Autem na Ukrainę

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
piotr64
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Autem na Ukrainę

Post autor: piotr64 »

Dzień dobry

Jadę autem mamy na Ukrainę. Czy jak będę miał umowę użyczenia po polsku, angielsku i ukraińsku, ale nie sporzązoną prze notariusza i nie przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego, to będę miał duże problemy na granicy?

Jak to teraz wygląda.

Nazwisko moje i matki jest takie same.

Dziękuję za info.
Pozdrawiam
Piotr

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Autem na Ukrainę

Post autor: arko »

Czy tak ciężko poszukać?lenistwo.....po co zaraz nowy temat?
viewtopic.php?f=13&t=10414

piotr64
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Autem na Ukrainę

Post autor: piotr64 »

Witam
Dopowiem tylko, że w moim przypadku, auto na mamę, nazwiska te same, nie było konieczne pokazywanie oświadczenia właściciela auta. Zielonej karty też nie chcieli. Wszytko przebiegło płynnie.

Pozdrawiam

sszyme
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Autem na Ukrainę

Post autor: sszyme »

KU PRZESTRODZE

W dniu 19 października 2016 jechałem na UA z upoważnieniem tylko po polsku bez pieczątki notariusza. Auto było ojca z tym samym nazwiskiem i adresem. Dostałem na UA karteczkę, 1 pieczątkę, paszportową pieczątke potem, a na kontroli celnej pani powiedziała: "na zad w polszu, nie majes naw notariUsz" - pokazała na podpis i zabrała mi paszport, dowód rejestracyjny i karteczkę, musiałem wracać do Polski. Oczywiście musiałem się tłumaczyć na wyjeździe z UA gdzie są dokumenty. w budce mytnyj kontrol na wyjeździe oddali mi dokumenty i dali nowy talon. Więc ku przestrodze, Ukraińcy nie wpuszczają bez notarialnego poświadczenia, bo oprócz mnie jeszcze 2 osoby po mnie zostały zawrócone. Ukraina na serio zaczęła już przestrzegać prawa.

16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Autem na Ukrainę

Post autor: 16v »

sszyme pisze:KU PRZESTRODZE

W dniu 19 października 2016 jechałem na UA z upoważnieniem tylko po polsku bez pieczątki notariusza. Auto było ojca z tym samym nazwiskiem i adresem. Dostałem na UA karteczkę, 1 pieczątkę, paszportową pieczątke potem, a na kontroli celnej pani powiedziała: "na zad w polszu, nie majes naw notariUsz" - pokazała na podpis i zabrała mi paszport, dowód rejestracyjny i karteczkę, musiałem wracać do Polski. Oczywiście musiałem się tłumaczyć na wyjeździe z UA gdzie są dokumenty. w budce mytnyj kontrol na wyjeździe oddali mi dokumenty i dali nowy talon. Więc ku przestrodze, Ukraińcy nie wpuszczają bez notarialnego poświadczenia, bo oprócz mnie jeszcze 2 osoby po mnie zostały zawrócone. Ukraina na serio zaczęła już przestrzegać prawa.
Potwierdzam, właśnie zostałem cofnięty z przejścia w Hrebenne ponieważ miałem upoważnienie bez pieczątki notariusza. Wygląda na to, że skończyło się przymykanie oka na upoważnienia..

Awatar użytkownika
Alberto
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Autem na Ukrainę

Post autor: Alberto »

Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, bo może faktycznie te czasy minęły.

Początkiem roku znajomy jechał nie swoim busem do UA, zorientował się tuż przed przejściem, że nie ma upoważnienia (Krakowiec) 5euro(!) załatwiło sprawę.

16v
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Autem na Ukrainę

Post autor: 16v »

Alberto pisze:Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, bo może faktycznie te czasy minęły.

Początkiem roku znajomy jechał nie swoim busem do UA, zorientował się tuż przed przejściem, że nie ma upoważnienia (Krakowiec) 5euro(!) załatwiło sprawę.
Jeszcze w maju wjeżdżałem na upoważnienie bez potwierdzenia notarialnego. Wygląda na to, że ostatnio musiało się coś zmienić.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Autem na Ukrainę

Post autor: arko »

Upoważnienie,notariusz,tłumaczenie obowiązywało zawsze przy wjeździe nie swoim autem na Ukrainę,
a w związku ze zmianą przepisów o tzw. "5/10 dniowym tranzycie"(większe kary)- jazda na zagranicznych tablicach dla obywateli UA
ukraińscy pogranicznicy przestali przymykać oczy i są kontrole także dla Polaków....itd

