Wakacje Odessa 2016

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Magdar82
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: Magdar82 » czw 25 sie, 2016 23:09

Witam. A w jakim języku się porozumiewaliscie? Nie znam rosyjskiego. Czy da się dogadać po angielsku?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Wakacje Odessa 2016

Post autor: gorodok » wt 06 wrz, 2016 07:03

Magdar82 pisze:Witam. A w jakim języku się porozumiewaliscie? Nie znam rosyjskiego. Czy da się dogadać po angielsku?
Niestety nie wiem, ale tuż po nas wprowadzili się Panowie z Polski - gospodyni mówiła do nich po rosyjsku i jakoś porozumiewali się... :D
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

Makarjan
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: Makarjan » czw 08 wrz, 2016 16:20

30 sierpnia wróciliśmy z Żoną z Zatoki.Na miejscu był święty spokój i całkowity luz.Języka rosyjskiego znaliśmy tyle ile nam zostało ze szkoły podstawowej:) czyli niewiele.Nie mieliśmy większych problemów z dogadaniem się.Podstawy naprawdę wystarczą.W Lwowie nawet nie próbowaliśmy mówić po rosyjsku,po polsku nie było żadnego problemu.Złotówki wymieniliśmy we Lwowie.W Odessie i w Zatoce byłby z tym duży problem.Gorąco polecam tę miejscowość.Będąc na miejscu warto wybrać się do twierdzy akermańskiej.To tylko 16 kilometrów naprawdę warto.

niko65
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: niko65 » pn 12 wrz, 2016 21:48

Byłem w Odessie na przełomie sierpnia i września. Jestem zachwycony tym miastem i pewnie w przyszłym roku tam wrócę. Mieliśmy wynajęte mieszkanie koło opery przez booking. Centrum miasta i do plaży daleko ale marszrutki rozwiązują ten problem. Za 5 UAH łatwo się tym poruszać i nie czekałam dłużej niż 5 minut na przystanku. Jeździliśmy na plażę na północ od miasta. Ma ona ok 3 km, dość szeroka i oczywiście piasek, Koszt wynajęcia leżaka 30 UAH a za 100 UAH 2 leżaki i parasol. Piwo lane 15-20 UAH 0,5l, gotowana kukurydza 10 UAH. Obiad w sieciówce Puzata Chata 80-120 UAH. W okolicach Arkadii ceny nieco wyższe.
Jeszcze trochę cen w UAH:
-bilet do opery 20-200
-bilet do delfinarium 250-350
- marszrutka do Białogrodu 47
-taksówka z centrum Białogrodu do twierdzy Akerman 30
-bus 7 osób z Białogrodu do winiarni w Shabo 110
-Zwiedzanie winiarni z degustacją 180
-bus 7 osób z Shabo do Odessy 1100
Pieniądze wymienialiśmy w Przemyślu na ul. Sportowej obok targowiska. 1 UAH - 0,15 PLN. Samochodem dotarliśmy do Medyki i tam pozostawimy go na parkingu strzeżonym 6 zł/doba. Po przekroczeni granicy czekał na nas bus i za 100 zł zawiózł nas do Lwowa ( 7 osób). Bagaże zostawiliśmy w przechowalni na dworcu 20 UAH/szt. i w miasto. Około 22 mieliśmy pociąg do Odessy. Bilety kupowaliśmy przez internet z ponad miesięcznym wyprzedzeniem. Przedział sypialny czteroosobowy bilet ok. 40 zł/osoba. Podróż dość komfortowa choć toaleta wschodnia i trochę zalatywało. Następnym razem wezmę jakiś odświeżacz.
W Odessie skorzystaliśmy z usług Pani Stiełły Michajłowej <stellamikh@mail.ru>, która oprowadziła nas po mieście. Pani Stiełła jest Polką mieszkającą w Odessie i świetnie mówi po polsku. Bardzo ciekawie także opowiada o tym mieście.
Warto odwiedzić Liman Kujalnik i potaplać się trochę w słonym błocie. Uzdrowisko to położone jest ok. 10 km na północ od centrum Odessy. Pamiętajcie jednak o zabraniu ze sobą wody aby mieć czym się opłukać. Niestety pryszniców tam nie ma.
Może trochę chaotycznie ale starałem zawrzeć jak najwięcej informacji.

mitkerS
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: mitkerS » ndz 18 wrz, 2016 22:09

Jestesmy wlasnie w Odessie, 2 dni byla ladna pogoda teraz troche chłodno, znacie jakies fajne miejsca, baseny termalne, SPA czy cos takiego?

