UKRAINA - zmiany w przepisach wjazdowych

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
czeburaszka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

UKRAINA - zmiany w przepisach wjazdowych

Post autor: czeburaszka » wt 10 cze, 2014 10:16

Hej,

na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych natknąłem się na taką informację:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Na przełomie 2013/2014 roku władze ukraińskie wprowadziły przepis, w myśl którego obcokrajowców wjeżdżających na Ukrainę obowiązuje wymóg posiadania odpowiednich środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Na pierwsze pięć dni pobytu (bez względu na krótszy planowany pobyt) wymagana jest kwota ponad 400 Euro. Ukraińskie władze graniczne uprawnione są do dokonywania weryfikacji posiadanych kwot.

źródło:
http://poradnik.poland.gov.pl/

Czy podróżował ktoś z Was na Ukrainę mniej więcej od zimy i mógłby potwierdzić, bądź zdementować powyższe informacje o wymaganej kwoty?
Wcześniej wielokrotnie jeździłem na Ukrainę i nigdy podobnych absurdalnych wymagań nie było.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Re: UKRAINA - zmiany w przepisach wjazdowych

Post autor: gorodok » wt 10 cze, 2014 11:32

Tak rzeczywiście coś takiego istnieje, ale jak to na Ukrainie prawo jest stosowane tylko wtedy kiedy ktoś w tym ma jakiś interes :lol:
Ostatnio przepis ten zaczęli stosować w stosunku wjeżdżających od strony Rosji. Polacy natomiast raczej nie powinni obawiać się kontroli środków pieniężnych. :D
Aha i odnośnie podanej kwoty jednak drobna poprawka :D minimalna kwota środków pieniężnych na 5 dni w tej chwili stanowi 4000 hrywien -
czyli około 1000 złotych, choć moim zdaniem jest to nadal bardzo dużo. Przykładowo Polska wymaga na pokrycie 3 dniowego wjazdu posiadanie 300 PLN...
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

czeburaszka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: czeburaszka » wt 10 cze, 2014 12:19

Dzięki za cenne informacje! :)

No przepis wymyślili przedziwny, ale dobrze wiedzieć, że nie jest skrupulatnie przestrzegany przez Służbę Celną. Jedziemy na 1,5 tygodnia rowerami, stąd własny transport mamy (pomijając pewne odcinki elektryczkami) i dach nad głową w postaci namiotu jest - 400€ w tym przypadku byłoby sumą czysto zbyteczną :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 10 cze, 2014 19:33

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wjeżdżałem na Ukrainę kilkarotnie (od strony Polski i Białorusi). Owszem, dopytywali się o kierunek i cel podróży, ale żadnych środków finansowych deklarować nie musiałem. Natomiast obywateli Rosji, zwłaszcza facetów w wieku "poborowym", ponoć rzeczywiście o to męczą, przynajmniej tak wynika z lektury rosyjskojęzycznych forów

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Alberto » wt 10 cze, 2014 23:53

Od zimy wjeżdżałem do Ukrainy 4 krotnie. Nikt o nic nie pytał. W gruncie rzeczy bardziej ich interesowało co robiłem w marcu na Ukrainie, ale profilaktycznie skłamałem, że byłem we Lwowie. W sumie to faktycznie byłem, fakt wieczornego wyjazdu do Kijowa pozostawiłem dla siebie :P

skklub
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: skklub » pn 30 cze, 2014 23:13

Witam,

Potwierdzam jak moi poprzednicy, oststnio przez ostatnie dwa weekendy jeździłem na Ukrainę i nikt mnie się nie pytał o środki pieniężne, nawet chyba nikt nie pytał dokąd jedziemy.

Pozdrawiam

sebastian.magda
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sebastian.magda » wt 01 lip, 2014 08:51

Potwierdzam z wczoraj, zero pytań, migiem odprawa, w porównaniu z Białorusią znacznie mnie upierdliwe.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » śr 02 lip, 2014 15:29

Cyrki to są tylko jak się z UA do PL wraca - tak z mojego doświadczenia.
Nigdy mi problemów nie robili PL-> UA - ani Polacy ani Ukraińcy.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 03 lip, 2014 21:58

