Zaleszczyki - ktoś był???

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
wybit
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: wybit »

Witam!
Przełom roku i długie mroźne wieczory to dobry czas na zaplanowanie wakacji. Sytuacja na wschodniej Ukrainie i w basenie Morza Czarnego nie jest jednoznaczna, więc nie nastawiam się, choć byłem nad Czarnym i chętnie bym tam wracał - jest pięknie. Ale ostatnio poczytałem trochę o zachodniej części Ukrainy i przymierzyłbym się do odwiedzenia polskich kresów z nastawieniem na miejscowość ZALESZCZYKI. Dlatego proszę o informacje dotyczące tego miasteczka i jego okolic. Czy jest tam jakaś baza noclegowa (oczywiście agroturystyczna), jadłodajnia i ogólnie czy jest tam czym wypełnić czas - np. plażowanie, kąpiele, wędkowanie... Czy są tam jeszcze jakieś pozostałości po winnicach (tzn. czy można popić sobie troszkę winka własnej roboty), czy można pojeść prawdziwych arbuzów, brzoskwiń itp. W necie jest wiele informacji o tym mieście ale są to raczej zamierzchłe wspomnienia jego dawnej świetności a aktualne informacje są praktycznie żadne. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 »

Moze Ci sie przyda.
"...Zaleszczyk już nie ma i nie będzie. Warto je jednak odwiedzić, by na moście nad Dniestrem podumać o naszej historii."
http://www.kresy.pl/publicystyka,report ... aliszczyky#
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

wybit
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Dzięki >>Kwiatkowski11<<, czytałem, choć kłóci się to z fotografiami np. na GoogleEarth - oprócz zapomnianych kamieniczek są na nich również nowe domy, hotele i restauracje. Potrzebuję informacji od osób, które tam ostatnio były. Internetowa propaganda nie wiadomo do końca komu ma służyć, kto ją zamieszcza i po co...

Awatar użytkownika
Zuzanna
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Zuzanna »

Witam

Byłam teraz w grudniu w Zaleszczykach przejazdem w zasadzie tez na grobach bo koleżanki rodzina mieszkała i pochodzi z Zaleszczyk ale nie znalazła grobu za dużo śniegu było - ładne miasteczko

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Gab001 »

A może w wolnej chwili coś więcej... Jak wygląda dojazd (stan dróg w samym mieście i drogi dojazdowe), baza gastronomiczna i noclegowa (jeśli korzystałaś)? Coś nt. stanu obiektów zabytkowych, parków, plaż naddniestrzańskich :wink:
Co prawda póki co nie planuję, ale kto wie, może w przyszłości wyruszę w tamte strony (Zaleszczyki, Czortków, Buczacz).
I proszę o mniej oszczędne posługiwanie się znakami przestankowymi :)

arekmozer
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: arekmozer »

Niestety konflikty sprawiły, że cała agroturystyka która rozwijała się jakoś jakoś na Ukrainie po Euro (powstało więcej połączeń drogowych) teraz znów odstrasza.

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat »

A tak przy okazji - znalazłem pare zdjec z Zaleszczyk :)

http://horoshiyblog.livejournal.com/1030599.html#cutid1

gwiazdeczka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: gwiazdeczka »

Dzieki za informacje. Wlasnie jestem ciekawa jak sytuacja na Ukrainie po EURO? Bo bylam ostatnio w 2009 roku.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

W dużych miastach trochę zmian widać, jak choćby anglojęzyczne komunikaty na dworcach, w metrze (Kijów) czy tramwajach (Lwów). Na pewno też zmienił się kurs hrywny w stosunku do większości walut, w tym złotówki. Ale ceny też wzrosły

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Czy ktoś ma jakiekolwiek sprawdzone (lub niesprawdzone ;) ) informacje dot. zakwaterowania w Zaleszczykach? Na hotel24.ua znalazłem wyłącznie coś takiego http://hotels24.ua/%D0%93%D0%BE%D1%81%D ... -5528.html, i nieszczególnie odpowiada moim potrzebom i wymaganiom ;) Czyżby w miasteczku - niegdyś znanym, popularnym kurorcie -nie było zwykłego hotelu, motelu, pensjonatu??