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Wakacje Odessa 2016

Post autor: arko » pn 19 wrz, 2016 13:22

W Odessie jest aquapark a w każdym dobrym hotelu jest spa,sauna,baseny....adresy znajdziesz wszędzie.

grzegorz303
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Wakacje Odessa 2016

Post autor: grzegorz303 » ndz 15 sty, 2017 13:26

Witam, powoli się przymierzam do Odessy.Znalazłem taką stronę z ofertami.Moja żona wymaga bezwzględnej czystości w pokoju, więc każda opinia wiele warta. :) Może ktoś polecić coś w pobliżu Odessy, tak by mieć także nieco ładnej plaży...
http://www.vkurortnom.com/bazy-otdyha/k ... mayak.html
...ozdrawiam-Grzegorz

pawel1234
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: pawel1234 » śr 18 sty, 2017 08:19

My pojechaliśmy w ciemno w sierpniu i generalnie nie było problemu ze znalezieniem noclegu. A spaliśmy w kilku miejscowościach, m.in. w Kurortne, Koblewie (tu było najwięcej ludzi), Zatoce i w Odessie. Standardy bardzo rożne, wszystko zależy od ceny. Jest sporo nowych ośrodków (hoteli) które są naprawdę dobrej jakości. Kurortne (do któregoś podałeś link) to tak naprawdę duża wieś i do Odessy masz ponad dwie godziny drogi.

grzegorz303
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Wakacje Odessa 2016

Post autor: grzegorz303 » śr 18 sty, 2017 08:22

pawel1234 pisze:My pojechaliśmy w ciemno w sierpniu i generalnie nie było problemu ze znalezieniem noclegu. A spaliśmy w kilku miejscowościach, m.in. w Kurortne, Koblewie (tu było najwięcej ludzi), Zatoce i w Odessie. Standardy bardzo rożne, wszystko zależy od ceny. Jest sporo nowych ośrodków (hoteli) które są naprawdę dobrej jakości. Kurortne (do któregoś podałeś link) to tak naprawdę duża wieś i do Odessy masz ponad dwie godziny drogi.
Tak się obawiałem, widziałem, że to około 70km,a nad morzem jest zazwyczaj ciężej jechać.A jaką miejscowość byś polecił?
...ozdrawiam-Grzegorz

pawel1234
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: pawel1234 » czw 19 sty, 2017 07:53

To zależy czego oczekujesz ponieważ każda z tych miejscowości jest inna.
Koblewo to typowo sezonowy ośrodek. Są tam same hotele i domy wczasowe(wieś Koblewo leży ok 4 km od morze przy głównej drodze). Jest dużo hałasu, wszędzie muzykaull, spore i nowoczesne wesołe miasteczko, wieczorem cały czas jeżdżą riksze które chyba rywalizują kto głośniej puszcza muzykę. Duży wybór knajp i generalnie jest co robić. Standard noclegów bardzo różny, od typowo spartańskich do naprawdę nowoczesnych. My spaliśmy w https://paradise-ua.com/ i było ok. Plaża taka sobie, dość wąska i tłoczna.
Zatoka jest zdecydowanie dużo większa (jest to normalna miejscowość). Wybór noclegów też jest duży. Plaża w centrum oczywiście tłoczna (jest szersza niż w Koblewie) ale można pojechać trochę dalej i jest zdecydowanie luźniej. Na głównych deptakach pełno knajp i czego tylko chcesz.
Kurrtne to już inna bajka. Dużo, dużo spokojniej. Tam była najlepsza plaża, czysta, mniej ludzi. Wadą było to że po godz 17-ej słońce chowało się za skarpą. Wybór i różnorodność jedzenia bardzo ograniczone. Zdecydowanie mniejszy wybór noclegów, wszystko jest bardzo rozwleczone. Czasami miałem wrażenie że przeniosłem się w czasie. Ale miało to oczywiście swój urok.
W Odessie wynajęliśmy małe mieszkanko w centrum (poszedłem na dworzec gdzie dopadła mnie grupa 'babuszek' i z jedną z nich się dogadałem). W Odessie nie nastawiliśmy się na plażowanie wiec to nie pomogę. A samo miasto ma fajny klimat.

