Konkrety o zakupach z UA

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Czarnulka18
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: Czarnulka18 »

A mianowicie chciałabym konkretne odpowiedzi na
następujące pytania:
1. Jak to jest z tym cłem? Kiedy trzeba go zapłacić ? Jak towar kosztuje powyżej jakiejś tam kwoty? Czy jak czegoś jest spora ilość czy jak?
2. Jeżeli pojadę na Ukrainę turystycznie i np będę chciała się zaopatrzyc w jakieś kosmetyki żeby przywieźć sobie je do domu do Polski to jest jakiś limit czy np zakupy można zrobić do jakiejś tam kwoty i wtedy nie płaci się cla/podatku? (Bo trochę by tego było nie na zasadzie 1 kremik i 1 odżywka..np 30-40szt RÓŻNYCH kosmetyków jednych po 1szt drugich po 2szt) ?
3. Alkohol w końcu ile go można ? Jest napisane że
5 litrów piwa lub 2 litry wina niemusującego lub 1 litr alkoholu wysokoprocentowego (>22%) tzn że mam sobie wybrać albo biorę z UA do PL 5l piwa i oprócz tego nic lub zamiast piwa wino lub wódkę ? Czy mogę np 2l wina, 2l wódki i 2l piwa razem zabrać?
Dzięki za odpowiedź ;)

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: arko »

Telefon urzędu celnego rozwieje Twoje wątpliwości.
http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/konta ... zby-celnej
Normy - perfumy - 25 gramów,wody toaletowe - 0,1 litra;
Temat alkoholu opisywany wiele razy........

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: bartocha »

Cła nigdy nie płaciłem ale chyba trzeba to zgłosić pierwszemu celnikowi, jak jedziecie osobowym samochodem może być specjalny pas dla tych co clą - ale sprawdź np. spytaj celnika polskiego jadąc do Ukrainy.
Towary jak kosmetyki żarcie itp. łącznie do 200 euro, przy czym nie więcej jednego asortymentu niż 2 kg. lub jedną szt. (do dwóch się raczej nie do...lą) wszystko zależy od tego czy celnik uzna czy wieziesz to na handel czy na własne potrzeby.
Alkohol i papierosy - to jest oczywiście LUB - choć zazwyczaj piszą niejasno...
Alkohol. 5 litrów piwa, lub 2 litry wina, lub 1 litra napojów mocnych (>22%)
Możesz zrobić miksa czyli pół litra wino i piwo (oczywiście nie mam na myśli degustacji :D )

marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: marcin- »

Jasne, że telefon rozwieje wątpliwości, można też napisać każdemu użytkownikowi forum: GTTP (google to twój przyjaciel), to po co wtedy jest forum?
Dodatkowo mogą powiedzieć przez telefon normy wwozu do PL a nie wywozu z UA... Tak jak na granica.gov.pl piszą, że obecnie w Zosinie czeka się (w chwili pisania tego tekstu) 0:00 na wjazd do PL :D zapomnieli dodać 8 godzin (zgaduję, rok temu tyle czekałem) kolejki na ukraińskiej drodze ;)
Ja np. pierwszy raz planuję przywieźć do Polski większe ilości piwa dla wujka i wg mnie ta informacja:
viewtopic.php?p=96458#p96458
jest nieprecyzyjna, bo 16 litrów można wwieźć do Polski, ale z Ukrainy można wywieźć mniej.
Próbując znaleźć dokładne informacje w necie znalazło mi różne różniste liczby. W końcu dotarłem do źródełka:

http://sfs.gov.ua/mk/rozdil-12/glava-55/
2. Громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу:
1) 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів;
2) 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22 %) алкогольних напоїв.

@Czarnulka18 - wg mnie: 5 litrów piwa + 2 litry wina + 1 litr wódki.
Ja będę się tego trzymał wracając do Polski.

