Wyjazd samochodem - Zielona Karta

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
SeDay
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: SeDay »

Witam,

Założyłem ten temat ponieważ mam dosyć skomplikowana sprawę odnośnie wjazdu samochodem na teren Ukrainy otóż, od jakiegoś czas planuje wyjazd aby móc spedzić trochę wolnego czasu, dokładnie Lwów i okolice. Chcę tam jechać samochodem i tu zaczynają się problemy ponieważ samochód jest zarejestrowany nie na mnie lecz na ojca, choć jest moja własnością to w dokumentach widnieje kto inny w celu uniknięcia wysokich opłat za OC.

Aby móc przekroczyc granicę UA w tym przypadku potrzebuję poświadczenie notarialne o użyczeniu samochodu wraz z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego na język ukraiński, to da się załatwic bez problemu, problem jednak powstaje gdy muszę zrobić zielona kartę ponieważ polisę OC samochód którym będę podróżował od ponad 5 lat posiada w MTU, niestety jak większość osób wie wydają oni karty ale tylko w przypadku kiedy zwieram nową polisę, do trwajacej już się nie da a pech chciał ze 2 miesiące temu właśnie ją przedłużyłem na kolejny rok. Kontaktowałem się z PZU pytając się czy są w stanie wyrobić kartę mimo że nie jestem ich klientem, odpowiedź była że nie. Podejrzewam że inne TU zrobią tak samo.

Więc zmuszony jestem skorzystać ofert przydrożnych ubezpieczalni przy granicy jednak mam pewne obawy bo słyszałem że Zieloną Kartę wystawia się na dane właściciela czyli osoby widniejącej w dowodzie. I tu powstaje pytanie Czy jest szansa wyrobic kartę bez obecności właściciela? Będę miał przy sobie poświadczenie notarialne.

Miał ktoś podobny przypadek?
sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat »

Po mojemu, ubezpieczenie jest na samochód a nie na Ciebie i o ile masz notarialne pozwolenie na poruszanie sie danym autem po drogach Ukrainy, to nie ma problemu. Zresztą, na ZK wg mnie powinny być dane z dowodu i tak.

ZK możesz wyrobić w kantorach przy granicy (jeszcze po PL stronie) - tak jest przynajmniej w Hrebennem.
Awatar użytkownika
roztrzepak
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: roztrzepak »

miałam podobną sytuację z mtu ale moja polisa kończyła się za 4m więc wykupiłam nową w AXA . mtu mają bardzo drogie ubepieczenia.
ostatnio jechałam z mężem samochodem teścia. wszystko bylo zarestrowane na teścia, oc oczywiście też. przygotowałam upoważnieniem napisanym na komputerze i przetłumaczonym przez translator google. podpisane przez mojego teścia i męża. celnicy pytali czyj to samochód, popatrzyli na wydruk z komputera i nie robili kołopotów.
dla mnie to logiczne że oc będziesz miał na właściciela. jeśli nie będziesz panikował, cwaniaczył, itp przejedziecie bez trudu.
poczytaj ten wątek viewtopic.php?f=13&t=10414
SeDay
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Ja sie tylko obawiam podejścia gościa który wyrabiałby mi ZK na granicy, jak zareaguje widząc że samochód nie jest na mnie. Jeżeli chodzi o poświadczenie to koniecznie musi byc zrobione przez notariusza bo nie mogę sobie pozwolić aby z tego powodu odprawili mnie z kwitkiem bo do domu będę miał ponad 500 km.

