Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
4sz4
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Posty: 2
Rejestracja: pn 05 cze, 2017 14:22

Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Post autor: 4sz4 »

Witam
za 3 tyg ruszamy w nasz pierwszy trip po Ukrainie. Jadę z mężem i 7latką. Podróż standard- granica z plecakiem na piechotę, marszrutka do Lwowa, tam 2 noce. Potem kuszetką do Odessy, tam 2 dni, a potem wakacje docelowe - Zatoka, hotelik Adam&Ewa.
Mam kilka pytań do stałych bywalców:
1- jak wygląda w rzeczywistości kuszetka 3 klasa? Na 2 się spóźniłam, bo przełożono mi urlop nagle z lipca na czerwiec, została tylko III klasa. Da się wyspać? Brać "jaśka"
2. czytałam wiele nt. wymiany kasy. Jak naprawdę najlepiej się opłaca? PLN wymienić już we Lwowie, czy np w Polsce PLN na dolary, a tam dolce na hrywny?
3. Jak wyglądają plaże Zatoki? Czy rzeczywiście tłum jak w Łebie? Czy da się poleżeć na plaży bez czyichś stóp 30cm od twarzy?
4. Ceny- ale tu temat przerobiłam w necie, taniej niż w pl, czyli git.
5. Pyt. ostatnie, głupie. Wiem, że można przywieźć flaszkę litrową mocnego alko na głowę. Czy wchodzi w to również "głowa" mojej córki? Tzn, czy będąc w trójkę, możemy 3 litry? I czy rzeczywiście jest kontrola na granicy w Medyce? ;)
Dziękuję. Asia
Szulik
Administrator
Posty: 1886
Rejestracja: czw 03 mar, 2005 23:53
Lokalizacja: Kraków

Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Post autor: Szulik »

1. Nie do końca znam termin "kuszetka III klasy" w kontekście Ukrainy ale podejrzewam, że to plackarta, czyli otwarty wagon z leżankami, również wzdłuż przejścia. Wyspać się da, pościel się dostaje/dokupuje więc jasiek raczej zbędny. Popatrz na youtube czy w google jak wygląda плацкартный вагон.
2. Nie wymieniaj waluty w kurorcie typu Zatoka bo kurs będzie bardzo niekorzystny, Lwów albo Odessa. Jak wolisz, choć im dalej od PL tym kurs PLN będzie mniej korzystny.
3. Byłem tylko poza sezonem więc się nie wypowiem ale zakładałbym, że w lecie, po stracie Krymu ruch panuje tam spory.
4. ceny są git ale uważaj na "strzyżenie frajerów" - Ukraina to nie Szwajcaria i nie jeden tamtejszy Janusz spróbuje naciąć obcokrajowców. Dużo zależy od tego czy rozumiesz cokolwiek po rosyjsku.
5. Limity nie dotyczą osób poniżej 16 roku życia. Kontrole są ale turystów traktuje się troszkę luźniej.
4sz4
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Posty: 2
Rejestracja: pn 05 cze, 2017 14:22

Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Post autor: 4sz4 »

Dzięki, z rosyjskiego matura 8 lat temu więc dogadam się z Januszami bez probliema :) dzieki za info.
Tak kuszetka to dla mnie właśnie pociąg nocny sypialniany, plackarta czyli wg strony do rezerwowania III klasa, otwarte przedziały. Kumpela jechała na majówkę, ale w kupe, czyli 2 klasie i gadała, że było spoko.
Kase chcemy wymienić na 1 przystanku naszego tripa, tj. we Lwowie. Rozkminiam tylko czy w pl zamienić złote na dolce, czy ze zlotymi jechać do Lwowa.
pietia
Kanclerz
Kanclerz
Posty: 3086
Rejestracja: sob 27 cze, 2009 10:02
Lokalizacja: PL/UA/BY

Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Post autor: pietia »

Jeśli nie jesteś jakoś bardzo wysoka, to na leżance w płackarcie spokojnie się zmieścisz i prześpisz. W cenie jest pościel i poduszka
Jeśli wymieniać PlN, to tylko we Lwowie (i to nie na dworcu). W Odessie złotówki skupują tylko w nielicznych kantorach, a kurs tam w ostatni weekend był 6.20-6.30
Możesz też kupić hrywny już w Polsce, w Przemyślu lub Medyce, tam kurs bywa dość korzystny
mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Posty: 206
Rejestracja: sob 18 cze, 2016 02:53
Lokalizacja: Kozi Gród

Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Post autor: mentalist »

4sz4 pisze:2. czytałam wiele nt. wymiany kasy. Jak naprawdę najlepiej się opłaca? PLN wymienić już we Lwowie, czy np w Polsce PLN na dolary, a tam dolce na hrywny?
Przy obecnym kursie UAH spokojnie można wymieniać PLN. We Lwowie kantorów nie brakuje. :)
4sz4 pisze:4. Ceny- ale tu temat przerobiłam w necie, taniej niż w pl, czyli git.
Dokładnie. Warto wspomnieć o kilku sieciach, które spotkasz zarówno we Lwowie, jak i Odessie: METRO, Auchan, Silpo, Furshet. Informacja przydatna zwłaszcza przed podróżą pociągiem, jak również przy koncepcji wypadu do Zatoki, jeśli chcesz duży wybór towarów w korzystnych cenach.
4sz4 pisze:5. Pyt. ostatnie, głupie. Wiem, że można przywieźć flaszkę litrową mocnego alko na głowę. Czy wchodzi w to również "głowa" mojej córki? Tzn, czy będąc w trójkę, możemy 3 litry? I czy rzeczywiście jest kontrola na granicy w Medyce? ;)
Oficjalnie można przewozić alkohol i wyroby tytoniowe na osoby z ukończonym 17 rokiem życia. W Waszym przypadku mocnego alkoholu można więc zabrać 2l. Ale myślę, że o dodatkowy literek nikt się nie przyczepi, zwłaszcza,że przy tym poziomie cen nie będą to Wasz jedyne zakupy. :mrgreen: Myślę, że rodziny z dzieckiem nikt nie będzie się szczególnie czepiał, zwłaszcza jeśli z Waszych paszportów nie wysypują się kolejne pieczątki z napisem: Україна.
arko
Tajny Radca
Tajny Radca
Posty: 825
Rejestracja: śr 07 lut, 2007 10:56
Lokalizacja: Wielkopolska

Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Post autor: arko »

W sezonie letnim tzn. do 15 sierpnia w Zatoce ludzi mnóstwo......
Rad1234
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Posty: 16
Rejestracja: wt 12 sty, 2016 21:23

Wakacje 2017- Lwów/ Odessa / Zatoka

Post autor: Rad1234 »

Nie chcę zakładać nowego wątku więc zapytam tutaj. W zeszłym roku byłem w Zatoce skąd wybrałem się z buta plażą przez Serhijiwkę do Kurortnego. Nocowałem na plaży. W tym roku chciałbym przejść dalszy etap od Kurortnego przez Lebedivkę do Primorskego. Moje pytanie czy jest to możliwe? Patrząc na google maps widać przetokę między morzem a limanem w okolicy Primorske. Więc nie wiem czy da się przejść i czy wogóle jest to dopuszczalne. Ktoś pomoże ?
ODPOWIEDZ