Kolej na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: tomeeek07 »

Prawdopodobnie uda mi się zdobyć kartę, aby zakupić bilet. Pytałem też w kasie PKP Intercity i kasjerka stanowczo stwierdziła, że nie ma możliwości aby u niej kupić taki bilet...
Więc teraz parę pytań praktycznych.
Kupuję bilet ze Lwowa do Kijowa na pociąg 092 Л, myślę, że to najlepsza opcja, ponieważ jest tylko jeden postój w miejscowości Shepetivka, więc nikt nie powinien wchodzić do przedziału, ani budzić itp. Jeśli chodzi o przedział to druga klasa, czyli kupe. Też myślę, że to dla mnie najlepsza opcja, bo jednak chciałbym się wyspać i mieć w miarę spokój. Wyczytałem chyba tutaj, że najlepsze miejsca to te dolne, czyli jeśli wybieram miejsce to na graficznym przedstawieniu miejsc na stronie są to właśnie odpowiednio dolne, nieparzyste liczby? Po wybraniu miejsc i wpisaniu nazwiska jest informacja na czerwono, że do odbycia podróży potrzebuję jak to nazwali "Boarding document", czyli taka kolejowa karta pokładowa, którą jak rozumiem otrzymuję na email po opłaceniu biletu. Tutaj mam kolejne pytanie czy ten dokument upoważnia mnie już do wejścia do pociągu? Czy to jest już taki elektroniczny bilet, czy udaję się z nim do kasy i tam dopiero mi to wymieniają na prawidłowy bilet? Wiem, że kiedyś była ta druga opcja.
Powrót planuję analogicznie pociągiem numer 091 К. Jeszcze pytanie ile mniej więcej przed odjazdem podstawiają pociągi? To ważne żebym miał czas odnaleźć swój wagon, bo z cyrylicą u mnie słabo, ale myślę, że jakoś dam radę.
Proszę o odpowiedz wskazówki i rady.

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

Post autor: barciur »

tomeeek07 pisze:Prawdopodobnie uda mi się zdobyć kartę, aby zakupić bilet. Pytałem też w kasie PKP Intercity i kasjerka stanowczo stwierdziła, że nie ma możliwości aby u niej kupić taki bilet...
Jest w błędzie, ale jak mówiłem - musiałbyś pewnie mieć swój segregator i wszystko jej dokładnie udowodnić. Może sama nie mieć pojęcia, że może to robić. :)
tomeeek07 pisze:Wyczytałem chyba tutaj, że najlepsze miejsca to te dolne, czyli jeśli wybieram miejsce to na graficznym przedstawieniu miejsc na stronie są to właśnie odpowiednio dolne, nieparzyste liczby?
Tak, dolne są te, co mają pasek na dole od liczby, nieparzyste.
tomeeek07 pisze: Po wybraniu miejsc i wpisaniu nazwiska jest informacja na czerwono, że do odbycia podróży potrzebuję jak to nazwali "Boarding document", czyli taka kolejowa karta pokładowa, którą jak rozumiem otrzymuję na email po opłaceniu biletu.
Nie jestem pewien, co jest na ten pociąg. Tam powinno być napisane. Na niektóre pociągi dostajesz kartę w pdfie jako e-bilet i tam jest ten kod QR a na niektóre pociągi tylko potwierdzenie zakupu z którym trzeba iść do kasy.

Jak już kupisz to wejdź na stron, wejdź w User Control Panel i zobacz w Order History. Po prawej będą twoje bilety. Jak masz "electronic document" to to wydrukujesz i z tym idziesz do pojezda. Jak "order form" to z tym idzesz do kasy.

Jeśli masz order form - nie bój się. We Lwowie nie ma problemu. Ja nie mówiąc ani trochę po ukraińsku ani rosyjsku poszedłem z tym do kasy, wystałem 15 minut przerwy :lol: i po powrocie kasjerki wręczyłem ten wydruk i powiedziałem "proszu drukować" i pani kasjerka wydrukowała bez problemu.

