Granica SK/UA - ktos przekraczal?

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat »

Witam

chcę się wybrać do Uzgorodu i z pld Polski Google Maps pokazuje trasę przez Słowację.

Pytanie tylko - jak wygląda ta granica? Czy większe kolejki niż na PL-UA? Bardziej upierdliwi celnicy?

Każda opinia będzie cenna!

Piotr Janusz
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Piotr Janusz »

Przekraczałem kilka lat temu. Wrażenia bardzo pozytywne. Kolejka mniejsza. Celnicy ok. Kultury jakby więcej :) . Przejazd przez Słowację bardzo przyjemny. Tylko, że to było dawno. Teraz mogło się coś zmienić i lepiej, żeby wypowiedział się ktoś kto był tam teraz. Sam jestem ciekawy :) .
Piotr

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: sprat »

Dzięki Piotr Janusz :)

Jeszcze znalazłem cos takieog - moze komus obok mnie sie przyda
http://www.doroga.ua/forum/subject/3232 ... 9bA+omI7iP

W sumie pozytywne opinie ale jest jedno "ale" - http://ua-reporter.com/novosti/168560

Opinie innych oczywiście nadal cenne!

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

Znajomym na przejsciu w Ubli dwa razy sie dopierniczyli do apteczki i jakies leki im pozabierali. Mnie na PL/UA sie to nigdy nie zdarzylo wiec nie wiem czy mieli pecha czy tam sa jacys wrazliwsi celnicy. Jak wieziesz lekarstwa nie zaszkodzi jak schowasz je gdzies glebiej.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

Z tym przejściem granicznym mam jak najgorsze wspomnienia.
Dopieprzanie się pograniczników do byle czego, ze szczególnym uwzględnieniem apteczki właśnie, oraz szczegółowa kontrola samochodu w poszukiwaniu kontrabandy. Ukraińcy zrobili gały jak spodki, gdy skończyli i nie znaleźli żadnej wódki i papierosów.
Ale to jeszcze był pikuś.
Po odprawie ukraińskiej czekaliśmy jeszcze 6h na odprawę słowacką.
Kolejna podróż przez to przejście, mojego kompana zakończyła się podobnym oczekiwaniem.
Nigdy więcej.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon »

a przekraczal ktos granice na drugim przejsciu SK/UA [w Uzhorodzie]?

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Wczoraj [sobota 2 stycznia] jechalem przez Malyj Bereznyj/Ubla (ktos mi kiedys polecal jako dobra alternatywe dla Smolnytsi/Kroscienka i podobno droga z Boryni po ukrainskiej stronie lepsza niz do Smolnytsi).

No dobra, droga lepsza. Ale duza kolejka, ludzie lapowki dawali, zeby szybko 1. szlaban przejechac (i niektorzy tez sie wpychali po chamsku) - my mielismy 20 aut przed nami, jakas godzina stania [wpuszczaja po 4 auta, chociaz czasem wpuszczali za diengi po 1]. Za 1. szlabanem troche kolejki do ukrainskiej odprawy, ale szlo szybko.

Odprawa ukrainska: 2 razy nam przeszukuja auto (bo dziwi ich, ze nie mamy cigaretow) i trzymaja nas 3x dluzej niz innych. Do tego nie chca nam oddac paszportow... po godzinie oddaja paszporty i szybko przejezdzamy na Slowacje.

Odprawa slowacka: standard - otwarcie bagaznika, drzwi (znowu za cigaretami) trwa lacznie moze 5min, pozniej imigracyjna - skanuja paszporty i za chwile oddaja. Czyli nic strasznego ;)

Cala granica zajela nam prawie 2h (przyjechalismy 20.40 UA czasu, wyjechalismy 22.25 UA czasu/21.25 PL czasu).

Podsumowujac: lepiej jechac chyba przez Smolnytsie. Albo kupic cigarety na Ukrainie przed granica, bo to jest troche podejrzane, ze ich nie ma ;) [a jak nie chcecie brac cigaretow, to jedzcie przez Smolnytsie, bo Ukraincy w Ubli sie dowalaja do ich braku ;) ]

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: lukaszb1986 »

Simon pisze:Wczoraj [sobota 2 stycznia] jechalem przez Malyj Bereznyj/Ubla (ktos mi kiedys polecal jako dobra alternatywe dla Smolnytsi/Kroscienka i podobno droga z Boryni po ukrainskiej stronie lepsza niz do Smolnytsi).

No dobra, droga lepsza. Ale duza kolejka, ludzie lapowki dawali, zeby szybko 1. szlaban przejechac (i niektorzy tez sie wpychali po chamsku) - my mielismy 20 aut przed nami, jakas godzina stania [wpuszczaja po 4 auta, chociaz czasem wpuszczali za diengi po 1]. Za 1. szlabanem troche kolejki do ukrainskiej odprawy, ale szlo szybko.