Dokładnie. Po stronie ukraińskiej zebranie paszportów, ich kontrola i oddanie zajmuje zwykle jakieś 20, góra 30 minut. Po stronie polskiej - co najmniej godzinę. Na szczęście celnicy ostatnio nie psrawdzali wszytskich bagaży, a tylko wybrane wyrywkowo. Mówię oczywiście o podróży autobusami rejsowymi, konkretnie przez Dorohusk

lankchilucom1970
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: lankchilucom1970 » czw 03 lip, 2014 23:13

dobrze wiedzieć

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » pt 04 lip, 2014 00:16

Kontrola kontroli nierówna... ze Lwowa tym busem trochę droższym wyjeżdżającym jakoś po 17 nigdy nie miałem problemów. Z Kowla przemytnikiem, przeprawa zazwyczaj z 3-5h zajmuje, rentgen i te sprawy... ale to też jest warte przeżycia :D

apollo12
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: apollo12 » pt 04 lip, 2014 09:40

...WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy...

jak to z tym jest ? jak się liczy te 6 miesięcy, w danym roku czy jak?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 04 lip, 2014 12:22

ponoć od pierwszej pieczątki wjazdowej w danym paszporcie

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » pt 04 lip, 2014 14:24

apollo12 pisze:...WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy...

to znaczy że,czas pobytu i postrzególne dni są sumowane a wtedy możesz przebywać na Ukrainie 90 dni od pierwszego wjazdu....(jednokrotnie-wielokrotnie) w ciągu 180 dni...

apollo12
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: apollo12 » pt 04 lip, 2014 17:48

arko pisze:
apollo12 pisze:...WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

to znaczy że,czas pobytu i postrzególne dni są sumowane a wtedy możesz przebywać na Ukrainie 90 dni od pierwszego wjazdu....(jednokrotnie-wielokrotnie) w ciągu 180 dni...
a jak przebywam ciągle 90 dni powiedzmy od 1 marca do 1 czerwca to kiedy mogę wjechać następny raz ( 1 czerwiec+90 dni? czyli 1 września)- czy też mogę wjechać 1 lipca? jakiś link do źródła?

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 05 lip, 2014 08:36

apollo12 pisze:a jak przebywam ciągle 90 dni powiedzmy od 1 marca do 1 czerwca to kiedy mogę wjechać następny raz ( 1 czerwiec+90 dni? czyli 1 września)- czy też mogę wjechać 1 lipca? jakiś link do źródła?
Nastepny raz legalnie możesz wjechać i przebywać coś koło 1 września.....

2) не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в’їзду в’їзду з держав з безвізовим порядком в’їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України; http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/150-2012-%D0%BF

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » sob 05 lip, 2014 08:37

arko pisze:
apollo12 pisze:a jak przebywam ciągle 90 dni powiedzmy od 1 marca do 1 czerwca to kiedy mogę wjechać następny raz ( 1 czerwiec+90 dni? czyli 1 września)- czy też mogę wjechać 1 lipca? jakiś link do źródła?
Nastepny raz legalnie możesz wjechać i przebywać coś koło 1 września.....

2) не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в’їзду з держав з безвізовим порядком в’їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України; http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/150-2012-%D0%BF

apollo12
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: apollo12 » sob 05 lip, 2014 20:18

@arko-dziękuje za informacje.
ciekawe jakie konsekwencje poniosę na granicy.
mam nadzieję że nie zablokują mi wjazdu w 2015 na UA?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 05 lip, 2014 20:57

Jak to na Wschodzie (ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy) wiele zależy od widzimisię pogranicznika. Z doświadczenia swojego i kolegów mogę powiedzieć, że jeśli przebywałeś w Ukrainie non stop te 90 dni (lub dłużej), to jest większe prawdopodobieństwo, że prawda o samowolnym przedłuzeniu pobytu wyjdzie na jaw, gdyż niemal zawsze przy wyjeździe interesuje ich, kiedy ostatnio wjeżdżałeś na terytorium UA. Słyszałem też, że wykorzystane dni pobytu dość skrupulatnie liczone są na obu kijowskich lotniskach. Do mojej koleżanki kiedyś się tam przyczepił pogranicznik, chciał jej wlepić mandat, ostatecznie jakoś udało jej się wykręcić

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko » ndz 06 lip, 2014 10:07

apollo12 pisze:ciekawe jakie konsekwencje poniosę na granicy.
Недодержання іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку реєстрації або порушення встановленого терміну перебування в Україні, виявлені в пунктах пропуску через державний кордон України, -
тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1299-15

ODPOWIEDZ