrzebuję notarialnego upowaznienia? A może wystarczy odręcznie napisane, przetłumaczone google'm?

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 03 paź, 2015 12:46

sprat pisze:Witam,
Ja prowadzę, lecz właściciel siedzi w samochodzie.
czy potrzebuję notarialnego upowaznienia?
Własciciel jest w aucie nie trzeba żadnego upoważnienia.....

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat » sob 03 paź, 2015 12:50

dziękuję.

czy na granicy celnikowi auto zgłasza właściciel czy kierowca w takim razie? niby szczegół bo dwie osoby przeciez moga podejsc do okienka ale pytam formalnie

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 03 paź, 2015 13:00

Na granicy PL - bez różnicy, zaś na granicy UA powinien właściciel bo na niego auto zostaje zapisane choć różnie bywa.....

ODPOWIEDZ