Odprawa ukrainska: 2 razy nam przeszukuja auto (bo dziwi ich, ze nie mamy cigaretow) i trzymaja nas 3x dluzej niz innych. Do tego nie chca nam oddac paszportow... po godzinie oddaja paszporty i szybko przejezdzamy na Slowacje.

Odprawa slowacka: standard - otwarcie bagaznika, drzwi (znowu za cigaretami) trwa lacznie moze 5min, pozniej imigracyjna - skanuja paszporty i za chwile oddaja. Czyli nic strasznego ;)

Cala granica zajela nam prawie 2h (przyjechalismy 20.40 UA czasu, wyjechalismy 22.25 UA czasu/21.25 PL czasu).

Podsumowujac: lepiej jechac chyba przez Smolnytsie. Albo kupic cigarety na Ukrainie przed granica, bo to jest troche podejrzane, ze ich nie ma ;) [a jak nie chcecie brac cigaretow, to jedzcie przez Smolnytsie, bo Ukraincy w Ubli sie dowalaja do ich braku ;) ]
Czytając to scyzoryk w kieszeni mi się otwiera. Mam wrażenie że ty masz jakieś uprzedzenia do ukraińskich służb mundurowych

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

lukaszb1986 pisze:Czytając to scyzoryk w kieszeni mi się otwiera. Mam wrażenie że ty masz jakieś uprzedzenia do ukraińskich służb mundurowych
A po czym wnosisz ???
Ja miałem tam podobną "przygodę". Wielkie zdziwienie, że nie mamy fajek, samochód na kanale i dokładny przegląd bagażu.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Doczu pisze:
lukaszb1986 pisze:Czytając to scyzoryk w kieszeni mi się otwiera. Mam wrażenie że ty masz jakieś uprzedzenia do ukraińskich służb mundurowych
A po czym wnosisz ???
Ja miałem tam podobną "przygodę". Wielkie zdziwienie, że nie mamy fajek, samochód na kanale i dokładny przegląd bagażu.
my akurat nie trafilismy na kanal (bo mowilismy do Ukraincow, ze my wrogowie publiczni nr 1 palenia ;) ), ale oni tam [w Malyj Bereznyj/Ubli] sa jacys dziwni... np. w Budomierzu/Hrushivie Ukraincy zachowuja sie normalnie...

swoja droga, ja jestem czlowiekiem pozbawionym uprzedzen, serio :)

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

To jest granica, a ludzie tam pracują są od tego żeby sprawdzać, kontrolować, przeszukiwać. Takie ich prawo. Takie rzeczy zdarzają się nie tylko na Ukrainie, kiedyś będąc w Niemczech razem ze znajomym zostaliśmy zatrzymani tuż przy granicy przez niemiecką izbę celną. Pomimo temperatury na zewnątrz w okolicach -10 i przenikliwym wietrze panowie kazali nam wysiąść z auta i nie pozwolili założyć kurtek. Celnik powiedział, że dopiero po zakończeniu kontroli. Przeszukanie auta i sprawdzenie dokumentów trwało ponad 70 minut :)

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

lukaszb1986 pisze:To jest granica, a ludzie tam pracują są od tego żeby sprawdzać, kontrolować, przeszukiwać. Takie ich prawo.
A my mamy prawo krytykować jakość tej pracy.
Dziwne że jak przemytnicy dają łapówy to przejeżdżają z marszu. Jak takie standardy "pracy" Ci odpowiadają to Twoja sprawa, ale nie zarzucaj nikomu uprzedzeń.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Doczu pisze:
lukaszb1986 pisze:To jest granica, a ludzie tam pracują są od tego żeby sprawdzać, kontrolować, przeszukiwać. Takie ich prawo.
A my mamy prawo krytykować jakość tej pracy.
Dziwne że jak przemytnicy dają łapówy to przejeżdżają z marszu. Jak takie standardy "pracy" Ci odpowiadają to Twoja sprawa, ale nie zarzucaj nikomu uprzedzeń.
W Niemczech z kontrola to pewnie 10 lat temu z okladem ;) zreszta lubie granice i przejscia graniczne, ale nie lubie takich standardow pracy. A przechodzilem juz w zyciu troche granic/przejsc granicznych [m.in. 4 razy izraelskie] i cos takiego widzialem tylko w Ubli. Nie wiem, moze tam sa jacys wyjątkowo niefajni celnicy i pogranicznicy...