Pozdrawiam wszystkich! (@arko też :P)

sprat
Radca Stanu
Radca Stanu

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: sprat »

marcin- pisze:можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу:
1) 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів;
2) 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22 %) алкогольних напоїв.

@Czarnulka18 - wg mnie: 5 litrów piwa + 2 litry wina + 1 litr wódki.
Marcin przeczytaj jeszcze raz pogrubiony fragment. :)

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

Marcin - co ma Ukraina do polskich ceł?

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

Ps; Na pewno jest ktoś na forum kto jest dobrze zorientowany ile można przywieźć (nie tam żeby pił :)
Bo sam zgupłem czy to jest "I" czy "LUB"?

marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Konkrety o zakupach z UA

sprat pisze: Marcin przeczytaj jeszcze raz pogrubiony fragment. :)
на митну територію України
bartocha pisze:Marcin - co ma Ukraina do polskich ceł?
Nie rozumiem...
Chodzi Wam o to, że Ukraina ma inne przepisy niż Polska, a tym samym inne cła, limity itd.? To przecież WIEM.
Przecież autorce i mi chodzi o wwiezienie do Polski (domu) towarów bez dodatkowych opłat...
Idę sobie do "Naszego kraju", kupuję 10 piwek i to wszystko co chce zapłacić :mrgreen:

EDIT: Polacy pozwalają wwieźć więcej niż Ukraińcy pozwalają wywieźć, jest to w poście na forum, który zacytowałem

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: gorodok »

bartocha pisze:Ps; Na pewno jest ktoś na forum kto jest dobrze zorientowany ile można przywieźć (nie tam żeby pił :)
Bo sam zgupłem czy to jest "I" czy "LUB"?
W przepisach wyraźnie pisze LUB
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

Chodzi Wam o to, że Ukraina ma inne przepisy niż Polska, a tym samym inne cła, limity itd.? To przecież WIEM.
Przecież autorce i mi chodzi o wwiezienie do Polski (domu) towarów bez dodatkowych opłat...
Dałeś linka do przepisów dotyczących wwozu na Ukrainę, Ukraińcy mają w d..e ile alkoholi się od nich wywozi to polskim celnikom się płaci cło i to oni sprawdzają.

gorodok - dzięki.

marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Konkrety o zakupach z UA

Nie będę się spierał, jeśli pomyliłem to przepraszam.
Co pogranicznicy mają w dupie, to mnie nie interesuje, wolę znać podstawę prawną... Miałem sytuację, że jeden mnie przepuścił w Jagodzinie (z małym dzieckiem), a drugi gnój wystawił mandat za przekraczanie ciągłej linii (wysłał do budynku obok i tam płaciłem mandat ok. kilkadziesąt zł), miałem ochotę życzyć ujkowi jak najszybszej zsyłki do ATO, ale oczywiśce tego nie zrobiłem :mrgreen:
A co do przepisów to jakoś nie chce mi się wierzyć, że Ukraina jako kraj nie ma przepisu ile można wywieźć. A jeśli tak jest, to śmiechowo ;) Przykładowo między krajami UE można przewozić 110 litrów piwa, a to jest jedna Unia, jedna strefa Schengen.
gorodok pisze: W przepisach wyraźnie pisze LUB
Ja znalazłem zarówno "i" jak i "lub"
http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiado ... ed-podroza
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % (np. likiery) - 2 litry, i
c) wina niemusujące – 4 litry, i
d) piwo – 16 litrów,
Ja to rozumiem, że albo a) ALBO b)+c)+d)
Będziemy wracać w trójkę dorosłych, więc dla spokoju weźmiemy 2 litry wódki i x litrów piwa (na pewno mniej niż 16 :P)
Dzięki za dyskusję.