DobryDuch
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: DobryDuch »

Ja się gorąco przymierzałem do wyjazdu w tamto miejsce, oczarowany fotkami, które ktoś wyżej zamieścił. Póki co się nie powiodło. Pamiętam, że widziałem przynajmniej dwa hotele. Jeden zwłaszcza wydawał się dość popularny - bardzo niewielki na skraju parku. Już nie pamiętam jak je znalazłem i nie mam namiarów.

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

DobryDuch pisze:widziałem przynajmniej dwa hotele. Jeden zwłaszcza wydawał się dość popularny - bardzo niewielki na skraju parku. Już nie pamiętam jak je znalazłem i nie mam namiarów.
Znalazłem. Ten w parku: http://www.doroga.ua/hotel/Ternopoljska ... parke/4756 ,
i ten drugi: http://www.doroga.ua/hotel/Ternopoljska ... ochka/4313
Szkoda, że nie można sprawdzić dostępności miejsc online; ceny zapewne też nie są zaktualizowane. Szczęśliwie, są numery telefonów, a w ostateczności nie tak taleko Czerniowce i Kołomyja, a tam o nocleg już nietrudno.Cóż, czas pokaże, co uda się zrealizować z zamierzeń.

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Senne miasteczko, którego walory turystyczne bazują głównie na krajobrazie. Teren wyraźnie obniża się w kierunku południowym, zatem jeśli ktoś stanąłby na brzegu Dniestru w części północnej Zaleszczyk, miałby przed sobą chyba stumetrową skarpę. Koryto rzeki może w tym miejscu stumetrowe, choć sam Dniestr szczególnie głęboki raczej nie jest, widziałem bowiem wędkarzy brodzących w odległości może 15 metrów od brzegu. "Plaże" kamieniste, wąskie, w dole po stronie zaleszczyckiej, w górze na przeciwległym brzegu. Zabytków niewiele; kościół Św. Stanisława, który początkowo wziąłem za ratusz bądź budynek lokalnego muzeum, zupełnie bowiem pozbawiony symboli sakralnych (na wieży nie ma chyba nawet krzyża :?: ) Nocowałem w Hotelu w Parku, cena za dobę 200 hrywien,pokój z toaletą i kabiną prysznicową. Pokoiki położone na poddaszu, nieco duszno... Na domiar tego w godz. 20 - 23 w mieście nie było wody. Na parterze budynku restauracja z względnie urozmaiconym menu, tyle że w praktyce niewiele było. Do późnych godzin nocnych głośna muzyka przeszkadzająca w odpoczynku. To efekt prowadzenia tego lokalu przez młodzież, która bardziej chyba dbała jest o własną rozrywkę, niż o wrażenia hotelowych gości (nawiasem mówiąc, byłem jedynym gościem :lol: ) W centrum miasteczka, na Stefaniuka, dobry i niedrogi lokal restauracyjny, serwujący zarówno dania tradycyjne, jak i pizzę. Zarówno w hoteliku jak i wspomnianej restauracji dostęp do wi-fi. Uwaga, u wylotu miasta, tuż przed mostem, lotny punkt kontroli DAI.

wybit
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Dzięki Gab001 za garść cennych informacji. Jeśli można, poproszę jeszcze o Twoje spostrzeżenia w następujących kwestiach:
- stan dróg w Zaleszczykach i w dalszej i bliższej okolicy?
- stacje benzynowe w miasteczku i okolicy oraz ceny?
- zaopatrzenie miejscowych sklepów i ceny?
- możliwość płacenia kartą w sklepach i na stacjach?
- czy warto szukać noclegów agroturystycznych? Hotele jakoś mnie nie kręcą.
Pozdrawiam

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

wybit pisze:poproszę jeszcze o Twoje spostrzeżenia w następujących kwestiach:
- główna droga w mieście, będąca zarazem M19 prowadzącą do Czerniowców, bez zarzutu. Na drogi okoliczne nie zapuszczałem się,
-na wlocie od strony północnej stacja WOG, ceny jak tutaj: http://vseazs.com/,
-dużych sklepów w miasteczku nie ma, większych niewiele; jest samoobsługowy vis-a-vis restauracji na Stefaniuka, ceny jak wszędzie, tj. art. spożywcze nieco tańsze niż u nas. Na WOG-u można płacić kartą, podobnie we wspomnianych miejscach, widziałem terminale płatnicze. Ja jednak posługuję się wyłącznie gotówką.
-zorganizowanej agroturystki raczej tu niewiele, jeśli jednak nie brak Ci odwagi, myślę że w każdej wsi znajdziesz nocleg. W poście z 28 czerwca znajdziesz link do kwatery agro; może coś takiego będzie Ci odpowiadać. Najlepiej poszperać, znając ukraiński lub rosyjski, w internecie. Zapewne coś znajdziesz.
Pozdrawiam.