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Autem na Ukrainę

Post autor: lukaszb1986 »

Dzisiaj byłem u notariusza, a właściwie to notariuszki takiej na oko około pięćdziesiątki zrobić takie upoważnienie. Ale do rzeczy ta oto Pani stwierdziła, że temat zna doskonale i według niej takie upoważnienie jest nie potrzebne. Należy się powołać na "Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym", dokładnie na punkt który pogrubiłem:
Rozdział III
Warunki dopuszczenia pojazdów samochodowych i przyczep do ruchu międzynarodowego
Artykuł 35
1. a) W celu skorzystania z postanowień niniejszej konwencji każdy pojazd samochodowy w ruchu
międzynarodowym i każda przyczepa inna niż przyczepa lekka, złączona z pojazdem samochodowym,
powinny być zarejestrowane przez Umawiającą się Stronę lub jej organ terenowy, a kierujący pojazdem
samochodowym powinien mieć przy sobie ważny dowód stwierdzający tę rejestrację, wydany albo przez
właściwą władzę tej Umawiającej się Strony lub jej organ terenowy albo w imieniu tej Umawiającej się
Strony lub jej organu terenowego przez stowarzyszenie, które zostało do tego należycie upoważnione.
Dowód ten, zwany dowodem rejestracyjnym, powinien zawierać co najmniej następujące dane:
- numer porządkowy, zwany numerem rejestracyjnym, ułożony w sposób wskazany w załączniku 2 do
niniejszej konwencji;
- datę pierwszej rejestracji pojazdu;
- pełne nazwisko i miejsce zamieszkania posiadacza dowodu;
- nazwę lub znak fabryczny producenta pojazdu;
- numer porządkowy podwozia (numer fabryczny lub numer porządkowy serii producenta);
- w razie gdy pojazd jest przeznaczony do przewozu towarów - największą dopuszczalną masę;
- okres ważności, jeżeli nie jest nieograniczony.
Dane zawarte w dowodzie powinny być napisane wyłącznie literami łacińskimi lub tak zwaną kursywą
angielską albo powinny być powtórzone w jednym z tych rodzajów pisma.
b) Umawiające się Strony lub ich organy terenowe mogą jednak postanowić, że w dowodach
rejestracyjnych wydanych na ich terytorium zamiast daty pierwszej rejestracji będzie
zamieszczony rok produkcji.
2. W odstępstwie od postanowień ustępu 1 niniejszego artykułu pojazd członowy w stanie nie
rozłączonym znajdujący się w ruchu międzynarodowym korzysta z postanowień niniejszej konwencji
nawet wtedy, gdy ciągnik i naczepa są przedmiotem tylko jednej rejestracji i mają tylko jeden dowód
rejestracyjny.
3. Żadne z postanowień niniejszej konwencji nie może być interpretowane jako ograniczające prawo
Umawiających się Stron lub ich organów terenowych do żądania udowodnienia prawa kierującego do
posiadania pojazdu, jeżeli pojazd ten, będący w ruchu międzynarodowym, nie jest zarejestrowany na
nazwisko osoby jadącej nim.

4. Zaleca się, aby Umawiające się Strony powołały, jeżeli to nie zostało dotychczas uczynione, organ
właściwy do rejestrowania w skali krajowej lub regionalnej samochodowych pojazdów dopuszczonych do
ruchu oraz do centralnego rejestrowania danych zawartych w każdym dowodzie rejestracyjnym,
dotyczących każdego pojazdu.

Czy ktoś próbował takiego numeru? Czy waszym zdaniem to w ogóle nie ma sensu próbować takich tłumaczeń?

chmielu
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Autem na Ukrainę

Post autor: chmielu »

Na Konwencję Wiedeńska powołuje się również Kierownictwo Związku Automobilistów na Ukrainie w sprawie zniesienia 5/10 dnia dla obywateli Ukrainy z autami na zagranicznych rejestracjach i jak dotąd nic nie wskórali. A to już 3 rząd i 3 premier kiedy o to walczą. Teraz jest najbardziej proeuropejski i nic z tego.
Ja pisał kolega wyżej - trzeba pokombinować jak na Krakowcu!
Не мы такие, жизнь такая !!!

sszyme
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Autem na Ukrainę

Post autor: sszyme »

Chyba nie umiecie czytać ze zrozumieniem. Ten punkt konwencji POZWALA państwie-stronie żądać dokumentu potwierdzającego prawo do kierowania pojazdem. Ukraina ma prawo żądać pozwoleń, i w razie ich braku MA PRAWO nie dopuścić pojazdu do ruchu międzynarodowego.

ODPOWIEDZ