Myślę, że min. 30 minut będzie podstawiony. Komunikaty są też po angielsku wygłaszane, więc się wsłuchuj. Są dość wyraźne i w sumie można elegancko zrozumieć - w przeciwieństwie do tego, co jest w Polsce na wielu dworcach. Tutaj masz przykład zapowiedzi którą sam nagrałem: http://1drv.ms/1mTs47M Na intuicję to i z ukraińskiego można zrozumieć. :)

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Dzięki @Barciur za dokładne wyjaśnienia. Jeszcze mam pytanie dotyczące rezerwacji. Dzisiaj można kupić bilet na najpóźniej 28 lutego (Ja jadę w marcu, także jeszcze mam kilka dni do kupna biletu). W klasie drugiej (Coupe) są dostępne trzy wagony (patrzę trasę Kijów-Lwów i pociąg 091 К) z czego większość przedziałów już jest oznaczona na szaro, czyli są rozumiem one już wykupione? Faktycznie takie obłożenie jest w tych pociągach, czy udostępnią co jakiś czas kawałek wagonu? :D Bo jak patrzę na przykładowo 24 stycznia i ten sam pociąg to w klasie drugiej jest już do wyboru 5 wagonów. Niektóre miejsca są zaznaczone czerwoną kreską (te zajęte?) to o co chodzi z tymi szarymi z niebieską kreską?
Na dolnych miejscach mam możliwość schować swój ewentualny bagaż, czy to prawda? Dlatego one są bardziej pożądane, czy chodzi o coś jeszcze?

Awatar użytkownika
kruz7
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: kruz7 »

Możesz schować swój bagaż, to zawsze plus. Gorzej kiedy ktoś wysiada w nocy i budzi Cię, aby zabrać stamtąd swój bagaż, ale to mniejszy już problem. Warto tylko pamiętać o tym. Poza tym, dolne siedzenia są wygodniejsze. Górne były lekko pochylone w stronę ściany wagonu, abyś nie spadł. Pierwszy raz jak jechałem bałem się właśnie o to. Są trochę wysoko. Nie było żadnych zabezpieczeń.
Mając miejsce dolne możesz usiąść sobie spokojnie przy na łóżku i zjeść coś przy stoliku, pod oknem.

djds
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: djds »

W niektórych pociągach możesz poprosić o poręcz, którą montuje się w tych dziurkach na brzegu górnej półki.
Poszukuję forumowiczów ze Śląska w celu stworzenia regionalnego oddziału forum

Awatar użytkownika
kruz7
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Post autor: kruz7 »

Dzięki.
Następnym razem spytam się jak wyląduję na górze.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Post autor: pietia »

kruz7 pisze: Mając miejsce dolne możesz usiąść sobie spokojnie przy na łóżku i zjeść coś przy stoliku, pod oknem.
Stolik, podbnie jak schwoek na bagaż, przysługuje teoretycznie wszystkim pasażerom danego przedziału. Z drugiej strony oczywiście nieraz jest to utrudnione, gdy chcesz coś zjeść, a osoba pod tobą akurat smacznie śpi. Dlatego ja z reguły staram się brać połkę dolną, ale kiedy podróż trwa tylko 1 noc, chcę się od razu położyć, nieraz wolę miejsce na górze, na które mogę wskoczyć od razu, bez czekania na to, czy wspłpasażerowie nie zamierzają jeszcze korzystać ze stolika.
Warto też pamiętać, iż nieraz mając miejsce na dole, możemy zostać poproszeni o zamianę, gdy górna miejscówka dostała się np. jakiejś babci czy kobiecie w ciąży. sAm nigdy w takich sytuacjach nie odmawiam, a przy okazji można wówczas uzgodnić zasady korzystania ze stolika czy schowka

