Pierwszy raz na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Per2u
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: Per2u »

Witam wszystkich !
W połowie wrzesnia planuje pojechać do miejscowości Równe. Nigdy wcześniej nie byłem na Ukrainie, nie znam tamtejszych zwyczajów, cen itp ...
Czy na cos szczególnego powinienem zwrócić uwagę ?
Pieniądze wymieniać w Pl czy juz na miejscu ?
Jak z sympatia do Polaków ? czy moze wręcz przeciwnie ?
Czy ceny na Ukrainie są porównywalne do Polskich ?
Planuje pojechać tam swoim samochodem lecz rozważam rowniez inne opcje, chce zostać tam około 2 tyg, wiec hotel lub moze pokój w jakieś kwaterze prywatnej. Czy ktoś byłby tak miły i odpowiedział na te kilka moich pytań dodając moze pare swoich rad .
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie
Pozdrawiam

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: sprat »

Cześć

odpowiadając przy okazji na Twój post w innym wątku.
Nawet Alfą możesz śmiało jechać po tej drodze którą wymieniłeś. :) Tylko uważaj na dziury w drodze po prostu.
Zarówno droga Dorohusk-Łuck jak i Łuck-Równe są całkiem niezłej jakości.
Choć skoro to pierwszy raz, to lepiej jechać w dzień - zawsze to większe szanse zobacenia dziury ;)
Per2u pisze: Pieniądze wymieniać w Pl czy juz na miejscu ?
Ja zawsze wymieniam tuż za granicą. W Dorohusku nie ma kantorów w budkach, są za to cinkciarze przy sklepach już po ukraińskiej stronie. Po prostu zatrzymaj się na parkingu, a oni sami Ciebie już znajdą.
Per2u pisze:Jak z sympatia do Polaków ? czy moze wręcz przeciwnie ?
Ludzie mają pozytywny stosunek do Polaków. Wiele osób na Zachodniej Ukrainie b. dobrze mówi po polsku (bliskość Polski - większość była tu na saksach).

Ceny - alkohol, fajki, paliwo - nieco tańsze niż w PL. Reszta podobnie (raczej nigdy nie jest drożej).

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: arko »

sprat pisze:W Dorohusku nie ma kantorów w budkach,
W Dorohusku z lewej strony(jakieś 100-200m) przed granicznym szlabanem masz parking i kantory wymiany walut,
zaś w Jagodinie(Ягодин) za przejściem granicznym z prawej strony masz parking i pod sklepem wymienisz u "koników"
Kantory i koniki "działają" całą dobę.

maximus_pl
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: maximus_pl »

Czy na cos szczególnego powinienem zwrócić uwagę ?

nic szczegolnego sie nie dzieje ;-)

Pieniądze wymieniać w Pl czy juz na miejscu ?

lepiej wychodzi na miejscu, jak juz powiedzieli jak przekroczysz granice w dorohusku to po prawej stronie pod sklepem sami Cie znajda do wymiany waluty. jak jedziesz autobusem to tez autobusy zatrzymuaj sie bo z reguly wiele osob chce wymienic pieniadze.

Jak z sympatia do Polaków ? czy moze wręcz przeciwnie ?

ile razy jestem to polski jezyk budzi sympatie i ciekawosc. nie spotkalem sie nigdy na 20 razy jak bylem z przejawami jakiejs nienawisci czy antypatii. oczywiscie moze spotkac Cie cos zlego jak w kazdym innym miejscu, choc ja akurat bywajac w łucku czuje sie zawsze bardzo bardzo bezpiecznie.

Czy ceny na Ukrainie są porównywalne do Polskich ?

alkohol - 8-10lzl pól litra, fajki - chyba koło 2-3zł ( nie pale), diesel - 3 zł/litr, piwo 1,5-2zl
w knajpach ( porownuje do warszawy ) duzo duzo taniej i serwis super. pizza to max 10zl w dobrej pizzeri w lucku, piwo 2zl. myjnia 12 zl mycie wewnatrz i zewnatrz recznie. uslugi duzo taniej niz u nas. w supermarketach jedzenie w podobnej cenei lub drozsze niz u nas. stad zauwazysz na granicy duzo busow/vanow itp wiozacych wszystko co sie da przez granice.