wybit
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Jeszcze raz dzięki za wszystkie info. Dorzuć jeszcze - proszę - czy w Zaleszczykach jest bankomat? (bo zapomniałem zapytać)
:)
Jadę za tydzień :!:

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

wybit pisze:czy w Zaleszczykach jest bankomat?
Ręki bym sobie nie dał uciąć, że jest, ale już palec tak ;) Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, miesza mi się już gdzie i co widziałem... Ale wg. mapy google w Zaleszczykach jest bankomat Priwat Banku na ul. Stefana B.(głównej ulicy w mieście). Zaleszczyki to wystarczająco duża miejscowość, by uruchomić tam bankomat.

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Gab001 pisze:bankomat Priwat Banku na ul. Stefana B.(głównej ulicy w mieście)
Wprowadziłem cię w błąd. Na tym odcinku ulica nosi już nazwę Osipa Makoweja. Radzę przed wyjazdem zapoznać się z Zaleszczykami za pomocą wikipedii w trybie mapy OSM. Bije na głowę mapę google, wskazuje pewnie wszystkie ważne punkty w mieście. http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=48.64 ... 2&z=17&m=o
A to wspomniana dolina Dniestru widziana z górnych Zaleszczyk (fotki 100% amatorszczyzny, proszę mną za to nie pomiatać, jak już na forum się zdarzyło :lol: ), przy czym zdjęcia nie zostały zrobione ze szczytu skarpy, na którym to zresztą znajduje się mały punkt widokowy z ławeczkami.
Załączniki
Obraz 005_jzzpl.jpg
Obraz 005_jzzpl.jpg (65.48 KiB) Przejrzano 9146 razy
Obraz 004_jzzpl(1).jpg
Obraz 004_jzzpl(1).jpg (56.67 KiB) Przejrzano 9146 razy

janik380
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: janik380 »

A chcesz tam jechać autem czy pociągiem?

wybit
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Oczywiście, że autem. Na pociąg mnie nie stać ;-)))

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Z pewnością i podróż pociągiem ma swoje uroki... Człowiek może choćby skoncentrować się na obserwowaniu krajobrazu, a nie dziur w jezdni :lol: To również świetna wersja dla ludzi, którzy lubią towarzystwo i nie przeszkadza im ścisk i hałas :wink: Ciekawe, którędy prowadzi linia kolejowa do Zaleszczyk i jak długo trwa? Google wskazują na Bursztyn, Iwano-Frankiwsk, Kołomyję.Żałuję, że poza miasteczkiem (Zaleszczykami) niewiele zobaczyłem, a wypadałoby chociażby na godzinkę wyskoczyć do Nadniestrzańskiego Parku Krajobrazowego by zobaczyć kanion...
Ciekawą propozycją jest również statek-hotel pływający po Dniestrze: ,

ale tu udać by się należało na północny-zachód od Horodenki, bo tam cumuje, w okolicy wsi Rakowiec. Jak z dojazdem samochodem i powrotem do niego po rejsie, nie wiem. Może ktoś sprawdzi na własnej skórze i opowie.
Gab001 pisze:Radzę przed wyjazdem zapoznać się z Zaleszczykami za pomocą wikipedii w trybie mapy OSM.
Chodziło mi oczywiście o wikimapię 8)

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Choć ta miejscowość od września `39 nie jest wśród polskich turystów zbyt popularna ;), niemniej dlą planujących odwiedziny informacja: nie było wolnych miejsc w hotelach! W ogóle oferta noclegowa skromna, a wszystko już zarezerwowane. Spore rozczarowanie, bo miałem chęć pospacerować po brzegu Dniestru. Pogoda była dosyć niepewna, zanosiło się na deszcz, trzeba było jednak szukać noclegu (Kicman, hotel Stara Bania - względnie niedrogi, wygodny, jednak usytuowany przy samej drodze M19 i bez balkonów, które dla mnie stanowią ważniejszy element wyposażenia, niż klimatyzacja i wanna z hydromasażem ;))

ODPOWIEDZ