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

tomeeek07 pisze:przedziałów już jest oznaczona na szaro, czyli są rozumiem one już wykupione
Tak
tomeeek07 pisze:? Faktycznie takie obłożenie jest w tych pociągach, czy udostępnią co jakiś czas kawałek wagonu?
Raczej ma takie obłożenie. To jest weekend. Na wschodzie tak się kupuje bilety na kolej :)
tomeeek07 pisze:. Niektóre miejsca są zaznaczone czerwoną kreską (te zajęte?) to o co chodzi z tymi szarymi z niebieską kreską?
Kreska tylko mówi który jest góny a który dolny. Nie wiem, czemu jak jest zajęta to ma takie kolory a jak wolne to jest czarna. Taki system, on jest eksperymentalny wiec to pewnie niezamierzone.

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Kombinują coś Ukraińcy z tymi pociągami, bo teraz jak patrzę na ten mój pociąg na który będę kupował bilet, to zlikwidowali trzecią klasę, zlikwidowali postój w Szepietówce i bilety podrożały o parę złotych.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Post autor: gorodok »

Cena jest zależna od dnia tygodnia, więc nie byłbym taki pewny że zdrożało. Odnośnie plackarty, to jeśli patrzysz na piątek to może jej już po prostu nie być w sprzedaży :D
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Od stycznia miały zdrożeć bilety na pociągi dalekobieżne na Ukrainie. A płackarta w pociągu 91/92 na 100% jest, więc może po prostu już nie być biletów. Co nie znaczy, że się jeszcze nie pojawią :wink:

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Zobaczcie sobie na połączenia po 3 marca. Wtedy już po wyszukaniu połączenia w ogóle nie wyświetla się plackarta i tak jak wspominałem od tej daty również ten pociąg jedzie bez zatrzymania, ale to chyba plus, bo mam pewność, że nikt nie będzie w nocy budzić niepotrzebnie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Ta Szepetówka to i tak był postój bardziej techniczny. Jeździłem pociągiem 91/92 wielokrotnie, i nie pamiętam, aby kiedykolwiek ktoś tam wsiadał/wysiadał

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

^^
I widzę, że od 10 marca zlikwidowali powyższe pociągi... Czy jest szansa, że wrzucą je jeszcze do rozkładu za jakiś czas?
Jeśli nie, to którym by tu teraz najlepiej jechać?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Może po prostu jeszcze nie wrzucili na późniejsze daty? Bilety pojawiają się w sprzedaży 45 dni przed

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

pietia pisze:Może po prostu jeszcze nie wrzucili na późniejsze daty? Bilety pojawiają się w sprzedaży 45 dni przed
No właśnie bilety można już kupować do dnia 13 marca włącznie od 10 już tych pociągów nie ma.
Rozkład sprawdzam na booking.uz.gov.ua/en/

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

Rzeczywiście, na poezdato też nie ma.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Kolej na Ukrainie

Czyżby Ukrzaliznycia poszła w ślady naszego kochanego PKP, i też zaczęła nowelizować rozkład co 3 miesiące? :)

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

Osobiście wątpię, żeby ten bardzo popularny pociąg zlikwidowali... Możliwe, że specjalnie narazie wstrzymują sprzedaż, żeby udzie kupowali bilety na inne pociągi...
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

No i widzimy że już jest pociąg 92 w sprzedaży na wskazane daty...
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Potwierdzam, że się pojawił znowu ten pociąg, więc na niego kupię bilet.
Jeszcze jedno pytanie dotyczące ewentualnego zwrotu biletu zakupionego przez booking.uzgov.ua
Gdy loguję się na swoje konto na tej stronie widzę panel "Ticket return" i po wypełnieniu wszystkich pól kwota za bilet jest mi zwracana?
Czy zwracana jest pełna kwota biletu jaką zapłaciłem? Do ilu dni przed odjazdem mogę zwrócić bilet?
Pytam hipotetycznie, bo wyjazd dopiero w połowie marca, więc różnie to bywa, ale na ten moment nie mam w planach żadnych anulacji. :)