Planuje pojechać tam swoim samochodem lecz rozważam rowniez inne opcje, chce zostać tam około 2 tyg, wiec hotel lub moze pokój w jakieś kwaterze prywatnej. Czy ktoś byłby tak miły i odpowiedział na te kilka moich pytań dodając moze pare swoich rad .

szukaj hotelu na booking.com
równe to nei jest jakas miejcowosc turystyczna wiec ceny pewnie bardzo przystepne

nie wiem w jakim celu tam jedziesz, ale ogólnie mam zawsze pozytywne wrażenia z pobytu na ukrainie ;-)

Per2u
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi,
Postanowione,jadę samochodem....w dzień :)mimo iż mam do przejechania 1200 km w jedna stronę, będzie to fajna wycieczka i zasłużony urlop. Możliwe ze zlapie jakiegoś pasażera na bla bla car :) benzyna w Alfie lubi swoje spalić...
Ceny hoteli sprawdziłem juz, faktycznie rewelacja, dziewczyna do której się wybieram znalazła mi prywatna kwaterę u jej znajomych...gdyby nie wypaliło,hotel nie będzie problemem.
Dzięki serdeczne i pozdrawiam!!!!

maximus_pl
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Pierwszy raz na Ukrainie

1200 km...wycieczka fajna ale...moze sie okazac ze na granicy postoisz i postoisz...ostatnio stalem 2,5h a w poprzednio 6h..mowie o wjezdzie na ukraine i czas na dwóch granicach
choc na to w sumie nie ma reguly
jak wracam w niedziele zazwyczaj to jest ok, kolo godz 15 to stoje okolo godziny na dwórch granicach

prywatna to problem, w hotelu pewnie bedziesz mial snaidanie i od nikogo nie bedziesz zalezny itp...no i dziewczyne mozna zaprosic :D

z blablacar no coz...pewnie trzeba uwazac
np. jak wracasz z ukrainy i zlapia Cie ze przewozisz fajki to rekwiruja auto. akurat tu bylbym ostrozny z blablacar a na 90% trafisz ze bedzie chcial z Toba jechac ukrainiec. a dla ukrainca przejazd zeby przejechac...:D Oni staraja sie zarobc doslownie na wszystkim, pewnie nie wszyscy, ale wiekszosc. tak sa chyab nauczeni. kiedys czytalem ze tylko 5 czy 7% ludzi przekraczajacych granice z UA to typowa turystyka, reszta to biznes, w jedna strone fajki, w druga cokolwiek - opony, tax free, produkty spozwycze itp.

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: lukaszb1986 »

Per2u pisze: Postanowione,jadę samochodem....w dzień :)mimo iż mam do przejechania 1200 km w jedna stronę, będzie to fajna wycieczka i zasłużony urlop
To tak zaplanuj podróż aby po Ukrainie jechać w dzień . Nie znasz drogi a zdarza że znaków nie ma lub są umieszczone w takich miejscach że nocą nie sposób je dostrzec. W dzień łatwiej omijać jamy i dziury. Tylko to moja sugestia nie musisz wcale brać jej pod uwage

Per2u
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Cóż, mam nadzieje,ze stanie w kolejce mnie ominie, wyjeżdżam kolo północy ze scia w sobotę wiec kolo południa lub wcześniej w niedzielę powinienem być przy granicy (pewnie wczesniej). O bla bla myślałem raczej w drodze do, może ktos się dorzuci trochę do benzyny i będzie raźniej pokonać ta odległość we 2 lub 3 . Droga powrotna, zobaczy się .
Ile mogę przewieźć z Ukrainy benzyny w karnistrze ? Oczywiście dotankuje się przed granica na Full i może kupie jakiś karnister żeby zaoszczędzić na powrocie

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

Per2u pisze:Ile mogę przewieźć z Ukrainy benzyny w karnistrze ?
Pełen bak + 10 litrów w kanistrze.

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

Per2u pisze: Ile mogę przewieźć z Ukrainy benzyny w karnistrze ? Oczywiście dotankuje się przed granica na Full i może kupie jakiś karnister żeby zaoszczędzić na powrocie
Pełny bak plus 10l w karnistrze. Na granicy różnie bywa na Ukrainę ostatnio wyjeźdżałem 27 sierpnia czas oczekiwania na dwóch granicach 70 min pomimo że kolejki praktycznie nie było. Powrót 30 i stanie 3h!!!

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: sprat »

A może pojedź przez Dołhobyczów wracając? Ja ostatnio 2 razy uciekałem na Dołhobyczów wracając z Ukrainy i widząc, że na Dorohusku kolejka jest na całą noc stania. Tam nigdy nie stałem dłużej niż 1h.
Droga - tragedii nie ma. Trochę poprzecznych nierówności i wsjo.
Tylko stacje paliw są dość daleko od przejścia (ostatnia w Nowowołyńsku lub dopiero w Hrubieszowie po stronie PL).