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Wakacje Odessa 2016

Post autor: Simon » czw 19 sty, 2017 16:55

jesli nie lubisz imprez, to zdecydowanie NIE Zatoka - bo w sezonie to jedna wielka imprezownia, nam tam sie nawet nie chcialo zatrzymywac (w zasadzie jest to samo, co w polskich kurortach). Fajniejsze sa inne, nieco mniejsze miejscowosci; tam jest prawdziwy klimat ukrainskiego wybrzeza /z noclegami nie moge pomoc, spalismy na campingu i na dziko/

grzegorz303
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Wakacje Odessa 2016

Post autor: grzegorz303 » czw 19 sty, 2017 19:33

Dzięki za odpowiedzi. Jestem raczej za cichymi miejscami,plaża niezbyt zatłoczona. Po południu lubimy gdzieś wyskoczyć coś pozwiedzać, dlatego niewielka odległość od Odessy byłaby atutem. Jeszcze jest czas.
...ozdrawiam-Grzegorz

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wakacje Odessa 2016

Post autor: tomeeek07 » pt 27 sty, 2017 19:39

Cześć! W jakim rejonie Odessy najlepiej szukać hotelu jeśli chcę mieć blisko do jakiejś w miarę piaszczystej plaży?

SimoTychy
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: SimoTychy » pt 03 lut, 2017 10:27

Kochani. Mam do Was serdeczną prośbę w sierpniu 2017 roku chcę się wybrać w okolice Odessy. Bardzo Was proszę o informację czy ktoś jechał ostatnio z Polski do Odessy ? czy droga jest przejezdna ? u w ogóle czy warto. Nadmieniam iż chcę jechać z 2 dzieci 10 i 12 lat.
pozdrawiam

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Wakacje Odessa 2016

Post autor: kokardka33 » pt 03 lut, 2017 11:28

Witam, ja jechalam na Sylwestra do Odessy. Po dlugiej przerwie chcialam zobaczyc co sie pozmienialo. Droga makabryczna ze tak powiem. Po wielu wyjazdach na Krym samochodem wiem co pisze. Jesli masz zamiar jechac to tylko pociag. Na miejscu hmm jesli chodzi o samo centrum moze byc, reszta w oplakanym stanie ( byl to moj 4 pobyt w tym miescie ). Jedynie ceny zachecaja przy takim kursie hrywny jest tanio. Ja osobiscie na wakacje z dziecmi nie polecam, wybralabym Bulgarie w tym przypadku.

grzegorz303
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Wakacje Odessa 2016

Post autor: grzegorz303 » pt 03 lut, 2017 13:25

kokardka33 pisze:Witam, ja jechalam na Sylwestra do Odessy. Po dlugiej przerwie chcialam zobaczyc co sie pozmienialo. Droga makabryczna ze tak powiem. Po wielu wyjazdach na Krym samochodem wiem co pisze. Jesli masz zamiar jechac to tylko pociag. Na miejscu hmm jesli chodzi o samo centrum moze byc, reszta w oplakanym stanie ( byl to moj 4 pobyt w tym miescie ). Jedynie ceny zachecaja przy takim kursie hrywny jest tanio. Ja osobiscie na wakacje z dziecmi nie polecam, wybralabym Bulgarie w tym przypadku.
Witaj,
a jaką drogą jechałaś?
...ozdrawiam-Grzegorz

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Wakacje Odessa 2016

Post autor: kokardka33 » pt 03 lut, 2017 15:28

Katowice - Lwow - Tarnopol - Winnica - Uman - Odessa. Droga na Uman w makabrycznym stanie z Umania na Odesse autostrada, ktora kiedys smigalo sie super teraz juz takze pozostawia wiele do zyczenia. Szkoda samochodu chyba, ze dysponujesz jakims starym trupem to rozumiem mozna sie wybrac.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wakacje Odessa 2016

Post autor: pietia » pt 03 lut, 2017 20:49

Oj, ta droga jest fatalna, zwłaszcza między Lwowem a Tarnopolem oraz Hajsynem a Humaniem. Lepiej już chyba jechać od Lwowa na Równe-Żytomyr-Kijów i tam na tę magistralę Kijów-Odessa. Nadkłada się trochę, ale droga jednak dużo lepsza, oczywiście jak na standardy ukraińskie

moniamk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: moniamk » ndz 05 lut, 2017 18:15

Witajcie, a gdzie szukacie kwater?

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Wakacje Odessa 2016

Post autor: kokardka33 » pn 06 lut, 2017 10:26

Ja rezerwuje noclegi na booking.com, hotele i apartamenty w bardzo przystepnych cenach. Chyba ze naprawde zalezy Ci na kwaterach to zobacz na doba.ua

mmgg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz
Kontakt:

Wakacje Odessa 2016

Post autor: mmgg » sob 11 lut, 2017 15:10

Także mogę polecić jeśli chodzi o Ukrainę booking.com bardo duży wybór miejsc noclegowych i ceny także w porządku. Jak jeżdżę na Ukrainę zawsze rezerwuje noclegi przez nich.
www.stacjabalkany.pl

Awatar użytkownika
kreskanadn
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Wakacje Odessa 2016

Post autor: kreskanadn » czw 13 kwie, 2017 17:05

B_28 pisze:Jedź, baw się, wypoczywaj,
nie narzekaj tylko na ruskich,
bo dużo mieszkańców Odessy to ruscy,
tylko ze ukraińscy
POZDRAWIAM!!!
Odessa eto ne Ukraina, Odessa eto Odessa. - tak kwitują jak mówisz, że Odessa to Ukraina. Po ukraińsku raczej się tam nie dogadasz. Odesytjczycy nie uważają się ani za Rosjan, ani za Ukraińców.