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

tomeeek07 pisze:Gdy loguję się na swoje konto na tej stronie widzę panel "Ticket return" i po wypełnieniu wszystkich pól kwota za bilet jest mi zwracana?
Teoretycznie tak.
tomeeek07 pisze:Czy zwracana jest pełna kwota biletu jaką zapłaciłem? Do ilu dni przed odjazdem mogę zwrócić bilet?
Niestety nie. Zgrubsza im bliżej dnia wyjazdu tym mniejsza kwota będzie zwrócona. Ale nawet jeśli od razu po zakupie zwrócisz to nie dostaniesz 100% z powrotem.
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Jeden z bilecików już wydrukowany. Mam Boarding Pass, więc nie muszę go wymieniać w kasie.
Jeszcze jedno pytanie dotyczące jedzenia, czy w nocnych pociągach (konkretnie w tym 092/091) są jakieś wagony restauracyjne, czy coś podobnego? Wiem, że można herbatę kupić, ale znalazłem coś takiego https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1 ... F%D0%B3%29 i z tego co mi google tłumaczy to jest tam jakaś informacja o wagonie restauracyjnym w składzie.

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Kolej na Ukrainie

W tym pociągu nie ma wagonu restauracyjnego i google Ci źle tłumaczy - nic takiego tam nie pisze. No i po co taki wagon w nocnym pociągu, który odjeżdża około 23 a przybywa około 7 rano????
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

Ja tam zaznaczyłem "2 tea" przy kupowaniu biletu i nie mam pojęcia, o co chodziło, ale jak przyniosła nam herbaty prowadnica to coś mówiła o 10 hrywnach i poszła. Niestety, nie zrozumiałem nic a nic. :lol:

Awatar użytkownika
micaj
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

Post autor: micaj »

barciur pisze:Ja tam zaznaczyłem "2 tea" przy kupowaniu biletu i nie mam pojęcia, o co chodziło, ale jak przyniosła nam herbaty prowadnica to coś mówiła o 10 hrywnach i poszła. Niestety, nie zrozumiałem nic a nic. :lol:
Czyli zapłaciłeś "na miejscu", czy doliczyło herbacianą kwotę do biletu?
PKS Kasy Międzynarodowe Lublin
GG: 9594935
tel.: 81 747 74 42

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Ja jeszcze zapytam o jedno. Czy można robić bezproblemowo zdjęcia w budynku dworca i na peronach we Lwowie i Kijowie? Gdzieś dawno temu czytałem, że mogą być z tym jakieś problemy. Jak to teraz wygląda?

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

micaj pisze:Czyli zapłaciłeś "na miejscu", czy doliczyło herbacianą kwotę do biletu?
Było w cenie. Z tego co widzę na moim bilecie, to nawet jest napisane na bilecie coś o herbacie, ale co dokładnie to nie wiem.

Obrazek
tomeeek07 pisze:Czy można robić bezproblemowo zdjęcia w budynku dworca i na peronach we Lwowie i Kijowie? Gdzieś dawno temu czytałem, że mogą być z tym jakieś problemy. Jak to teraz wygląda?
We Lwowie robiłem b. dużo zdjęc na dworcu i problemów nie miałem.

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Kolej na Ukrainie

Kilka nowości i podwyżki się szykują w pociągach №91 / 92 i №105 / 106 do Odessy.
Jadę wcześniej i niestety nie skorzystam z tych nowych luksusów... :roll:

Tutaj info:
http://tsn.ua/groshi/ukrzaliznicya-viri ... 98291.html

barciur
Radca Stanu
Radca Stanu

Kolej na Ukrainie

Ciekawe, czy w tych Night Expressach będą plackarty czy za duży prestiż i nic z tego...

ODPOWIEDZ