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

Można próbować uciekać, tak samo jak z Korczowej na Budomierz

Per2u
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Ok, dzięki za wszelkie sugestie

Per2u
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Odnosząc sie do kolejek, kto próbował wjechać/wyjechać do lub z Świnoujścia w sezonie i postał w kolejce na prom .....dążę do tego, ze przyzwyczajony jestem niestety ;)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: pietia »

tylko na promie chyba trochę mniej biurokracji :D

maximus_pl
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Pierwszy raz na Ukrainie

Co ktoś powie jeszcze o tym dołhobyczwie/uhrynów ? jest tam pas dla UE ? naprawde tam mniej ludzi ? ciekawa sprawa jakby duża kolejka była w dorohusku, mi wychodzi 46km wiecej do łucka niz przez dorohusk to nei ma tragedii

16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: 16v »

maximus_pl pisze:Czy na cos szczególnego powinienem zwrócić uwagę ?
alkohol - 8-10lzl pól litra, fajki - chyba koło 2-3zł ( nie pale), diesel - 3 zł/litr, piwo 1,5-2zl
w knajpach ( porownuje do warszawy ) duzo duzo taniej i serwis super. pizza to max 10zl w dobrej pizzeri w lucku, piwo 2zl. myjnia 12 zl mycie wewnatrz i zewnatrz recznie. uslugi duzo taniej niz u nas. w supermarketach jedzenie w podobnej cenei lub drozsze niz u nas. stad zauwazysz na granicy duzo busow/vanow itp wiozacych wszystko co sie da przez granice.
To jak już jesteśmy w temacie usług motoryzacyjnych. Może ktoś orientuje się ile kosztuje u nich pranie tapicerki? Może warto to załatwić przy okazji hehe.

Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: Gab001 »

16v pisze:ile kosztuje u nich pranie tapicerki?
Mycie nadwozia plus kompleksowe czyszczenie wnętrza (z praniem tapicerki włącznie) - około 50 USD, czyli w zależności od kursu 1150 - 1200 hrywien; zatem wcale nie tak tanio... Informacja uzyskana dziś od mieszkańców Lwowa.

alina.zak
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: alina.zak »

To cena jak u nas. Nie opłaca się :)

apoldek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: apoldek »

A gdzie jest tańsze paliwo - na Białorusi czy na Ukrainie?

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

apoldek pisze:A gdzie jest tańsze paliwo - na Białorusi czy na Ukrainie?
Na Białorusi

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: zeneczek »

stefciooo
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: stefciooo »

Któreś z nich to diesel? Bo nie do końca rozumiem te oznaczenia A...

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

Diesla masz na końcu, przy A masz liczbę oktanów. U nas już takiej benzyny nie kupisz :)

16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: 16v »

Gab001 pisze:
16v pisze:ile kosztuje u nich pranie tapicerki?
Mycie nadwozia plus kompleksowe czyszczenie wnętrza (z praniem tapicerki włącznie) - około 50 USD, czyli w zależności od kursu 1150 - 1200 hrywien; zatem wcale nie tak tanio... Informacja uzyskana dziś od mieszkańców Lwowa.
hmm.. no to rzeczywiscie bez jakiejś rewelacyjnej różnicy bo w Lublinie za samo pranie tapicerki wołają 150-250zł.

Autor tematu miał wątpliwości czy jechać Alfa Romeo na Ukrainie. Byłem dwa razy "156" i potwierdzam, że da się tylko trzeba uważać szczególnie we Lwowie na wystające szyny tramwajowe by nie wrócić do Polski z osłoną silnika w bagażniku ;) Choć ostatnio te torowiska remontowali to i tak są punkty krytyczne jak np. Łyczakowska (odnoga do cmentarza) hehe.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Pierwszy raz na Ukrainie

Akurat torowiska do cmentarza (to już Miecznikowa, nie Łyczakowska) jeszcze nie wymieniano. Oprócz torowisk, problemem na lwowskich ulicach mogą też być wsyatjące studzienki, jak też kocie łby

maximus_pl
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Pierwszy raz na Ukrainie

ja w w Warszawie za pranie tapicerki w ibizie zaplaciłem 100 zł i zrobnione bardzo dobrze :wink:

paradoksalnie, ze wzgeldu na konkurencje w Warszawie bylo taniej niz w miastach 30-40km od Warszawy

kamilprawnik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Pierwszy raz na Ukrainie

Post autor: kamilprawnik »

Może lepiej odstawić auto gdzieś na wjeździe do miasta i poruszać się marszrutkami?

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Pierwszy raz na Ukrainie

pietia pisze:tylko na promie chyba trochę mniej biurokracji :D
Jaka biurokracja przy przekraczniu granicy PL - UA ?
Przecież aktualnie nie wypełniasz żadnych dokumentów - okazujesz paszport,dowód rejestracyjny auta czasami prawo jazdy i Zieloną Kartę.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Pierwszy raz na Ukrainie

Chodziło mi raczej o upierdliwość celników i pograniczników, po obu stronach zresztą

ODPOWIEDZ