Szulik
Administrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: Szulik » czw 13 kwie, 2017 17:14

Aż sprawdziłem czy po polsku można jednym słowem określić mieszkańca Odessy. Otóż, wg PWN, owszem:

Odessyjczyk/Odessyjka i Odesyjczyk/Odesyjka to prawidłowe formy.

Awatar użytkownika
kreskanadn
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Wakacje Odessa 2016

Post autor: kreskanadn » czw 13 kwie, 2017 17:16

Szulik pisze:Aż sprawdziłem czy po polsku można jednym słowem określić mieszkańca Odessy. Otóż, wg PWN, owszem:

po rosyjsku brzmi lepiej "Odiesit" i "Odesitka"

Szulik
Administrator

Wakacje Odessa 2016

Post autor: Szulik » czw 13 kwie, 2017 17:28

...lecz pisane przez dwa "s": Одессит

Awatar użytkownika
kreskanadn
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Wakacje Odessa 2016

Post autor: kreskanadn » czw 13 kwie, 2017 17:32

Dokładni tak. Odessa brzmi zupełnie inaczej i lepiej, niż Odesa ;)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wakacje Odessa 2016

Post autor: pietia » czw 13 kwie, 2017 19:47

kreskanadn pisze:
Szulik pisze:Aż sprawdziłem czy po polsku można jednym słowem określić mieszkańca Odessy. Otóż, wg PWN, owszem:

po rosyjsku brzmi lepiej "Odiesit" i "Odesitka"
I ja też na ogół używam tych form :)

B_28
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Wakacje Odessa 2016

Post autor: B_28 » ndz 23 kwie, 2017 20:42

,,ruski,, to troszkę szersze określenie niż rosjanin
,,ruski,, to osoba mówiąca po rosyjsku wiec tak obywatel ukrainy mówiący
po rosyjsku może być nazwany ruski a nawet osoby z republik bałtyckich
mówiące po rosyjsku mogą być nazwane ruskimi
samo określenie ruski to nic złego
a pisałem ,,dużo mieszkańców Odessy to ruscy,
tylko ze ukraińscy,, znaczy osoby mówiące po rosyjsku z ukraińskim paszportem
masz racje odessa to odessa tak troszkę nie ukraina i nie rosja
jednak dogdać się można po ukrainsku z co dziesiątą osoba tak losowo
po ukrainsku mowiła ochrona w hotelu ( po rosyjsku na pewno też), rozlewacz piwa na privozie,
pracownicy sklepu wędkarskiego rybałka, chłopaki robiący kebaba, sprzedawca lemoniady na plaży
pare osób spotkanych przy operze czy mołdawianie na wakacjach.

grzegorz303
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Wakacje Odessa 2016

Post autor: grzegorz303 » ndz 23 kwie, 2017 21:44

A jak z sympatiami? Do Polaków obojetnie, czy tak z sympatia jak na zach. Ukrainie? Czy zdarzają sie niemiłe sytuacje?
...ozdrawiam-Grzegorz

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wakacje Odessa 2016

Post autor: pietia » pn 24 kwie, 2017 20:28

B_28 pisze:,ruski,, to troszkę szersze określenie niż rosjanin
,,ruski,, to osoba mówiąca po rosyjsku wiec tak obywatel ukrainy mówiący
po rosyjsku może być nazwany ruski a nawet osoby z republik bałtyckich
mówiące po rosyjsku mogą być nazwane ruskimi
samo określenie ruski to nic złego
Raczej - węższe. Ruski (русский) to osoba narodowości rosyjskiej, zaś Rosjanin (россиянин) to obywatel FR (a wcześniej - Imperium Rosyjskiego), bez względu na narodowość. Stąd Rosjanami są np. Czukcze, Nieńcy, Gerard Depardieu, a przed 1915 r. byli nimi także Polacy z Kongresówki :D
Poza granicami Federacji Rosyjskiej lepiej chyba mówić o osobach rosyjskojęzycznych, gdyż po rosyjsku mówią na co dzień nie tylko etniczni Rosjanie (русские), ale też przedstawiciele innych narodowości, w krajach bałtyckich np. również Ukraińcy, Białorusini, także nierzadko Polacy

ODPOWIEDZ