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

marcin- pisze:Nie będę się spierał, jeśli pomyliłem to przepraszam.
Co pogranicznicy mają w dupie, to mnie nie interesuje, wolę znać podstawę prawną... Miałem sytuację, że jeden mnie przepuścił w Jagodzinie (z małym dzieckiem), a drugi gnój wystawił mandat za przekraczanie ciągłej linii (wysłał do budynku obok i tam płaciłem mandat ok. kilkadziesąt zł), miałem ochotę życzyć ujkowi jak najszybszej zsyłki do ATO, ale oczywiśce tego nie zrobiłem
Pomyliłeś to pomyliłeś na h..j drążyć temat tylko szkoda żeby dziewczyna wzięła za dużo... może mieć problemy, i co do tego ma przepuszczanie z bobaskami i ATO?

marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Konkrety o zakupach z UA

bartocha pisze: Pomyliłeś to pomyliłeś na h..j drążyć temat tylko szkoda żeby dziewczyna wzięła za dużo... może mieć problemy, i co do tego ma przepuszczanie z bobaskami i ATO?
Napisałem PRZEPRASZAM, może mam jeszcze pokłony bić przed tobą? :shock:
Wyluzuj, walnij sobie ten litr wódki i/lub 16 litrów piwka i chill out :D

A przepuszczanie dla mnie ma to do tego, że nigdy nie wiesz na kogo trafisz... Ja trafiłem na kogoś, kto mnie ukarał mimo faktu, że jego kolega mnie przepuścił. Tak samo nie warto liczyć na fuksa i warto znać przepisy. Dlatego dopytywałem w tym temacie. I tu się zgodzę: "szkoda żeby dziewczyna wzięła za dużo".

Pozdro i nie do odpisania (cokolwiek napiszesz)

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

marcin- pisze:Wyluzuj, walnij sobie ten litr wódki i/lub 16 litrów piwka i chill out
Nie pisz mi co mam robić bo i tak to oleje,
marcin- pisze:Dlatego dopytywałem w tym temacie.
Myślałem że orzekasz, choć bez wiedzy - pytań nie zauważyłem.

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: Kshyhu »

Marcin, sprawa jest prosta, jak konstrukcja cepa:

a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % (np. likiery) - 2 litry, i
c) wina niemusujące – 4 litry, i
d) piwo – 16 litrów

"A" LUB "B" ORAZ "C" ORAZ "D"
czyli z pierwszych dwóch podpunktów wybierasz jeden ("A" LUB "B"), a dodatkowo możesz sobie wziąć "C" I "D".
Dla przykładu spokojnie możesz zabrać literka gorzałki, do tego 5 butelek 0.75 wina, do tego 32 browary.

Lubię ukraińskie piwo i zawsze biorę go dużo jak jadę, z doświadczenia powiem Ci, że piwo naszych pograniczników w ogóle nie interesuje, nie liczą go i max co, to spojrzą przelotnie, bo im je akurat pokazujesz. Bierz te 32 butelki i nie przeżywaj 8) Все 8)
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: arko »

marcin- pisze:Jasne, że telefon rozwieje wątpliwości, można też napisać każdemu użytkownikowi forum: GTTP (google to twój przyjaciel), to po co wtedy jest forum?
To też lepiej zadzwonić niż czytać co piszesz i żalisz się że, dostałeś mandat......

marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Konkrety o zakupach z UA

@Kshyhu
Dzięki za wyjaśnienie! Faktycznie jak się zwróci uwagę na niepasujące przecinki przed "i", to wszystko staje się jasne :wink:
Widać można w żartobliwym tonie podać wartościową informację, która dodatkowo przyda się innym. Все 8)