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Doczu pisze:
lukaszb1986 pisze: A my mamy prawo krytykować jakość tej pracy.
Ale ja nigdzie nie napisałem że popieram łapówy bądź przemytników.
Simon pisze:
W Niemczech z kontrola to pewnie 10 lat temu z okladem ;) zreszta lubie granice i przejscia graniczne, ale nie lubie takich standardow pracy. A przechodzilem juz w zyciu troche granic/przejsc granicznych [m.in. 4 razy izraelskie] i cos takiego widzialem tylko w Ubli. Nie wiem, moze tam sa jacys wyjątkowo niefajni celnicy i pogranicznicy...
Akurat to był początek ubiegłego roku. A to jest strefa Schengen...

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

lukaszb1986 pisze:
Doczu pisze:
lukaszb1986 pisze: A my mamy prawo krytykować jakość tej pracy.
Ale ja nigdzie nie napisałem że popieram łapówy bądź przemytników.
Simon pisze:
Akurat to był początek ubiegłego roku. A to jest strefa Schengen...
teraz zawiesili czlonkostwo w Schengen. Zreszta przy jakiej granicy Niemiec miales taka kontrole?

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Simon pisze:
teraz zawiesili czlonkostwo w Schengen. Zreszta przy jakiej granicy Niemiec miales taka kontrole?
Zawiesili od września a to był styczeń lub luty, było to w okolicach Gorlitz

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

No tak, ale Niemcy to Niemcy, a Ukraina to Ukraina, zupelnie inne kraje i to trudno porownywac. Nie wiem, nas poza przejsciem granicznym raz kontrolowali Slowacy [bylo to w 2010 albo 2011 roku] ;) od tego czasu zadna kontrola celna poza granica mi sie nie zdarzyla.

Awatar użytkownika
micaj
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: micaj »

Przekraczalem raz, ze Slowacji do Uz. Bez problemu, kolejka na jeden samochod. Mialo to miejsce w maju 2012.
PKS Kasy Międzynarodowe Lublin
GG: 9594935
tel.: 81 747 74 42

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

micaj pisze:Przekraczalem raz, ze Slowacji do Uz. Bez problemu, kolejka na jeden samochod. Mialo to miejsce w maju 2012.
czyli tylko Ubla jest taka wredna... a jaka jest droga po ukrainskiej stronie przez Mukacheve w strone przejsc UA/RO:

1) Solotvyno/Sighetu Marmatiei
2) Dyakovo/Halmeu

[ze wskazaniem na to pierwsze]

Byc moze bedziemy tamtedy jechac do lub z Gruzji, wiec chcialbym sie dowiedziec na ten temat

Awatar użytkownika
micaj
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: micaj »

Drogi byly super. Na ekspresie z Uz do Mukaczewa gladki asfalt, tylko studzienki czasem nieco za nisko. Granice robilem za Berehowem, a jechalem do Satu Mare. Cmentarz w Szatmarsceke po drodze, ale tez znajomy Ukrainiec tak radzil, ze szybciej pojdzie. Wyszlo 1h czekania.
PKS Kasy Międzynarodowe Lublin
GG: 9594935
tel.: 81 747 74 42

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

micaj pisze:Drogi byly super. Na ekspresie z Uz do Mukaczewa gladki asfalt, tylko studzienki czasem nieco za nisko. Granice robilem za Berehowem, a jechalem do Satu Mare. Cmentarz w Szatmarsceke po drodze, ale tez znajomy Ukrainiec tak radzil, ze szybciej pojdzie. Wyszlo 1h czekania.
to sie nie mamy czego bac ;) dzieki! [chociaz trasa dopiero sie klaruje... od 3 miesiecy ;) ].

DobryDuch
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: DobryDuch »

Czy potwierdzi ktoś, że przejście Mały Bereznyj/Ubla jest także dla pieszych? Tak informuje oficjalna strona służby celnej UA
http://dpsu.gov.ua/ru/static_page/471.htm
Btw. a ze złapaniem stopa przed granicą - żeby tylko ją przejechać, nie ma problemu? (tak planuję przedostać się z Węgier do Satu Mare w Rumunii)

Rad1234
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Rad1234 »

W ubiegłym roku przekraczałem te przejście od strony SL na UA oczywiście pieszo. Jest wydzielona ścieżka do odprawy pieszych. Myślę że nic się nie zmieniło od tamtej pory. Z Węgier do Rumunii też na piechotkę możesz.

DobryDuch
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: DobryDuch »

Rad1234 pisze:Z Węgier do Rumunii też na piechotkę możesz.
Masz na myśli przejście Csengersima/Petea?

Rad1234
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Rad1234 »

Tym przejściem i Ártánd – Borș przechodziłem osobiście. Myślę że na innych również jest to możliwe, przecież to UE. Szybkie sprawdzenie paszportów lub dowodów i do przodu :)

pseudokibic
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: pseudokibic »

Przejechałem tydzień temu Vysne Nemecke/Użgorod - bez problemów, łącznie ok. 1,5h

ODPOWIEDZ