Ogólnie celników się nie obawiam. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia to mam w MTU ponieważ mój ojciec praktycznie od samego początku istnienia tej firmy miał u nich polisy i zawsze to oni oferowali je najniższe, po tym było PZU ale zawsze droższe o kilkadzesiąt zł. Jednak tym razem oba towarzystwa się wypięły i muszę szukać ZK na własną rękę. Zmiana polisy nie wchodzi w grę bo na początku kwietnia przedłużyłem ją na kolejny rok płacąc całość a plan o podróży zrodził się 2 tygodnie temu.
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko »

Zostań współwłaścicielem auta i problemy rozwiązne......
sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

SeDay pisze:Ja sie tylko obawiam podejścia gościa który wyrabiałby mi ZK na granicy, jak zareaguje widząc że samochód nie jest na mnie. Jeżeli chodzi o poświadczenie to koniecznie musi byc zrobione przez notariusza bo nie mogę sobie pozwolić aby z tego powodu odprawili mnie z kwitkiem bo do domu będę miał ponad 500 km.
Nie ma się czego obawiać - przecież ZK wyrabiasz na auto nie na siebie. Jeden Ci nie wyrobi, idziesz do drugiego :D Przecież to kasa dla nich, a nie ma przepisu mówiacego o tym, żę tylko właściciel może wyrabiać ubezpieczenie/ZK na auto. Ergo - nikt się o to nie czepi.

@Arko - wariant ze współwłaścicielem tez ma sens. Tylko wtedy podskoczy OC troszkę.
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: arko »

Jeżeli OC coś zdrożeje to grosze a odejdą koszty notariusza,tłumaczeń, obaw.....itd
sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Też racja.
Wyrobienie współwłaściciela to 5 minut
SeDay
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

OC podskoczy mi o ponad 200 zł dodatkowo musiałbym jechać do wydziału komunikacji który mam ponad 30 km od domu, wprowadzić zmiany w polisie itd. Załatwienie notariusza i tłumaczeń wyjdzie mi maksymalnie 100 zł poza tym dzisiaj dostałem wiadomość od MTU że jednak zmienili politykę firmy i bez problemu można dorobić do istniejącej już polisy ZK, koszt 30 zł, wystarczy wysłać listownie odpowiedni formularz, dokonać wpłaty i przyślą pocztą gotowy dokument, ważna od dnia następnego złożenia wniosku do końca polisy OC która mi się kończy w przyszłym roku w kwietniu :D
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Zrób wszystko notarialnie. Podpisywanie oświadczeń bez notariusza na świstku tłumaczonym przez google, nie jest dobrym pomysłem. Raz się uda, drugi raz, a trzeci odprawią.

Ja jestem jednym z trzech współwłaścicieli. W takim przypadku w dowodzie wpisuje się tylko jedną osobę (żona). Zawsze wożę kartę pojazdu bo tam mi wpisali nas wszystkich, a mimo to kilka razy były problemy. Raz kobieta zgodziła się bym wjechał, bo jechałem tylko zatankować (stare czasy, kiedy opłacało się stać w kolejce, by nalać do pełna :)
SeDay
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

O tym to wiem zwłaszcza że dla notariuszy jest to czysta kasa więc zrobienie takiego czegoś nei stanowi problemu, gorzej z tłumaczeniem zwłaszcza w zachodniej Polsce gdzie mieszkam ponieważ szybciej znajdę kogoś kto tłumaczy na niemiecki czy na ukraiński ale i to da się zrobić.

Największy problem stanowiła ZK ale już temu udało mi się sprostać.
sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

W sumie to i na rosyjski może być przetłumaczone niekoniecznie musi być ukraiński
rosyjskiego predzej znajdziesz
daacid
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: daacid »

Witam

Chciałem zapytać osoby przejeżdżające przez granicę w Medyce, czy jest możliwość wyrobienia tam ZK i jaki jest jej koszt (samochód osobowy)
Chcemy się wybrać z żoną na weekend do Lwowa jednak posiadam (po raz ostatni) śmieciowe ubezpieczenie w mDirect, którym nie ma opcji za zakup ZK.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam
Dawid
16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: 16v »

W Medyce zaraz za przejściem granicznym stoją budy w których kupisz zieloną kartę. Koszt uzależniony jest od pojemności silnika i- wiadomo im mniejszy tym taniej oraz wielkości okresu jaki obejmuje ZK. Najkrótsza chyba 2 tygodnie, na Punto 1.2 kosztowała bodaj 14zł.
ODPOWIEDZ