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

Więc litr wódki lub... (czyli masz do wyboru wino 'i' piwo)
Ps: Czarnulka18 lepiej się zorientuj u celników, bo na forum piszą o mandatach drogowych, Ato, i ile udało się przewieźć bo celnik nie liczył... a to niewiele ma wspólnego z limitami, - jak widzisz interpretacja jest ...różna.
Myśląc logicznie, czemu polski rząd miałby wymuszać kupno piwa, przecież każdy chce kupić limit nawet jak nie pije to do barku albo komuś. Możesz kupić litr wódki i do tego jak pisze Kshyhu " 5 butelek 0.75 wina, do tego 32 browary." czemu nie mieli by Ci pozwolić wwieźć 2 litrów wódki??
Przecież chodzi o ilość czystego alku (spirytusu) jaką możesz przewieźć - po to ten przelicznik.
Jeżeli chodzi o kosmetyki to dziewczyny z którymi jeździłem narzekały sobie że markowe nie są tańsze, za to kupowały ukraińskie w aptekach i je chwaliły.

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Konkrety o zakupach z UA

Oj, bartocha, zaczynasz nadinterpretowywać, można przewieźć 1 litr "napojów powstałych w wyniku destylacji i wyrobów spirytusowych o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %". Wyrobów, a nie czystego alkoholu.

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

Robię to bardzo niechętnie :oops: ale muszę się pokajać, sprawdziłem na forum celników i Kshyhu ma racje jest tak:
(1 litr wódki albo 2 litry likieru do wyboru) dodatkowo
+ 4 litry wina
+ 16 litrów piwa.
Dotyczy ruchu osobowego i osób które nie mieszkają w strefie nadgranicznej i nie są załogą pojazdu który obsługuje transport międzynarodowy (np kierowca TIR-a).

Czarnulka18
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: Czarnulka18 »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi ;) zastanawiam się jeszcze bo napewno udam się na UA autobusem i do PL też jak to jest ze sprawdzaniem bagażu (wiadomo zależy na jaką zmianę się tafi i na jakiego paszczura co sprawdza) czy oni na granicy wyjmują te wszystkie bagaże i każdy po kolei otwierają i grzebią ? Oczywiście chodzi o drogę powrotną hehe :lol: bo słyszałam nawet chyba ktoś kiedyś tu na forum pisał, że biorą wyrywkowo 2-3 bagaże przegrzebią i tyle .

bartocha
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Konkrety o zakupach z UA

Jak ja byłem "na telewizji" to brali każdego ale grzebali różnie.. albo puszczali cały autobus po kontroli paszportów. Nie ma żadnej zasady - loteria.

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Konkrety o zakupach z UA

Generalnie mam wrażenie, że stare ukraińskie autobusy są bardziej na celowniku polskich celników, chociaż może to moja subiektywna opinia. Kilka razy jechałem takim rejsowym ukraińskim trupem, to Polacy rozkręcali wszystko, co tylko było do rozprucia w tym autobusie, jednego razu bardzo pokaźne ilości fajek znaleźli w... filtrze powietrza :) Kierowca oczywiście o niczym nie wiedział 8) 8)
Zdarzało mi się również brać udział w akcji "stolikowej" - wtedy otwierali każdy jeden bagaż i pchali do środka łapy. Najczęściej chyba jednak prześwietlają.

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Konkrety o zakupach z UA

Post autor: mentalist »

Zastanawiające są czasem kryteria, którymi kierują się polscy celnicy kontrolujący autokary na granicy. Spotkałem się z sytuacją, gdzie poza kontrolą paszportów, zaniechano jakiejkolwiek kontroli bagażów, ewentualnie zajrzano do luku, działo się to na jednym z podkarpackich przejść. Tymczasem podróżując z Ukrainy do Polski autokarem, z garstką podróżnych na pokładzie, kontrola przebiegła w sposób bardziej szczegółowy, bowiem wszyscy podróżni byli wezwani z bagażami do celni. Prześwietlanie bagaży, itd. Aczkolwiek skaner obsługiwał bardzo sympatyczny celnik, który nie sprawiał problemów.

Wiem, że w środowisku celniczym funkcjonuje pojęcie analiza ryzyka. Gdyby znalazł się ktoś kompetentny i rozwinął co oznacza ten termin dla zwykłego śmiertelnika to byłoby miło.

ODPOWIEDZ